N-AM CURAJ SA CONDUC (7)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Fetelor, multumesc mult de incurajari.
Stiu ca nu trebuie sa ma las invinsa, dar se conduce atat de haotic in Buc, in tara, incat mi-e teama. Uitati-va la ce a patit Dor!!!

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Da dar daca renunti sa mai conduci pe motivul asta, n-o sa mai conduci niciodata :) Acu depinde si cat depinzi de o masina, si daca te poti rezuma la autobuz, metro.
Eu am noroc ca se conduce tare civilizat aici . Nu m-a clanxonat nimeni, m-au mai depasit pe la inceput dar acu bag si eu viteza Mai sunt unii teribilisti dar multtttttttttt mai putini ca in Ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Marci, scumpa mea,
Nici nu puteam spera ca o sa-mi raspunzi tu!
Mi-esti tare draga, ti-am urmarit toate postarile de la acest subiect si am vazut cum ai evoluat in timp.
Stiu ca am gresit , totul a fost in scurt,BERBEC capos ce sunt, am reactionat cum s-a vazut .
Hai, prima oara era ok, m-am speriat , am vazut tarziu si n-am reactionat cum tb...dar a 2-a oara?! Tu ai vazut BERBEC capos sa renuntze?!Dati-va la o parte sa trec io! N-a fost intentionat, asta mi-e firea...tb sa accept asta...cunosc toate regulile , dar iata , nu le aplic pe toate:obstacol pe banda ta, tew opresti , eventual claxonezi ca sa atragi atentia si astepti sa se deblocheze traficul , ca sa iti poti urma drumul , fie pe banda ta, fie semnalizand corespunzator si incadrandu-te pe alta banda pt a-ti urma drumul.
Eiii...teoria ca teoria...practica ma omoara. Cum bine ai spus, Marci, rutina isi va spune cuvantul...dar cum io merg o data la cateva saptamani...de unde rutina , oameni buni?!
Azi am incercat sa imi inving teama si am plecat cu toata suflarea (copii si mama din dotare) la un parc de vacantza din aporpierea casei, dar pt care tb sa merg pe E85.
Ideea mi-a venit , paradoxal, in timp ce calcam rufe(sunt in concediu) si imi strofloceam creierii unde sa merg cu copiii avand ca pretext iesitul cu masina. Si am gasit...Am invitat-o si pe mama, care tot imi repeta ca vom merge intr-un parc pe jos.
Si mi-a venit ideea! Insa, era o problema...oaer cum o sa ma intorc, ca la intoarcere drumul are o rampa accentuata, care da in E85, iar io nu mi-s strong la rampe, ieri am oprit, am lasat pe altii sa treaca ca sa nu gresesc, si nu voiam sa ma fac de ras fatza de mama.
Am ajuns cu brios, in timp ce copiii rageau batandu-se pe locul din mijloc, cu vizibilitate mai buna. Am incercat sa-mi pastrez bunadispozitie, ca sa iasa totul ok. Ajunsi cu bine in parc, tiotul a fost ok...copiii s-au jucat, noi ne-am savurat cafelutele, ei nectarul, am savurat racoarea parcului la ora fierbinte(14,000-15,30), plimbandu-ne pe alei si admirand poneii, pe care copiii i-au hranit, fazanii, strutii si caprioarele.
Am mutat chiar si masina la umbra, ca se mutase umbra intre timp, incurajata de parcarea larga , care imbia la manevre pt fraieri ca mine.
...Si iata-ma la marea incercare, redutabila rampa care da direct in E85...draga de ea , ofera si o mare vizibilitate si, astfel , am lasat coloana sa treaca , bagand apoi mare sa intru si eu in "susea".
Toata lumea incantata de escapada noastra, copiii acum se ratoiesc in cada plina cu jucarii, iar eu ma racoresc cu un pahar de bere rece, savurand escapada de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinabianca spune:

Dor-dorutule, eu nu prea am inteles de ce "mamicuta lui de idiot" s-a dat ala jos din masina la tine? care a fost treaba ? cu ce ai gresit tu in fata lui? scuza-ma , poate nu am citit eu cu atentie postul tau , dar...sunt in stare de soc de ce se intampla pe soselele din tara...eu, daca nu eram vinovata , ma dadeam jos la el ...chiar daca am numai 1,60m si 53 kg...nu le am cu "vorbele de duh", insa atat ii trebuia!!!norocul lui ca nu am fost eu in dreapta ta...
vai , ce nervi am !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angybangy spune:

Draga Fania,scuza-ma dar uite si eu am permis de 5 ani pentru ca am crezut ca-mi voi lua atunci masina.Au intervenit altele si nu s-a mai putut pana zilele astea.O iau de la zero acum,nu am mai condus si sunt suficient de responsabila incat sa nu-ti ies tie care ai atat de mult talent la sofat in cale.

Femeile iau claxoane,injuraturi si alte mojiciii de la toti dobitocii care se cred soferi innascuti si care fac maceluri pe sosele din orgoliul lor stupid de mari vitezomani si aici ma refer la barbati.Pentru barbati am tot respectul insa este limpede ca 99% din crimele de pe sosea ei le produc.Talentatii,innascutii,cei care ne injura pe noi pe sosea si ne trimit la cratita!

Eu am usoare emotii,o iau usurel pe stradute mai putin umblate,si am sa invat fir-ar sa fie pana am sa fiu foarte relaxata si stapana pe mine.Nu sunt numai genii la volan.De fapt inteligenta la volan consta in a te feri de talentatii astia care au ceva in sange si confunda soseaua cu poligonul.Fetelor,curaj,sa nu aveti frica,PUTETI SI VOI SA CONDUCETI FOARTE BINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Karinuta, razboinica mica, eu n-aveam ce cauta pe banda lui: l-am incomodat. Dar de aici pana la iesirea lui....
Ma rog, nu toti sunt gentlemeni: in orasul meu am intalnit destui gentlemeni.
Pana la urma, pe sosea oamenii mai gresesc,marea arta este sa se ingaduie unii pe altii. Ma refer la greseli mici, cand mai incurca cate unul circulatia, nu la cele grave, fatale.
Mea culpa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Dor imi pare rau ce ti s-a intimplat e bine ca la noi sunt astia calmi ca altfel cine stie venam batuta in fiecare zi!!!
Azi a venit fimiu sa ma ia de la munca si ne-am oprit la un magazin , tot vroiam si eu sa conduc asa ca dupa ce am iesit din magazin se suie meseriasa la volan, ok nu le am cu semnele de stop nu stau acolo pana numeri la 3 nu stiu cum e regula la voi) ma uit ma asigur si o tai , tipa Schumaker la mine ma face cu ou si cu otet, ok deci nu este punctul meu strong, apoi la o intersectie faceam stanga si trebuia sa dau prioritate celor care mergeau drept , Schumaker to zicea sa ma bag dar nu aveam tupeu am stat linistita acolo am facut coada in sapte dar nu mi-am luat nici un claxon si am trecut cand am crezut eu de cuvintza.
Deci sunt si azi ok, marea soferitza incet , incet se aduna km pe masina mea .
curaj la fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Dor, uite mai intru si eu pe aici, ca nu vreau sa uit prin ce am trecut eu cu sofatul si sa le mai incurajez pe incepatoare.
Angi, nu pe stradute neumblate inveti sa conduci, ci in aglomeratie. Pentru inceput e bine sa mergi pe astfel de stradute, te acomodezi cu masina, inveti sa apreciezi distantele.
Sa stiti ca si ezitarile in trafic conduc la accidente, va spune "stan patitul"! O data a intrat in mine un taxi, de mi-a facut usile praf si m-a lasat si fara permis 3 luni, ca fiind ora 6 dimineata nu am avut martori care sa confirme ca si el venea tot dupa cedeaza si schimba directia de mers. Incercand sa reconstitui momentul mi-am dat seama ca accidentul s-a produs din cauza ezitarii mele. M-am asigurat stanga-dreapta-stanga si la jumatatea drumului am oprit sa ma mai uit o data in dreapta. Tipul se astepta sa fac asta din mers, eu n-am facut-o (nu eram in stare), si vazand ca nu-mi vine nimic din dreapta se astepta sa merg mai departe, nu sa ma opresc si sa ma uit.
Din cauza unei ezitari a unui incepator l-am busit putin. Faza a fost de coma: am mers in spatele lui 3 intersectii si vazandu-l asa timorat am facut tot ce se poate sa nu-l jenez. La o rampa ma asteptam sa i se opreasca motorul si am stat la o distanta considerabila fata de el, sa nu intre in panica ca vine in mine daca coboara liber la vale. Ei si, fiind agomeratie, reduce f mult viteza si cand sa plece de pe loc i se opreste motorul. Eu opresc in spatele lui, toata lumea claxona disperata, eu calma si intr-un final (dupa 3 incercari) reuseste sa plece.
La a treia intersectie da baiatul semnal, iese un pic in fata, constata ca nu are vizibilitate, mai inainteaza un pic, iarasi nu avea vizibilitate si ...asa ca melcul reuseste sa ajunga intr-o pozitie care ii oferea vizibilitate. O ia din loc, eu ajung intr-o pozitie in care am vizibiliate, il vad ca misca si zdup si eu, ca nu venea nimic, doar un nene care era la o distanta apreciabila de noi. Eu, vazandu-l ca se misca, nu ma astept sa se sperie de masina aia care era la o distanta asa de mare si ma pun in miscare cu viteza aI-a, dar cu ochii in stanga sa nu apara careva. Cand sa bag a doua aud buuuum. Tipul se oprise, mai. I-a fost frica ca nu are timp, desi avea berechet.
Asta cu bumul n-a fost nimic, dar era atat de incordat si de atent la trafic incat n-a auzit bubuitura. Am mers in spatele lui, tot incercand sa-i fac semn sa opreasca ca l-am lovit, am trecut pe banda de langa el facandu-i semne disperate, dar el nimic.
Daca am vazut ca nu pricepe, am tot mers in spatele lui si i-am analizat masina. Masina lui nu avea nimic asa ca...l-am lasat sa-si vada linistit de drum.
Intrebarea mea, retorica de altfel, este: si-o fi dat tipul seama ca a fost lovit?!
La mine la masina se vede un pic la numar, a sarit putina negreala de pe o litera, dar nu-ti dai seama ca e de la o mica busitura daca nu stii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rbw spune:

Sper sa nu supar pe nimeni, dar vreu sa va dau un sfat, dar mai intai explicatia, de ce? am vazut ca la moda e acum ca instructorul sa te invete ca sa apesi ambreiajul o data cu frana (explicatii pt aceasta ar fi multe dar nu cred ca sunt importante) important e (dupa parerea mea), mai ales pt incepatori sa intelega cand sa apesi frana si cand ambreiajul.
Apas frana cand vreau sa reduc viteza sau chiar sa opresc.

Apas ambreiajul la schimbarea vitezelor si in momentul in care incetinesc, aici este momentul critic cand apar confuziile pot sa incetinesc/reduc viteza de la 50 la 30 km/h si nu trebuie apasat ambreiajul... nu am de ce, ba chiar ma ajuta sa incetinesc mai repede, dar daca vreau sa iau o curba la 90 de grade atunci frana (reduc la cca 20 km/h)+ambreiaj si dupa curba acceleratie.

Am facut acest cometariu pt ca ieri o colega m-a surprins cu urmatoarea "zicere" de la instructor:"in situatii de criza (pericol iminent ce necesita frana brusca trebuie sa apesi ambele pedale pana la fund)....NIMIC MAI GRESIT!!!

Atunci cand vrei sa franezi brusc apesi doar frana, apasnad si ambreiajul eliberezi forta de frecare din cutia de viteze si din discul de ambriaj, iar rezultatul este contrar. La franare ambreiajul se apasa doar la sfarsitul etapei de oprire astfel incat sa nu moara motorul.

Cel mai simplu pt a intelege, faceti urmatorul exercitiu: pe drum drept la o viteza de cca 40-50 km/h luati piciorul de pe aceleratie lasati un pic sa se stabilizeze viteza si apoi apasati ambreiajul pana la capat, rezultat: masinava merge mai repede (un pic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Citind despre fineturile manevrarii ambreiajului in raport cu frina, ma bucur ca aici majoritatea masinilor au transmisia automata. Altfel cred ca nu as fi putut invata sa conduc in veci. Deci va felicit o data in plus pe voi, curajoasele care conduceti in acele conditii.

Am avut si noi doua ocazii sa luam masina cu stick-shift (schimbator manual) de la dealer, dar nici nu s-a pus problema, pentru ca era foarte important ca sa pot conduce si eu masina. Asa ca acum avem doua masini cu transmisie automata si, sincer, e foarte bine.

Mergi la inceput