N-AM CURAJ SA CONDUC (7)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Pot sa ma inscriu si eu in club? Am carnet de multi ani, masina de vre-o 2 luni si zace in fata blocului, nu am condus decat extrem de rar si mi-e foarte frica. Nu stiu cum sa ma motivez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Asa este, Sali, departe de cum se conduce in RO. Si aici lumea e foooarte calma pe strazi si pe oriunde. Stau minute in sir sa traverseze cite unii care de abia se misca, si nu ca ar avea ceva deficiente, ci doar pentru ca... e cald. Nu se claxoneaza decit rar, te lasa sa te bagi pe banda chiar daca e plina, etc. Doar pe freeways e mai nebuneasca circulatia, dar si acolo te lasa sa schimbi banda, sa intri fara sa te incomodeze. Mai sint si catastrofe de soferi, dar de obicei sint din aia habarnisti in ale condusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Sali bine ai venit acasa .
Siminaf , merci de sfat o sa incerc sa vad daca se poate face ceva oricum nu e graba ca poate ne mai trezim cu vre-o cheie asa ca macar sa mergem odata sa rezolvam tot.Lumea rea invidioasa si pe aici , nu ma asteptam , bine sunt pustani de-a lui fimiu fara minte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlenn spune:

Mai e loc pentru cineva in club, care a fost foarte fricoasa in ceea ce priveste condusul????

M-am inscris si eu la scoala de soferi pentru ca imi doresc foarte mult sa conduc viitoarea masina a familiei...Credeam ca aceasta dorinta e mai mare decat teama de a conduce, insa incepusem sa ma indoiesc de asta...

A sosit si ziua in care m-am urcat pentru prima data la volan...in masina scolii...Pana sa ma urc la volan imi pusesem un milion de intrebari...cum o sa ma simt? m-o apuca tremuratul de frica? m-oi albi ca varul? m-or taia toate apele? m-oi bloca iar mainile si picioarele vor refuza sa ma asculte sau se miste??? sau nu ma voi putea urca la volan si instructorul va fugi dupa mine sa ma convinga sa conduc??? Pur si simplu ma simteam ca porcul pe care il duci la taiat...

Insa cand m-am urcat la volan am avut cea mai uriasa surpriza din viata mea...Nu mi-a mai fost teama sa conduc absolut deloc...si asta doar datorita instructorului auto caruia o sa ii fiu recunoscatoare toata viata...Mi-a transmis atata curaj, atata forta, atata siguranta incat intrebarile pe care mi le pusesem disparusera brusc, teama se dusese si ea, n-o mai simteam...Desi in prima zi la volan am condus pe o sosea unde circulau intr-o veselie ditamai tirurile...nu am simtit deloc teama...nu m-am pierdut cu firea, nu am intrat in panica, nu am tremurat...In loc sa simt frica cand vedeam ca se apropie de mine din fata si din spate, ca ma depasesc ditamai tirurile uriase care nu se mai terminau cand treceau pe langa mine, eu m-am simtit in siguranta...am condus bine pentru un incepator, asa mi-a spus instructorul...

Datorita acestui instructor eu am scapat de teama de a conduce...Ieri am avut a doua sedinta de condus cu el, si deja directia masinii o tineam bine, picioarele se miscau pe pedalele masinii ca si cum as fi condus de cand lumea...si asta nu la indrumarea instructorului...pur si simplu miscam picioarele pe ambreiaj frana acceleratie de parca aveam in reflex asta...

Instructorul nu a facut nimic special ca sa imi inlature teama...m-am trezit deoadata ca nu o mai am...

Am avut ocazia sa il compar pe instructorul meu de acum si cu alt instructor...Concluzia la care am ajuns este urmatoarea...Conteaza enorm de mult instructorul auto cand ti-e teama de condus, este elementul cheie...Daca instructorul e cum il am eu, scapi instantaneu de teama, daca nu...trebuie sa scapi singura de teama...

Eu am scapat de teama, deci se poate...Si eram o foarte mare fricoasa...

Ii voi multumi si ii voi fi recunoscatoare toata viata instructorului auto pentru asta...Niciodata nu am sa-i pot multumi indeajuns pentra ca m-a scapat de teama de a conduce definitiv si instantaneu...Asta face ca eu sa il consider cel mai bun instructor si de neinlocuit...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:


Claujro, bun venit! Pentru inceput,ai putea sa incerci sa te motivezi citind toate capitolele de la acest topic, zau ca ajuta!Tu esti cum am fost eu acum 3 luni : masinuta zacea in fata blocului si eu cu coatele pe geam ma uitam la ea cum o umple praful. La mine faza asta a tinut cam 2 saptamani, dupa care mi-am zis ca nu se mai poate si m-am apucat de treaba.La mine, metoda a fost sa imi mai iau ore in plus, dupa care am plecat singura la volan intr-o sambata pe la pranz,avand in fata, deschizator de drumuri, pe iubitu' cu masina lui. Apoi, dimineata spre serv, prin trafic, dar tot cu antemergator( o masina de la serv care venise sa ma ia ).
Marlenn, bun venit, de asemenea, si tie! Dupa cum povestesti tu ca te simti la volan, presimt ca n-o sa faci multi purici pe aici, ca o sa-ti iei carnetul si gata, fugutza in aglomeratie, fara pic de teama!
Lemoni, bine v-am regasit! Cand am citit de patania ta cu zgarietura, mi-a venit imediat in minte o reclama TV de acum din Ro, la un unguent , fetele de acasa o stiu sigur. E cu un copil care intra cu bicicleta intr-o masina, se juleste la picior si maica-sa ii da cu unguentul respectiv sa ii treaca. Si copilul, cand vede ce buna e alifia, ca ii trece buba, se duce sa dea si pe zgarietura pe care o avea si masina, de la impactul cu bicicleta lui. Asa ca, ai putea sa incerci la farmacie, in loc de service!
Simanaf, nu ma surprinde ce-mi zici, americanii fiind recunoscuti doar pt un stil de viata mai "lejer", si ma gandeam eu ca au transmis asta si in ceea ce priveste sofatul.
Va pup si va citesc, ca de obicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by sali


Claujro, bun venit! Pentru inceput,ai putea sa incerci sa te motivezi citind toate capitolele de la acest topic, zau ca ajuta!Tu esti cum am fost eu acum 3 luni : masinuta zacea in fata blocului si eu cu coatele pe geam ma uitam la ea cum o umple praful. La mine faza asta a tinut cam 2 saptamani, dupa care mi-am zis ca nu se mai poate si m-am apucat de treaba.La mine, metoda a fost sa imi mai iau ore in plus, dupa care am plecat singura la volan intr-o sambata pe la pranz,avand in fata, deschizator de drumuri, pe iubitu' cu masina lui. Apoi, dimineata spre serv, prin trafic, dar tot cu antemergator( o masina de la serv care venise sa ma ia ).
Marlenn, bun venit, de asemenea, si tie! Dupa cum povestesti tu ca te simti la volan, presimt ca n-o sa faci multi purici pe aici, ca o sa-ti iei carnetul si gata, fugutza in aglomeratie, fara pic de teama!
Lemoni, bine v-am regasit! Cand am citit de patania ta cu zgarietura, mi-a venit imediat in minte o reclama TV de acum din Ro, la un unguent , fetele de acasa o stiu sigur. E cu un copil care intra cu bicicleta intr-o masina, se juleste la picior si maica-sa ii da cu unguentul respectiv sa ii treaca. Si copilul, cand vede ce buna e alifia, ca ii trece buba, se duce sa dea si pe zgarietura pe care o avea si masina, de la impactul cu bicicleta lui. Asa ca, ai putea sa incerci la farmacie, in loc de service!
Simanaf, nu ma surprinde ce-mi zici, americanii fiind recunoscuti doar pt un stil de viata mai "lejer", si ma gandeam eu ca au transmis asta si in ceea ce priveste sofatul.
Va pup si va citesc, ca de obicei!




Tare de tot reclama cu alifia!!!

Americanii sint in general mai lejeri in comportament. Dar sa-i vezi pe californieni ce laid back sint! Asta zic si cei din alte state.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna fetelor!
am citit doar putin din povestile voastre si mi-am adus aminte ce am patit eu cand am luat carnetul...
mi-era frica singura,mergeam cu un vecin pana la facultate ,ma lasa acolo si el pleca cu masina mea si se intorcea sa ma ia...mi-era frica sa raman singura. si tot cu el in masina a intrat un bou cu un troleu in mine si mi-a facut dacia praf...eu stateam pe loc si ala nu stiu ce manavra a facut...in fine...mi s-a facut frica....au trecut cateva luni si mergeam cand cu vecinul,cand cu transportul in comun...si intr-o zi...pe o ploaie mocaneasca ...eram singura in parcare si mi-am zis....chiar asa proasta sunt.,..nu oi fi eu in stare sa ajung la facultate...si ...am ajuns....singura in masina,fara nimeni...mi-am dat seama ca asta e cel mai bine....cand esti singur nu ai incotro si te descurci...cand e cineva in masina si iti spune intr-una...ia dreapta,vezi ca vine ala,vezi ca s-a facut rosu...o iei razna si te dezorietezi...
CLAUJRO....urca-te singura in masina si ...du-te !intai drept,pana la prima intersectie...si prinzi curaj usor usor...cand o sa iti dai seama ca te descurci...nu te mai intrece nimeni...
relaxeaza-te....nu asculta claxoanele....ce daca ti se opreste motorul....ce daca te chinui o ora sa parchezi? intra vreunul in tine? nu.....eventual cand vrei sa parchezi inchide geamul sa nu auzi injuraturile... daca vrei vin eu cu tine sa iti tin spatele ...tu te concentrezi....si eu ma injur cu ei...
miine sa ne scrii ca ai fost singura cu masina
salutari tuturor soferitelor
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Multumesc frumos de primire si de sfaturi! Acum am realizat ca de asa ceva am nevoie. Am sa va citesc in continuare...mai scrieti ca scrieti bine.... As putea incerca, totusi, pe la 11 e mai liber pe strazi? Moooooooor, trebuie sa incep sa inving teama asta cumva, in ultimele 3 zile m-am dus pe jos la servici si ma gandeam ce proasta sunt, masina aia e plina de frunze si eu...cum sa fac?!

Eforie-august

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

CLAUJRO....
MIINE DIMINEATA IMBRACA-TE FRUMOS CA TOT VA PLOUA SI DU-TE LA MASINA URCA-TE SI ...GATA......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

tonsis, cred ca prima data e mai greu! Iti promit ca am sa incerc! Si am sa revin maine sa iti spun daca am fost capabila sa o si misc din loc... Multumesc inca o data!

Eforie-august

Mergi la inceput