casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ma rog, asa o fi cu artistii astia, is greu de inteles, my bad. Eu una n-as munci full time doar asa de hobby, asa ca am gandit dupa mine, care muncesc in primul rand pentru bani.

Edit: ce am spus eu mai sus se mentine, chiar de scriitorul munceste de hobby. Putina lume munceste asa de kiki-bambus, lumea munceste de nevoie si si pentru copii. Si chiar daca el zice ca munceste de hobby, daca ar da mai multe detalii am o banuiala ca nu e chiar asa si faptul ca e profesor ajuta la vinderea cartilor-aduce prestigiu si relatii. Analiza lui nu mi se pare ca sta chiar in picioare, e cam o batere de campi asa poetica. Dar ma rog, eu sunt inginera si prea putin sofisticata si poate sa fie o deformatie profesionala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Nu se pune problema de munca ci de cit se munceste si in ce scop. Unii cred ca e important sa aduni o gramada de bani pt copilul tau si sa ii asiguri o super facultate sau un liceu de top. Chiar daca asta inseamna sa faci ore suplimentare, sa fii putin acasa, sa fii intr-un oras cu faima cam proasta.

OC Card vorbea de ceilalti, care au ales altfel pt copii lor. E vorba de alegeri facute, in ciuda presiunii sociale de ex. unii dintre acei parinti au ales serviciul fara de faima, pt ca ii permitea conditii mai bune din punctul lor de vedere pt copii.

Card a constat pur si simplu ca el se lasa dus de cariera si de dorinta de a face multe lucruri, desi nu statea in necesitatea baneasca (deci vezi, el exclude cazul in care e musai sa lucrezi multe ore ca altfel nu ai trai decent). El discuta nu problema serviciu-casnica , ci cariera-serviciu. Caci e o mare diferenta intre a face cariera si a avea serviciu. Prima varianta necesita mult mai multa implicare in serviciu, mult mai multe ore petrecute pt asta si toate se reflecta in timp mai putin pt familie.

Poate e poetic, dar mie imi place cum a spus unele lucruri. Mai ales acea parte cu presiunea sociala.
------------


Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

daca am sta toti acasa sa ne crestem copiii pana la o anumita varsta...mie perspectiva asta mi se pare total nerealista, oricat mi-ar placea mie literatura.

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

aschiutza,

ai dreptate, el a considerat un fel de "pas inapoi" in cariera.... un job caldutz, mai putin solicitant, in favoarea timpului cu familia, nu deloc.
Cu asta sint de acord.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by Elise


el a considerat un fel de "pas inapoi" in cariera.... un job caldutz, mai putin solicitant, in favoarea timpului cu familia, nu deloc.


Elise & BBLisa



Exact! E ceea ce se numeste downshifting...practicat (doar) de cei care isi permit material. E un fel de pensionare timpurie: de la o anumita varsta (de la peste 40 ani), cei pentru care banii nu mai reprezinta o problema, se retrag complet in mijlocul familiei.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Da, da, bun, dar chiar si in acest caz, cariera-serviciu, mie tot cam literatura mi se pare, imi cer scuze pentru lipsa de sensibiloshenie. Mi se pare ca amesteca situatiile altor persoane cu situatia lui in asa fel incat sa demonstreze ce doreste, o situatie ideala, dar trasa de par dupa mine. El personal in primul rand este barbat. Ori pentru un barbat e f. importanta recunoasterea in ceea ce face. El se duce acolo sa faca cariera din orgoliu masculin, trebuie sa fie cineva, trebuie sa aiba un impact. In nici un caz pentru copiii altora, asta e bullshit dupa umila mea parere. Orgoliul este adeseori cel care ne conduce si nu altruismul si grija pentru copiii altora in detrimentul alor tai sau grija pentru companie. Nu sunt eu asa de convinsa ca cei din povestea cu mutatul intr-un orasel mic s-au mutat doar din dorinta de a fi mai liberi pentru copii. Locuiesc in aceasta tara. Orasele mari sunt EXTREM de scumpe, majoritatea. Se plateste mai bine, dar de multe ori diferenta de leafa pe care o ai nu acopera diferenta de costuri de viata. Eu locuiesc intr-un oras mic si din acest motiv si n-am nici un chef sa ma mut la New York, oricat ar fi de frumos acolo.
Vreau sa spun ca viata e muult mai prozaica si oamenii iau decizii pe baze mult mai rationale si mai putin inaltatoare decat ceea ce reiese din povestea respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by hannen

quote:
Originally posted by conchita
dar cu voi doua vezi bine ca nu pot proceda la fel, ca sunteti doo fitiliste si certarete notorii, cum sa fiu buna cu voi si sa va iubesc, nenica? bleah.





Fata "babei" ,da` suferi tare nu gluma.Cine si-ar inchipui macar ca tu poti fi buna?Cit despre iubire mi-e rau,ti-am cerut noi sa ne iubesti?

Lasind gluma la o parte ,tine minte,indiferent cita ranchiuna porti si citi "bolovani" arunci pe unde ne intilnim,eu nu am nimic cu tine (doar ma amuz cum te ataci si ce poti sa scotzi) si daca fereasca Dumnezeu ai fi la "nevoie" nu as ezita sa te ajut,indiferent ca e vorba de tine sau de cineva drag tie.
Si cu asta basta,iti dau o pauza .Stai putin pe tusha fiindca m-ai vorbit de rau.






Ntz, ntz, foarte urat!
Data viitoare v-as ruga sa va tineti in tolba asemenea sageti otravite. Nu le mai aruncati asa pe aici ca se pot intoarce aducand cu ele in varf ditamai bulina rosie-rosioara. Si avem pentru fiecare arcas in parte ca sa nu ziceti ca suntem partinitori.

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by flaviutza

Chiar asa mai Dodo..ca nici io n-am priceput-o p'aia...ce naiba, numai mancarea imi ia 1 ora juma cel putin/zi punem aici si micul dejun, cina..doar prepararea...mai ales ca un copil mic nu poate fi hranit cu semipreparate..(sau poate?!)

Eu chiar nu inteleg asta...daca aveti idei, sa le vad...ca la noi se gateste 1 data la doua zile..daca nu zilnic.


iote alta nedumerita. o sa va zic mafalda la amandoo, ca prea le stiti pe toate, inclusiv din casele altora.



************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)




asta ce bulina merita?

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by conchita


Flaviuta, io nu am si nici nu vreau sa am bona. vad ca tu tanjesti dupa una, te lauzi ca-ti arunci copchilu la bunici, te plangi ca iti mananca timpu, visezi la joburi pe care altele le au de la 18 ani...atunci de ce ai sarit la gatul lui Kefi ca isi lasa copiii pe mana strainilor? buey, pierdeti cam mult cu menaju, iote ce efecte are asupra memoriei, uitati de la o pagina la alta ce sustineti.

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)





Eu nu imi amintesc, in astea o mie si ceva de mesaje ale mele sa fi facut vreo supozitie/apreciere/comentariu legat de persoana ta si mai ales de copilul tau.

Dar vad ca tu iti permiti sa strigi in gura mare(sa te auda cine?) ca imi ARUNC copilul la bunici, ca visez la slujbe pe care unele le au de la 18 ani(apropo, ia explica-te cam ce slujba asa barosana poti avea la 18 ani, eu sunt mai retardata ,la 18 ani meregeam cu ghizdanelul in spate la liceu si asteptam sa dau bacul).

Iti spun de pe acum ca asemenea remarci NU ma afecteaza, pentru simplul motiv ca sunt scrise de tine, stiu ce poti.

ce nu inteleg este motivul pentru care faci asemenea afirmatii. si chiar te rog sa te explici.

sau vrei sa incep si eu sa aberez cate ceva despre modul in care iti cresti odorul? vreo replica ce contine cuvantul ARUNCAT...poate TRANTIT...?

nu-ti dau satisfactie, nu ma cobor atat de jos...nu-mi place mocirla!

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

...si cu asta punct subiectului! Vaz ca iar se lasa cu paruieli pe-acilea (ca-ntre doamne).
Cine doreste sa continue discutia despre casnice, poate deschide un nou capitol...cine are chef de scandal, e loc liber la ZZ!
Multumesc pentru intelegere.

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput