N-AM CURAJ SA CONDUC (7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by denis

Buna fetelor.

Nu v-am mai scris demult pentru ca am considerat intre timp ca nu ma mai incadrez deloc in categoria "nu am curaj sa conduc". Conduc acum zilnic (alergatura in multe directii, indiferent de ora...) nu mai am stres, nu mai am probleme cu manevre si parcari. Parca conduc dintotdeauna si ...bineinteles multe nu le mai fac regulamentar (mai ignor unii pietoni, o iau pe linia de tramvai cand sunt foarte grabita, semnalizez de multe ori cu 1 secunda inainte de a face manevra, ma bag cu tupeu, etc). Am ajuns sofer de Bucuresti...dar nu de asta va scriu...
Va scriu pentru ca acum, conducand des am ajuns la concluzia, misogina de altfel a lui barbatu-meu: femeile la volan incurca traficul. Sunt e drept si barbati in categoria asta, dar foarte putini.
Nu dati cu rosii, nu va scriu asta cu repros, ci pentru a va mobiliza sa va depasiti stresul si sa conduceti cum se conduce in Bucuresti. Am vazut multe femei conducand ca melcul...cand mai aveau 1 km pana la masina din fata lor.... Oare de ce...??? Am vazut femei asteptand enorm de mult sa iasa de pe o straduta laterala...oare de ce...???
Incercati sa va controlati emotiile sa invingeti stresul si ...sa faceti fata in trafic ca barbatii...asta pentru voi si pentru a ajuta cat de putin la fluidizarea traficului infect din orasul nostru.
Credeti-ma, se poate....ce ziceti????


Denisa




mey, mai da-o-ncolo
io ca incepatoare sa stii ca iti astept si o ora sa ies de pe o straduta daca nu mi se pare mie ca e ok si ca am timp; si merg ca melcu' daca asta ma face sa ma simt mai in siguranta; cand oi deveni eu super-driver, atunci o sa fluidizez tot traficul, pana atunci, sa faca bine expertii sa isi aminteasca si de primele lor ore de condus
prefer de mii de ori o femeie lenta si extra-prudenta la volan, decat un mascul nesimtit sau o mu-iere isterica,,, ccccare te mai si injura de toate cele; ca am vazut multi minunati de genul asta ....iar solutia mi se pare cea mai buna cea "aleasa" de parizieni, de ex: SMILE
cand te claxoneaza si se incrunta: SMILE
cand iti arata semne diverse obscene: SMILE
etc etc


in alta ordine de idei, felicitari fetelor pentru progrese si numai bine!


P.S. si io am inceput sa conduc mai des, masina sotului deocamdata si o mare pb pentru mine este ca e prea LATA si MARE si am impresia ca nu am niciodata locdar asta e, practice makes perfect, nu?


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!


Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Madness does not always howl. Sometimes, it is the quiet voice at the end of the day saying, "Hey, is there room in your head for one more?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Eu n-am precizat, am vreo 30 de ani, deci nu-s o pustioaica teribilista...iar carnetul l-am luat acum vreo 6-7 ani...doar ca n-am avut ce masina sa conduc pana de curand....
N-am zis-o ca sa supar pe nimeni si repet, nu-s o pustioaica teribilista... doar ca unele dintre noi sunt mult prea tematoare (voi o sa spuneti prudente...). Nici eu nu injur pe nimeni, nu stresez incepatorii dar....putin mai mult curaj si tupeu in jungla din Bucuresti n-ar strica. Si in plus, le-ati demonstra barbatilor ca se insala cand spun ca noi femeile n-avem ce cauta la volan...

PS - si eu am masina lata si mare, pe care la inceput credeam ca n-o voi conduce niciodata, dar acum dupa 5-6 luni de condus n-o mai vad asa.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by denis

Eu n-am precizat, am vreo 30 de ani, deci nu-s o pustioaica teribilista...iar carnetul l-am luat acum vreo 6-7 ani...doar ca n-am avut ce masina sa conduc pana de curand....
N-am zis-o ca sa supar pe nimeni si repet, nu-s o pustioaica teribilista... doar ca unele dintre noi sunt mult prea tematoare (voi o sa spuneti prudente...). Nici eu nu injur pe nimeni, nu stresez incepatorii dar....putin mai mult curaj si tupeu in jungla din Bucuresti n-ar strica. Si in plus, le-ati demonstra barbatilor ca se insala cand spun ca noi femeile n-avem ce cauta la volan...

PS - si eu am masina lata si mare, pe care la inceput credeam ca n-o voi conduce niciodata, dar acum dupa 5-6 luni de condus n-o mai vad asa.....




nu cred ca e relevanta varsta; poti fi tematoare si la 30 si la 20 si la 100, eu am 24, insa nu asta conteaza; conteaza ca am carnet si conduc de aprox 1 luna jumatate....si n-am cum sa fiu altfel decat prudenta si leeeenta, ca mai sunt si ardeleanca deci e cu "no, ham" daca stiti bancul

cat despre demonstrat masculilor, nu tin sa demonstrez nimic nimanui; vreau sa invat sa conduc cat mai bine, nu sa fac pe "spaima soselelor"

am o prietena tot incepatoare, dar mai avansata (conduce de cateva luni) care cum prinde o masina la drive-test (prin firma) se avanta cu 140-150 pe autostrada, la fel ca ceilalti din firma care au insa cativa ani buni de experienta; no, mie asta mi se pare inconstientza, pentru ca asa gandesc eu: n-am ce demonstra celorlalti si sincer, mi se falfaie daca ma claxoneaza unii in conditiile in care eu circul cu viteza legala (minima si maxima) si corect; siguranta mea si a bebelui din masina e cu mult peste orice...

no offence


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!


Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Madness does not always howl. Sometimes, it is the quiet voice at the end of the day saying, "Hey, is there room in your head for one more?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Noe !

Tocmai ma pregatesc si eu sa merg la a doua sedinta de "reamintire". Am fost nevoita sa iau niste ore din motive de urgenta... TREBUIE sa conduc!

Am inima cat un purice, dar mi-am facut curaj, ma imbarbatez incontinuu, desi la prima sedinta tremuram ca varga. Sper din tot sufletul sa reusesc.

Am carnet din 2004 dar n-am condus deloc.

Tineti-mi pumnii sa reusesc!

Va pup!

Dara si Darisor

"Maktub"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Curaj, dara, sunt convinsa ca vei reusi daca iti doresti cu adevarat!!!! Eu iti tin pumnii si te sfatuiesc sa lucrezi putin la mental: frica te face sa reactionezi mai prost! Asa ca las-o la o parte, fa-te ca nu o bagi in seama....si ai incredere in tine...ia-o in ritmul care ti se potriveste pana vei deveni stapana pe tine si pe masina...nu ai cum sa fii as de la inceput asa ca pleaca de la premisa ca e normal sa fii ezitanta si sa mergi incet, nu lasa greselile pe care le faci sa te descurajeze si nu renunta! Bafta multa!


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

dara, succes!o sa fie ok, ai sa vezi
hehe, eu la ultima tura de condus, am reusit chiar sa dau aerul conditionat mai incet, in timp ce conduceammari progrese, nu?


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!


Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Madness does not always howl. Sometimes, it is the quiet voice at the end of the day saying, "Hey, is there room in your head for one more?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinabianca spune:

Curaj, Dara ! emotii am si eu in stomac de cate ori trebuie sa ma urc la volan, dar trebuie sa ma urc!!! nu stiu daca va mai aduceti aminte de problemele mele, insa eu eram (si inca sunt)stresata de intrarea si iesirea din garajul subteran (panta mea!)...de ceva timp insa imi iese bine si parca sunt mai curajoasa.lucrez in continuare la manevrele de parcare (un bun prieten imi spune ca eu am nevoie de un Bulevard sa-mi parchez masina!)si Bulevardul acela sa fie gol-golut...
mai am probleme si la curbe, le iau cam stranssi nu prea reusesc sa cuprind in raza vizuala tot traficul, sa fiu atenta si in oglinzi, si in spate si la picioare si la benzi si la semnele de circulatie...
dar merg INAINTE, TOT INAINTE!!!
va pup si va doresc DRUM BUN!
karina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Dara, iti tin pumnii.
Noe esti tare, deja butonezi.
Karinutza, mi-era dor de tine.
Io mi-s soferitza, mi-am propus sa merg zilnic cu masina si asta fac de 3 zile incoace, incerc sa-mi creez o rutina casa-serv, desi mai mult ocolesc cu masina, drumul e destul de intortocheat, cu stopuri si cedari de priortate, o mare intersectie semaforizata, basca parcarile corespunzatoare.Am emotii la drumurile in oras, pe cele in afara orasului le ador.
Pt we mi-am propus sa rezolv 2 mari probleme care le mai am
:mersul cu spatele...pe o distantza mai mare, cat mai mare si plecarea din rampa-nu vreau sa mai am emotii la drumurile care implica rampa si am o masina f aproape in spate.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinabianca spune:

Dor-dorutule si eu te pup si multumesc pentru cuvintele frumoase...
Iepumic, ce bine ca ne-ai mai trecut prin fata ochilor regulile acelea asa trebuie sa ne intre in capusoarele noastre frumoase si delicate ! merci mult!
daca m-ati fi vazut sambata de dimineata intr-un parking mare exersand parcari cu fata,cu spatele, lateral si cate si mai cate , v-ati fi luat cu mainile de cap dar o sa reusesc eu ! am probleme fetelor, nu vad si nu simt inca foarte bine dimensiunile masinii...a, vreau sa simt rotile cum se intorc dupa volan si fac tot felul de scheme; ma mai si dau jos sa le vad cum sunt cand am volanul intr-un fel , apoi in altul ...stiu , sunt nebuna !dar numai asa trec prin creieras tot!
a-propos, voi stiti ceva mecanica? eu sunt Tufa de Venetia!ce motoare, radiatoare,placute de frana sau cilindri ca nu ma pricep deloc-deloc!dar vreau sa invat!
pupici soferitelor
karina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Va multumesc din suflet pentru sustinere!

M-am ambitionat tare sa am incredere in mine, sa ma concentrez si toate cele.

Azi m-a scos instructorul din cateva situatii...

Trebuie sa plec la drum singura in curand... Din afara pare foarte simplu, mai trebuie sa ma adun cand conduc.

Sunt intr-o perioada de schimbari pe ulte planuri si sunt cu nervii intinsi la maximum.

TREBUIE sa pot, sa nu imi mai fie teama, sa ma concentrez, sa ma adun... Doamne, parca scriu in jurnal...

Sa ma vad singura la volan, oare ce m-oi face?!

Mi-am impus sa pot si trebuie sa pot! Va tin la curent!

Dara si Darisor

"Maktub"

Mergi la inceput