Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 11

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

OANA
sa iti traiasca tripletii.
Ce activi si jucausi sunt!
Parca am si uitat cum era atunci cand mergeau asa.
Ma bucur pentru voi. Imi dau seama ca e greu cu ei.
Sa fiti sanatosi si sa ii cresteti mari si sanatosi.

PuSSI si ai tai sunt frumosi in burtica, cred ca vor fi si activi.
Sa ai grija de tine si de bebei.
Sa vezi lucruri frumoase si bune si sa mananci cat se poate de natural.

ELEN SI MADY sa fiti sanatoase (sa va reveniti bine) si fericite cu bebeii. Copiii sa doarma si sa pape bine, sa fie ascultatori.
RALUCA sa fii sanatoasa si baieteii la fel.


Va multumesc pentru raspunsurile legate de plecatul in concediu la mare cu gemeneii. SPer sa ajung anul acesta. Nu am fost plecati in concediu dacat o data in cei 8 ani de casatorie si atunci a fost o calatorie continua in Grecia (am fost la Sf Spiridon in Corfu).
Cred ca o sa ne descurcam singuri cu gemeneii. AM mai stat si singuri cu ei, sper sa ne descurcam si in deplasare. Daca nu cerem ajutorul vostru. Veniti cu noi in BUlgaria!


Noapte buna,
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Lauracatu , multumesc din suflet pentru urari! Ma bucur ca esti ok! Cat au printisorii tai in greutate? Si eu am programare la eco pe 7 mai si abia astept sa vad cat au mai crescut fetele mele!

Noi am intrat in saptamana 33 si sper sa stam pana prin 36! Burtica zice lumea ca ar fi mare, dar eu zic ca ar trebui sa mai creasca, vorba aia: de acum inainte pun fetele greutate mai multa! In rest, suntem ok! Am luat vreo 15 kg in greutate si mai nou am si picioarele umflate, dar macar contractile sunt rare si nu din cele dureroase!

Asadar, Laura, una din noi doua e urmatoarea pe listuta de aici! Sa ne dai un semn cand stii ceva sigur! Eu zic ca ai sanse sa ajungi la 38 de sapt, asa cum iti doresti!!

Pusssy, eu am facut cerclaj la 14 saptamani. A fost unul preventiv, facut la rece, pentru ca avand sarcina multipla (tripleti in cazul meu) exista foarte multe sanse pentru declansarea unei nasteri premature. Nu a fost dureros! Eu l-am facut cu anestezie generala si a doua zi mi-au dat voie acasa! Au fost ceva restrictii in urmatoarele 10-14 zile, in care am fost obligata sa stau mai mult in pat, dar asta a fost tot! Nu m-a deranjat deloc de atunci.

Eu am luat Utrogestan si acum iau No_spa si la nevoie voi apela si la Gynipral. De Gravibinon nu stiu ce sa-ti spun!

In ceea ce priveste statul acasa, cred ca depinde de fiecare persoana in parte si de problemele pe care le ai. Discuta cu medicii in ceea ce priveste riscurile, ca sa poti lua decizia cea mai buna.

Elen, felicitari mamico ! Sa fiti sanatosi si sa-ti revii cat mai repede dupa operatie!!

Raluca, felicitari si sa-ti fie copilasii sanatosi si mancaciosi! Sa nu uiti ca asteptam poze de la botez!! Ai nascut la Cuza Voda, nu? Te lasa cu hainutele tale in maternitate? Imi poti trimite pe PM cate ceva despre tarifele de acum? Ca ne pregatim si noi si tare mi-ar prinde bine sa stiu la ce sa ma astept!

Lachi, ai ajuns deja la 24 de sapt!! E super! Ce repede a trecut timpul, nu? Tine-o tot asa!

Laura, ma bucur ca te-ai distrat la nunta! Sa nu uiti de poze!!

