casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro

Din cate vad eu romanul e tot roman....toate cele care lucreaza pe aici, bag seama ca le merge prost casnicia de se gandesc mereu ca vai trebe sa am job ca daca divortez? deci se vede ca banul e cel mai important.

Eu sunt casnica datorita statutului nostru aici, nu am drept de munca.Dar nu ma plang, am muncit inainte de a veni aici si de a fi mamica.Vreau doar sa spun ca imi place la nebunie sa am grija de copilul nostru si de casa(care nu imi ia 1 ora pe zi ci mai mult).Imi place sa stiu ce mananca, cat mananca, cum mananca, imi place sa ii ofer atentia mea sa il invat tot ce vrea sa stie.Nici o bona din lume nu ar face atat de multe pt el.Bonele mai mult ii pazesc ca pe catei si stau la TV toata ziua, buna educatie!!!

Deci ca sa nu ma intind, ma doare in cot daca cineva se uita urat la mine ca stau acasa.Nu imi e rusine sa recunosc ca nu sunt fan cariera.....ca nu imi petrec toata viata in spatele unui birou plin de hartii.
Cand ne vom intoarce in State, ma voi duce din nou la servici dar nu pt cariera, e mai mult o chestie de socializare pt mine.As fi foarte fericita sa lucrez ca vanzatoare la magazin, sa vad multa lume sa intru in contact cu lumea si sa castig si un ban.

PS.Sotul lupta pt un viitor bun deci imi permit sa fiu vanzatoare :).El face ce ii place si eu la fel, iar copilul meu nu creste privat de atentia de care are atata nevoie.



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)





da tie cit iti da armata US indemnizatie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Foarte putin, vreo 200$ cu tot cu copil

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

e..uite cum mint astia din ziare

http://www.laweekly.com/news/news/marrying-for-money/16160/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Aha, militarii o duc prost de cand cu TUFA la preshedentie, da asta e alta discutie....

Edit. Ala din art e Marine, ei castiga mai mult decat Navy ca au tot felul de sporuri de pericol in Iraq.Plus ca daca fac parte din Special Forces, castiga bine.Am cativa vecini aici, Marines, castiga foarte bine dar pleaca 6 luni pe an in Afganistan

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by lorelaim
daca banii ar creste ca frunzele in pomi nici prin gand nu mi-ar trece sa ma intorc la servici!
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."



Asta nu inseamna decat ca nu esti pasionata de meseria ta. Alte persoane adora sa se duca la serviciu, dupa care abia asteapta sa se intoarca acasa la copii, dupa intervalul de timp scurs departe de familie.

Mie imi place diversitatea , imi place alternanta evenimentelor, imi place sa astept primavara dupa vara si iarna dupa toamna, tot asa cum imi place sa ma duc la job si dupa aceea sa ma intorc acasa. Unora le place sa traiasca numai in vara, sa stea numai in casa, etc. Anyway, ai fost mai mult decat evidenta cu aluziile tale, nu era nevoie sa te repeti. Stii f bine ca in Canada o poti duce toata viata pe social, alocatii, salariul sotului, si sa ai grija de copii, sa fii vesnica casnica, etc. Faptul ca am un job a fost alegerea mea, nu mi-a impus-o nimeni. Si chiar acum, in situatia actuala, ipoteci, rate.. imi permit dpdv financiar sa raman acasa, insa nu si din alte puncte de vedere. Nu le mai enumar sa nu trezesc iar monstrii ratiunii. Btw, autobuzele au fost o delectare efemera, acum m-am mutat langa serviciu. Chiar o sa le duc lipsa, stiu asta. Si copilul meu merge part-time la gradi, mai mult ca sa doarma, si nu trebuie sa fim casnici pt asta.

Nelia, eu nu am jignit casnicele, reciteste mesajele mele. Nici nu m-am gandit nici o clipa la tine in mod special, asta e absolut o inventie. Continui sa victimizezi, si nu inteleg de ce. Poate ca tu insati simti o culpabilitate vis à vis de situatie si-mi arunci mie in carca vina interpretandu-mi si rastalmacind sensul cuvintelor mele. Insa da, recunosc ca inca nu pot pricepe ce poate face o femeie 8 ore pe zi in casa, mai ales cand are copiii la gradinita/scoala, e ok sa am incertitudinile mele ? Si subliniez ca nu e vorba de tine, ca sa nu existe dubii. Tu esti studenta si stiu ce inseamna asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

merge la salon,la cumparaturi ,la sala,cafele cu prietenele,chestii prin casa ,etc.
din cand in cand mai merge si la piscina!

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Ira,

inteleg ca tu te duci la job pentru ca iti palce ceea ce faci.
F. bine.
Esti un caz fericit.
Daca n-ai avea posibilitatea sa faci ce-ti place, sau pur si simplu nu te-ar pasiona nici un job in mod special, ce ai face?

Te-ai duce sa faci ceva ce nu-ti spune nimic doar ca sa demonstrezi ca iti iubesti sotul, de frica sa nu devii ipohondra, si de teama ca nu te mai respecta kupiii...si desigur, ca sa nu faci mizerie acasa ?!

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Doamne cat as vrea sa-mi permit sa stau cu Alexuta acasa macar pana la 5-6 anisori..

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Ira - daca esti pasionata de ceea ce faci atunci nu faci pt bani - mai dai un concert-doua-trei si donezi banii pt opere de caritate (ca sunt multi care au nevoie reala de o bucatica de pita)... dar cred ca nu e cazul la tine Si nu am facut apropouri/aluzii - ci le-am scris cu adresa directa pt o pers care ataca fara nici macar sa-si puna probl daca are sau nu dreptate. Da' dupa cum am mentionat si anterior... "Vulpea care NU ajunge la struguri... spune ca sunt acri."
Mie imi place meseria mea de recrutor (si am dat rezulatate exceptionale)- dar nici nu se compara cu cea de mama. Atunci cand stai acasa si te joci/te ocupi de copil/copii e complet diferit si are un farmec cu totul aparte. Insa trebuie sa-ti placa realmente sa fii mama 24/7. Pt asta trebuie pasiune si darurie mai mult decat pt un job...


Lorelai

http://community.webshots.com/user/lorelaim

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
trebuie sa-ti placa realmente sa fii mama 24/7. Pt asta trebuie pasiune si darurie mai mult decat pt un job...





quote:
la salon,la cumparaturi ,la sala,cafele cu prietenele,chestii prin casa ,etc.
din cand in cand mai merge si la piscina!




Pe mine cel mai tare ma roade ce-s chestiile alea prin casa, domne', incepe sa devina interesanta discutia. De altfel ma si car, ca's mama denaturata si trebuie sa-mi duc copilul la gradi si io la job. Va pupez si astept vesti.

Mergi la inceput