N-AM CURAJ SA CONDUC (7)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sali spune:


Chiar nu intzeleg ce se intampla, ca una tastez si alta iese.
Daca ati inteles ce am vrut sa spun, dati-mi de stire!
Era vorba despre metode de induplecare a politistului rau, asa, in traducere libera...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Concediu placut Sali.
Azi aveam in plan sa dau nicte ture cu jettutza dar baiatul are "date" ........... nu stiu cand mai prind eu masian trebuie sa ne facem program asta este o idee buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Sali Tu ai vrut sa scri "i n m.. u.. i.. e.. r.. e", dar aici pe forum se inlocuieste textul m..u..i..e..r..e cu ce ti-a aparut tie, ca vezi nu e bine sa scriem obscen.
Uneori se confunda cind se face testul ( automat) si nu poti scrie ce vrei chiar daca nu e un cuvint obscen.

Despre mine... pe 29 am iar examen, intre timp am fost in concediu , unde nu m-am relaxat de loc din cauza de trei copii mici .
Acum incerc sa recuperez lipsa de activitate si de miine incep iar orele de condus.
Vreau sa cred ca de data asta o sa iau si eu carnetul, ca nu mai pic traseul, dar momentan nu sint convinsa.

Theiuta : Iti multumesc ca mi-ai raspuns la PM. Eu nu ti-am mai dat nici o veste din lipsa de timp. Si eu cred ca ar trebui sa iesi in trafic fara sot, daca te streseaza, iar daca nu ai incredere deplina in tine, roaga-l pe instructor sa iasa o data cu tine cu masina ta, ca sa prinzi curaj.

Mai e cineva care face acum scoala de soferi ? Ca sa schimbam impresii.

Va pup

Romana si trupa de pitici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Mi-am facut in sfarsit curaj sa scriu aici, desi va citesc de mai bine de un an. Pe scurt: imi este frica sa conduc Am carnet de 4 ani, am mai condus din cand in cand, cred ca vreo 500 km in total, dar numai in afara Bucurestiului. De vreo 2 ani incoace insa nu am mai condus, pana in aprilie anul asta.
Pe 3 aprilie imi face sotul o surpriza si gasesc acasa un renault clio symbol al meu si numai al meu. Buuuunnnnn!!! Ii explic ca ar trebui sa mai iau cateva lectii de condus fiindca am uitat anumite lucruri, sotul nu si nu ca ma invata el. Asa ca in prima saptamana am iesit seara in afara Bucurestiului si cu chiu cu vai am inceput sa stapanesc masinuta. Dar, in a doua saptamana , zice sotul sa ma sui la volan in timpul zilei si sa conduc pe centura. Eu nu si nu, el da si da, pana m-am lasat convinsa. Mai greu cu plecarea din panta si de pe loc, si mergand mai incet , am conduc vreo 20 de km , pana cand s-a intamplat.... Pe centura, dupa Popesti- Leordeni, fiind o singura banda pe sens, a doua zi de Paste si aglomeratie multa, soferi nervosi si eu care aveam doar 70 km/h . La un moment dat incep sa ma depaseasca toti in coloana. Nici nu stiu cand s-a intamplat, dar s-a intamplat. O ultima masina care din coloana care era in spatele meu s-a bagat sa ma depaseasca fara sa vada ca din sens invers venea o alta masina. Mi-a intrat in fata brusc, eu m-am speriat si am tras de volan, probabil lipsa experientei m-a facut sa trag de volan mai mult decat trebuia. Am intrat pe contrasens , noroc ca nu venea nimic, am revenit pe banda mea si de aici nu mai tim minte decat ca ne-am trezit intr-un copac. Din fericire, asa cum a zis si politistul sa zicem sarutmana ca am scapat amandoi cu viata.Soferul care a depasit neregulamentar a fugit. L-a dat politia in urmarire, dar nu la-u gasit nici pana in ziau de azi. Norocul nostru a fost ca am intrat cu masina in copac exact pe mijloc. Au urmay vreo 3 luni in care nici in dreapta soferului nu puteam sa stau. Aveam impresia mereu ca va intra cineva in masina .
Acum mi-am mai revenit putin.
Cam asta este povestea mea. Si totusi trebuie sa imi infrang ACEASTA TEAMA!!!! Dar nu stiu cum...

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Cristina, imi pare rau pt tine. Sotul meu imi spune mereu ca trebie sa invat sa franez cand apare ceva brusc in fata si nu sa trag de volan, ca uite ce se poate intampla.

Eu deja pot sa spun ca sunt sofer cu experienta, am vreo patru luni de cand am permis (!) Mi-a dat sotul verde sa-mi transport si copiii, deci inseamna ca are incredere. Am inceput sa merg la serviciu cu masina, ce bine ma simt cand il las pe sot la birou si eu imi continui drumul.... Nu mai am emotii cand sunt in trafic, zic eu ca ma descurc binisor, desi mi-a zis ieri unul ca ma bag ca proasta intr-o intersesctie, dar azi m-am bagat ca desteapta si mi-am facut loc intr-o intersectie imposibila in care n-ai loc niciodata.
Principalul e ca nu ma pierd cu firea chiar daca apar mici incidente, ca mi se opreste motorul la semafor sau mai stiu eu ce. Cine se grabeste sa ma ocoleasca, am si eu dreptul sa merg asa cum pot, nu reactionez la claxonari isterice, treaba lor.
Am mers mult pe trasee stiute, la birou, la socrii, in cartier, pe astea le visez cu ochii inchisi, dar as mai incerca si alte trasee.

Mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu oglinzile, o vreme eu nu ma uitam decat in oglinda din centru,acum am inceput sa ma uit si in cea din stanga, cu cea din dreapta nu prea ma descurc. NU realizez bine ce vad acolo, daca cel din sapte semnalizeaza dreapta sau stanga... Sotul meu nu ma credea cand ii spuneam, dar i-am facut o demonstratie si s-a cam speriat!

Si la parcarile cu spatele mai am probleme, dar exersam, exersam...

Fiti barbate, fetelor, ca nu e asa de greu!

Aaa, am vazut azi pe o masina un semn de atentionare:"GIRLS RULE!" Cred ca imi pun si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Astazi am tinut masina acasa , sa mai apuc sa o cunduc si eu, asa ca mi-am facut curaj si am plecat la condus , nu e trafic mare pe unde am fost dar oricum sa prind experientza si sa ne cunoastem mai bine eu cu jettuza a fost excelent.Mi-a placut a fost bine si imi propun sa fac asta cat de des posibil pana voi avea curaj sa pelc in trafic.A singurul lucru care ma enerveaza ca se tine cate unul in fundul meu , incerc eu sa o calc sa iau avans dar cand e maxim 80 Km pe ora nu vreau sa depasesc viteza sa iau un tiket , instructorul a zis sa nu ii bag in seama si sa nu merg cu viteza mai mare pt ca ei se grabesc atit cat conduci cu viteza maxima regulamentar poate sa se faca coada in spatele tau.
Cristina si eu am fost tot in aceasi situatie , tie ti-a trecut repede 3 ani numai mi-e sunt 15 si tot nu am curaj pana acum cativa ani am stat numai in spate nici macar nu puteam sa stau pe locul din fatza ma stresa la maxim.
Dar trebuie sa trecem peste asta si sa ne invingem teama.
La condus soferitele mele si curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Ehei, fetelor...
Ce-am patit in we...
Inca din parcare i-am propus sotului sa conduc eu. N-a avut nimic impotriva. Si am condus f bine cale de 100 km. Eram incantata , stapaneam masina, f relaxata, chiar ma gandeam bucuroasa ca , iata, in sfarsit mi-am dat drumul la condus si ca devin stapana pe mine. Toate bune si frumoase , pana in Buzau, care era fff aglomerat, vineri la pranz, se circula in coloana. Si aici incepe peripetia mea.Atenta la coloana, franam , scoteam din viteza, opream...a 1-a, mai avansam 2 m, cu ochii la semafor,iar...stiti voi.
Numai ca am vazut in scurt cum un microbuz din parcare s-a decis sa iasa cu spatele. Unde?! Ca n-avea loc. Intra in mine.
Am redus , m-am asigurat scurt in stg si am tras putin stg. Cel din parcare s-a oprit ,io am revenit la locul meu, numai ca omul nu s-a lasat, dand mai mult cu spatele tura asta.Am tras iar putin stg, am oprit, claxoane...L-am claxonat puternic pe cel din parcare, intoarce omul capul (era un june de 18 ani) si -i fac semn cu bratul sa se indrepte spre locul lui din parcare. Traficul sa- deblocat imediat, toate bune si frumoase, asteptam cuminte la semafor.
Ce-i drept, observasem cum in masina din stg , pe locul din dr se agita o blonda, dar n-am dat importanta. Acea masina s-a bagat la semafor in fata mea, i-am facut loc frumos.
Numai ca din ea coboara o matahala care se indreapta spre masina mea, imjurand in gura mare. Eu , cumintica ii explic cu un gest din brate a neputinta, a scuze, a resemnare,asta e...n-aveam ce face.
Ei bine, nu...omul meu nu s-a lasat pagubas, continuand sa injure si a scuipat,umplandu-i-se barbia de saliva. In directia mea, desigur.
RECUNOSC, in acel moment si mie mi s-a pus pata, si am dat si eu din brate , trimitandu-l fix la dracu'. A plecat, s-a dus spre masina lui, continuand sa injure si sa agite bratele, a urcat in masina , a potrivit oglinda retrovizoare sa vada ce fac, dar eu stateam calma, imperturbabila, cu mainile asezate cuminte pe volan.
CONCLUZIE: m-a cuprins o frica teribila...DA , poate si eu am gresit, dar asa se procedeaza?! Daca il loveam , prin absurd, ma batea? Of , Doamne, si iata-ma la pct d eplecare , afirmand ca mi-e frica sa conduc singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Am iesit din oras, am mai mers cativa km ,incordata de data asta, apoi am tras pe dreapta lasandu-l pe sot sa continue: ma simteam incapabila sa continui, era un chin pt mine si imi disparuse orice placere de a conduce.
N-am precizat: tot schimbul de replici s-a desfasurat fara ca celalalt interlocutor sa stie ce s-a zis despre el...aveam geamurile inchise, nu stiu ce a spus , ce urari mi-a facut.
...Ei bine, io ca un berbec optimist as presupune , ca omul mi-a facut urari de bine, desi mimica nu lasa sa se vada asta si m-a scuipat sa nu ma deochi cumva, Doamne fereste!, ca asa spoferitza frumoasa , desteapta si prompta in reactii n-a mai vazut!
Ptiu, s anu ma deochi!
Numai ca zambesc amar...
Ieri am mers cu baiatul cel mare la supermarket , sa fac cumparaturi...mi-era frica sa merg singura cu masina...Frica de ceilalti soferi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Dor, nu-i bai, mai sunt si isterici la volan!
Dupa parerea mea, cand ai vazut ca ala insista sa iasa din parcare tb sa opresti si sa-i faci loc, iar daca tot ai tras de volan dreapta tb sa te duci pe banda cealalta pana treceai de nenea care voia sa iasa din parcare.
NU zic ca reactia aluia a fost normala, dar te zapaceste unul care tot trage de volan si se indreapta spre tine.
Asa faceam si eu la inceput, cand voia unul sa forteze si sa intre pe banda mea, eu ma speriam si trageam repede de volan, riscand sa-l lovesc pe cel care circula regulamentar pe banda de langa mine.
Pune mana si iesi cu masina, multe chestii se invata in trafic! Nu mai lua in considerare injuraturile , de astea o sa tot mai ai parte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Cristina... naspa situatie dar NU TE LASA!!!!! Ia niste ore cu un instructor, pana te simti singura pe tine la volan. Dupa parerea mea e cea mai bun mod de a-ti infrnge teama.
Si eu am avut un accident naspa acum ceva ani (masina varza, dar toata lumea teafara) si tremuram dupa cand ma urcam la volan. Cativa ani nici n-am mai condus. Apoi vrand-neavrand mi-am cumparat masina mea un Golf la second (avem un Passat dar e nou (si mi-e frica sa nu-l bulesc ) si parca si cam mare pt mine :) si am luat niste ore cu un instructor, apoi am condus cu sotul meu (pe care l-am amenintat ca-l dau jos daca comenteaza prea mult ) si acum singura..
Si ia-o incet, nu prin trafic mare la inceput, pana te obisnuiesti. E important sa cunosti si masina bine si simti ca o stapanesti.
Sotul meu imi tot spunea ca e si important sa conduci in rand cu turma. Acu nu zic sa-i bagi 100 daca max e 80 dar daca restu is pe la 90 conduce si tu tot pe la 90. Astfel nu te mai depaseste nimeni etc. etc.

Mergi la inceput