Mari 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

In primul rand,fetelor, multumesc frumos pentru urari Am facut-o si pe asta.....
Laura ma bucur ca v-ati simtit super!!! Aveati nevoie de asta, nu? Astept sa va vad in poze! Intamplator, nu ai filmat sau pozat si mirele cand facea pe striperul
pussi si eu am facut cerglaj la 22 sapt pt ca mi se deschisese colul. Medicamente am luat, nu gluma, no-spa cu utrogestan cu scobytil supozitoare am luat toata sarcina, iar gravibinon am facut injectabil cam pana la 15-16 sapt si de pe la 6 luni pana am nascut am luat gynipral. Cum imi place sa spun, nu mai aveam gaura prin care sa nu bag ceva ...hapuri. Acasa mi s-a spus sa stau de pe la 15 sapt, insa am stat de la 21 sapt. Am vazut pozicile tale. Ai burtica , nu gluma!
lauracatu sa vezi tu cum ajungi la 38 sapt! Mai ai putin!
anail sunteti niste frumosi!!!Si tu arati foarte bine! Si eu m-am ingrasat cat alaptam, insa dupa ce am terminat cu alaptatul, uite, mai am 3 kg si ajung de unde am plecat!Si laptic cat mai mult!
Raluca
oana niste scumpi copiii tai! Niste dragalasi si jucausi!
Tina bine ai venit! Sa fii sanatoasa si sa ai sarcina cat mai usoara si copii sanatosi! Te inteleg! Si noi ne-am mutat ,dupa ce am aflat de gemeni, intr-un apartament de 4 camere si.....la parterDe, nu mai aveam loc
Oti ma bucur ca ai intrebt de concediul la mare, si pe mine ma interesa. Cine stie, poate ne intalnim la bulgari
mari pentru fiecare cate un pupic Sunteti tari!
Pupam pe toata lumea! si....am o intrebare : ati folosit vreodata Biotics Baby??? Tea s-a stricat un picut la burtica si nu stiu cate zile sa-i dau. Am citit ca-i foarte bun pt refacerea florei stomacale, iar medicul meu de familie e paralel , habar nu are. Stiti ceva?

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

LAVINIA,
eu le dau Smecta si le trece. Sau le reglez mancarea adica nu le dau in ziua aceea sucul de fructe.
Nu stiu nimic de medicamentul acesta pe care l-ai scris tu.
Hai la mare la Bulgari.
Noi mergem (sau incercam, mai bine zis) cam in iulie (10-17).
Am vrea la Nessebar pentru ca e o localitate protejata UNESCO cu constructii vechi si biserici frumoase.
Dar cum da Dumnezeu asa o sa fie bine.
Mergem un grup mai mare. Vreo 10 din Suceava. Nu cunosc decat un coleg de servici, care are si el 2 copii mici si curaj mare. Pe restul ii vom cunoaste pe drum si acolo mai bine.
Sper sa mergem si sa fie foarte bine.
Va asteptam pe toti!

Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauracatu spune:

Mari, intr-adevar urmeaza una din noi doua....surpriza care...
Baietii mei aveau in jur de 1950 gr acu o saptamana, deci mai micuti cu vro 2 saptamani decat normal, de asta tot ma rog la DD sa mai stea in burtica,sa aiba si ei greutati bune la nastere.in rest, burtoiu creste, acuma am 35s+4, ma dor ligamentele pe laterale, oasele de la bazin, noaptea pana ma intorc de pe o parte pe alta rasare soarele.....eh am vro 25 de kile in plus ...chestii uzuale pt saptamanile astea.Contractii am si io dar le potolesc cu no-spa...am zile si zile, mai bune, mai rele. Burtica simt si io ca a mai cazut....semn ca se apropie?
La Cuza-Voda o sa nasc si io, io stiu ca aduci haine pt bebei de acasa, tarife chiar nu mai stiu nici io, poate Raluca sa ne clarifice, mai ales la sarcina multipla oare se da dublu? triplu/
io ma gandeam la 200 euro la dr.Onofriescu, 150 ron la anestezist, 50 ron la moasa care ia bebeii si nu mai am idee cui...ah , asistentelor cate 5 sau 10 ron, chiar nu stiu cum sunt cele de la Clinica I unde o sa fiu io.
poate si mai multi bani o sa pregatesc insa pe aici e media.
Acuma ma preocupa bagajul de spital care nu e terminat, de abia mai calc si io niste hainutze, tre sa trag o fuga pe la farmacie sa cumpar cele necesare, plus ca mi s-a pus pata ca sotzu tre sa dea cu var in camera asta, chiar daca mai stam aicea vro 2-3 luni doar, ca dupa aia ne mutam la casutza noastra mare.....da vreau dezinfectare totala.....saracu cat are de tras...

va pupacesc
Laura 35+ Cezar si Vlad-Raresh

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

nanaotiam mancat mai consistent din cauza ca am slabit , sunt la -2 kg fat de ziua cand am facut tstul! O sa fiu mai atenta la papa! Noi in sept. 2008 vrem sa mergem cu Titi mici la greci sau la turci, or sa aiba 10 luni..nu stiu cum e la bulgari, dar pe unde am fost si erau hoteluri si pt. copii, aveai de toate, carucioare, scaunele la masa, parca in Turcia ..la un hotel era si ceva gradinita unde puteai sa-i lasi in timpul zilei! Stiu ca era restauruntul deschis de la 4 dimineata pt. BB si-ti dadeau lapte cald ...
mari, lauracatunoi va tinem pumnii la amandoua, sa duceti sarcinile cat mai mult! Sa creasca BB-ici cat mai mari si sanatosi...si sa nasteti usor, fara sa va doara cezariana
ainiamultumesc..m-am hotarat definitiv, o sa stau acasa toata sarcina..nu-mi ridica nimeni statuie la servici. Cu cerclajul il fac daca e necesar...cand zice dr.. Cu gravibinonul...nu-l fac! Cat ma simt bine ..nu are sens sa-l fac asa..si oricum pun 6 utrogestan/zi!

azi am , dar riscuile meseriei...
va pupam pe toate!!


PUSSI 7+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

LAURACatu
Am vazut pozele.
Arati f bine si ai o burtica draguta.

Imi place casa voastra. O sa fie foarte bine daca te vei muta cu copiii la casa, la curte.
In ce cartier sau loc ati avut pamantul luat?

Preturile sunt asa cum ai scris in Iasi, la Cuza Voda.
Nu iti fa probleme din cauza banilor. Eu am fost f stresata din cauza asta si nu a meritat pentru ca oamenii au fost modesti, simpli si f simpatici. Pe d-na de la neonatologie care mi-a luat copiii am descoperit-o abia dupa o luna de la nastere si i-am dat banii. La mine a fost o situatie de urgenta si nu am putut sa ma interesez cine si ce functii are.
Oricum intrebam pe toata lumea ce funcite are si daca trebuie sa ii dau bani, imparteam bani tuturor. As fi dat oricat numai sa fie bine.
Ai mei au stat mult la sectia de prematuri si am avut timp sa ma revansez dupa.

SAnatate si bucurii,
Otilia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna seara!
Incerc sa nu ma intind acum la vorba, ca deja e tarziu si maine cica plec la munca.

Dupa cum am promis
poze de la nunta
www.dropshots.com/day.php?userid=110373&cdate=20070430&ctime=023750" target="_blank"> striptisul mirelui (de voie, de nevoie )
poze noi cu shtrumphi . In albumul asta v-am pregatit o surpriza, sprea sfarsit. O sa gasiti poze f. frumoase cu o gasca de copii (va las pe voi sa descoperiti cine ).

Fug la somn, mai vb maine!



Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

buna seara (la mine) / dimineata (la voi)
avantajul meu ca vad ultimele mesaje scrise de voi seara...
Laura si Otilia aveti niste copii minunati
Laura se vede ca v-ati distrat la nunta.Bravo!

Sa aveti un rest de saptamana bun,


Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Laura puteam sa jur ca-i vorba de Spiridon si Teodora ( gemeneii lui nanaoti, pentru cine nu stie) inainte sa vad pozele, cand am citit ca ai pregatit o surpriza si sa ghicim!!!! Scrisese ceva Oti despre o intalnire dintre voi(cand ai fost la nunta) si m-am gandit eu ca va vizitati!Mey, am fler de detectiv!
Niste poze SUPERBE!!!Copiii frumosi si intalnirea asta in dublul dublului te emotioneaza! Oti e prinsa si ea in cateva cadre. Exact cum mi-am inchipuit-o. Par negru si putin ondulat. Si...Oti sa nu mai scrii de marimea XXXL ca-ti dau bataie.Arati foarte bine!
Laura esti o frumoasa.Iti statea asa bine in rosu, iar cu Sebi pus la 4 ace sunteti un cuplu de admirat si de.....invidiat. Asta nu ca daca el nu ar fi gatit nu ati fi la fel, insa, ai vazut, cand esti la o petrecere si sunteti amandoi ferchezuiti, aranjati parca e altfel, parca te indragostesti si mai mult de el....Hai ca am luat-o pe aratura rau.. ... n-ar trebui sa generalizez, asta mi se intampla mie
Ce sa mai, una peste alta, cred ca ati facut furori si voi, dar si cu shtrumphii vostri
Apropo, Bianca are o poza cu castile pe urechi(de fapt doua)- e o scumpicica si o frumoasa foc!Si are niste ochi, mama-mama! Iar taica-su o mananca , o soarbe din ochi!
Si, ultima chestie si am plecat ca trebuie sa se trezeasca picii sa manance, saracul mire, ce trageau baietii de el.. ca pe el nu prea il tragea ata sa se dezbrace....cred ca se pastra pentru mai tarziu Oricum , ma uitam ca erau numai oameni frumosi acolo, dar sa stii ca tu erai mai frumoasa decat mireasa si mai sexy
Hai, dati-ma afara !!!Am plecat! Mai vorbim! Va pup pe toate!


Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput