casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ruxij, pai tii aici vehement partea carieristelor si tu nici macar nu esti, adica esti, da' in devenire? Conflictul exista, nu neaga nimeni, dar nu are temei decit daca este intre o carierista in adevaratul inteles al cuvintului (nu in devenire, care are si familie si copil pe care il ia de la gradinita, aia e femeie care lucreaza la timp plin si e casnica la timp partial, adica in cel liber... plus ca e mama tot timpul la timp plin) si casnica in acelasi sens. Alea da, pot sa se bata cit vor, ca poate au si de ce!
Parerea mea este ca a face cariera cu orice pret nu se impaca cu a fi casnica cu orice pret. Si mergind pe acest principiu comparativ, nici carierista absoluta nu are prea mult de-a face cu familia si copiii, asa cum casnica absoluta nu prea are nici in clin, nici in mineca cu cariera. Intre cele doua puncte absolute existam noi, relativele, care sintem si... si, intr-o perioada mai mult din una decit din alta, in alta raportul se inverseaza... Daca am pus bine problema, deci, noi pentru ce ne contram aici!?!
Sabina, pai tu iesi din discutie? Ca si carieristele abslute sau relative si casnicele impartite dupa acelasi principiu, ba chiar si relativele... toate asculta muzica... Deci tu esti muza!

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by Sabina

da ce te faci cu alea ca mine, care-s carieriste rau de tot, da nu vor scoate bani din acriera?
ha??




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




pai tu esti carierista cu sufletul mei n-o faci de bani ca alea care isi vind sufletul
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Hopa, Andrada, stai ca o punem de un nou conflict: cariere sufletesti vis-ŕ-vis de cele in care sufletul este vindut si se lucreaza doar cu ratiunea...

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

oricum, daca s-ar fi pus problema sa devin casnica long term, as fi preferat sa am o pregatire umanista, muzicala, macar sa am si eu ce discuta cu oamenii, sa imi petrec timpul in mod placut si mai select cit de cit, dar cu pregatire de mate, informatica, chestii de astea, n-as sta acasa nici sa ma platesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Sa continuati frumos, sa am ce citi la noapte, ca acu' ma duc ca o relativa ce sint sa-mi iau copilul mic de la gradinita, cu cel mare scincind dupa mine, ca vrea sandale... si afara ploua cu galeata, c-o vrea sa faca azi cu ele, nu stiu... le duc si le anbandonez ca o mama denaturata la prieteni, ca sotul, alt denaturat, are antrenament de kendo astazi... si ma car la curs, ca sa ma intelectualizez mai departe... unde sper sa nu adorm pe motiv de sarcina si sa cad in fata profesorului cu capul pe banca, cum era sa mi se intimple saptamina trecuta. Va pup si o seara/noapta bune!

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by Sabina

da ce te faci cu alea ca mine, care-s carieriste rau de tot, da nu vor scoate bani din acriera?
ha??



dar de ce zici ca nu vei scoate bani, poate nu acum ca stai cu fetitza ta tot timpul, dar mai incolo...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mai ziceti, ca-mi face bine la selfistim

adevaru e ca eu sunt casnica prin natura meseriei, nu poti sa compui decat acasa, nu?:))))

nelia, din pacate nu stiu cat 0.0001 % din casnice si carieriste asculta muzici d-alea de-ale mele

si pt ca ziceam eu ceva ca nu muncesc, deci nasc la spital si mi se da tratament etc pe banii celorlalti,si ca tin sa fac ceva care nu se vinde( Llaura): aflati ca io muncesc pe gratis da statu profita.Mi-a aparut un studiu in Muzica, si las ca nu ma plateste nimenea pt zecile de pagini, da tre sa cumpar carticica



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Miaule, nu prea se vinde Muzica Contemporana....
si sunt in viata muzicala, chiar daca stau cu fata, ca na, daca dispari de tot e nasol.
eu am zis dece iau apararea casnicelor: mi se pare cel mai greu lucru din lume, pt ca eu pur si simplu nu-s in stare :)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Miau-miau - am terminat mate-info si faceam exercitii la trigo de parca erau cuvinte incrucisate si geometria descriptiva ramane marea mea dragoste (in afara de sot si boboaca)... dar tot CASNICA pe viata as dori sa fiu...
Apropo - matematica o gasesti peste tot - de la muzica la desen, de la biologie la contractele comerciale, de la cartea de bucate la decupajele pe care le faci cu copilul, etc... Matematica este in jurul nostru - doar trebuie s-o vezi: nu exisat proces chimic fara matematica, nu exista fizica fara matematica... nimic nu exista fara matematica...
Tatal meu avea o vorba: la scoala ar trebui sa se faca matematica - ora1, matematica -ora2, sport - ora3, matematica - ora4, matematica ora 5 si sport ora 6. Stia el ce spune - da' l-am inteles doar cand am devenit adult.
Asa ca nu se poate da o definitie clara cine este sau nu casnic(a)/carierist(a). Frumusetea consta in diversitate.
Apropo - nu stiu cine mentiona de libaneze si hijab. Eu nu am avut ocazia sa cunosc nici o libaneza cu hijab. Toate libanezele (de la fata de la banca, la vanzatoare, la colege de servici, la mamici din parc) pe care le-am cunoscut eu, atat in Canada cat si in Suedia era tare emancipate (si foarte frumoase). The last but not the least - sotia lui Maher Arar (cei din Canada stiu despre cine e vorba) poarta hijab, are doctorat in stiinte economice, a fost pe listele NDP-ului la alegeri.
E mai mare pacatul ca puneti etichete dupa cat sunt oameni de "telectuali" au ba, ca au sau nu carpa pe cap si altele...


Lorelai

http://community.webshots.com/user/lorelaim

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by miau-miau

maica, daca hotarasti ca vrei /trebuie sa lucrezi pentru bani, atunci trebuie sa devi carierista, ca baremi sa faci bani buni daca tot stai pe drumuri toata ziua.
Eu zic ca nu se potriveste carierisa cu casnica, dar merge casnica cu o femeie care lucreaza poate temporar sau part time, are ca ca scop o suma oarecare de bani, nu vrea neaparat ciolan mare de ros.



Bine zici!

Mergi la inceput