Cum scap de molii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Eu am scapat de molii cu Killtox e un spray ceva rosu cu albastru, e super beton! Lasa ca miroase ca draq, ceva intre motorina si benzina, daca va puteti imagina mirosul! Dar chestia e sa dai o data, pleci de acasa vreo 2ore,aerisesti, apoi maturi cadavrele de molii si cuiburile si peste vreo 2 saptamani mai dai o data cu spray sa omori si ouale ! Si eu tare greu am scapat de ele, cate covoare si hainute am aruncat! Mi se rupea inima! Ce era sa fac? Las' ca le poarta aurolacii astia de la bloc! Nici 5 secunde nu au stat pe ghena! Le-am zis ca sunt cu molii cu tot si s-au uitat ciudat la mine!!! Dar tot le-au luat...Asa ca, ia vreo 5 tuburi din alea si gazeaza-le! Succes!!!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Moliile-o pacoste!

Cand te pricopsesti cu ele nu mai scapi asa usor.Eu am ´´adus´´molii in casa fara sa-mi dau seama.Am fost in vizita,purtam un palton de lana(NOU).Am stat doua zile la gazdele noastre.Dupa ce am ajuns acasa,la cateva zile,vad o molie...la cuier unde era paltonul meu.
Panica!Da-i cu Raid,pune pastile in dulap,in pat,sub covor,peste tot pe unde am apucat.

Am gasit cateva moarte,dar asta a fost tot.De atunci nu am mai avut.Probabil pentru ca le-am descoperit la timp si nu au apucat sa-si faca cuib,eu stiu?

Daca dati cu spray,da-ti peste tot,inclusiv in bucatarie,sub canapele,paturi,debarale,covoare...tot tot.


ladyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fidda are dreptate si eu la casa mea de la tara unde dusesem o canapea veche am avut molii,epuizand toate spray-urile de profil,pana am renuntat la ea.se ascund in tapiterie si nu le poti scoate nicicum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Dupa 10 luni de cand am deschis subiectul asta, sunt aproape la fel de disperata. Sunt mai putine acum (or sta la caldurica), dar tot sunt. Am incercat TOT ce am auzit si tot ce am gasit pe piata.
Miros ca o baba din cauza hainelor care stau in sifinerul burdusit de Raid si naftalina.
Dispar o perioada si apoi reapar. Am plecat de acasa pentru cateva zile si am dat cu tot felul de minuni. Degeaba!

Stau in canapeaua din sufragerie si cu toate ca o am de 4 ani si arata bine, va trebui sa ma lipsesc de ea.

Am gasit acum altceva. O s-o incerc si pe asta:
http://www.evenimentul.ro/articol/scapati-de-molii.html


Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paunlaura spune:

Cum mai este cu moliile? A mers treaba cu uleiul de cedru? Sau care? Ca eu nu mai stiu ce sa fac cu moliile mele: cum a dat frigul s-au dat "la fund", iar acum, la caldura au iesit la promenada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Fetelor,cum arata moliile astea si cat sunt de mari? Am gasit azi in sifonier un ''fluturas'' de vreo 3 mm, cu aripi alungite, galbene. Am cautat pe google poze cu molii si am gasit de tot felul si toate culorile,nici o posa nu semana cu alta, asa ca nu mai sunt sigura daca fluturasul mic mic gasit de mine e o molie. Va rog spune-ti-mi ce credeti ca sa nu panichez si sa ma apuc de imputit casa cu naftalina degeaba

Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Sunt niste fluturasi mici, da, cam 3 mm. Cand le omori raman urme aurii. ma rog..ceva de genul asta.
Nu am scapat, dar nici atat de multe parca nu sunt.
Aceeasi ciudatenie a ramas: nu am gasit nimic ros, dar ele exista.

Of.



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adella11 spune:

Sunt disperata...poate sa ma lamureasca cineva si pe mine cu un raspuns legat de molii??? In luna mai au inceput sa apara molii in una din camere. La inceput nu m-am alarmat si am folosit cateva produse din comert destinate combaterii moliilor. Am plecat cateva saptamani din localitate, iar cand m-am intors...shok!!! In camera respectiva roiau moliile. Nu m-am intalnit niciodata cu o astfel de problema asa ca am inceput sa ma interesez cum pot scapa de ele. In alta ordine de iedei am aruncat cateva hainutze care erau afectate, am aruncat covorul (sub covor erau vreo 2 cuiburi), am dat cu kiltox si am pus peste tot pliculete gel de raid. Tot nu au diparut. Am continuat sa dau zilnic cu kiltox, asa ca prin urmare au disparut. Cosmarul a durat toata vara. In luna septembrie nu am mai avut nici o molie (ma refer la ceva vizibil, nu stiu daca mai sunt oua). Am inteles ca pot ramane oua si in canepele, sifoniere...etc, asa ca prin urmare am scos tot ce era in camera, am vopsit-o si am cumparat alte sifoniere si alta canapea. Hainele nu le-am aruncat. Le-am spalat pe toate, iar unele le-am uscat in uscatorul de la masina de spalat (am inteles ca la o temperatura mare nu traiesc ouale). Poate cineva sa-mi spuna daca totul este ok, am scapat de ele? sau in primavara este posibil sa apara din nou? e posibil sa mai fi ramas oua pe hainele care doar le-am spalat? moliile traiesc si iarna?? ma refer la cele adulte care zbora si sunt vizibile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Pentru cei care inca mai au probleme in privinta moliilor si vor sa scape de ele cu ajutorul unor produse naturale, cititi in continuare www.supereva.ro/info.asp?id=2399" target="_blank">Cum scapam de molii

Succes !



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Hai sa iti dau si eu o parere.
Am in subordine cam 25 de expozitii etnografice pliine de lana si alte delicatese pentru molii. Evident erau pline de molii toate, fara exceptie. La sfatul conservatorului ne-am pus pe munca la modul cel mai serios dupa cum urmeaza:
- am scos toate hainele atacate afara la soare
- s-au desprafuit temeinic
- s-a pulverizat acid acetic concentrat pe ele pana la imbibare
- hainele care erau cuiburi de oua au fost pulverizate cu acid acetic concentrat (noi aveam de 90% dar se amesteca cu apa in parti egale) si s-au pus in saci de plastic complet etansati. Au fost lasate asa cam o saptamana si pe urma au fost scoase, evaluate, splate sau aruncate unde nu s-a mai putut face nimic. Atentie: nu se prea poate trai cu mirosul de acid acetic in casa.

Dupa aceste operatiuni s-a folosit spray de lavanda in catitati mari (eu nu am fost convins de eficacitatea acestuia) si s-au pus pastile de naftalina. Acasa e mai greu sa folosesti asa ceva pentru ca au un miros ingrozitor si pe deasupra se pare ca provoaca si niscaiva afectiuni.

Cealalta solutie folosita dupa etapele initiale de curatare\dezinsectie: am pus frunze de tutun si nuc in saculeti de panza in cantitati destul de mari.

Concluzia: unde am pus naftalina pana la nivel de Auschwitz le-am stopat. De asemenea am oprit atacurile si in zonele cu saculetii mai sus mentionati. Spray-ul de lavanda a fost total ineficient desi m-am intoxicat la cat am dat (cam 2 flacoane\camera).

Ideia de baza: trebuie muncit serios si constant, aruncat ce este foarte afectat, muncit serios, supravegheat, intervenit prompt.
Din ce am vazut eu in acea vara este un cuib principal di cateva cuiburi mai mici. Daca il depistezi pe cel principal ai rezolvat 50% din treaba.


O alta solutie extrema este sa pleci de acasa cateva zile si sa chemi o firma specializata sa iti faca o fumigatie. Dezavantaj: trebuie cel putin 2 fumigatii dar scapi de toate gazele existente.

Succes

Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput