casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

mie imi ia 5 minute curatzenia: suflu si zboara praful de prin casa.

Nu stiu ce legatura o avea...deci daca freci oale si covoare in fiecare zi, este ok sa stai acasa, altfel esti intretinuta?! Se calculeaza contravaloarea oalei spalate, sau cum?!

Sau am ajuns inevitabil la evidentierea meritelor si realizarilor proprii... shi topul gospodinelor?

Sint femei care au job full time si tin si casa bec, altele care n-au job si nici nu fac nimic prin casa: stau la solar toata ziua.... si care ar fi problema?

Alocarea resurselor si atributiilor se stabileste in fiecare familie, nu e treaba nimanui din afara. Nu exista reguli generale.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by hannen

Mie mi se pare imposibil sa faci menajul intr^o ora chiar cu toata tehnologia secolului in curs.


mie nu. imi ia chiar si mai putin de o ora, asa cum am spus deja, si vad ca mai sunt fete care tot atata timp consuma. nu putem fi chiar toate mincinoase acuma. poti sa iti declari indoiala in ce te priveste, dar e nepoliticos sa sugerezi ca celelalte fete nu termina menajul intr-o ora, asa cum au declarat.

e drept, la noi muncile se impart cu barbatul, nu are grija numai femeia de casa si copil. de-aia va si intrebasem ce dureaza atata la voi, adica ce faceti, concret, si cat timp va ia, totusi? poate imi scapa mie ceva, ziceti-mi si mie, sa fac si eu, nu ma lasati asa. :-))

************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)



Eu nu am facut pe nimeni mincinoasa .Depinde de ce intelege fiecare prin menaj...pt. unele persoane nu se darima casa daca nu a spalat macar la doua zile pe jos,daca are un vas murdar in chiuveta sau daca e praful nesters,pt. altele nu
Nu spal geamurile in fiecare zi ,dar nici intr-o ora nu pot termina cind posed 3 copii mici care misuna peste tot.Nu spal o data de doua ori pe saptamana ci spal rufe de 2-3 ori pe zi!Am uscator dar nu le ususc decit in zelele ploioase,in rest afara la aer!
Aspir,spal pe jos,sterg praful si amprentele pruncilor de pe diferite mobile,usi si alte cele de prin casa.Chiar daca nu fac zilnic,la doua ,trei zile tot trebuie sa o fac.
Daca azi nu spal aragazul,maine cam trebuie.Treburile le fac alternativ,nu toate deodata ca altfel n-as mai termina.
De gatit ,gatesc zilnic!La noi se maninca variat(multe feluri ,cite putin din fiecare) din care supele si salatele nu lipsesc de la nici o masa.
Sotul meu nu este "salary man",daca era asa cu siguranta ca ma ajuta mai mult decit o face acum.Insa in conditiile in care pleaca la 8:30 sa duca copiii la day care si mai vine seara la 21~22:00 nu cred ca ar fi tocmai dragut sa-l astept sa-mi curete cartofii sau sa-mi impatureasca rufele spalate!
Ma ajuta foarte mult,cumparaturile cele mai voluminoase le face numai el.Eu merg la cumparaturi doar ca un shopping therapy,maruntisuri,de fapt daca vreau ceva pot sa-l sun ,daca nu-l sun oricum ma suna el sa intrebe daca am nevoie de ceva.
Cind sta acasa sau cind ajunge mai devreme gateste el,e placerea lui .
Dimineata si seara sunt cele mai busy momente ale zilei.Micul dejun il pregatim impreuna,sau separat ,cind eu ,cind el.Dimineata chiar ca e "team work".Apoi imi ramin pachetele pregatite intre doi pampersi,schimbatul cupiilor,spalat pe dinti ...pina ii vad iesiti e mult Dupa aia incepe show-ul,casa arata ca dupa Plevna aia mica vrea tzitzi,deja ii este somn,aspiratorul trebuie bagat inainte sa adoarma.
Seara daca am terminat de gatit asta nu e egal cu "am terminat pe ziua de azi".Spalat vase,imbaiat cupiii(si asta depinde daca e sotul prin preajma sau nu),pina cad raniti in culcusuri e cale lunga citeodata.
E putin diferit sa ai un bb de citeva luni sau sa ai citiva de diferite virste ,fiecare cu nevoi diferite.Acum merg in acelasi loc,ma duc sa le aduc din acelasi loc,insa peste un an drumurile se despart si se inmultesc activitatile.Este mai mult de alergat ,mult mai multe pretentii ,treburile zilnic se vor inmulti in timp ce programul de somn va scade...(de parca pina acum am dormit tare mult)
Cam asta esta in mare,nu imi ea menajul 12 ore dar nici doar o ora nu.Cine are mai mult de un copil ,care gateste zilnic si careia nu-i place sa dea cu sapa in jucarii prin casa poate imi da dreptate,sau poate nu si atunci astept si eu solutia de menaj in 45 de minute!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

