Cum scap de molii?

Cum scap de molii? | Autor: Anca Wish

Link direct la acest mesaj

De mai bine de 6 luni, la mine in casa, moliile zboara ca mustele vara.
Le-am descoperit cartierul general: in lasa canapelei din sufragerie, dar nu se afla nimic din lana acolo. Am eliminat tot ce aveam din lana (pana si paturile de pe pat), iar hainutele de iarna sunt puse bine si le verific din cand in cand.
Mi-au "rontait" un pardesiu si am incercat cam tot ce am auzit: tutun, levantica, Raid,naftalina, Baygon, Regent si...nimic.

In una din dati am dat cu un tub de Baygon, am plecat o noapte de acasa si cand m-am intors in hol m-a intampinat o molie.

Ma apuca disperarea. Chiar nu inteleg. S-au adaptat atat de bine?!?

Mai stiti ceva trucuri?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Anca, eu folosesc cu succes Raid pastile in dulap.
Si la mine zboara moliile prin casa, intra de afara si daca las ceva mai mult timp in afara dulapului, se ospateaza. Dar pina acum hainele din dulap au scapat. Are sotul o guba, o haina din maramures, pe aia o tratez special cu Raid spray, dar in rest in fiecare dulap am cite o pastila Raid si am grija ca dupa ce se usuca pastila s-o inlocuiesc imediat cu una noua.
Si anii trecuti am avut ceva molii, mai putine ca acum, ca aveam plase la geam si intrau numai pe la usa de la intrare. Holul de la intrare era intotdeauna cu citeva molii, desi nu aveau ce sa manince acolo. Prima data cind le-am vazut, m-am ingrozit, am intors casa cu fundul in sus, dar n-am gasit nimic. Apoi a fost o perioada mai linistita, in care au disparut, iar acum au reaparut. Am sa-mi pun din nou plasa la geam - plasele vechi erau prea murdare si nici nu se mai prindeau prea bine - si sper sa mai scap de ele.
Succes !


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Schimba casa Ancut,asata ar fi o solutie
glumeam acum, chiar ma mir ca nu cedeaza la Raid.Eu puneam raid din ala la pliculete de il agati in dulap, si nu am avut pb.
In schimb imi aduc aminte ca mama mai punea levantica si taman unde avea levantica se duceau moliile.
Incearca sa scoti tot din dulap,scutura toate hainele,lasa-le o zi afara pe balcon si da cu Raid in dulap ,in lazile de la canapele si io mai stiu pe unde ar putea ele sa fie.
De ce zic sa scututi hainele, eventual sa le si perii,fiinca e posibil ca lighioanele sa-si fi depus oo si alea sa fie mai rezistente,nu-s acum, eu nu prea m-am confrunat cu pb din astea zburatoare.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Tumpi, daca schimb casa poate scap de molii si dau peste soareci ca tot am citit un subiect pe aici

Karina, nu-mi lipsesc pastilele Raid din dulap, dar nu stiu ce molii rezistente am eu. Ori sunt nemuritoare, ori reinvie.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Anca ar fi bine sa incerci sa scapi de adulti si daca reusesti si de oua. Scoate la aer tot din dulapuri si ia fiecare lucru in parte,spala tot daca se poate sau macar scutura bine. Apoi le bagi inapoi in dulapuri cu mult RAID. Doar ca o sa miroase tare. Pe mine ma ameteste mirosul.....se vede ca sunt mai slaba decat moliile

a venit primavara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

April, hmmm...sa vezi cum miros eu. A J'adore cu iz de naftalina

O sa incep sambata campania "scuturarea".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Daca ai in casa faina veche s-ar putea sa fie o sursa de molii.
Foloseste in casa multe odorizante(de masina, de camera ,orice) si neparat "soreste" hainele iara cele care se pot spala spala-le cu plus de balsam.
Eu spal periodic dulapurile cu apa+domestos.
Succes sa scapi de molii.

Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by asi
Foloseste in casa multe odorizante(de masina, de camera ,orice)...

Asta te poate face sa dai in alte alea: astm, alergii, etc.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

De doi ani ma lupt si eu cu niste molii grase pe care nu le pot invinge cu nimic: raid, pastile cu levantica, naftalina puturoasa etc. NIMIC! Le-am descoperit cartierul general, am spalat, dezinfectat, dar nimic! Zboara prin casa nonsalante si unde ma uit e urma de molie: prin chiuvete, cani, pereti, dulapuri...

Nu stiu daca e ceva de facut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fidda spune:

Ati cautat si sub covor? Le mai place sa stea si acolo, chiar daca e "circulat" covorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fidda spune:

Se mai pot localiza si in pat. Acum cativa ani am fost nevoita sa arunc patul din dormitor deoarece era plin de molii. Cand l-am intors m-am speriat. In fiecare gaurica era cate un culcus de molii. Nu am mai avut ce sa fac si l-am aruncat.

Mergi la inceput