N-AM CURAJ SA CONDUC (7)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

fetelor, referitor la faza cu ambreiajul si frana ... pe undeva e bine sa apesi ambele pedale pana la fund - asa stiu eu - ca sa nu-ti moara motorul. dar in caz de pericol iminent, nu stiu daca-ti mai aduci aminte si de ambreiaj, asa ca piciorul pe frana, las` sa moara motorul.
si eu zic ca e bine daca te-nveti de la-nceput si cu frana si cu ambreiaj, c-atunci nu mai ai probleme la plecarea in rampa , adica se presupune ca nu mai ai probleme, mie imi moare tot timpul motorul in rampa, dar macar nu merge masina in spate, pot s-o tin si sa plec de pe loc.
mi s-a mai parut super grea, trecerea de la msina diesel - pe care am facut scoala, pe masina cu benzina - a noastra. cea diesel mergea singura in viteza I, acceleram putin si eram intr-a II-a, ei, la cea cu benzina imi murea motorul una-ntr-una si nu stiam ce are, ca doar eu faceam exact ce-am invatat la scoala , pana m-am dumirit eu sotului ii mai mureau cateva sute de neuroni ...

pupici si spor!

http://community.webshots.com/user/anca_27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

BUNA fetelor /soferitelor/.va tot urmaresc din umbra si la fel ca si voi ma clasez la N-AM CURAJ SA CONDUC,am permis de un an si ceva si nu prea am condus.,dar acum marea problema s-a adeverit am ramas singurica acasuca cu o masina pe cap si un caine la care trebuie sa merg sa-i dau de mancaremi-e o frica de mor ,dar multa lume imi spune ai sa vezi c-o sa te descurci fara moara stricata din dreaptaadica barbatul care mereu are ceva de comentat.tineti-mi pumni sa vina curajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teocezi spune:

Dragele mele soferite!
Dupa cum ziceam mai pe la inceputul topicului, am permis din '98 dar abia acu' in iunie mi-a luat sotul masina. In cei 9 ani am condus numai ocazional si mai mult noaptea.
Dar de cand imi lua sotul masina (matiz)am facut vreo 700 km prin Bucuresti, ca sa ma obisnuiesc cu broscutza, dar intotdeaua supervizata de sot. In primele zile am fost catastrofa: trageam de volan cand schimbam viteza... turam motorul aiurea... bagam a treia in loc de a-ntaia....ce mai,.... deja ma gandeam ca nu e de mine treaba asta cu sofatul. Unde mai pui la socoteala si remarcile sotului: mergi mai pe dreapta... baga a doua... franaaaaaa!!!.... lasa dracu' semnalu' si tine mainile pe volan... nu-l vezi pe ala ca vine din dreapta?.... si tot asa ca mereu ma freca la muzicuta ca in loc sa ma concentrez mai rau ma pierdeam. La parcari la fel: ia tot volanul dreapta... hoooo, nu vezi ca intrii in gard.... da inapoi...ia stanga... tot....acu' drept ...gata...ia dreapta acu'............si multe altele.
Eu de fel sunt mai fricoasa, mai ales ca anul trecut m-am luptat cu atacurile de panica si am facut si psihoterapie.
Dar nu am putut sa renunt la sofat. Mie chiar imi place.
Asa ca i-am zis sotului ca daca vrea sa fie copilot sa-si tina gura si sa-mi atraga atentia numai daca e neaparat nevoie (in caz de accident) nu la orice rahat, iar daca nu-i convine, sa-si ia masina lui si sa ma lase pe mine in pace.
Asa ca acu' am un sot foarte tacut cand e copilot si conduc foarte bine chiar si in aglomeratia infernala din Bucuresti. Am facut chiar si cateva parcari reusite si n-am daramt inca nici un gard si nici nu am lovit vreo masina.
Toata treaba este sa-ti cunosti masina si sa ai incredere in tine.
Ca sa fiu mai sigura mi-am luat si "semnu' prostului" ca sa am mai multa "trecere". Oricum mai sunt si femeie....si blonda.... deci ceilalti superprofesionisti ar trebui sa ma inteleaga daca fac ceva gresit.
Va doresc dragele mele soferite muuuuuult curaj, ca unele chiar au nevoie, si dresati-va copilotul ca sa nu aveti batai de cap cu el. Sau si mai bine mergeti singure: stati pe banda voastra, pastrati o distanta suficienta fata de auto din fata, cand vreti sa schimbati banda asigurati-va temeinic si circulati cu viteza cu care va simtit voi in siguranta.
Eu abia astept sa incep munca si sa ma duc singurica la servici cu broscutza. Am foarte mare incredere in mine si stiu ca voi reusi.
Ceea ce va doresc si voua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

teocenzi ce mi-a placut de tine ai dreptate , curaj sa am eu ca oricum cu teoria sunt meseriasa , mai ales sa va spun un secret sotul meu a condus un an fara carnet , eram in alta tara si nu prea stia limba sa mearga sa dea de carnet(bine acum 20 de ani nici macar nu e era vorba de engleza ci de flamanda) iar eu stiam teoria ..........ii ziceam aici opreste e stop , pot sa zic ca eu l-am invatat sa conduca la teorie , dar tot nu am curaj sa merg el conduce de 20 de ani eu pauza acum chiar nu am condus de cateva zile sunt puturoasa si alt secret l-am pedepsit si pe Schumaker cateva zile sa nu i-a masina sa stau si eu linistita ca sunt tare stresata cand il stiu plecat. Dar de marti incepe scoala 30 de km dus one way ,cred ca lesin pana il vad acasa,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany2007 spune:

Sti cum se spune, "pofta vine mancand" doar conducand sambata si duminica cand nu este prea aglomerat vei prinde curaj. Succes

Dana 25+ Luca-Rares

www.flickr.com/photos/11543857@N07/" target="_blank">Poze cu burtica






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

RBW, multumim mult pentru precizari. Si eu le incurc...rau.

ANCA 27, idem. am facut scoala pe diesel, ridicam putin piciorul de pe ambreiaj si masina se punea in miscare. Ei...la benzina (a noastra), alta poveste: motorul murea, pentru ca trebuia si sa accelerez putin in timp ce ridicam piciorul de pe ambreiaj. Idem si cu nervii lui barbatu-meu.

Faza este ca de 2 saptamini (cit am fost in concediu) nu am mai condus...

Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Hai sa va intreb ceva ,am avut ieri o supriza neplacuta cineva nu stiu cine , o fi vre-o fosta de-a lui Schumaker mi-a tras o cheie pe jettutza, se vede asa naspa , masina noua impecabila si cu o mare p zz .. pe ea ce pot face? Nu vreau sa ma apuc sa o vopsesc acum , aveti alta solutie, ceva de pot sa acopar zgarietura o solutie speciala ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Lemoni, daca zgirietura nu e prea mare, adica adinca, eu stiu ca se poliseaza si nu se mai vede. Sau exista spray-uri cu vopsea, dar la alea cred ca se vede diferenta. Intreaba-l si pe sotul tau.

Theiuta, la masinile automate e si mai fain: ridici piciorul de pe frina si masina o ia inainte (sau inapoi, daca e bagata in marche arriere). Adica nu mai e bataia de cap cu ambreiajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:


Neatza si bine v-am regasit!
Se duse si vacanta mea( m-am intors miercuri dimineata) si m-am intors la ale mele, printre care si sofatul.Mi-a fost un pic teama cand am condus prima data dupa o saptamana de pauza dar..pana la urma totul a fost bine.De cunoscut s-a cunoscut insa ca n-am pus mana pe masina ca intr-o seara , pe la 11, am plecat dintr-o vizita spre casa fara sa mai aprind vreo lumina , ocazie cu care am constatat ca iluminatul stradal la mine in oras e bun, nu? A doua seara, ca sa fac media, am mers cu faza mare tot drumul prin oras, bineinteles fara sa stiu.Dar nu m-au fleshuit ceilalti soferi, numai iubitu' care era in spatele meu cu masina lui, dar eu credeam ca-mi face semne asa, fara vreun motiv concret...
Azi dimineata am venit la serviciu prin aglomeratie si iar a fost ok.Numai ca in curtea firmei era o aglomeratie de ziceai ca a plouat cu masini asa ca am oprit la scara si am dat cheile unui sofer sa parcheze. Ca asa am vazut eu prin filmele americane, nu?
O sa va zic si cum mi s-a parut traficul in Tenerife, ca acolo am fost in vacanta: super linistiti oamenii si ce m-a izbit a fost ca nimeni nu claxona pe nimeni. Realmente, in penultima zi , de la plaja spre hotel, a claxonat unu ' si noi : Oau, s-a auzit un claxon. Nu mai zic ca la trecere de pietoni opreau imediat, doar daca te vedeau ca ai intentia, erau f calmi soferii si nu se grabea nimeni.
Ce mai, mi-am zis, pe la astia e atmosfera de vacanta pana si in ritmul cu care se conduce ...
Va pup si va citesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Da, Siminaf. Tocmai de aceea barbatu-meu are in vizor achizitionarea unei masinute automate pentru traficul in oras.

Si in Grecia...se circula cu viteza dar sunt super civilizati. Nu tu aia claxon, injuraturi...

Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput