Convulsii,spasme sau ce?????

Convulsii,spasme sau ce????? | Autor: veronici

Link direct la acest mesaj

Va scrie o mamica disperata careia puiul ei i-a facut sa-i sara inima din piept de vreo 2 ori.Iata cum:
adoarme,greu,greu,greu(dimineata-primul somnic) si cand era in faza aia dintre somn si realitate l-a luat (si ieri si azi dim) un tremur usor de parca i-ar fi fost frig.Daca nu eram langa el,uitandu-ma la el nu sesizam chestia asta ca nu a mai avut nici un fel de simptome si tremurul a durat 2-3 sec.,ieri l-am strigat pe nume si s-a oprit iar azi cand am pus mana pe el sa-l iau repede in brate iar s-a oprit. Am sunat neonatologul lui azi (Dr.Dambeanu de la Giulesti) si m-a intrebat daca are febra si eu i-am spus ca nu,mi-a spus ca poate a avut convulsii sau poate are o lipsa de calciu. Noi am trecut la mancarica diversificata de la 5 luni si jum. (acum avem 8 luni si aproape jum) si mananca mai putin laptic decat inainte. Calciu nu i-am dat niciodata si de vreo 2 sapt.am intrerupt Vigantolul pt.ca ni s-a spus ca fontanela lui se inchide un pic prea repede si sa nu-i mai dam o luna.
Aveti raspuns la problema mea? Ati patit asa ceva sau asemanator voi ,mamici de prematurei?
Mai amintesc aici (pt.cine nu stie sau nu-si aminteste) ca Rares s-a nascut la 29 de sapt.din sarcina gemelara si avea 1,400 kg.E cazul sa merg la un neurolog?
Multumesc si multe sanatate bebicilor vostri.

poze rares
mamica de Rares Stefan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Habar n-am ce sa-ti spun despre acest tremur insa nu par a fi convulsii. Sofia cand incearca o mincare noua-de exp- se scutura de zici ca e bagata in priza. Il mosteneste pe taicasu
Succes la dr.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Din cate stiu eu convulsiile nu se manifesta asa. dar pentru a fi sigura totusi ca nu este nimic grav mergi la control cu el la un neurolog pediatru.
Ar fi bine sa ii duci (daca ai posibilitatea) si inregistrarea video a unei crize pentru ca sa stabileasca cu certitudine ce este.
Sanatate multa si sa dea Dumnezeu sa nu fie nimic grav cu dragutul de Rares!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu cred ca daca s-a oprit din tremurat, nu e grav. Si mai ales daca nu are alte simptome de boala, sau lipsa de pofta de mincare.

Nu poti sa faci analize de singe lui Rares? Cred ca in felul asta poti sa iti dai seama daca are sau nu lipsa de calciu, sa fii sigura. Nu stiu exact, dar parca pentru calciu trebuie sa nu bea lapte inainte, ca sa nu influenteze rezultatul.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

cel mai bine este sa mergi la un neurolog pediatru nu pare a fi grav dar e bine sa il vada, poate sa fie doar o criza de afect dare bine sa il vada un neurolog!

ufffffff si noi am facut asa ceva epistotomus,tremuraturi- encefaclograma dupa care a fost diagnosticata cu criza de afect!

o sa ziceti ca sunt a tot stiutuare, dar daca ati sti prin cate m-a trecut vlad pan aa facut un an!

Acu are 3 ani jumatate si e un mic bandit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Anca_vlad, ce inseamna epistotomus si criza de afect ? Nu am gasit nicaieri pe internet acesti termeni, si ma intereseaza pt fetita mea.

Multumesc.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

am scris si la topicul despre"se arcuieste pe spate", sta arcuit pe spate intr-o pozitie nefireasca, motivul ar fi nervi insuficienti dezvoltati, teaca de mielina nu e complet mielinizata, nu cunosc toti termenii medicali dar, asa am inteles eu la momentul cand m-am confruntat cu aceasta problema.

"criza de afect", diagnostic pus in urma encefalogramei, facuta pe la 4-5 luni, cand dr de fam a venit acasa la vaccinul de 4 luni, si l-a vazut tremurand imperceptibil dar tremurand si m-a intrebat daca a mai facut si i-am spus ca da si ca voiam sa discut cu ea aceasta problema, si mi-a dat trimitere pt encefaclograma.

explicatia din partea neurologului, cand mi-s fost comunicat diagnosticul, a fost ceva de genul:"individul asta frumos vrea toata atentia ta" de parca nu ar fi avut-o!

asta-i tot ce stiu!

multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Multumesc pt raspuns anca_vlad, dar mai am o mica intrebare. Criza de afect a dat ceva schimbari pe electroencefalograma sau nu ?

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

imi pare`rau ca nu pot sa`te ajut, chiar nu stiu sa iti raspund!

esti din brasov?
daca da eu la`spitalul de copii din brasov i-am facut toate investigatiile?daca ai nevoie te ajut cu mare placere, cu sfaturi si chiar relatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimpiam spune:

quote:
Initial creeata de veronici

Va scrie o mamica disperata careia puiul ei i-a facut sa-i sara inima din piept de vreo 2 ori.Iata cum:
adoarme,greu,greu,greu(dimineata-primul somnic) si cand era in faza aia dintre somn si realitate l-a luat (si ieri si azi dim) un tremur usor de parca i-ar fi fost frig.Daca nu eram langa el,uitandu-ma la el nu sesizam chestia asta ca nu a mai avut nici un fel de simptome si tremurul a durat 2-3 sec.,ieri l-am strigat pe nume si s-a oprit iar azi cand am pus mana pe el sa-l iau repede in brate iar s-a oprit. Am sunat neonatologul lui azi (Dr.Dambeanu de la Giulesti) si m-a intrebat daca are febra si eu i-am spus ca nu,mi-a spus ca poate a avut convulsii sau poate are o lipsa de calciu. Noi am trecut la mancarica diversificata de la 5 luni si jum. (acum avem 8 luni si aproape jum) si mananca mai putin laptic decat inainte. Calciu nu i-am dat niciodata si de vreo 2 sapt.am intrerupt Vigantolul pt.ca ni s-a spus ca fontanela lui se inchide un pic prea repede si sa nu-i mai dam o luna.
Aveti raspuns la problema mea? Ati patit asa ceva sau asemanator voi ,mamici de prematurei?
Mai amintesc aici (pt.cine nu stie sau nu-si aminteste) ca Rares s-a nascut la 29 de sapt.din sarcina gemelara si avea 1,400 kg.E cazul sa merg la un neurolog?
Multumesc si multe sanatate bebicilor vostri.

poze rares
mamica de Rares Stefan



Buna! Sunt la fel de disperata aflandu-ma intr-o situatie similara. Vladut Matei are 6 luni si prezinta astfel de episoade de aproximativ 2 luni. Episoadele sunt destul de rare ca si frecventa. Insa mi s-a intamplat sa observ si cate 2 crize in aceeasi zi. Ati gasit rezolvare la problema? Noi am ajuns la neurolog am facut o electrocardiograma insa trebuie sa o repetam.Ce sunt pana la urma convulsii spasme sau altceva? Astept raspuns!
Cu multumiri!
Olimpia mamica lui Vladut

Mergi la inceput