Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 11

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

lavinia multumesc ; aici toate au gramaje diferite, pana si sticlele de 'jumatate' au 583 sau 608ml ca sa nu poti compara diferitele feluri de bauturi intre ele

pussi inca nu am facut prajitura, cred ca-mi mai ia vreo doua zile...

Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

mamaana spor la facut, sa nu-mi pui poza cu ea ca sigur o sa vreau

elyanneinseamna ca apuci si tu sa te odihnesti!! eu mai am
pana la somnic si papat!!

cand ati inceput sa-i simtiti ca misca???



PUSSI 8+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

mamaana nu le cantaresc la o anumita perioada. de fapt nici nu mi-am luat cantar ca sigur le-as fi cantarit zilnic.
a venit dr cd au facut 14 zile si le-a cantarit
probabil data viitoare va fi la o luna

am facut o singura data proba suptului cu cantarul unei vecine si apoi sotul a fugit cu cantarul inapoi la vecina ca stie ce are acasa:)

fetele mele mananca cam de 7 ori pe zi, nu stiu cat de satura sau nu, dar dorm cam 3-4 ore in timpul zilei intre mese si mai multut noaptea.

azi dimineata le-am pus pt prima oara pe amandoua la san in acelasi timp si parca se concurau:). cea mare ii facea pofta si celei mici, care e mai "puturosila". dupa ce au terminat (micuta pune un botic cat casa cand nu mai vrea sanul) cea mica a inceput sa urle. i-am dat biberonul cu lapte praf (pre-nan) si surpriza - nu l-a vrut. am fost cea mai fericita : am concluzionat ca tipa de alint si nu de foame

de fapt le-am si poreclit:) - cea mare "papacila" si cea mica "somnorila".

de ieri iesim afara mai multisor - adica 30 minute si dorm iubitele la aer... azi vreau sa le scot si dupa amiaza 30 min, sper sa fie cald si fara vant

cu operatia e ok acum, insa aseara m-a mancat sa nu zic unde si am ridicat o oala cu supa - aprox 4 l si ma cam inteapa zona. m-a certat mama, ca doar sta cu mine si ma ajuta cu toate si eu fac d-astea. dar unde nu-i cap....i-am zis eu, "ei mama, e ca si cum una dintre fete ar avea 4 kg:)"

apropo de asta: voi la ce perioada dupa operatie ati inceput sa ridicati una-alta, nu ma refer la bebei?
eu am uitat sa intreb dr

va pup si sporuri cu bebeii iar pt gravidutze sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna dragele mele!
Am intrat si eu sa vad ce mai faceti.
Elen e foarte bine ca le alaptezi. si eu vreau sa-mi alaptez puiutzele, desi ma tot uit la sani si parca nu au dimensiuni impresionante. Sper totusi sa produca laptic.

Eu le-am luat deja la fete patuturi, o masa de infasat cu dulapior si rafturi deasupra, astea le-am luat albe de la Ikea. Le-am luat si saltelute tari ca asa stiu ca trebuie. bineinteles sotul care nu se pricepe s-a dus si le-a luat si pilote si pernute m-a distrat ca stiu ca pernutele abia dupa un an le pot folosi.

Am studiat si piata carucioarelor si m-am hotarat la Inglesina Domino Twin. Imi place ca nu sunt unul langa altul ci unul dupa altul (model trenulet) si pot trece mai usor cu el prin locuri inguste.

Am o intrebare pentru fetele care au avut cerclaj: e normal ca atunci cand misca fetele sa simt niste lovituri, zvacnituri dinspre interior spre exterior in cervix?? nu sunt dureroase, dar sunt noi si anormale pentru mine si ma cam tem.

si inca o intebare: cand se scoate firul de la cerclaj la nastere prin cezariana?
cand si cum si daca doare?
lachi 25+ Karina Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

quote:
Originally posted by lachione

si eu vreau sa-mi alaptez puiutzele, desi ma tot uit la sani si parca nu au dimensiuni impresionante. Sper totusi sa produca laptic.




mie imi era mare numarul 1 de la jolidon inainte sa raman insarcinata si nu au crescut foarte mult dar uite ca alaptez cu suucces; daca o sa ai rabdare si vointa, o sa fie bine

Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

O sa am si rabdare si vointa si pompa de muls si tot ce-mi trebuie pentru ca vreau neaparat sa alaptez fetele!

lachi 25+ Karina Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Buna mamicilor si viitoarelor mamici. Eu sunt doar o biata aspiranta la titlu de mama de vreo 3 ani. Vreau sa va felicit pt , sa va bucurati de ei, cred k traiti niste sentimente extraordinare.
Am indraznit sa va scriu, sa va cer ajutorul vostru. O fata plina de nevoi financiare a nascut acum 5 zile, tripleti, toti baieti (mai are acasa inca doi), a fost o surpriza pt k nu facuse nici o ecografie din lipsa de bani. Mamica e cu bebeii in spital k sa mai prinda forta cei mici, pt k erau slabuti.
Rugamintea mea este: de unde pot cumpara un carucior pt tripleti, vreau s-o ajut pt k stiu k nu are posibilitate. Totodata vreau sa-i mosesc copilasii, sa le iau hainute, biberoane, tot de la A la Z.
Astept raspunsul vostru . Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_stef spune:

buna fetelor!multumesc de primire sunteti niste dulci.nu am mai intrat zilele astea ca am stat mai mult la pat.am avut marti o scurgere maro inchis si am ajuns la urgente.acolo mi/a zis ca e totul bine ca e colul inchis si sus si lung,plancenta e ok,bb la fel ,unul sportiv si altul puturos,si mi/a dat utrogestan 2 pe zi oral si no/spa la fel 2.adevarul este ca m/a si durut burta cu vreo 2 zile inainte,si acum mai ma doare,de fapt nu e durere e mai mult ceva care apasa parca,ca o greutate in burta.sper sa fie bine pana la urma,nu mi/a mai curs.dar eu totusi am o infectie urinara care se pare ca nu s/a tratat,azi mi/au luat iar sange sa vedem ce o sa iasa.va pup si aveti grija de voi si copilasi!

14+


-IRINA-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Pussi,sa stii ca bebeii mei au miscat la 18 saptamani;cam tarziu,am zis eu.
Ieri am fost la control,nu mai ii vazusem de 3 saptamani.Mi-era asa dor de ei...Zilele trecute avusesem cateva dureri puternice de burtica si imi cam facusem griji.Dar copilasii sunt bine,au crescut amandoi,si erau foarte voiosi.Mi-a schimbat si tratamentul si mi-a recomandat repaos mult.

Bianca 19+
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

lachi nu conteaza dimensiunile sanilor ... nici io n-aveam cine stie ce dim. impresionante... dar uite ca am laptic pt. doi
Despre cerclaj... eu l-am facut tarziu si aveam dureri destul de des asa ca nu stiu ce sa-ti zic de lovituri... alea era floare la ureche
Iar firul mi l-a scos inainte sa nasc... ar fi trebuit sa mai rezist cateva zile, ca sa mi-l scoata dupa 37 de sapt. Dar bb-ii au avut alt plan. Se poate scoate inaite sa nasti sau cand crede dr. ca e cazul... daca e firul tensionat... Nu este o regula... De durut nu doare... eu n-am simtit nimic...

irina ai grija de tine si stai cat poti de mult in pat.


Maine botezam puiutii... abia astept
Nu stiu cand a trecut timpul... acu' eram gravida si ma vaitam ca nu mai pot sa stau in pat... pe urma am nascut si plangeam prin spital ca vreau acasa mai repede... iar acum baietii mei au doua luni si un pic...




Mergi la inceput