cit am stat acasa cu micuta (aproape 2 ani) faceam curatenie zilnic dar o ora era mai mult decit suficient.de fapt cit stateam la apartament nu dura mai mult de 10-15 minute.cind ne-am mutat la casa dura ceva mai mult dar oricum sub o ora.de cind am inceput sa lucrez (si deci nu e nimeni acasa) fac curatenie de 2 ori pe saptamina si tot imi ia mai putin de o ora.ideea e ca cu cit stai mai putin pe acasa cu atit e mai putin de facut ,evident.dupa parerea mea impusc 2 iepuri: si cistig bani si am si casa curata!
nu pot sa judec pe nimeni dar pentru mine a fost foarte important sa ma reintorc la serviciu platit,din diferite motive,nu numai financiare.

dodo,restrictia la folosirea masinii de spalat vase e ceva recomandat la nivel national sau e alegerea ta? intreb fiindca aici se spune (si mi se pare logic) ca masina de spalat vase consuma mai putina apa decit s-ar consuma spalind vasele la robinet.plus electricitatea consumata pentru incalzirea apei necesare spalarii vaselor la robinet e mai mare decit cea consumata pentru incalzirea apei in masina de spalat vase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

hannen,de acord,daca as avea 2+ copii treburile casnice ar dura mult mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by Elise

mie imi ia 5 minute curatzenia: suflu si zboara praful de prin casa.

Nu stiu ce legatura o avea...deci daca freci oale si covoare in fiecare zi, este ok sa stai acasa, altfel esti intretinuta?! Se calculeaza contravaloarea oalei spalate, sau cum?!

Sau am ajuns inevitabil la evidentierea meritelor si realizarilor proprii... shi topul gospodinelor?

Sint femei care au job full time si tin si casa bec, altele care n-au job si nici nu fac nimic prin casa: stau la solar toata ziua.... si care ar fi problema?

Alocarea resurselor si atributiilor se stabileste in fiecare familie, nu e treaba nimanui din afara. Nu exista reguli generale.

Elise & BBLisa



Ai dreptate!
Poti sta acasa si sa nu faci nimic,poti avea full time job si sa le faci pe toate.(apropo,asa era mama)
Pe mine nu ma intereseaza ca ma considera lumea o intretinuta,pt. ca nu`s.Si eu INTRETIN casa mea,nu ca un "serviciu" pt. banii sotului ci ca datoria mea de MAMA!Eu am munca mea acasa deocamdata,el o are pe a lui,fiecare avem rostul nostru si ne ajutam cu drag atunci cind putem.
si cred ca nu suntem singurii.
Nu-mi zic atunci cind frec o oala,"ah pt.asta mi-am cistigat one meal for today"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by speed
dodo,restrictia la folosirea masinii de spalat vase e ceva recomandat la nivel national sau e alegerea ta? intreb fiindca aici se spune (si mi se pare logic) ca masina de spalat vase consuma mai putina apa decit s-ar consuma spalind vasele la robinet.plus electricitatea consumata pentru incalzirea apei necesare spalarii vaselor la robinet e mai mare decit cea consumata pentru incalzirea apei in masina de spalat vase.



La noi treaba cu restrictia e serioasa, deja s-a trecut la nivelul4, nu mai ai voie sa uzi gradina mai mult de 1 ora/zi si intre anumite ore, nu ai voie sa mai speli masina cu furtunul decit folosind galeata cu apa. Iar masina de spalat nu se foloseste din considerente civice, eu am chiuveta de bucatarie cu 2 cavitati, intr-una pun detergent si zapacesc vasele si, dupa ce-am umplut cavitatea cealalta de vase, dau drumul la robinet si le clatesc rapid.
Si da, treburile casei imi iau mai mult de 1 ora si nu-mi permit sa fiu dezorganizata ca timpul nu-mi permite, trebuie sa-mi fac trebile in intervaul in care fi-miu e la scoala. Nu spal rufe zilnic, insa la 2 zile trebuie iar aspiratorul e parca lipit de mina, nu e zi sa nu fie in functiune, cel putin o data/zi, gatesc zilnic, mincarea gatita zilnic e mult mai sanatoasa decit cea reincalzita, plus ca a doua zi nu mai are acelasi gust, strinsul jucariilor si a altor lucrurilasate de copii prin casa nu-mi ia mai putin de 15 min, cu toata viteza mea. Anyway, nu consider ca cele care stau acasa muncesc mai putin decit cele cu serviciu, dimpotriva, cind aveam serviciu ma faceam ca nu vad jucariile de sub pat sau canapele, pantofii plimbati prin toata casa de fi-mea, acum cind stau acasa parca-mi zgirie retina sa vad si sa nu actionez...Poate ca daca as avea menajera sa-mi curete macar 1 data/luna, mi-ar lua si mie mai putin timp un aspirat superficial sau un mop dat prin locurile mai evident murdare, restul le-ar face femeia, ce de-aia o platesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Cum adica masina de spalat nu se foloseste din motive civice?

Conchita, asteapta sa-ti creasca Sonia., sa vezi cu piure de fructe si de legume(ala trebuie sa fie proaspat, facut pe loc, ala de fructe adica), plus aruncat pe jos, plus spalat dupa masa bebeleinei, plus frecat mobilelel dupa masa bebelinei si mai vad eu daca-ti ia doar o ora curatenia ;-))))
mai e o varianta, ii dai sa manance afara, in haine de unica folosinta[D]


Mie personal nu-=mi place viata asta de-acuma. Pai o femeie casnica, se ocupa de casa sa zicem un timp pe zi, dupa care artrebui sa faca o priajitura si masa pt musafirii de seara, sa supravegheze lectia de pian a copilului, sa ii ia de la balet dupa amiaza, si sa mearga lka coafor ca doar la ora 7 are invitati la Cina, sau se duce ea in vreo vizita:)))

Daca traiam asa singuri si stingheri in cercul nostru stramt bineinteles ca totul se termina f f repede....ca doiar ne asteapta dosarele la birou.

Nu vreau sa spun altceva decat ca in ziua de azi notiunea de casnica a devenit perimata din cauza vietii aiurea, profund asociala, in care fiecare traieste pt sine si totul este institutionalizat, incepand de la cresa pt copii de 2 luni pana la azilul de batrani...

Si ca stiti cum vad eu lumea ideala, sa stea mamele acasa pana au copiii vreo 5 ani, dupa care sa-si ia juma de norma, cat sunt copiii la scoala :)
Sunt de acord ca in conditiile actuale (cum am spus, profund asociale)statul permanent acasa izoleaza ....ca sa ma exprim eufemistic.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

hannen, dar daca admiti ca situatiile nu sunt similare, in sensul ca tu ai 3 copii si alti unul sau doi sau nici unul, atunci ce ti se pare asa imposibil ca altora nu le ia mai mult de-o ora sa faca exact ce faci si tu?

dodo, nici la tine nu pricep de ce ai insinua ca alea care aspira si sterg praful zilnic fac, dau cu mopul, etc, fac de fapt, curatenie superficiala spre deosebire de tine care, daca ai avea o camerista, ai pune-o sa faca ce anume in plus? de unde stii tu ca dam cu aspiratorul superficial si ca noi nu gatim altceva decat cartofi prajiti?

Sabina, cand o sa picteze Sonia cu piure de legume pe pereti, o sa mai adaug inca 2 minute la totalul de 40 zilnice ca sa sterg in urma ei, folosind servetelul minune de la Clorox.:-))

tot nu m-ati lamurit ce altceva mai e de facut intr-o casa de dureaza toata ziua sa smotruiesti. ca asa ati zis: treburile casnice echivaleaza cu un job full time. asta inseamna cel putin 8 ore. copiii nu-i includem la "treburi casnice" totusi :-))

p.s. nu, nu sunt casnica.

************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Sabina
Mie personal nu-=mi place viata asta de-acuma. Pai o femeie casnica, se ocupa de casa sa zicem un timp pe zi, dupa care artrebui sa faca o priajitura si masa pt musafirii de seara, sa supravegheze lectia de pian a copilului, sa ii ia de la balet dupa amiaza, si sa mearga lka coafor ca doar la ora 7 are invitati la Cina, sau se duce ea in vreo vizita:)))


iar mie personal mi s-a mai demolat un mit: ala ca daca vine bebe nu mai ai timp de nimic. :-)) timp am, cu energia stau mai prost, ca-s obosita mai mereu. dar altfel...ce zici tu acolo cu lectiile de pian si balet, cu musafiri si viata sociala nu se include la treburi casnice. era vorba daca iti ia mai mult de o ora sa dai cu aspiratoru+mopu, sa speli vasele+rufele si sa gatesti (zilnic) - io pe astea le numesc treburi casnice.

************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

adica tu intr-o ora gatesti ,speli ,calci si faci curat in casa ?
wow! felicitari! n-as fi crezut ca se poate!
mie ,astazi,numai sa pregatesc micul dejun ,sa spal vasele dupa ,sa aspir in bucatarie dupa si sa strang laptele varsat de fii-mea in toata casa mi-a luat juma de ora.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana







Mergi la inceput