casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mai, moft ca ce chestie?
oare cati dintre noi au o meserie atat de pasionanta incat sa nu poata trai fara ea?
sau sunt atat de importanti incat lumea se prabuseste fara munca lor in folosul comunitatii?
cred ca ne dam prea multe aere

sunt de acord ca atunci cand copii implinesc o anumita varsta te cam plictisesti singur in casa, dar a fi casnic nu inseamna 4 pereti, poti face o multime de lucruri frumoase si folositoare, chiar daca nu produci bani pt economia mondiala



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Nu se prabuseste lumea fara mine, Sabina ...dar dau cei 2% din impozit la SMURD. E mai bine decat nimic, nu?
Si mai trebuie sa si produci pt economia mondiala, asta este...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu n-am sa produc niciodata pt economia mondiala;-))



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:



Sabina, eu am o meseria pasionanta si 3 copii si casa de tinut, nu spun ca institutia ar disparea daca as sta acasa si nici ca ar fi din nou un 11 septembrie, e o alegere e care am facut-o de una singura pe vremea cind il asteptam pe primul copil si nu, nu era moft. Mi se parea o mare risipa cei nu-stiu-citi ani de scoala care nu-mi foloseau la nimic stind acasa.
Imi asum perfect rolul de mama si jobul (e drept ca 80% din norma).
Tonul tau mi se pare ofensator.

Ceea ce nu inteleg e obligatia pe care unele care stau acasa o creaza familiilor lor :
- vreau "aia" de Craciun ca eu nu lucrez si stau acasa cu copii mei (de ai tai nici nu vreau sa stiu)
- vreau pensie la batrinete (la fel de mare ca ta)
- vreau in vacanta la tine in casa ca noi n-avem bani de concediu
- daca-s la tine in casa, cum mi-s casnica, la tine nu fac absolut nimic si tu, gazda, tre' sa te ocupi si de copii mei si sa-mi scoti ciinele la plimbare
samd ... mizerii fara numar





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

din pacate educatia copiilor nu mai e gratuita ca pe vremea Raposatului si nici sa faci cu ei homeschooling puna termina colegiul nu cred ca merge. Una ca nu esti calificat, doi ca nu cred ca cupilu' e de acord, trei la un mom dat tre sa-l lasi sa zburde si el in societate.
Dar cred ca nu m-as plictisi daca as avea barbat bogat care sa ma tina acasa. Mai o vacanta scurta, mai un coafor, un masaj, o cina de binefacere, un voluntariat. Insa daca nu sintem bogati, nu as putea sa ma distrez in timp ce el asuda pentru banuti (nu ca m-ar mustra constiita dar nu cred ca ar fi el atit de fraier) asa ca ar trebui sa asud si eu prin gospodarie, mai o ciorbica, o fripturica, un dat de luciu la podele, ca sa-mi justific existenta. Ori la asta chiar nu am talent.
Crescutul copiilor nu se pune, ca de ei ne ocupam oricum, si cu servici si fara.
N-as sta nici cu copiii nas in nas pina la o virsta foarte inaintata (dindu-le educatie?) fiindca au si ei dreptul sa cunoasca oameni mai inteligenti decit mine, mai buni, mai frumosi, mai valorosi, sa mai manince si o alta mincare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu Mik, n-ai inteles.
Mie mi se pare ofesator sa spui (nu tu, ci asa,la modul general) ca statul acasa implica doar trandaveala din partea femeii....si ca traieste ca un parazit, cand NU e asa.
Tu stii f bine ce greu iti e in ziua cand esti acasa cu toti 3 si cum ai vrea uneori,in unele cazuri, sa aiba ziua 28 de ore, nu?
de aia spun ca nu e MOFT statul acasa, pt ca de fapt nu STAI propriu zis.

Bineinteles ca daca ajungi sa nu ridici nici un pai si sa traiesti ca o leguma atunci e penibil.

eu personal nu produc nimica concret, dar nici degeaba nu stau acasa...pur si simplu am o meserie din care nu vor iesi niciodata bani seriosi, si refuz sa ma simt vinovata ca nu mi-am luat un servici de 10 ore numai ca sa nu se zica despre mine ca sunt casnica....






Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

Mik, sa inteleg ca e cumnata la tine in vizita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

miau-miau, asta zic si eu, ca femeile care stau acasa muncesc, nu stau la telenovele.
nici eu n-am talente din astea, de aia mi se pare cel mai greu lucru din lume sa tii casa cum trebuie.Dar unele femei sunt gospodine inascute, tot respectul meu pt munca lor si ce realizeaza.





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Eu am lucrat pana cand am ramas insarcinata cu cel de-al cincilea copil. Atunci mi-am luat concediu si, in ultima zi de servici mi-am adunat tot si m-am uitat in jur si mi-am spus: "Sper sa nu ma mai intorc niciodata aici." Sper in continuare. Teoretic, am "contractul de munca suspendat" si ma pot intoarce. Dar nu vreau.

Cand ma intreaba cineva ce lucrez spun: "Sunt mamica." Chiar nu vreau sa spun ce meserie am. Fiindca este o meserie care pune o eticheta. Si eu simt ca meseria nu este eticheta mea. Eu simt ca sunt de meserie mamica. Chiar ma supara ca unele persoane din parc au aflat si .... ma "eticheteaza".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si daca vreti pararea mea, ideal ar fi un servici de 4, 5 ore, dupa care sa te poti ocupa de copii.
eu cam asa ceva fac, numai ca v-am zis, sunt parazita, din munca mea nu profita decat un nr restrans de oameni, pt 10-15-30 minute, odata la 3,4 luni;-))))



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput