Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 11

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La multi ani, Ainia! Sa fii sanatoasa si fericita!

pussi s-o iau pe rand
- cerclaj am facut tarziu, la 26-27 de sapt. pt. ca mi se deschisese colul. Dr. meu nu e deacord cu cerclajul facut preventiv... dar pt. ca se deschisese colul si nu aveam sanse sa mai tin sarcina prea mult timp, s-a hotarat sa-mi faca cerclaj atunci.
Mie mi l-a facut cu anestezie totala... nu stiu cand, cum si in ce fel... am adormit si m-am trezit in pat. Dupa, eu am mai stat inca o zi in spital, cu perfuzii, sa nu se declaseze contractiile.
- tratament pt. susutinerea sarcinii... am luat 4 utrogestan / zi .... pana la 21 de sapt. Am avut si placenta jos inserata... Si in plus, stat in pat non-stop.
- am stat acasa toata sarcina (de pe la 12 sapt. de fapt), in pat, pt. ca la inceput a fost placenta jos inserata, apoi s-a deschis colul...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamyra spune:

HRISTOS A INVIAT!
Dupa o lunga perioada in care nu am mai fost pe aici(sper ca ma mai primiti)vin si va salut cu draga inima
Sau schimbat multe pe aici ....din gravidute ascultatoare ati devenit mamici grijulii si ma bucur nespus ca sunteti cu toate sanatoase
Lavinia LA MULTI ANI frumosi si fericiti alaturi de cei dragi!
MadyEr felicitari si sa fiti sanatoase si mancacioase
Nanaotiprimul nostru concediu cu spiridusii a fost cand ei aveau 2ani.Afost cel mai reusit concediu:am plecat cu trenul la cl.I,(cu sticlute de lapte congelat la purtator,cu oala, pernute si multe....)la mare la Costinesti....Nu aveam nimic rezervat....am ajuns dimineata la 4.30 ,am vazut rasaritul.... ,ne-am cazat...(la o vila aproape de mare - am dat mai mult decat facea fiindca eram obosita ,la fel si copii,si lumea a profitat.... Copii s-au simtit atat de bine si s-au comportat atat de frumos iar ei au fost niste gazde nemaipomenite asa incat nu a mai contat cat ne-a costat ....
Si acum raman la parerea ca acel concediu in care ne-am luat copii, bagajele, .....si camera de filmat...si am plecat "de nebuni" a fost cel mai reusit.
La cat de multe oferte sunt acum e imposibil sa nu gasesti ceva care sa ti se potriveasca....si mai e ceva : trebuie sa ai un pic de curaj si un sot care sa te ajute...Asa ca iati inima-n dinti si ...pregatestete de concediu. Bafta multa.......si sa vezi ce super va fi! Noi deja ne gandim la mare......Tare mi-ar place sa va pot arata cate ceva de la prima noastra iesire la mare dar nu stiu cum....
Laura distracti maxima!!! Si noi am fost aseara la un botez si-s rupta de oboseala....mi-am iesit din manaPupici dulci shtrumphilor.
Va pup pe toate si sper sa fiu mai ....prezenta
Sper sa reusesc sa pun si ceva poze noi...

Tamyra cu spiridusii ROBERT -ARMIN si DARIA REBECA(26 iunie 2002)
http://new.photos.yahoo.com/tamyrarotaru/#page1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

multumesc fetelor pt urari si suport

nu pot sta mult insa un scurt rasp pt pussi:

acum vad ca unele fete au incercat natural si k sunt totusi riscuri sa ajungi tot la bisturiu...probabil k eu acum nu pot fi obiectiva

mai e ceva - depinde de rezistenta la durere, poate eu sunt mai sensibila

deci la mine - abia azi ma misc un pic mai usor, dar tot cocosata merg; e prima zi cd nu mi se mai taie respiratia cd ma ridic in fund; inca ma ajuta sotul putin cd ma ridic in fund pe pat, apoi in picioare pot singura

nu pot sa ma intorc pe parti cd stau in pat, ci stau doar pe spate
nu pot sa imi iau fetele din patutz, nu le pot face baitza...etc

nu pot folosi f multe pozitii de alaptare, motiv pt care probabil am facut niste ragade cumplite la sani...sangereaza mereu, fac coji, dar trag de mine sa nu renunt la alaptat. zic ca asta ar fi motivul pt ca am mameloane f bune pt alaptat , deci se exclude aceasta cauza

dar, poate fi mult diferit la tine pussi. am prietene care ar opta tot pt ceza la o noua nastere, deci..

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

FETELOR ! multumesc de urari.
LA MULTI ANI LAVINIA ! multa sanatate si numai impliniri alaturi de cei dragi.
ELEN felicitari. Sa-ti traiasca fetitele, sa te bucuri de ele. Eu am facut cezariana,si la o saptamana dupa ce am venit acasa mi s-a inrosit operatia si parca s-a umflat putin (am ridicat ceva greu). Stiu ca m-am dat cu un unguent mobilat.
nanaoti eu am fost cu gemenii in concediu la mare. Ei aveau 10 luni si jumatate, dar am avut ajutoare pe sora mea, cumnatul meu si nepotica mea. Oricum a fost greu. Pe plaja mergeam de dimineata de la 7 si stateam doar pana la 11. Seara aerosol pe faleza.
Am plecat cu doua masini, una incarcata numai cu bajate, carucior, rotobile, olite, scaune.....Etc. Daca pleci iti urez succes.


Ade , Dari si Cai



AB Darius si Caius Gazele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

PUSSI mi-e Zadori mi-a dat utrogestan pana la 12 saptamani, apoi dr. Craina a fost cel care mi-a spus sa continui. Cred ca am luat pana pe la 7 luni, dar s-a redus treptat nr. de utrogestan. Nu am facut nici o injectie cu gravibinon. Si eu l-am intrebat pe dr. Craina de serclaj si a spus ca nu este nevoie, dar lui Tia tot el i-a facut serclaj.

AB Darius si Caius Gazele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

lauracatuesti optimista!! imi place!! Mai departe cat vrea DD ..ca sunt deja mari!! Sa ne ti la curent!! Tinem pumnii!!
elyanne, adacamultumesc frumos deci nu-i o regula!! si o sa stau si eu acasa si cat mai mult in pat!
eleno sa-ti treca durerea! important e ca sunteti bine! Sanatoase!! eu optam oricum pt. cezariana! am avut o operatie ..laparoscopia.. anul trecut, care e apa de ploaie pe langa cezariana, dar mi-am revenit foarte repede! si o sa-mi revin si acum...stiu cum zici si tu ca sunt inconveniente, dar ce-i sigur e sigur!! va pup

azi am simtit toata ziua ca ma trage cineva de burta, pe laterale..pe jos..pe sus eu zic ca creste



PUSSI 7+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Salutrare!

Nunta a fost super, super! Ne-am distrat grozav, muzica a fost f. diversa, pe gustul tuturor, mancare a fost multa si buna, bautura la discretie si pe alese. Ne-am intalnit un grup de fosti colegi de facultate si am reusit sa reinviem pt cateva ore atmosfera de la bairamele din camin . Am dansat si desculta spre dimineata, l-au pus pe mire dupa tort sa faca un mini-striptis pe un scaun (si-a dat jos doar vesta, cravata si camasa). A fost fain! Poze pun saptamana urmatoare, ca inca sunt la mama si am uitat sa-mi iau de acasa cablul de transfer date a camerei.

Lavinia la multi ani. Sa fii sanatoasa, fericita, iubita si sa iti iasa toate cum vrei tu .

ELEN FELICITARI!! Sa-ti traiasca fetele, sa fie sanatoase, mancacioase, cuminti si norocoase!
Eu ma mir f. tare cum de ti-a dat drumul acasa cu cezariana dupa 2 zile. Pe mine m-a operat luni si cam pana sambata m-am miscat in reluare. Marti abia am facut cativa pasi pe hol, simtind ca ma rup in doua, miercuri am urcat la fiecare 3 ore la copii (erau un et. mai sus, la salon de prematuri, dar era si un salon pt copii mamelor cu cezariana unde erau ingrijiti de asistente 3-4 zile, pana mama se punea pe picioare si ii putea lua in camera). Cam dupa o saptamna am reusit sa ma ridic de pe pat normal, nu rasturnandu-ma. Eu aveam un pansament peste operatie pe care mi l-au schimbat de vreo 3 ori si un fel de burtiera speciala pe care o aveau acolo in maternitate. Cand imi strangeau asistentele burtiera aia ca lumea, ma miscam mai usor, altfel aveam senzatia ca imi cad maruntaiele . Am stat in salon cu o fata ce nascuse natural cu o zi inaintea mea si cand o vedeam cum se misca si ce degajata era, imi doream sa fi putut sa nasc asa si eu (la mine chiar nu s-a putut, ca intra Bianca in suferinta fetala). Eu la operatienu m-am uitat in primele 5 zile, ca era pansament lipit acolo, asa ca nu iti pot spune cum arata, dar o portiune de piele nici eu nu am simtit-o un timp (in timpul operatiei cred ca au fost niste terminatii nervoase retezare). Dar cam dupa 6 luni din operatie a ramas o dunguta un pic mai rosie ca restul pielii si doar o portiune mica de piele care e ca "mortita". Adica simt cand pun mana, dar nu normal, ci mai estompat.

Idee e acum sa ceri muuult ajutor. Sa nu ridici, sa nu te fortezi deloc. Viteza de refacere depinde mult de organismul tau, dar cam intr-o saptamana o sa fie muuult mai bine. Legat de alaptat, ma bucur ca te-ai hotarat sa o faci. Sunt mameloane de silicon care sa-ti protejeze sanul si incearca totusi sa gasesti pozitii care sa nu te solicite pe tine f. mult, dar care sa le permita lor sa suga fara sa t e raneasca. Aici Anna te poate ajuta mai mult. Ideea e sa prinda sfarcul bine in gurita, cu tot cu aureola din jur. E greu, dar daca nu te dai batuta si ele invata tehnica, pe urma e floare la ureche. Plus ca alaptatul declanseaza contractii ale uterului care elimina mai usor lohiile si revine mai repede la dimensiunile originale.
M-am intins o gramada! Scuze, sper ca macar cuo vorba buna te-am ajutat. Bafta si refacere rapida!

pussi au am avut 2 sarcini pierdute inainte, si am dus f. greu si sarcina cu gemeni ,asa ca eu am "beneficiat" de toate:
- cerclajul l-am facut la 10 saptamani, preventiv (si daca ai citit povestea, ai vazut ca m-a ajutat mult). Mi s-a facut o anestezie mai usoara, am fost constienta, am simtit ca se umbla pe acolo dar durerea a fost suportabila. M-a tinut inca 2 zile sub observatie, pt a se asigura doctorita ca nu se declanseaza contractii. Fara nici un tratament suplimentar, insa.
- toata sarcina am luat utrogestan (nu mai stiu exact cate, dar parca 3 sau 4 ovule pe zi), am facut injectii cu gravibinon si cu progesteron (de asta am facut 2 saptamani dupa cerclaj si de 2 ori cand am avut dureri mari si sangerare si am "beneficiat" si de perfuzii), apoi am luat si pastile de gynipral, no-spa, dar si no-spa si scobutil injectabil cand imi era prea rau.
- acasa am stat de la 14 saptamani, parca.


Imi cer scuze ca nu apuc sa raspund la toate fetele, dar trag vizigotii de mine. Va pup pe toate !

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anail spune:

Salut si eu pe toata lumea!!!
MADY draga mea te felicit si doresc pt voi tot ce este mai bun !!!!
Acelasi lucru il doresc pipt tine Elen !!!!Sa va ajute Dumnezeu sa va puteti bucura de comorile voastre si sa le cresteti in dragoste si bucurie !!!!
Draga LAVINIA LA muti ani iti doresc si multa nulta sanatate!!!
Elen in legatura cu suferinta si durerile dupa cezariana....te cred si eu am simtit la fel,deci am crezut ca cezariana va fi pt mine ceva mai usor decat nasterea normala...insa cred ca m-am inselat.Am avut si eu dureri mari si la urmatoarea sarcina ma gandesc sa nasc normal.In legatura cu amorteala din jurul operatie o mai mai si azi dupa 2 luni....si cred ca o sa mai dureze din pacate.
Eliana cum te descurci cu bb-ii?mai ai san la ei?Ai mei mananca si acum tot la 3 ore.

Fetelor care ati nascut cum stati cu Kg?Eu am o pofta de mancare mai ceva ca si inainte cand am fost insarcinata...oare sa fie din cauza alaptatului?Poate si pt faptul ca mama mea este la mine si imi face toate poftele....Am fost tare multumita ca nu am pus in timpul sarcinii numai 15 kg si uite acum vad ca o tin tot asa adaugand la ce a ramas dupa nastere.Sper sa ma opresc

Salut pe toata lume!!!!


am mai pus ceva pozehttp://community.webshots.com/album/554408926zuDMFh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

ANAIL
am vayut pozele. SUnteti f frumosi. Toti!
SI copiii sunt atat de frumosi impreuna si tu arati f bine.
Bravo.
Felicitari!


Oti & gemenii bucovineni
http://pg.photos.yahoo.com/ph/otiliaclipa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

lavinia la multi ani !!
anail tare draguti sunt baietii tai
eu mananc ca sa am lapte, nu ma gandesc inca la slabit, deja mi-am luat o pereche de blugi (ziceam ca nu-mi mai iau) marimea 10 (cei de dinainte de sarcina sunt marimea 6)... la Tudor am slabit intr-un an si jumatate mai mult cu 5 kg decat luasem in sarcina, dar eram si cu 10 ani mai tanara...

sa aveti o saptamana usoara

Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)
poze

Mergi la inceput