Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 11

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

pune foi de varza strivite (adica sa se striveasca nervurile) cu o sticla sau cu facaletul acolo la locul injectat si o sa se retraga galma, dar... schimba autoarea galmei ca pana la 30 de saptamani o sa faci complicatii cu uleioasele astea! e clar. Ti l-a facut repede sau intr-un loc nefavorabil. Vorbesc serios trebuie facute foarte incet si cu pauze cand incepe sa te doara sau usture putin sa ia o pauza. Vezi, de aia e bine sa ti le faci singura.

lachi 28+ Karina Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Fetele care ati facut FIV, am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu niste inforamtii: ce analize si ce proceduri ati urmat? Cam v-a costat? Unde se poate face in tara?
Am o cunostinta carei i s-a spus ca asta va fi probabil singura ei sansa sa aiba copii.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Votati-i pe Rares si Bianca!


Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Laura in tara se face FIV La Cluj, Timisoara, mai nou si la Sibiu si in Bucuresti la clinica Medsana, Sabyc, Med New Life si la Giulesti. Nu stiu oi fi omis ceva.
Eu primul fiv l-am facut la Medsana si al doilea la Giulesti cu prof Marinescu.
Analize se fac foooarte multe incepand de la cele uzuale (hemoleucograma, glicemie, creatinina, uree, etc) pana la cele infectioase gen HIV, hepatite, sifilis, citomegalovirus, toxoplasmoza, listeria, rubella, analize hormonale, nu le mai stiu acum pe toate dar daca vrei o sa-ti trimit PM.

Cat despre tratament pot sa-ti spun ca difera de la clinica la clinica cat si de la pacienta la pacienta
In principiu se merge initial pe o inhibare ovariana care se realizeaza prin injectii, ocazie cu care intri la o "menopauza artificiala" punand in repaus ovarele, dupa care se incepe stimularea ovariana tot cu injectii pentru a obtine mai multi foliculi de calitate buna. Apoi urmeaza injectia cu pregnyl pentru declansarea ovulatiei. In mod normal la 36 de ore de la pregnyl se sparg foliculii si se elibereaza ovocitele, dar la fiv nu se asteapta atat ci inainte de cele 36 de ore se procedeaza la punctia ovariana prin care se punctioneaza toti foliculii si se aspira ovocitele dinauntru. Punctia se realizeaza sub ghidaj ecografic transvaginal suba anestezie generala. La 48 de ore sau la 72 de ore de la punctie se face transferul de embrioni (ET) care se face fara anestezie fiind o manevra neinvaziva si nedureroasa.
Dupa punctia ovocitele rezultate se pun impreuna cu spermatozoizii si se lasa sa-si faca de cap in cazul in care spermograma e buna. Se fecundeaza si de a doua zi incepe divziunea celulara.

Daca spermograma nu e buna se procedeaza la ICSI (injectie intracitoplasmatica cu sperma) ceea ce consta in interventia biologului la fecundare: se sparge membrana ovocitului si se introduce spermatozoidul considerat mai bun in ovocit. Astfel se realizeaza fecundarea dupa care urmeaza diviziunea celulara.

La ET se pun embrioni care au avut o diviziune normala fara modificari morfologice.

Mai multe info pe PM daca vrei pentru ca suntem off topic si ar fi multe de spus pe tema fivului.

lachi 28+ Karina Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

CEAU FETELOR ! am mai aparut si eu.
Laura 25 FIV in tara se face la Bucuresti, Timisoara si probabil si in alte orase mari. Eu am facut la Szeged in Ungaria, fiindca erau mai multe reusite, dar a costat si mai putin ca in tara. (in 2005 - 1800 de euro). Daca intra pe forum la FIV in Ungaria 16 gaseste mai multe date, cat costa acum procedura, ce analize ii trebuie si multe altele.
PUSSI cand iti faci cerclaj? Eu am luat utrogestan pana pe la 7 luni, asa mi-a spus dr. de la TM.
FELICITARI TUTUROR FETELOR CARE AU NASCUT !

Ade10 + Dari & Cai

AB Darius si Caius Gazele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

lachi i-as da papucii autoarei...dar cum sa-i spun, mi-e verisoara, sotul ei e gineco si-mi stie tot tratamentul....o sa gasesc eu o solutie, ca-i clar gresita modalitatea de injectare! o sa arat haios cu varza pe Sticla sau facalet nu pot sa pun ca ma doare cand ma ating ...o sa pun varza-n chiloti!
adacain sapt. care incepe cu 25 iunie o sa-mi puna firulet la ... si-mi face fundita
laura aici ai multe date despre FIV http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101184. Eu l-am facut tot la Szeged...2000 euro in martie 2006.



PUSSI 11+ din care unul

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

PUSSI
te inteleg f bine. Inainte de a fi insarcinata imi era frica de injectii, dar dupa ce am facut multe nici nu le mai simteam. SI eu am facut gravibinon si stiu ca dupa aceea ma plimbam si parca imi mai trecea durerea. APoi mi-a mai fost frica de supozitoare si am ajuns sa le caut pentru ca imi era mai bine cu ele.
Apoi introducerea de ovule e o fericire.......
Cauta mici bucurii care sa compenseze durerile.
Acum daca ma uit la copii zic ca merita orice efort. Sunt asa de draguti si iti aduc atata bucurie si implinire incat uiti de toate grijile si necazurile trecute.

Multa sanatate si multe bucurii,
Oti

Oti & gemenii bucovineni
http://pg.photos.yahoo.com/ph/otiliaclipa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gab___ spune:

salutare fetelor aveti grija de voi si multa indemanare cu injectiile ce sa zic stiu ca sunt dureroase dar cand stii ca o faci pt bebeii tai parca mai uiti de neplaceri iar dupa ce ii tii in brate uiti si cat te-ai stresa.
aveti grija de voi si va spunem week end placut de pe acum fiind ca de maine plecam iar la munte ...asa ca aveti grija de voi si sa fiti iubite!!!

gab

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumesc mult pentru informatiile detaliate si pentru raspunsurile prompte legate de FIV.

gab distractie palcuta! Sa va relaxati si sa va simtiti bine!

Noi am fost in seara asta la concert Holograf, in aer liber. Foarte frumos! Dar cam scurt, ca cei mici desi au dansat si au aplaudat, nu au avut rabdare sa stea mai mult de jumatate de ora. Ca sa nu mai vorbim de tati care dupa 15 minute se plangea ca-l doare spatele (el o tinea pe Bianca in brate, eu pe Rares, care e cu 3 kile mai mult si tot el era cel cu durerile). Am sesizat ca am avut niste mesaje cam "sperietoare" pt fetele gravide sau cu copii mici (din cauza "problemelor" de comportament aparute la shtrumphi), asa ca azi va povestesc cateva faze frumoase .
Duminica dimineata Rares s-a trezit primul si morfolea la sticla de lapte a Biancai (pe a lui o bause mai mult prin somn cam cu 2 ore mai devreme). La un moment dat s-a trezit Bianca plangand (nici nu deschisese ochii, dar plangea). Eu m-am ridicat sa o iau din patut, sa vad ce a patit, la care Rares scoate repede biberonul din gura si imi intinde sticla "ate, apte, zea!" (traducere: lapte, lapte pt Bianca. Bianca e 'zea' in vocabularul lui). Iau sticla de la el, incerc sa i-o dau Biancai, dar ea inca nu se dezmeticise, asa ca plangea in continuare. Rares cauta repede, ia un biberon de apa, mi-l aduce "apa, apa Zea!" (sa-i dau apa Biancai, poate i-e sete doar, daca nu vrea lapte).
In alta zi le dadeam sa manance, cu Beby Einstein pe fundal. Incepe la un moment dat un cantecel unde niste copii danseaza si fac diverse miscari pe care ei deja le-au invatat si le fac si ei. Rares incepe sa se agite, sa dea din maini, Bianca mesteca tacticoasa, preocupata de altceva. Rares se uita la ea, o ia de o maneca "hai, hai" si incepe sa dea mai cu sarg din maini si din cap (danseaza, bre! Ce faci?!).

Sunt lucruri mici, care pot parea neinsemnate, dar pe moment iti creste inima de 100 de ori si iti apar involuntar un zambet cald si o lacrima in coltul ochiului. Uiti de toate imbrancelile, tipetele, bataile pe jucarii, impinsaturile ca nu o pot imparti pe mami...

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Votati-i pe Rares si Bianca!


Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Laura, si pentru a zecea oara iti multumesc!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Laura, si pentru a zecea oara iti multumesc!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!



He, he ... stai cu ochii pe mine! Te-am prins! Ce fac puii tai? Cum ai de gand sa le sarbatoresti prima aniversare? Eu as vrea sa le fac o petrecere mai mult pt ei (anul trecut a fost mai mult pt noi). Adica o sa invitam mai multi copii, prietenii lor din parc si o sa incerc sa inchiriez un loc de joaca pt cateva ore. Inca nu am ajuns sa vorbesc acolo, dar sper sa nu fie ocupat in ziua cand vrem noi.



Am ajuns pe locul 6 la concurs, la doar cateva voturi de locul 5. Multumesc inca odata celor care ne-au votat si saptamana asta!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Votati-i pe Rares si Bianca!


Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput