Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 11

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gab___ spune:


http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabi_art_rock/my_photos

am pus si noi ceva poze noi...salutam si noi natiunea de gemeni si tripleti ca nu am mai postat de mult. iar ne-au iesit intr-o saptamana doi dinti la rebeca si 2 la roberta a fost tambalau mare stres ele plangeau de durere eu de nervi si tot asa pana le-a trecut. au strunga mare intre dinti si nu stiu daca vor ramane asa sau se vor latii dintii. ne apropiem pt aniversarea de un an am emotii si ma tot gandesc cum sa facem ca sa fie o petrecere super.
in rest sanatate la gravidute rabdare la noile mamici si pupici la bebici!!! rebeca & roberta

gab

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Nu pot acum sa vad filme si poze, ca sunt la servici si e internetul cam cu restrictie. Nu m-am putut abtine insa sa nu va salut!

elen ai mei nu au avut diarie cand erau asa mici. Adica aveau si 5-6 scaune pe zi uneori, mai moi, dar eu stiam ca e normal la sugari in primele luni sa fie asa. I-a vazut doctorul exact cum fac, sau doar prin telefon ti-a dat indicatii?
Gab, felicitari pt dintzuci! Stai linistita ca nu ramane strugareata asa la dintii definitivi. Stiu ca cei de lapte sunt mai putini la numar decat cei definitivi, de asta sunt mai rari,ca au mai mult spatiu.

Saptamana asta puteti vota din nou shtrumphii, daca mai aveti chef. Imi doresc sa intram in top 10 in clasamentul final, asa mi-am propus (cam greu, avand in vedere cati sustinatori au cei de pe primele locuri)
Oricum, link-ul e la mine la semnatura, pana se termina concursul, cand va amintiti si aveti timp, bagati un vot (scuze daca sunt sacaitoare cu cererile mele de voturi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

pana acum aveau un scaun inainte si unul in timpul fiecarei mese
acest scaun era ca mustarul cu acele bobite si destul de lipicios si statea pe pampers

acum nr de scaune nu e mai mare, din contra, insa consistenta e alta
adica bobitele sunt mai putine, cantitatea e destul de mare si e apos

atunci cd iesea inainte se scremeau un pic si iesea kakuta, acum "stropeste" ca sa zic asa.

eu asta am numit diaree

gresesc?
dr mi-a zis sa dau smecta, dar prin telefon, nu a vazut pampersul.

mi-a zis sa le dau cu lingurita - cam 3-4 lingurite inainte de fiecare supt


o alta intrebare - din spital (municipal) mi se recomandase in afara de vigantol si calciu. dr zice ca nu e nevoie

voi ce mai dati la puiutii vostri?

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Poze cu noi aici si aici

Luminita mami de Daria si gemenutii Andrei si Stefan
Pozele mele

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gab___ spune:

fetelor dati-mi si mie niste sfaturi in legatura cu mersul ca imediat ne apucam de asta si nu mai stiu ce sa fac de frica si stres.
aseara cand m-am uitat in gurita lor iar aveau dinti iesiti, e normal intr-o luna sa iasa 3 din la una si 3 la alta? 6 mi se par cam mult. nazdravanele si guralivele mamii


http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabi_art_rock/my_photos

gab

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanella spune:

buna fetelor va citesc foarte des dar nu apuc niciodata sa intru cu voi in legatura >sunt mama de gemeni Luca si Matei in varsta de 1an si 2lunimi-as dorii cateva sfaturi de la voi mamici cu copii mai mari pentru ca a inceput sa-ma depaseasca situatia au iceput sa se muste,se bat ,se trag de par parca nu sunt frati.Ce sfaturi imi dati?va pup .Luca si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna seara!
Am vazut poze si filmulete. M-a dat pe spate Tea cu talentele muzicale si imi plac de mor gemenasii vostri care au aceleasi dimensiuni si seamana intre ei ca doua picaturi de apa. Superb! Vad ca ceea ce ni s-a intamplat noua (diferenta f. mare intre copii) e o raritate si ma bucura lucrul asta, ca nu patiti faze de 2 lei ca mine Eram intr-o zi de ex. cu amandoi de mana si ma opreste o tanti sa ma intrebe care e diferenta dintre ei . Cand i-am spus ca sunt gemeni, a cascat niste ochi f. neindrezatoare, dupa care a zis: "dar unul e mai rasarit!"... "si tu esti mai proasta", i-am zis in gand. Apoi cu un zambet suav i-am spus ca nu e nici unul mai rasarit, sunt la fel, doar ca baiatul e mai inalt si mai bine facut, ca asa a fost de la inceput. Mereu am de dat explicatii la intrebarea "de ce e unul mai mic?" (ca e Bianca mea o printesa delicata, de aia! ).

elen ati rezolvat cu cacutza? Tu cum te mai simti? Ce mai zice operatia?

gab ai mei au luat-o la picior tare tarziu. Un sfat ce ti-l pot da este sa le pui hamuri de pe acum, sa se obisnuiasca. Eu i-am tinut de ambele maini si am mers cocosata vreo 3-4 luni. Nu le-am pus ham de la inceput si cand am incercat (pe la 1 an si 2-3 luni), au tipat ca un catel in legatoare. Asa ca am mers cocosata dupa ei pana la final. Ca sa prinda curaj sa mearga singuri, m-am pus cu sotul fata in fata cam la 2m si ii trimiteam de la unul la celalt. Pe masura ca prindeau curaj, maream distanta. Pana au mers singurei. La Rares a durat vreo 4 zile procesul asta, la Bianca vreo 2 ore , dupa care a plecat la patrulat prin toata casa, la trecut praguri ... Rares a inceput sa mearga la 1 an si 3 luni, iar Bianca la 1 an si 4 luni. Banuiesc ca a stat si a studiat ce si cum face Rares si cand s-a simtit in stare, intr-o seara ne-a aratat tot ce invatase.

Daniela bun venit si sa-ti triasca baitii! ai mei nu au asa tendinte "razboinice". Uneori, cand e nervos dintr-un motiv si e frustrat ca nu stie sa spuna ce are, Rares o mai impinge sau ii mai trage cate o palma Biancai. Dar f. rar. Se mai cearta de la jucarii, cand vor amandoi acelasi lucru (adica se pun pe plans si tras amandoi de jucarie). Dar eu mereu le-am spus in situatii de astea ca nu e voie, ca sunt frati si trebuie sa se iubeasca, sa nu se loveasca, ca doare. Si ii pun sa se pupe si sa-si ceara iertare. Uneori fac, uneori nu. Dar ceva tot le-a intrat in cap, ca s-a intamplat de cateva ori sa tipe Bianca pt ca ii luase Rares ceva din mana si el s-a dus repede si a cuprins-o cu manutele si a vrut sa o pupe. In general insa se joaca impreuna, rad in hohote, se imita unul pe celalt (inclusiv daca unul cade din greseala, celalat se duce si se tranteste jos in aceeasi pozitie cateva secunde mai tarziu)

Azi ne-am intalnit cu Tudor si Stefan, gemenii Isabelei (sunt in listuta), care sunt cu o saptamana mai mici ca ai mei si s-a incins o joaca si o veselie de mai mare dragul. Vorbeam cu Isabela ce a trecut timpul, parca mai ieri ne intalneam pt prima data (ne-am cunoscut pe DC, cand eram insarcinate in luna a 6-a), doua burtoase, si acum avem gradinita acasa, facem planuri pt petrecerea de 2 ani! Am tras concluzia ca avem toate motivele sa fim mandre de noi si de ce am realizat in ultimii doi ani.
Pun niste poze si un filmulet si va dau link-ul imediat ( ca poate va era dor, nu ne vazusera-ti de vreo saptamana ).


Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Votati-i pe Rares si Bianca!


Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

www.dropshots.com/day.php?userid=110373&cdate=20070520" target="_blank"> Trupa Sistem Jr

poze noi in album de aici incolo

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Votati-i pe Rares si Bianca!


Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Luminita ai niste copii mimunati! Toti trei ! Daria e o frumoasa si arata minunat in rochita de la botezul fratiorilor ei! Iar baietii arata foarte bine pentru 3 luni si jumatate! Dar ce seamana!!!Si cu pantalonii de blugi sunt superhaiosi!Tu ai slabit, ti-ai revenit foarte repede!
Laura bine-nteles ca m-am delectat cu pozele si cu filmuletul. Niste talentati! Hai ca m-ai amuzat si cum ai scris ultimul mesaj. Copiii tai sunt minunati si destepti, nu-ti face nici un fel de griji! Si imi place la tine ca i-ai invatat sa se iubeasca, se dragalesc, se pupa. Va pupa si pe voi si se vede cat ii iubiti si ca ei simt asta. Si sunt niste copii sociabili si pasnici. S-au intalnit cu gemenii lui Oti, acum cu gemenii Isabelei, s-au jucat frumos si linistit. Sincera sa fiu, am mari emotii cu ai mei, de fapt mai mult cu Tea, se intrevede deja o incapatanare si o tendinta de "libertism". Nu-mi plac copiii rautaciosi, neascultatori, obraznici, needucati( ma refer in special la cei cu care am eu de-a face, cei de la scoala, insa pot cobori stacheta pana in jur de 4 anisori), tocmai de aceea nu-mi doresc sa fie ai mei asa( o sa depun tot efortul pentru asta). In perioada asta de pana in jur de 3 anisori, chiar 4, e cel mai greu, ne trebuie o rabdare de fier si multa atentie. Copiii tai sunt cuminti si voi ii invatati sa iubeasca si sa se iubeasca si sa se dezvolte armonios si frumos. Asta-i cel mai important, sa fie sanatosi si sa fie oameni(intelegi tu). Va pupam si....va votam!
Eliana la multi ani pentru mandraO pupam dulce pe cretulica si pe flacai, sigur, si va dorim petrecere frumoasa si cadouri pe placul ei
Imi cer scuze, nu mai stiu pe altcineva de aici sarbatorit, insa daca sunteti, la multi ani si sa aveti petrecere frumoasa(asta daca n-ati facut-o cumva ca de, azi e luni)
Of, ce rau imi pare ca nu am si eu nume de sfant...
dandanella bine ai venit! Parerea mea e sa te inarmezi cu multa rabdare si sa vorbesti muuuult cu ei, sa te joci cu ei, sa ii inveti sa se iubeasca, numai tu poti face asta. Daca se bat, cauta motivul pt care o fac, poate vor aceeasi jucarie(atunci cumpara-le jucarii la fel), joaca-te cu fiecare in aceeasi masura, arata-le diverse lucruri, explica-le diverse lucruri, tine-i ocupati cu vorbele tale, astfel ii atragi spre lucruri constructive si nu se mai trag de par nu se mai bat.....Bafta!
A, si, Eliana, ba da, seamana sotul tau cu Cristi Iacob, sa stii . Si, daca tot vorbim de asemanari, sa stii, Laura , ca si tu semeni cu o actrita , de muuuult timp ma chinui sa aflu cum o cheama(ii vad chipul in minte, insa nu stiu cum o cheama). Cum aflu, iti trimit poza sa vezi
Va pupam pe toate!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by ainia

Luminita ai niste copii mimunati! Toti trei ! Daria e o frumoasa si arata minunat in rochita de la botezul fratiorilor ei! Iar baietii arata foarte bine pentru 3 luni si jumatate! Dar ce seamana!!!Si cu pantalonii de blugi sunt superhaiosi!Tu ai slabit, ti-ai revenit foarte repede!
Laura bine-nteles ca m-am delectat cu pozele si cu filmuletul. Niste talentati! Hai ca m-ai amuzat si cum ai scris ultimul mesaj. Copiii tai sunt minunati si destepti, nu-ti face nici un fel de griji! Si imi place la tine ca i-ai invatat sa se iubeasca, se dragalesc, se pupa. Va pupa si pe voi si se vede cat ii iubiti si ca ei simt asta. Si sunt niste copii sociabili si pasnici. S-au intalnit cu gemenii lui Oti, acum cu gemenii Isabelei, s-au jucat frumos si linistit. Sincera sa fiu, am mari emotii cu ai mei, de fapt mai mult cu Tea, se intrevede deja o incapatanare si o tendinta de "libertism". Nu-mi plac copiii rautaciosi, neascultatori, obraznici, needucati( ma refer in special la cei cu care am eu de-a face, cei de la scoala, insa pot cobori stacheta pana in jur de 4 anisori), tocmai de aceea nu-mi doresc sa fie ai mei asa( o sa depun tot efortul pentru asta). In perioada asta de pana in jur de 3 anisori, chiar 4, e cel mai greu, ne trebuie o rabdare de fier si multa atentie. Copiii tai sunt cuminti si voi ii invatati sa iubeasca si sa se iubeasca si sa se dezvolte armonios si frumos. Asta-i cel mai important, sa fie sanatosi si sa fie oameni(intelegi tu). Va pupam si....va votam!
Eliana la multi ani pentru mandraO pupam dulce pe cretulica si pe flacai, sigur, si va dorim petrecere frumoasa si cadouri pe placul ei
Imi cer scuze, nu mai stiu pe altcineva de aici sarbatorit, insa daca sunteti, la multi ani si sa aveti petrecere frumoasa(asta daca n-ati facut-o cumva ca de, azi e luni)
Of, ce rau imi pare ca nu am si eu nume de sfant...
dandanella bine ai venit! Parerea mea e sa te inarmezi cu multa rabdare si sa vorbesti muuuult cu ei, sa te joci cu ei, sa ii inveti sa se iubeasca, numai tu poti face asta. Daca se bat, cauta motivul pt care o fac, poate vor aceeasi jucarie(atunci cumpara-le jucarii la fel), joaca-te cu fiecare in aceeasi masura, arata-le diverse lucruri, explica-le diverse lucruri, tine-i ocupati cu vorbele tale, astfel ii atragi spre lucruri constructive si nu se mai trag de par nu se mai bat.....Bafta!
A, si, Eliana, ba da, seamana sotul tau cu Cristi Iacob, sa stii . Si, daca tot vorbim de asemanari, sa stii, Laura , ca si tu semeni cu o actrita , de muuuult timp ma chinui sa aflu cum o cheama(ii vad chipul in minte, insa nu stiu cum o cheama). Cum aflu, iti trimit poza sa vezi
Va pupam pe toate!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata



Cand eram in liceu, un tip mi-a spus ca seman cu Michelle Pfiffer (dar eu cred ca vroai doar sa ma abureasca ).
Multumesc pt cuvintele frumoase. Ne straduim si noi sa ii crestem cum credem ca e mai bine. Si intr-adevar ii iubim enorm, sunt cel mai important lucru din viata noastra. Pentru ei am face orice, am renunta la orice.
Cu Isabela si gemenii ei ne intalnim mai des, ca stau tot in Piatra Neamt. M-a ajutat foarte mult ca am cunoscut-o, am avut cu cine sa ma sfatuiesc de multe ori, baietii ei fiind asa de apropiati ca virsta de ai mei. Vorbim foarte des la telefon (si foarte mult, dupa parerea lui Sebi ). Acum planuim impreuna "big party" pt aniversarea de 2 ani.


Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Votati-i pe Rares si Bianca!


Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput