casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

quote:
Originally posted by Kefi



Eu consider ca a sta acasa este egoism: vrem sa nu pierdem nici un moment din viata lor si uitam ca ei sint mai fericiti la cresa, gradinita decit toata ziua in compania noastra. Si ii privam si de tot felul de alte lucruri materiale pe care nu ni le permitem pt ca intra doar un singur salariu in casa.


Kefi






Kefi, inteleg parerea si revelatia ta cum ca trebuie sa muncesti pentru copii, sa le asiguri un viitor bun...DAR scuza-ma ca-ti spun, nu neg ca ai tai copii sint foarte fericiti la cresa/gradinita/scoala/after school dar copilasii de pina la 2-3 ani NU au nevoie de nimic mai mult decit de caldura, prezenta, grija mamei si atmosfera familiei. Acest lucru este demonstrat si super demonstrat in toate cartile de cresterea copiilor si carti de psihologia copilului.Nu au nevoie de lucruri materiale la virsta asta si in general nu lucrurile materiale sint importante sau nu mai importante ca prezenta mamei in viata copilului si abia de la 3 ani au nevoie de colectivitate.

In fine, si eu as putea sa spun ca mamele se intorc din egoism la servici pentru ca e infinit mai greu acasa cu 2 copilasi micuti si se autoconving ca asa e cel mai bine pentru puii lor.

Eu personal cred ca cel mai bine e atunci cind mama face o alegere cu care e multumita si fericita .

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kefi spune:

Porumbita, multumesc de incurajari. Sint sigura ca ai dreptate si or sa ma manince cu fulgi cu tot pt ca eu nu am timp sa ma bat in polemici cu nimeni aici pe forum. Cind am spus ca mi-am facut curaj sa dau acest raspuns, exact la asta m-am referit: aici e nevoie de timp, domne sa iti sustii o parere, timp pe care eu din pacate nu il am. Ce sa-i faci, sint doar a working mum... (Azi am sosit putin mai devreme la servici si ardeam de nerabdare sa vad daca mai sint intreaga sau nu!)

Si uite incerc sa iti raspund si tie Miramar. La primul copil mi-am luat si eu o gramada de carti despre copii pe care le-am citit din scoarta in scoarta, de il exasperasem pe bietul meu sot cind ma auzea "da' in carte scrie ca..." Acum zac prafuite in biblioteca pt ca nu ma indur sa le arunc...

Eu vorbesc din propria mea experienta: am vazut cum s-au adaptat copiii mei la gradinita (au inceput la virsta de 1 an) si cu cita placere mergeau acolo si cite schimbari benefice de comportament au avut de pe urma ei. Eu am convingerea asta, ca in zilele noastre e mai bine pt copii sa iasa cit mai devreme in societate. Au parte de toata dragostea noastra cind se intorc acasa si eu consider ca e bine asa. Daca tu crezi ca ma imbat cu apa rece, e dreptul tau, eu stiu ce stiu...

Si inca nu am vazut un raspuns pertinent in ceea ce priveste aspectul material.

Si cu asta fetelor va pup si poate ne mai vedem diseara.

Kefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Nu te speria Kefi, ai sa ramii super-intreaga, pe forum sint mai multe mamici pro-munca si working mums decit casnice.

Discutia asta e veche si mereu vor iesi scintei in loc sa acceptam decizia pe care fiecare o ia ca fiind cea mai buna pt propria familie.
Nu exsita o solutie universal valabila, pe unele mamici le innebuneste statul acasa, altele se simt mai implinite cu job, pe unele chiar le innebunesc proprii copii ( o ziarista americana a scris o carte sau un articol,nu tin minte " My kids bore me to death" ).
Psihologii sint de acord ca ideal ar fi pentru copii sa creasca intr-un mediu familial si nu la cresa, pina la 3 ani. Ideal insa nu si posibil pentru foarte multe familii... Pt dezvoltarea lor sanatoasa si stabilitatea emotionala au nevoie in primii ani sa stea acasa cu mama ( sau tata sau bunica, cineva care sa-i iubeasca sincer si neconditionat ).

Cit despre partea materiala, nu are o importanta primordiala in primii ani mai ales, nu vor fi mai destepti sau mai fericiti cu jucarii si haine de firma si de ultima ora. Iar un sport sau doua nu costa cine stie cit, in nici un caz nu te ruineaza chiar dintr-un salar, exista scoli de stat excelente iar pt universitate statul ofera imprumuturi si burse .

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Sa mai adaug ca mi se pare absurd sa dau un sfert din salarul meu pe cresa ca altcineva sa aiba grija de copilul meu zilnic, 8 ore,
DAR nu mi se pare absurd ca , daca asta e situatia, sa dau un sfert di salar si chiar mai mult ca macar sa aiba parte de o ingrijire buna, la o cresa buna de care sa fiu multumita.

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by Porumbita

pt curajul e a posta acest raspuns...

dar tine-te bine ca acum or sa te manance cu fulgi cu tot!!



Cred ca esti dezamagita ca nu a mincat-o nimeni pina acum....Si poate sta linistita, fiecare mamica stie ce e mai bine pt. ea si familia ei, asa ca nu are sens sa se "inarmeze"- chiar asa, de ce sa se "inarmeze"?? Ca doar nu ne crestem una alteia copiii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

dodo puteam sa pun pariu ca o sa apari... (aveam 4 useri in minte si tu erai unul din cei care eram sigura ca va raspunde la topic)

PS dezamagita nu sunt... dar cum intotdeauna mi s-a parut ca mamicile casnice sunt mult mai agresive in a-si apara optiunea decat cele care lucreaza (si postarile citite pe DC mi-au reintarit convingerea) ma indoiesc ca dc acest subiect va continua postarea lui Kefi nu va fi "atasaca" "finut" si cu multa ironie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kefi spune:

Marimar (scuza-ma ca ti-am gresit numele mai inainte), in primul rind vreau sa iti spun ca apreciez in mod deosebit felul civilizat si stapinit in care mi-ai raspuns in ciuda mesajelor mele putin cam agresive. Asta ma face sa continui si sa doresc sa explic mai departe felul meu de a vedea lucrurile.

Si am s-o fac pe marginea raspunsului tau. Tu spui, din carti, ca e mai bine pt copii sa stea acasa pina pe la 3 ani ca sa iasa niste adulti sa le zic asa normali si fara sechele. Eu iti raspund, tot din experienta mea si din ceea ce vad prin jurul meu: eu am mers la gradinita incepind de la un an, am crescut intr-o familie mai mult decit normala si ma consider un adult “dezvoltat sanatos si stabil emotional”. Si acelasi lucru pot sa spun despre marea majoritate a oamenilor din jurul meu. Deci concluzia mea este ca copiii (scuzati cacofonia) nu sint deloc afectati sa mearga la cresa de la o virsta frageda, ba din contra sint mai stimulati si invata sa fie independenti mai repede decit acasa. Daca as avea cea mai mica indoiala ca nu am dreptate, as fi gata sa imi reconsider opinia.

Si acum despre partea materiala.

Uite, hai sa analizam situatia unei familii cu 2 copii nascuti la +/-4 ani diferenta (cam asta e norma, nu?). Daca mama sta acasa cu fiecare 3 ani, va iesi un total de 7 ani, nu mai zic daca mai apare si al 3-lea copil. Orice ati spune, acea mamica nu mai valoareaza profesional ca in urma cu 7 ani si nu va gasi de lucru pe masura.

Marimar, eu nu m-am referit la “jucarii si haine de firma si de ultima ora” ci la cu totul altceva. Mai spui “un sport sau doua nu costa cine stie cit”. Pai daca vorbim de sport, inseamna ca copiii sint deja maricei, nu? Daca tu ai adus in discutie ipoteza asta, as vrea sa va spun cit de dureros mi se pare pt un copil sa nu ii poti satisface niste lucruri destul de banale pe care prietenii lui le au si el nu: sa mearga la zile de nastere, sa isi serbeze zilele de nastere, sa aiba mai stiu eu ce bazaconie de joc electronic care abia a aparut, sa mearga la Spiderman 3 de care toti amicii lui vorbesc, si cite si mai cite.... Eu stiu asta pe pielea mea... Si eu nu pot sa le ofer toate cele daca nu muncesc....

Dar sa zicem, trecem peste asta, nu e important.

Si uite cum copilul s-a facut adolescent si vrea sa mearga la o facultate. Sint burse si imprumuturi, spui tu. Asa-i, dar nu sa acopere toate cheltuielile. Solutia: “du-te baiatul meu la munca (la seral adica), eu nu am destui bani sa te ajut“. Si de ce: pt ca eu am stat vreo 7 ani acasa (chiar si 3 e mult pt mine), in loc sa ma duc la servici, sa pun un ban deoparte si sa imi ajut copilul cind are nevoie de mine. Eu asa vad: el va trebui sa munceasca pt ca eu nu am facut-o atunci cind a trebuit. Si acum va intreb eu pe voi mamicilor, e bine asa? Raspunde-ti voi daca vreti, eu raspunsul meu il stiu.

Si mai trece ceva vreme, uite cum am imbatrinit, si trebuie sa ne pensionam. Opaa, pai nu putem, ca inca n-am apucat sa platim mortgage-ul la casa, pt ca l-am luat tirziu, pe 25-30 de ani, abia cind am inceput si eu sa lucrez... Aaa, bine, lasa, sintem destepti, prevedem asta si nu cumparam casa. Dar, stai, stai, stai ca cu amaritele noastre de pensii nu putem sa platim o chirie lunara. Ce facem? Cine ne ajuta? Si mai trece ceva timp si mai apar si bolile si trebuie medicamente, ca sa nu mai zic de alte lucruri mai urite, ce sa-i faci, batrinetile... Of, Doamne, dar nu mai am asigurare de la servici si nici bani de medicamente, of si cit de scumpe sint! Ce facem? Cine ne ajuta? Poate iubitii nostri copii?

Dac voua vi se pare ca exagerez, ei bine, raportind la situatia noastra personala, eu n-as zice....Si cred ca sint multi ca noi, ceea ce e trist e ca nu toti isi dau seama de asta...

Si mai spui “Eu personal cred ca cel mai bine e atunci cind mama face o alegere cu care e multumita si fericita .” Si aici nu te contrazic, dar am o singura intrebare. Pt cine e cel mai bine, pt mama sau pt copil?

Daca cineva intelege din toata pledoaria mea ca raspunsul la intrebarea de mai sus este mama, dar asta nu include automat si copilul - si va medita la situatia asta, atunci, atunci... a meritat sa stau o ora la calculator si sa imi pun sufletul in palma.

PS: si pt mine, nu e “infinit mai greu acasa cu 2 copilasi micuti” decit la servici si cu copii! Zau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Cit despre partea materiala, nu are o importanta primordiala in primii ani mai ales, nu vor fi mai destepti sau mai fericiti cu jucarii si haine de firma si de ultima ora. Iar un sport sau doua nu costa cine stie cit, in nici un caz nu te ruineaza chiar dintr-un salar, exista scoli de stat excelente iar pt universitate statul ofera imprumuturi si burse .


Asta poate pe la voi pentru ca pe mine o educatie cat de cat ma duce pe luna jumatate din salariu, care te asigur este destul de bun pentru RO. Si nu i-au haine sau jucarii de firma, nici nu l-am dus la super profesori.

quote:
Deci concluzia mea este ca copiii (scuzati cacofonia) nu sint deloc afectati sa mearga la cresa de la o virsta frageda, ba din contra sint mai stimulati si invata sa fie independenti mai repede decit acasa. Daca as avea cea mai mica indoiala ca nu am dreptate, as fi gata sa imi reconsider opinia.


Nu sunt afectati, dar baietelul meu si-ar dori sa stau cu el acasa.

Din pacate tot ce spui despre partea materiala este adevarat.
Si eu sunt la fel ca tine Kefi, adica atunci cand a aparut copilul am renunta la cariera, dar la un serviciu de 8 ore nu pot. Ar trebui sa renunt la prea multe lucruri elementare. Pentru ca prea multe nu ne permitem nici asa, dar macar nu se uita copilul meu la nu stiu ce fruct, iar eu ii spun ca nu am bani sa-i cumpar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by Kefi

Uite, hai sa analizam situatia unei familii cu 2 copii nascuti la +/-4 ani diferenta (cam asta e norma, nu?). Daca mama sta acasa cu fiecare 3 ani, va iesi un total de 7 ani, nu mai zic daca mai apare si al 3-lea copil. Orice ati spune, acea mamica nu mai valoareaza profesional ca in urma cu 7 ani si nu va gasi de lucru pe masura.






wwwooofff....adik io personal voi valora mai putin profesional la vreo 27-28 ani decat la 20 cand ma apucai de facut copii?

da de ce?

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by Kefi


ba chiar daca ar fi dupa ei ar vrea sa stea mai mult cu copiii pe acolo decit acasa.



Tocmai asta mi-ar da rau de gandit...spui ca se simt bine acasa(nu neg doamne fereste) insa gandeste-te ce anume il poate face pe un copil de gradinita ca, dupa 8 ore...SA VREA SA RAMANA ACOLO? nu 4 ore...8 sau mai multe? nu e vorba de nici o independenta a copilului, un copil independent isi leaga sireturile la 3 ani (daca poate fizic) ,nu plange dupa mami cand ramane la gradi..in schimb radiaza de fericire si deabia asteapta sa fie luat si dus in sanul familiei...

lasati-ma sa cred ca un gradinar care mai vrea in colectivitate dupa 8 ORE nu are intiparita fericirea de a fi cu mami si cu tati...de a fi in sanul familiei..nu face diferenta intre imbratisarea lu mami si a educatoarei de la camin...

sa nu credeti ca incep sa execut femeile de cariera...ca si eu ma lupt cu vreo doua scoli,(sunt aia care o lalaie cu studiile din mesajul tau)una o termin acum si cel mai probabil cu doi plozi, unu e gata mare, altu e pe vine...

Totusi mi se pare exagerat sa te intorci la munca la 3 LUNI ale copilului. sincer, incerc sa ma pun in locul tau si nu pot sa inteleg aceasta reactie...

Poti sa ii oferi o ingrijire exclusivista, de mii de euro pe luna, nimeni si nimic nu pot inlocui chimia aceea fantastica dintre mama si copil,mangaierile si apropierea fizica.


Dragostea si laptele de mama nu pot fi inlocuite cu nimic...

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput