casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Imi pare rau sa te dezamagesc,nu ma intereseaza nici secretul asta,al supelor gatite si stocate in frigi.Nu servim decit supa proaspata
Nu stiu de ce ti-am lasat impresia ca vreau secretul,eu ma intrebam cind le faci pt. ca ne-ai povestit doar cum le maninci.
Restul,tot impresii de-ale tale


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by hannen
Nu stiu de ce ti-am lasat impresia ca vreau secretul,eu ma intrebam cind le faci pt. ca ne-ai povestit doar cum le maninci.



nu vrei sa stii secretul, dar intrebi despre el.

hannen, ar trebui sa ma simt magulita ca va obsedez atata, dar crede-ma ca nu sunt. sincer, mi se pare chiar pathetic. nu-ti voi mai raspunde si stiu ca o sa te doara, asa ca ma rog pentru integritatea pc-ului tau la aflarea vestii.

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by hannen
Nu servim decit supa proaspata


merci de oferta, dar serveste pe altcineva, eu nu ma risc sa mananc din bucatarii unde curge piureul pe pereti si calci pe ciorbe pe podea, in timp ce televizorul inoata in tocanita, iar copiii transfera resturile de sarmale de pe scaunele de bucatarie pe scaunele de la bai. stiu eu sigur ca nici ciorba nu e buna, iar daca zici altfel, minti la sigur. idem cu orice altceva vei mai spune de-acum incolo. minciuna in falsh.

si cu asta, chiar basta, nici de glumit nu se mai merita.

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu cred ca ai probleme serioase ,citesti numai lucruri nescrise,serios ca nu te pot ajuta.
Zici ca nu mai scrii,insa continui sa scrii
Si ce parere buna ai despre tine,cum ca alta treaba n-as avea decit sa ma gindesc la tine,HAHAHAAAAAAAAA!

Eu ti-am mai zis,ai un stil fantastic sa rastalmacesti lucrurile.Probabil asta e singurul lucru "curios" in leg. cu tine,nu-mi explic cum te simti impacata cind trunchiezi si rastalmacesti toate mesajele numai ca sa-ti dea tie socoteala cu +

Cit despre supele mele,nu-mi amintesc sa te fi invitat la masa,nu te mai flata singura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu nu pot sa inteleg de ce mai ales la o casa mare, daca exista finante nu se aduce menajera care sa se ocupe de curatenie...ca doar asta ocupa mult (dupa spusele voastre) si rapeste din timpul petrecut cu copiii...adica ori stau mai mult cu copilul ori frec podelele 8 ore pe zi. Nu echivaleaza macar cu un part-time?
Relaxati-va fetelor, mai exista si alte lucruri mai frumoase decat aspiratul si stersul prafului zilnic..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Va zic eu secretul . Cand stai acasa cu copiii, faci curat, mancare, ordine, iarasi curat, iarasi ordine, mai mesteci in mancare si la ora 5 casa arata exact cum era dimineata cand a plecat consortul la lucru dar ai muncit toata ziua. Cand mergi la lucru, daca te organizezi sa strangi dupa tine cand pleci, la 5 gasesti casa tot cum ai lasat-o si atunci menajul se rezuma la ce faci seara prin casa. Cand sunt copiii in casa toata ziua este foarte mult de lucru si menajul se intinde pe ore bune, si nu ma refer la copii mici ci la cei care circula prin casa, rontaie biscuiti, ii calca in picioare, se uita mirati cum se scurge sucul pe covor, deschid frigiderul si scot ce-i prin el, umbla in dulapuri, ling geamurile , trag prin toata casa sulul de hartie igienica ... adica nu stau o clipa pe loc si au o imaginatie foarte dezvoltata. Daca sunt 2-3 copiii din astia mobili prin casa atunci e dezastru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Cind esti obsedat de curatenie iti ia mai mult de 1 ora sa faci curat.Se pune praf in fiecare zi ,copii mudaresc ,te crizezi si ei nu intelg de ce te agiti atita.

Mie nu stiu cit imi ia curatenia ,dar nu f mult.Atita timp cit nu se face foarte mult "praf".Facind curat in fiecare zi nu cred sa se stringa prea mult deranj/mizerie.

Pe ai mei daca ii las singuri in camera si eu nu sint prin preajma in citeva minute ajunge camera ca la razboi .II las in pace pina termina cu joaca ,dupa care ii pun sa stringa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

quote:
Originally posted by bird70

Va zic eu secretul . Cand stai acasa cu copiii, faci curat, mancare, ordine, iarasi curat, iarasi ordine, mai mesteci in mancare si la ora 5 casa arata exact cum era dimineata cand a plecat consortul la lucru dar ai muncit toata ziua. Cand mergi la lucru, daca te organizezi sa strangi dupa tine cand pleci, la 5 gasesti casa tot cum ai lasat-o si atunci menajul se rezuma la ce faci seara prin casa. Cand sunt copiii in casa toata ziua este foarte mult de lucru si menajul se intinde pe ore bune, si nu ma refer la copii mici ci la cei care circula prin casa, rontaie biscuiti, ii calca in picioare, se uita mirati cum se scurge sucul pe covor, deschid frigiderul si scot ce-i prin el, umbla in dulapuri, ling geamurile , trag prin toata casa sulul de hartie igienica ... adica nu stau o clipa pe loc si au o imaginatie foarte dezvoltata. Daca sunt 2-3 copiii din astia mobili prin casa atunci e dezastru.

Asa eram eu odata ,acum am schimbat placa.
Eu ii las cu biscuiti /suc atunci cind stiu ca trebuie sa ma apuc de curatenie ,dupa ce incep curatenia nu-i mai las.II trimit in bucatarie sa mainince.
Dupa fiecare gunoi facut ii pun sa stringa.Si de cite ori le zic ,tot arunca hirtia de la bmobana pe jos.Dar am sparanta ca o sa le vina mintea la cap sa faca fara sa le zic eu.Al mare parca a inceput sa mmai priceapa ,aia mica cica o apuca durerea de cap daca stringe ,ca e obosita.Las' ca vede ea mai tirziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro

Ma io n-am vrut sa supar pe nimeni, io numa vreau niste tipps and tricks la cum sa termin mai repede.


Voi sunteti tot in DE sau in US? Ca ziceai de Harvard si U. of Maryland.
Eu iti zisei tips and tricks, dar cred ca nu se aplica la toate casele. Pe noi ne costa 50$ curatenia si e f. bine, chiar de ne-o merge mai prost cu banii, la asta nu renunt ca ma ajuta f. mult. A mai zis cineva un mare adevar, e corect ca atunci cand nu esti acasa nu e nevoie sa faci atatea, ca se face mai putina dezordine sau murdarie. Cand esti acasa cred ca asa cum a zis ea e, acum strangi, acum fac copiii la loc si tot asa. Acum vara e f. usor de facut gratare-daca ai grill cu gaz. Daca iei fripturi din alea putin mai subtiri, in 10 minute s-au facut. Mai faci o salata, pui niste cartofi la copt si gata, festin.:)) Daca mai ajuta si consoarta e si mai bine, de fapt pentru mine cam este esential, ca nu sunt super-woman. Si eu gatesc o data si reincalzesc o zi-doua-trei, pentru ca eu asa am crescut si prin urmare mi se pare f. bine asa. Mai mergem si la resto (nu fast food) vinerea si/sau sambata.
Si pana la urma le mai lasi si asa cum sunt in ideea ca mai bine faci altceva cu familia decat sa tot cureti si sa mesteci in cratiti. Pana la urma fiecare gaseste solutia personala. Dar eu chiar cred ca in anumite conditii ajunge 1 ora/zi pentru menaj. Daca nu tii neaparat sa faci mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Mai fetelor,acum nu o dati in extreme.
Daca am zis ca nu imi ia menajul numai o ora,asta nu inseamna ca imi ia 8 ore,sau ca spal geamurile in fiecare zi si acoperisul casei o data pe sapt.

Culmea e faptul ca nu am nici deranj si nici mizerie desi am 3 copii.E drept ca doi merg la day care de luni pina vineri,insa nici cind sunt acasa nu e dezastru ,cind termina joaca stringem impreuna .
E adevarat ca fac firimituri si ca mai varsa suc ,lapte pe jos,supa pe masa dar astea se string imediat.(pt. ca asa imi place mie)
Chestia e ca imi place sa fac treaba cu rost,adica bine ,nu fleosc-fleosc si gata.sau sa pun rufele in masina dimineata si sa le scot seara
Nu ma simt bine decit intr-o casa curata si cind am toate puse la punct ,cind nu am lucruri inutile si cind stiu de unde trebuie sa iau un lucru atunci cind am nevoie de el.
De aceea probabil ca nu mi-e teama ca-mi suna cineva la usa la orice ora din zi ,chiar noapte si probabil tot din acelasi motiv ma intreaba cite un musafir daca copiii mei au voie in living sau daca ei au jucarii
Sigur ca au voie peste tot si sigur ca au aproape un camion de jucarii,chestia e ca nu dai cu sapa in ele si nici nu innoata tiviul in tocanita ,asa cum incerca cineva sa fie spirituala .Ce gluma nereusita.
Fiecare isi are standardul si ritmul lui.
Banuiesc ca nu este o problema atit de grava ca eu fac curat probabil in 2 ore si ca imi ia o alta ora,(o ora jumate citeodata ca sa gatesc,alta data poate imi ia doar juma de ora,nimic nu-i batut in cuie) incit sa-mi plinga careva de mila.
Eu le fac cu drag si cu mare placere,fac pt mine si familia mea si cine vrea sa ma compatimeasca imaginindu-si cine stie ce poa` sa stea linistit,nu frec podele zi lumina.
Gata,pa


Mergi la inceput