casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by hannen

conchita,da` tu crezi ca noi dormim cu aspiratoru`n mina?

sa vii sa ne povestesti peste vreun an cum dupa ce ai alergat cu Sonia o juma de zi prin parc(scormonind in nisip,dindu-te pe tobogab si/sau leagan )ajunge acasa cu nisip si in pampers cum isi "insemneaza" locul pe unde trece prin casa cu jucarii,asta ca sa nu se piarda ,cind o sa-ti picteze tv-ul ,peretii si alte mobile din dotare cu bomboane si alte pure-uri(adica menu-ul zilei)
atunci sa ne dezvalui secretul menajului intr-o ora.

Sau tu crezi ca Sonia ramane linistita ca acum?
Sa vezi ce frumos o sa fie cind o sa te scurgi de cald pe caldarim iar Sonia o sa insiste sa mergeti in directia opusa caseieventual sa se tavaleasca pe jos.






Suna nashpa domn'e, auzi ce fac cupiii, dezastru. O fi anormal ca al meu n-a manjit niciodata peretii si nici n-a aruncat cu mancare pentru ca nu l-am incurajat? E drept ca nu l-am lasat sa manance chiar singur pana mai tarzior din pricina asta, da' vad ca acum la 5 ani nu e diferit de ceilalti, stie si el sa manance singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by hannen

conchita,da` tu crezi ca noi dormim cu aspiratoru`n mina?

sa vii sa ne povestesti peste vreun an cum dupa ce ai alergat cu Sonia o juma de zi prin parc(scormonind in nisip,dindu-te pe tobogab si/sau leagan )ajunge acasa cu nisip si in pampers cum isi "insemneaza" locul pe unde trece prin casa cu jucarii,asta ca sa nu se piarda ,cind o sa-ti picteze tv-ul ,peretii si alte mobile din dotare cu bomboane si alte pure-uri(adica menu-ul zilei)
atunci sa ne dezvalui secretul menajului intr-o ora.

Sau tu crezi ca Sonia ramane linistita ca acum?
Sa vezi ce frumos o sa fie cind o sa te scurgi de cald pe caldarim iar Sonia o sa insiste sa mergeti in directia opusa caseieventual sa se tavaleasca pe jos.


hannen, pe tine te credeam mai isteata pana si decat dodo. am zis eu ca imi ia menajul o ora peste un an, sau ca atata imi ia ACUM? asa ca vinde-ti si tu sfaturile la mica publicitate a intolerantei la care e dodo campioana.

gata, ca m-ati plicti, ma duc sa mai scriu inca 5040 de mesaje pe forum, chiar mi se pare mai importanta activitatea asta pentru umanitate decat sa dorm cu aspiratorul in mana.

Flaviuta, io nu am si nici nu vreau sa am bona. vad ca tu tanjesti dupa una, te lauzi ca-ti arunci copchilu la bunici, te plangi ca iti mananca timpu, visezi la joburi pe care altele le au de la 18 ani...atunci de ce ai sarit la gatul lui Kefi ca isi lasa copiii pe mana strainilor? buey, pierdeti cam mult cu menaju, iote ce efecte are asupra memoriei, uitati de la o pagina la alta ce sustineti.

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Oameni dati-mi si mie secretul curateniei intr-o ora ca io nu mai pot...Casa noastra are 4 nivele locuibile(4 dormitoare, 2 bai), pe care le curat o data la 3 zile pt ca se construieste un bloc langa noi si e mereu praf peste tot.Avem 21 de ferestre(majoritatea tip usa) care sunt mereu murdare din aceeasi cauza, numai acolo pierd 2 ore cu intreruperile copilului.Apoi podele, laundry care mai nou le pun pe sarme sa econimisim curent si care imi ia 30 min la cate haine sunt.....In fiecare zi fac mancare care imi ia si acolo vreo 2 ore, ca io gatesc mult si bine ca in Banat :)
Apoi eu ma ocup de gradina din fata casei si spatele casei....flori, tuns iarba o data pe sapt.Acolo iar vreo 2 ore......ce sa mai zic, mai is da nu ma pot gandi acum.
Copilul imi ocupa restul timpului, hranit, spalat, jucat, mers afara la nisip, tot ce tine de un copil mic.Pe Aidan il iau cu mine prin casa cand fac curatenie si el se joaca si eu ii cand cantecele sa interactionam chiar daca am treaba.




Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro

Oameni dati-mi si mie secretul curateniei intr-o ora ca io nu mai pot...Casa noastra are 4 nivele locuibile(4 dormitoare, 2 bai), pe care le curat o data la 3 zile pt ca se construieste un bloc langa noi si e mereu praf peste tot.Avem 21 de ferestre(majoritatea tip usa) care sunt mereu murdare din aceeasi cauza, numai acolo pierd 2 ore cu intreruperile copilului.Apoi podele, laundry care mai nou le pun pe sarme sa econimisim curent si care imi ia 30 min la cate haine sunt.....In fiecare zi fac mancare care imi ia si acolo vreo 2 ore, ca io gatesc mult si bine ca in Banat :)
Apoi eu ma ocup de gradina din fata casei si spatele casei....flori, tuns iarba o data pe sapt.Acolo iar vreo 2 ore......ce sa mai zic, mai is da nu ma pot gandi acum.
Copilul imi ocupa restul timpului, hranit, spalat, jucat, mers afara la nisip, tot ce tine de un copil mic.Pe Aidan il iau cu mine prin casa cand fac curatenie si el se joaca si eu ii cand cantecele sa interactionam chiar daca am treaba.




Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)





Angajeaza-ti si tu o femeie pentru curatenie. Si gradinar, pentru ca in general de tuns iarba ar tb sa se ocupe sotul, da' daca nu isi face jobul :))

Eu pesonel am femeie la curatenie, iar eu mai fac putin curat o data pe saptamana, nu mai mult de o ora. In timpul saptamanii doar ordine si spalat vase, sters masa acolo unde mancam si cam atat. Ferestrele nu tb frecate atata, de doua ori pe an nene. Parerea mea e ca nu e cazul de mai mult, sa nu devenim obsedate cu asta acum si sa pierdem altele mai importante in viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by ruxij

quote:
Originally posted by hannen

conchita,da` tu crezi ca noi dormim cu aspiratoru`n mina?

sa vii sa ne povestesti peste vreun an cum dupa ce ai alergat cu Sonia o juma de zi prin parc(scormonind in nisip,dindu-te pe tobogab si/sau leagan )ajunge acasa cu nisip si in pampers cum isi "insemneaza" locul pe unde trece prin casa cu jucarii,asta ca sa nu se piarda ,cind o sa-ti picteze tv-ul ,peretii si alte mobile din dotare cu bomboane si alte pure-uri(adica menu-ul zilei)
atunci sa ne dezvalui secretul menajului intr-o ora.

Sau tu crezi ca Sonia ramane linistita ca acum?
Sa vezi ce frumos o sa fie cind o sa te scurgi de cald pe caldarim iar Sonia o sa insiste sa mergeti in directia opusa caseieventual sa se tavaleasca pe jos.






Suna nashpa domn'e, auzi ce fac cupiii, dezastru. O fi anormal ca al meu n-a manjit niciodata peretii si nici n-a aruncat cu mancare pentru ca nu l-am incurajat? E drept ca nu l-am lasat sa manance chiar singur pana mai tarzior din pricina asta, da' vad ca acum la 5 ani nu e diferit de ceilalti, stie si el sa manance singur.



Nici eu nu mi-am incurajat copiii sa arunce cu mincare pe pereti ,nu stiu de unde dedusei tu asta
Da,si la mine e drept ca inca hranesc doi cupii ,si pe al treilea citeodata dar nu cred ca poti spune cu mina pe inima ca nu ti-a varsat niciodata mincarea (supa) sau ca nu a cazut mincare sub masa,sau ca nu s-a ridicat de la masa cu mainile murdare si nu s-a sprijinit de spatarul scaunului,de un perete si de clanta usii de la baie ...Vezi,si toate astea fara sa-i fi incurajat eu/noi (mamicile) sa arunce cu mincare pe pereti asa cum te-ai grabit tu sa evidentiezi din postul meu.
Sau poate copilul tau nu scapa nici o firimitura pe jos,ehhh ,atunci nu ma mai bag


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by ocebine

Poate de-as fi avut alt steag sub nume nu as mai fi fost chiar asa de "indragita"...ma rog, fiecare cu fobiile ei/lui.




