Despre cuptorul cu microunde!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Popcorn merge facut si din porumb simplu. Eu am facut in vas de jena dar e cam chin. Mai uisor e cu punga direct de la magazin, dar parca nu ies la fel de bune.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

Noi avem un LG cu o gramada de optiuni.. grill-ul insa nu l-am folosit niciodata.. il folosesc la incalzit orice fel de mancare, la facut popcorn, dezghetare, incalzit apa... toate mi le baricadez insa frumos ca nu imi place sa il curat... in felul acesta scap de stropi si se curata mult mai usor...

OanaAlina

http://bd.lilypie.com/NspAp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

. dAR PRINZI REPEDE.Eu am facut si popcorn simplu, ca la cel preambalat mai sunt si chimicale. Se face in functie de puterea grilului, nu sunt indicatii universal valabile. va trebui sa strici ceva graunte pana sa te inveti ce timp folosesti la ce cantitate
ddar prinzi repede.
Mere coapte - felii cu scortisoara...yammy
Mere intregi , cu cotorul scos, umplute cu stafide si zahar brun, o lingura de apa, iar la final cu frisca deasupra.
La fel si cu gutui...parfumate, mmmmm, eventual cu cateva petale de trandafir de dulceata (dar proaspete, nu din dulceata) in loc de stafide .. o nebunie.
Pastele se fac f bine si f bune, la fel toate soteurile de legume..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

quote:
Originally posted by dicirstea

.
Mere coapte - felii cu scortisoara...yammy
Mere intregi , cu cotorul scos, umplute cu stafide si zahar brun, o lingura de apa, iar la final cu frisca deasupra.
La fel si cu gutui...parfumate, mmmmm, eventual cu cateva petale de trandafir de dulceata (dar proaspete, nu din dulceata) in loc de stafide .. o nebunie.
Pastele se fac f bine si f bune, la fel toate soteurile de legume..




ca bine ziceti...eu una ma pregatesc de cura de slabire si cand aud de mancare m-i dse ridica urechile ca la cainii lupi

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

M-am obisnuit asa de mult cu micro incat mi-ar fi tare greu fara. Unde-mi mai incalzesc cafeaua cu lapte de dimineata? Cum imi mai incalzesc mancarea direct in farfurie? La gatit am incercat sa-l folosesc mai demult dar in afara de popcornul din punga de la alimentara, nimic nu a iesit bun, ori eu nu ma pricep la gatitul in micro ori totusi nu se compara mancarea gatita clasic pe foc cu cea din micro. Cred ca varianta a doua e mai plauzibila...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Sunt mancaruri care se preteaza mai bine la micro. Cel putin asa mi se pare mie. Pipotele inabusite sau soteurile de legume de ex. Pe de alta parte mancarurile care se fac la cuptorul aragazului la gril nu se compara cu niciunul de la micro, intradevar, nu au acelasi gust. Avantajul e ca ce bagi la micro dureaza mult mai putin, nu necesita atata atentie (verificat,intors etc) si nici nu degaja atata caldura. Ar insemna ca vara sa nu mai mananci cartofi copti cu branza si smantana sau sfecla rosie coapta, sau dovleac copt!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

..cind ruf a cumparat cuptorul am fost oarecum sceptica. dar acum... este un chin cind plec in concediu si nu am obectul cu pricina... nu se ezista vreun cuptor de voiaj? micutz, discret!!!!!

este adevarat ca nu gatesc la el, exceptind cite o omleta isa a devenit indispendabil.. de la incalzitul mincarii la cel al laptelui!

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Nici eu n-as mai putea acum fara cuptorul cu microunde. Este super!
Fetelor, voi cum faceti cartofii copti la el? Sa imi spuneti si mie va rog mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

quote:
Originally posted by Teolina

Nici eu n-as mai putea acum fara cuptorul cu microunde. Este super!
Fetelor, voi cum faceti cartofii copti la el? Sa imi spuneti si mie va rog mult!



se spala cartofii si se inteapa pe alocuri cu varful cutitului, apoi ii lasi cca 10 min pe normal....timpul depinde si de puterea cuptorului, trebuie sa incerci sa vezi cat are nevoie al tau, oricum se fac incredibil de repede fata de metoda clasica a cuptorului...si gata


anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Multumesc Ache!

Mergi la inceput