sindrom antifosfolipidic

sindrom antifosfolipidic | Autor: marynik

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor , e posibil sa se mai fi discutat acest subiect in trecut , dar totusi as dori un sfat de la voi.In urma a doua avorturi spontate am efectuat tot felul de analize , printre care si cele de trombofilie , si a rezultat ca sufar de acest sindrom , acum nu sunt insarcinata dar imi doresc din tot sufletul sa duc o sarcina la bun sfarsit. Le-as ruga pe fetele care sufera si ele de aceeasi boala , sa-mi dea si mie niste detalii referitoare la tratament , ce riscuri sunt in sarcina si tot ce se stie despre acest sindrom , si mai ales daca sunt fete care au reusit sa duca sarcina la termen si au nascut copii sanatosi . Va multumesc mult si astept vesti de la voi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

marynik, precis daca o sa cauti o sa gasesti acest subiect. dar s-ar putea sa fie la "asteptand un ingeras in viata noastra". e un subiect foarte dezbatut.

cu ceea ce te pot ajuta eu: se poate duce sarcina la capat fara probleme, insa trebuie de la inceput sa te adresezi doctorului. in functie de severitate sunt mai multe modalitati de tratare. doar cu aspenter, sau cu clexane (heparina de greutate moleculara mica).

as mai vrea sa te sfatuiesc ceva. daca ai facut analizele la fundeni la dr. uscatescu si ai fost diagnosticata cu SAFL, du-te si repeta analizele la coltea la hematologie. acolo acuratetea si corectitudinea este mai mare. eu una am fost diagnosticata cu trombofilie la fundeni, si sanatoasa la coltea. si nu o am. tu chiar daca ai acest sindrom, corectitudinea nivelului lui este esentiala in tratamentul pentru mentinerea sarcinii.

insa contacteaza doctorul pentru a putea deja sa incepi un tratament. macar cu aspenter.

sanatate multa si sarcina usoara

Aylin, 25+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Parca Arthurana avea asa ceva , si dupa 2 sau 3 sarcini pierdute, acum are un bebe. Da la cautare, dupa numele ei, si o sa gasesti.

Noi 2 singurei

5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Aylin , multumesc pt raspuns, intradevar la fundeni am fost pt analize , din cate am inteles dr uscatescu ar fi foarte buna in domeniu , dar parerile sunt impartite din cate inteleg , ca tratament mi-a spus s-a incep cu aspenter , tu ai inceput tratamentul inainte de a fi insarcinata , acum mai esti pe tratament? La tine cum s-a descoperit acest sindrom , ai avut si tu sarcini oprite in evolutie ? Iti multumesc inca o data si astept alte detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

uite aici o discutie mai veche despre acest sindrom

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73035

Madalina +Darius Cristian ( 14.12.2006 )

poze Darius
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=54197687" target="_blank">Slideshow Darius,

Slideshow botez Darius,

SITE FULGULETI,

Mergi la inceput