casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Pai, ce sa faca o femeie casnica 8 ore pe zi? Sta pe net si umple forumul cu filozofii vide... Daca amindoi sotii au meserii care permit sa stea si copilul part-time la gradinita si fiecare sot sa faca ce-i place, atunci da, merita sa ai un servici. Dar nu toate meseriile permit acest lux, cele mai multe iau 8-9 ore pe zi cu tot cu drumul pina si de acolo, asa ca, nu vad cum ar putea parintii sa stea si cu copiii si sa fie la servici in acelasi timp. Nu pot sa-ti spun, si asta foarte sincer, decit ca ma bucur pentru voi ca reusiti sa impacati si capra si varza si va doresc si in continuare sa va descurcati la fel. Numai ca mi se pare incredibil de frumos sa poti sa ai si servici, si cursuri, si activitati extra (concerte, turneu), si casa sa fie curata si totul pus la punct si sa gatesti si sa faci ce-ti place... sa ai si bani sa-ti permiti una-alta, plus si inainte de toate ca Sofia e sanatoasa si fericita si sta si mult cu voi si asta fara sa aveti vreun ajutor. E ideal ceea ce se intimpla la tine in familie si in viata ta si sincera sa fiu, te admir pentru acest lucru. La noi pare totul mult mai greu, pentru ca serviciul sotului dureaza maxim (adica 8-9 ore), munca mea in casa imi ia mai mult decit o ora, cursurile si pregatirea lor imi iau si mai mult, bani nu sint ca sa ne permitem chiar tot ce am vrea desi asta e ultima problema la noi, iar copiii... ei bine, acesti copiii imi iau tot restul timpului pentru ca ocupatul de ei e sarcina mea de principala in aceasta perioada si imi ia cam cit ia un job la timp plin si chiar mai mult, plus ca energia consumata si implicatiile psihice sint incomparabile cu un servici. Si cum spunea Ruxij, discutia e una veche si fara rezolvare. Cu atit mai mult cu cit acum imi dau seama ca, de fapt, subiectul e gol de continut. De ce? Pentru ca o femeie, dupa ce a devenit mama, este mama de meserie indiferent daca sta acasa sau lucreaza si asa va fi toata viata. Sau asa ar trebui sa fie! Deci comparatiile statului de mama cu oricare meserie/profesiune/job este total neavenita pentru ca e lipsita de fundament. Conflictul si problema intervine abia atunci cind unele se cred mai supermame decit altele, unele pentru ca au job si reusesc si sa aiba grija de copil, casa, sot... iar altele pentru ca nu au job si fac acelasi lucru pentru familia lor, unele mai bine decit primele pentru ca au mai mult timp la dispozitie, iar altele mai rau pentru ca nu suporta sa faca doar asta. Dar, in final, toate sintem mame si asa vom fi, indiferent ce facem pe linga. Rezultatele fiecareia se vor vedea peste ani, in copiii nostri si poate nici macar atit... si nu e obligatoriu ca la unele sa fie doar pozitive si altele doar negative, pentru ca asa cum sintem nou diferite si copiii sint la fel, deci totul va depinde in mare masura si de educatia noastra, dar si de structura lui ca individ.
Asa ca, eu una nu mai vad rostul subiectului si mai ales ca datorita acestuia pot sa spun ca am stricat ceva de care eram convinsa ca exista pina acum doua zile, chiar daca nu am intretinut-o prea mult in ultimul timp.
Numai bine si doresc la toate mamicile de aici sa fie cit mai multumite de ceea ce fac pentru copiii si familiile lor, dar si pentru ele insele! Si mai mult decit atit, sa invatam sa ne acceptam copiii asa cum sint si asa cum vor deveni peste ani!

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

"Mie imi place meseria mea de recrutor (si am dat rezulatate exceptionale)- dar nici nu se compara cu cea de mama. Atunci cand stai acasa si te joci/te ocupi de copil/copii e complet diferit si are un farmec cu totul aparte. Insa trebuie sa-ti placa realmente sa fii mama 24/7. Pt asta trebuie pasiune si darurie mai mult decat pt un job... "

Iarasi o parere extrem de personala.
Mi se pare fara sens notiunea de "meserie de mama" comparata in context cu meseria de apicultor sau veterinar. Iar "Domestic goddess" mi-aduce aminte de toate expresiile preambalate, predigerate si premetabolizate din Femeile sint de pe Marte si barbatii de pe Venus (sau invers).


A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Nelia, felicitari pentru bebele care e pe drum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

quote:
Originally posted by Ira

quote:
trebuie sa-ti placa realmente sa fii mama 24/7. Pt asta trebuie pasiune si darurie mai mult decat pt un job...





quote:
la salon,la cumparaturi ,la sala,cafele cu prietenele,chestii prin casa ,etc.
din cand in cand mai merge si la piscina!




Pe mine cel mai tare ma roade ce-s chestiile alea prin casa, domne', incepe sa devina interesanta discutia.





alea-s nesemnificative!

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Pai daca femeia castiga 200 euro si mai face si o munca care-i displace atunci categoric e mai bine sa stea acasa. Face si economie la haine, parfum, etc.
Insa daca femeia poate castiga cel putin la fel ca barbatul si culmea ironiei ii mai si place atunci poate merge linistita la servici. O familie fericita implica si fericirea individuala a fiecaruia.
Altii prefera sa-si imbunatateasca modul de viata, sa schimbe garsoniera cu ceva mai spatios, sa mearga in concediu fara resou, etc
Si o femeie nu va face medicina, contabilitate, altele doar asa, pt "educatie". In cazul asta va face psihologia, litere..
Si categoric nu suntem toate la fel, pt ca daca toate am alege sa stam acasa, nu ar mai fi profesoare, femei medici, asistente, acriturile alea de vanzatoatre, etc, etc..cel putin in Romania s-ar injumatati forta de munca, ar mai ramane vreo 2 mil de salariati...
Si repet, in afara de cele care-s maritate cu Bill Gates, un venit poate dublu n-ar strica.
Asa cum unele pareri au "atins" casnicele, au fost si din acelea care au cazut greu femeilor care muncesc.
Copiii sunt pe primul plan in toate cazurile.
Si eu de ex nu ma tem de divort, ca amandoi am contribuit in mod egal, deci s-ar imparti egal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

iulia, tu sugerezi ca o femeie cre nu merge la job n-are de ce sa se imbrace sau sa se aranjeze?
Adik face economie la haine si parfum, ca daca nu lucreaza de ce sa arate bine?!

Mie mi se pare ca e chiar invers: io faceam economie la haine cind lucram cite 16 ore pe zi, ca eram satula de costume si tinute business, iar altceva, ceva dragutz, n-aveam oricum timp sa port.

Altfel, sint de acord ca "fericirea individuala" conteaza, asta in cazul in cate jobul te face fericit: pe mine nu ma face. Am cu totul alta parere despre fericire.

In schimb si acasa m-as plictisi sinistru daca bb ar fi la scoala sau gradinitza, asa ca o sa aleg un venit mult mai mare, intre doua rele...

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Elise, consider ca atunci cand ai un servici, cheltuielile pe haine, farduri, sa. sunt mai mari, mai ales acolo unde lucrezi cu oamenii.
Statul acasa poate conduce la neglijarea felului in care aratam. Ca nu vorbim de femei care stau cate juma de zi la coafor, sauna, masaj, gimnastica...vorbim de mame dedicate exclusiv copiilor si casei. Dar nu este obligatoriu, unele femei nu simt nevoia , sau poate sunt frumoase de la natura si n-au nevoie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

quote:
Originally posted by Elise




In schimb si acasa m-as plictisi sinistru daca bb ar fi la scoala sau gradinitza, asa ca o sa aleg un venit mult mai mare, intre doua rele...

Elise & BBLisa



Bineinteles, de ce nu, e alegerea ta ! Vreau sa spun ca macar tu iti spui parerea despre ce tu ai putea sau nu ai putea face fara sa jignesti pe altcineva.

Eu de ex nu m-as plictisi. Pe linga faptul ca eu, sau alte mamici, am mai avea copii pe linga casa, ca diferentele intre copiii mei nu sint mici si pina ajunge sa mearga si cel mai mic la scoala ( aici gradinita de stat e 3 ore /zi de la 3 ani) se aduna citiva ani....cel putin vreo 10 sa zicem, in total.

De la 9.30 la 2.30 as putea sa lucrez sau pur si simplu sa ma ocup de casa ( gatit 2 feluri de mincare, spalat, intins la uscat la soare in curte, adunat, ordonat rufele si prin casa, aspirat, spalat baile si ce-o mai fi ) un pic de gradinarit si citit, iesit la gim sau la cumparaturi si inainte de 3 dupa copii la scoala. Am veni acasa, ne-am juca, am face lectii, am povesti, la 4 ar veni tati ( care ar pleca la 7 la job ca sa vina mai devreme) si ne-am petrece timpul impreuna ca familie relaxata .
Sincer, eu nu m-as plicitisi si as face totul cu cea mai mare placere ! Cu mult mai multa placere decit sa merg la servici...Insa ar trebui sa salarul lui sa acopere si salarul meu, adica sa cistige el cit amindoi acum...si ar fi perfect !

Dar, repet, asta ar fi alegerea mea. Si nu jignesc pe nimeni care nu ar face sau nu ar gindi la fel ca mine !

Si nu mai spun ca vacantele, care sint 13 saptamini pe an le-as petrece impreuna cu copiii, mergind la spectacole, la plaja, la piscina, la sporturi, in parc la zoo, ne-am distra impreuna si nu as plati pe cineva pentru asta !

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Economia la asemenea flecustete e nesemnificativa (eu vorbesc pt mine - care nu simt nevoia sa ma pictez, iar hainele de servici sunt business-sport banale si anoste). Cand stai acasa intr-adevar poti sa spui ca faci economie la benzina (si nici nu poluezi), la timp (cel putin in Canada e ceva normal sa stai pe drumuri cam min 30min dus+30min intors... ), la banii aruncati pe mancarea in oras, etc. Dar cheltui in plus pe rechizite (hartie, creioane, pensule, culori), pe carti (ca tot tre' sa-i citesti ceva copilului), pe mers la activitati (cand e mai marisor il duci la cate un inot, dans, ceva sport, plus filme, teatru, etc) - care le faci nu numai in weekend-uri, pe CD-uri si DVD-uri pt copii, pe bilete la muzee, etc.
In Quebec gradi e 7$/zii - deci f ieftin... comparand cu Ontario (si BC, si Alberta, etc) unde costa 30-40$/zii.
Deci nu stiu daca faci mai mare economie stand acasa sau mergand la servici si trimitand copilul la gradi/cresa. depinde de la situatie la situatie.

Lorelai

http://community.webshots.com/user/lorelaim

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Nici eu nu m-as plicti acasa (chiar daca boboaca ar merge la gradi) - as citi, as merge la plimbare, as vizita locuri pe care nu am timp sa le vad, as planta flori, m-as implica in activitatile socio-culturale ale comunitatii, etc... Oho! Sa fiu eu sanatoasa cate as putea face! Doamne-Dumnezeule - cum sa ma plictisesc? Nici nu indraznesc sa ma gandesc ca ar putea exista asa o viata frumoasa...

Lorelai

http://community.webshots.com/user/lorelaim

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput