casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Bengoasa sa fie!!
Andrada, Johnny, care are toata gloria posibila, zice ca cel mai mult ii place sacante el la el acasa singur, fugi de Bach.Numa el si Dumnezeu.
pretty casnic :)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.



Felicitari Sabina!

Si mie imi place Johnny Raducanu.Mai cinta cu Teodora Enache?


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by copiloi

quote:
Originally posted by LlauraO amica de-a mea care a dat amaratul de test auto de cinci ori si tot de cinci ori l-a picat, pt ca nu e in lb romana, desigur. De cinci ani sta acasa si de cand a emigrat n-a lucrat niciodata.
Cand esti incremenit se vede de la o posta.
Cunosc si eu astfel de cazuri. Bineinteles ca respectivele mame spun ca au optat sa ramana acasa de dragul educatiei copiilor. Stau si ma intreb in ce consta educatia respectiva, atata timp cat mama nu vorbeste limba tarii in care traieste, nu-l poate ajuta pe copil la lectii (tot tata, saracu'), nu se poate intretine cu prietenii copilului (tot tata, saracu'), iar la sedinte pe la scoala merge tot tata...
Alina

educatia inseamna multe lucruri,nu doar ajutat la lectiiIrina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

irina, eu am dat doar niste exemple, ca idee. Din aceste exemple se pot deduce altele.

Am multe exemple concrete, sunt si studii pe tema asta......in fine....nu mai dezvolt aici.


Alina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Sincera sa fiu, oricit as fi eu in acest moment aparatoarea mamicilor casnice, nu inteleg cum poti sa stai intr-o tara straina si sa nu tenteze sa inveti deloc limba. Si a sta acasa cu copiii si a te ocupa de ei inseamna si lectii, si sedinte cu parintii, si activitati la gradinita/scoala sau in alte parti, si doctori si vizitele altor copii (mie imi place ca Agata sa-si aduca copii acasa sau in curte macar si sa se joace pe terenul ei, in afara scolii) si multe alte locuri unde ai nevoie de limba (sau de limbi, cum e aici in Montreal). Daca se presupune ca saracu' tati lucreaza zi lumina ca sa cistige pentru amindoi sau pentru a oferi un nivel de trai decent familiei, atunci se presupune ca mama trebuie sa se ocupe de restul, ca doar nu-si va lua translator dupa ea toata viata. A sta acasa nu inseamna a nu face macar un minim de efort de a te integra in noua societate in care traiesti. Deci cu acest fel inactiv de a sta acasa chiar nu sint de acord. Nu e benefic nici pentru mama, nici pentru tata, dar nici pentru copii. Noi avem sarcinile foarte bine impartite si fiecare si le indeplineste cit poate de bine, fara sa ceara ajutorul celuilalt decit atunci cind chiar e nevoie.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

cine e incremenit, e incremenit oriunde , si acasa si la job.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

eu nu inteleg,daca esti casnica asta inseamna ca tatal nu se mai implica deloc in educatia copiilor?educatia,lectiile,joaca etc revin exclusiv in sarcina mamei?eu inteleg ca voi nu vreti sa credeti ca si mamele casnice muncesc si la fel cum celelalte care lucreaza isi impart atributiile in mod egal cu sotul,cred ca si casnicele au dreptul sa ceara ajutorul consortului in problema educatiei copiilor lor(si-n altele desigur).atata timp cat sotii nu se plang de sotiile lor ca stau acasa ,de ce le plangeti voi de mila sotilor?mai mult,ii si victimizati.saracul tata,tot el sa faca si aia si ailalata(pai nu,ca daca esti casnica tre' sa stea cu berea-n mana la tv).eu cred ca problemele astea se rezolva in cuplu.am fost in primii ani in situatia sa nu vreau sa ies pe strada din cauza ca nu cunosteam limba,dar nu m-a blamat sotul nici o clipa pt asta,pt ca atunci cand s-a insurat cu mine stia ce responsabilitate si ce greutati se vor ivi in privinta asta .din contra,m-a ajutat cum a putut,iar cu timpul m-am acomodat,am inceput sa invat limba,chiar daca se cunoaste de la o posta ca nu-s bastinasa,nu conteaza,oamenii sunt deschisi si m-au adoptat:-) destul de repede.deci am invatat sa ma descurc,nu stiu inca sa scriu si sa citesc si ,desi sunt uneori frustrata si-mi propun sa invat,nu face nimeni din asta un capat de tara.probabil totusi ca-s incremenita si eu si n-o spun ironic,discutia asta are si ea partile ei bune,pe mine cel putin m-a ajutat sa mai ies din incremeneala:-)

si asa cum spunea si Sabina,incremenit poti fi oriunde,daca-ati stii cate exemple de incremeniti cu job cunosc si euuuuu...:-D cuvantul scarbici va spune ceva?:-D

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Ortansa, pana la urma fiecare familie stie cel mai bine cum se organizeaza. Daca tie nu ti se pare un capat de tara ca sotul, dupa o zi de munca, sa se ocupe si de lectiile copiilor, pe langa alte treburi casnice (facut cumparaturi, rezolvat alte treburi administrative, dat cu aspiratorul, etc), atunci.....ok:))))

Cunosc multe mame, venite de cel putin 7-10 ani in Germania, care nu lucreaza, nu au invatat limba (ci numai un minim minimorum), dar declara ca ele au ales sa stea acasa, de dragul educatiei copiilor. Drept urmare, eu mi-am pus niste intrebari :)))

Cum educatie inseamna intai de toate comunicare, ma intreb cum poti comunica cu copilul tau, care vorbeste si gandeste in alta limba, limba pe care tu nu o cunosti!!!. Daca nu il poti ajuta la lectii, ma gandesc ca alte discutii (infara de ce mananci, ce faci, cu ce te imbraci) sunt excluse, nu?

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Eu am 26 de ani si momentan sunt in concediu de cresterea copilului. Am o fetita de 8 luni si pot sa spun ca am servici non-stop. M-am angajat de la 18 ani, intre timp am facut si Scoala Sanitara, insa cel mai mult mi-am dorit propria mea familie pt ca in copilarie am simtit lipsa unei familii.
Imi place f mult sa am grija de micutza mea si sunt constienta ca acesti 2 ani pe care-i voi petrece cu ea sunt f importanti, insa de multe ori ma gandesc sa ma intorc la servici. De cand stau acasa simt nevoia sa ies, sa ma plimb, sa iau contact cu alti oameni decat cu mamicile din parc. Sunt o femeie activa si faptul ca stau acasa ma oboseste f mult insa fetita mea este mult mai importanta decat ceea ce simt eu uneori.

Roxana de Andreea-Iuliana(19.09.2006)
ALBUM DE FAMILIE
www.totsites.com/tot/babydeea" target="_blank">PAGINA DEEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:


intr-o lume unde se pune atita importanta pe titluri si in care se cere din ce in ce mai multa specializare in aria profesionala ,oare nu credeti ca sunt indepatatita sa spun ca fac un doctorat in dezvoltare infantila si relatii umane?? ca dezvolt un proiect cu traiectorie larga,in familie si in afara familiei?? ca lucrez in echipa ,si sunt sefa cesteia ,ca mi sa incredintat cel mai frumos proiect din viata mea ,cu 10 luni in urma?? ca lucrez in regim de dedicatie exclusiva cu un grad de exigenta de 14 hore pe zi iar uneori 24??
ma scuzati fetelor care ginditi ca a fi mama si sotie este un handicap,maternitatea este o glorie cu multe responsabilitati si multa dedicatie....a fi mama si sotie este o arta rara.
cu mindrie spun: sunt doctora in arta de a face viata mai buna cu specilizare in arta de a iubi.

ps
am titluri academice ,si am lucrat in conducerea unei mari companii
am renuntat ,, ma simt implinita ,oricind o pot lua de la cap ,acum este rindul copilului meu,a familiei mele.


monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by principe


,oare nu credeti ca sunt indepatatita sa spun ca fac un doctorat in dezvoltare infantila si relatii umane??


Cred ca nu esti, dar important este sa crezi tu in tine si in ceea ce faci fara sa iti pui intrebari de acest gen, care dupa parerea mea sunt cam fara sens, duc cu gandul la un oarece complex si e bine sa nu ai nici un fel de complex odata ce iei o decizie.

Mergi la inceput