Eu sper din tot sufletul ca nu esti atit de infantila incit sa crezi ca am ceva cu tine din cauza steagului ce-ti flutura sub nick.
Repet,nu cred ca ai putea gindi astfel,mai ca-mi vine sa te intreb citi ani ai(emoticon cu unu tareee uimit de o asa mentalitate)

Si un secret,eu am familie in usa de mai bine de 30 de ani,asa ca nu-ti mai inchipui tot felul de copilarii,come on!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by conchita


hannen, pe tine te credeam mai isteata pana si decat dodo. am zis eu ca imi ia menajul o ora peste un an, sau ca atata imi ia ACUM? asa ca vinde-ti si tu sfaturile la mica publicitate a intolerantei la care e dodo campioana.





conchita,pe cuvint de onoare daca ma intereseaza cum si in ce fel ma considerai tu.ne jignesti pe amindoua ca de obicei insa acest lucru nu ma surprinde,este stilul tau asa ca trebuie sa-ti zic cu parere de rau ca eu pe tine nu te credeam ,si nu mi te inchipuiam in nici un alt fel decit asa cum esti.
cu pata pusa pe noi ,cu ranchiuna pina in maduva oaselor ,de intoleranta si jigniri gratuite nu mai zic.pacat.

As vrea sa-ti reamintesc ,apropo de cine uita de la o pagina la alta ce sustine,ca tu te-ai oferit sa-i vinzi secretul menajului intr-o ora lui dodo despre care stiai ca are 3 copiii.De aici nu am putut sa trag alta concluzie decit ca tu iti inchipui ca peste un an,menajul iti va lua tot o ora.deductie simpla.
Dodo ,te-a trimis la mica publicitate pe tine ca tu ai oferte de vinzare(secretul menajului intr-o ora),eu nici nu cumpar,nici nu vind nimic!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by hannen

quote:
] ,cind o sa-ti picteze tv-ul ,peretii si alte mobile din dotare cu bomboane si alte pure-uri(adica menu-ul zilei)
atunci sa ne dezvalui secretul menajului intr-o ora.




dar nu cred ca poti spune cu mina pe inima ca nu ti-a varsat niciodata mincarea (supa) sau ca nu a cazut mincare sub masa,sau ca nu s-a ridicat de la masa cu mainile murdare si nu s-a sprijinit de spatarul scaunului,de un perete si de clanta usii de la baie ...



eh, sigur ca mai dat sub masa sau a mai varsat.da' eu ma refeream chiar la cei care arunca cu mancare sau dau pe pereti pt. ca e normal asa daca parintii vor sa ii invete sa manance singuri. noi nu prea l-am lasat tocmai pt ca facea mizerie. cu trei cred ca e greu la masa orice ai face.
Nu s-a ridicat de la masa cu mainile murdare si pe cuvant ca n-a murdarit nimic prin casa, ca am stat cu ochii pe el ca pe butelie sa nu faca asta, mai ales ta-su, care face crize daca vede ca cupilu manjeste tiviul sau peretii sau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

fetelor,


sunteti comice
ce importanta are ce crede niste "cinevauri" despre voi, cum stergeti praful in cit timp faceti curatenie,ca doar nu sunteti angajatele vreunei companii de curatire,si trebuie sa faceti planul
ce importanta are pentru voi ce crede un x de pe un forum despre felul cum va cresteti copilul ,daca vorbiti sau nu limba ,daca faceti mincare ,sau spalati si calcati rufele??
daca munciti sau nu????voi sa fiti fericite cu familia voastra.
din cite stiu eu fiecare familie are regulile ei ,si un x din afra nu are drept la replica si nici la vot.

un sfirsit de saptamina fericit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Da,asa si eu !Pe prima am hranit-o pina la 3 ani exact din acelasi motiv.Fac crize daca vad mizerie ,efectiv nu pot,dar oricit le-as pazi (pe alea mici)tot fac boacane!Ba si aia mare inca mai varsa supa citeodata.Probabil de aia imi si ia menajul mai mult de o ora pe zi

Adevarul e ca desi nu mi-au pictat peretii cu mincare aruncata cu lingurita,picturi lupestre mi-au facut!nu numai pe pereti,si pe parchet si pe covoare.Puteam deschide o galerie de arta



Mergi la inceput