casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by dodo

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by dodo
Eu m-am amuzat numai acolo unde unele dintre forumiste spuneau cu mina pe inima ca menajul nu le ia pe zi mai mult de o ora, pe mine tot nu m-au convins dar in fine, treaba mea ca nu le cred



sa stii ca nu e deloc amuzant sa insinuezi ca am fi mintit, eu si celelalte fete care am afirmat asta. treaba ta e sa te abtii sa faci asemenea afirmatii pe un forum public, ca si eu as putea fi foarte usor la fel de lipsita de bun simt si sa ma mir cu voce tare despre tot felul de chestiuni personale in ce te priveste. mai usor cu pianu pe scari, crezi ca poti? adica crezi ca esti in stare sa vorbesti in dreptul tau, fara sa ofensezi partenerii de dialog?

ca si eu credeam ca esti simpatica si m-ai dezamagit - dar nu ma apuc sa scriu asta in public, pastrez pentru jurnalul intim.




Pai raporteaza-ma la moderator pt. ofensa, ce mai stai???

...."iote alta nedumerita. o sa va zic mafalda la amandoo ca prea le stiti pe toate, inclusiv din casele altora"...
Stai linistita, nu am inca solutii pt. problemele fiecaruia, asa cum ai avut tu dintotdeauna, te anunt eu cind imi dau doctoratul..



io solutii pentru problemele tale? nu am, sincer, desi imi bat capul de doo secunde sa inteleg de ce raspunzi obraznic cand ti se atrage atentia ca ai gresit, in loc sa iti ceri scuze.

iti reamintesc ca pe tine te-a interesat obsesiv ce si cum ma descurc eu cu gospodaria, uitand sa numeri de la 1 la 3, adica de la cati copii am eu si cati ai tu - ca poate nu iti mai exprimai indoieli indoielnice si ai fi lasat cum a picat: adica unele au mai mult de munca, altele mai putin. daca mai adaugam ca unele impart treburile cu sotii, iti dai seama, dodo, ce de diferente ne despart?

no hard feelings, eniuei.

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by Kefi

Am citit tot ce s-a scris in apararea mamelor casnice, si eu cind zic casnica ma refer la o mama care decide sa stea acasa dupa ce copilul e cam in jurul virstei de 1 an. Si nu vorbesc de mame care isi continua studiile, cu toate ca si pelteaua asta se poate lungi la nesfirsit. Eu consider ca a sta acasa este egoism: vrem sa nu pierdem nici un moment din viata lor si uitam ca ei sint mai fericiti la cresa, gradinita decit toata ziua in compania noastra. Si ii privam si de tot felul de alte lucruri materiale pe care nu ni le permitem pt ca intra doar un singur salariu in casa.






Nu din egoism. asta chiar nu. din contra. e un sacrifiu, si sper ca o sa iti explice pe larg restul fetelor. iti sacrifici un an doi de cariera ,pentru ca nevoia copilului e proritara.pentru ca in primii doi ani nevoia lui proritara esti TU.daca se poate, majoritatea mamicilor raman macar 18 luni cu copilul. daca se poate financiar adica.


deci tu sustii mai sus ca din egoism stam cu ei(alea care stam doi-trei ani) si ca de fapt unui copil peste un an ii e MULT MAI BINE LA CRESA.

ce mai pot eu comenta aici???



Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Monica, sa nu crezi ca sint fro zmeoaica....Pur si simplu vreau sa fac altceva, in viata te mai reorientezi si mi-am zis: de ce nu? Iau si eu imprumut, desi as putea sa-mi platesc studiile, insa banii mei mai bine ii investesc in altele, si mai fac o facultate...Poate ma supraestimez, poate n-am sa fac fata cu casa+cupiii+scoala, insa macar incerc marea cu degetul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by dodo
Poate ma supraestimez, poate n-am sa fac fata cu casa+cupiii+scoala, insa macar incerc marea cu degetul..


ce dai sa iti vand pontul cu o ora de menaj pe zi? ca daca iti va lua tot 24 de ore ca acum...

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by Kefi

Ma intreb oare daca tu stii ce inseamna cuvintul “casnica” – uite aici din DEX “Femeie care se ocup#259; numai cu gospod#259;ria”. Ma intreb de ce te declari tu cu atita fervoare casnica? Ai spus ca de la 21 la 25 de ani ti-ai facut studiile si inteleg ca inca nu le-ai terminat. Pai fata mea, tu nu esti casnica, iti spun eu ce esti, esti studenta. O studenta care are si un copil. Tinerele care inca nu si-au terminat educatia si se ocupa in mod serios de asta (nu doar zic sau se fac!) nu se incadreaza la categoria de casnice. Eu ma refeream la femeile mature, scolite sau nu, care in jurul virstei de 30 ani aduc pe lume un copil. Si privitor la studii: eu consider asta mai “time-consuming” decit un job de 8 ore. Ajuta-ma si pe mine sa inteleg ca “io n-am priceput-o p'aia...ce naiba”, cum participi tu fizic la cursuri, inveti efectiv, tii si casa si copilul si barbatul, ca doar vorba-aia “numai mancarea imi ia 1 ora juma cel putin/zi punem aici si micul dejun, cina..doar prepararea...mai ales ca un copil mic nu poate fi hranit cu semipreparate..(sau poate?!)” si “un copil mic...toata ziua strangi dupa el...nu mai vb de imbraca-l, dezbraca-l, plimba-l, spala-l,joaca-te cu el, du-l la gradi, ia-l de la gradi. culca-l...etc.” Invata-ma si pe mine sa stiu si eu!





Nu stiu nici eu cum pot...stai sa vezi ce va urma. la scola am discutat cu profesorii, am facut cerere la decan si nu sunt obligata sa frecventez 100% cursurile. de invatat invat noaptea . sau in sesiune trimit copilul la bunica-sa la tara.


cat priveste femeia peste 30 ani...da, e o dilema mare. am amice , casatorite care au prins un post bunicel si nu-si permit efectiv un copil...si-l amana, si le inteleg...la fel am cunostiinte,cum spui tu,peste 30 ani care au fost nevoite sa lase copilul de 7 luni cu bona si sa mearga la munca...si le inteleg si pe ele..

dar nici una nu sustine ca un copil de 1 an e mai fericit cu bona sau la cresa si ele nu au fost atat de egoiste incat sa stea cu copilul acasa.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by flaviutza
iubita, te rog frumos sa citesti primul tau post acela in care eu vad ca ridici in slavi plecatul la munca la 3 luni ale copilului, nici urma de regrete sau altceva.

eu de aia m-am legat.



iubita, l-am citit si eu si nu am inteles ce-ai inteles tu, cum ca ar ridica in slavi intorsul la job la 3 luni. arata-mi si mie negru pe alb unde sunt slavile alea, te rog frumos.

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by dodo
Poate ma supraestimez, poate n-am sa fac fata cu casa+cupiii+scoala, insa macar incerc marea cu degetul..


ce dai sa iti vand pontul cu o ora de menaj pe zi? ca daca iti va lua tot 24 de ore ca acum...

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)




vindemi-l mie...

apropo, acum ca e mandra la bunici...cam atat imi ia...1 -2 ore pe zi..la fel si cand mere copilul la camin 8 ore,poate olecuta mai mult..


in schimb un copil mic iti mananca toata ziua...

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Conchita citeste in context...peste cateva randuri spune ca din egoism stam cu ei acasa...sa le prindem fiecare zambet ,etc...si ca de fapt unui copil ii e mai bine la cresa.



Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by dodo
Poate ma supraestimez, poate n-am sa fac fata cu casa+cupiii+scoala, insa macar incerc marea cu degetul..


ce dai sa iti vand pontul cu o ora de menaj pe zi? ca daca iti va lua tot 24 de ore ca acum...




Pune anunt la Mica Publicitate, pe mine nu m-ai gasit de musteriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by dodo
Hai mey ca tu stii ca nu se da admitere pt. mature entry...

Ei, nu-i examen dar tot stai cu stress pana te vezi intrata unde vrei. Ai dat STAT-ul?

quote:
Oricum, una din optiuni este...nursing, ma iei sub aripa ta??

Anytime ! Cu nursingul n-ai sa regreti niciodata, poti sa lucrezi cand vrei tu, cat vrei tu si unde vrei tu .

Mergi la inceput