Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 11

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cel mai naspa e dupa 30 de saptamnai cand sunt mari, nu mai incap bine si fac tot felul de miscari. Si numai simti cum se face burta pietroi (o contractie, nimic deosebit) si intr-o parte apare o galma mare, ca in filmul Alien cand se chinuia animala aia mica sa iasa din burta omului. Asta inseamna ca s-a intors puin cu capul sau cu fundul intr-o pozitie mai comoda (pt bebe, nu si pt tine ). "Super" e cand "fac valuri" amandoi odata. Sau unul da din picioare si face sac de box din stomacul tau, celalat da din maini si te "gadila" la ovare de ex. sau pe la col (cauta iesire de urgentza). La mine a fost de groaza fata ca a stat aproape toata sarcina cu capul in jos si prin saptaman 32-33 s-a intors. Apoi sa fi vazut cum a facut burta mea la operatiunea asta . Si dupa aia imi dadea capuri in ficat (o inteleg, ca nu mai avea spatiu deloc mititica). E comic rau cand sughit si simti cum se bataie ritmic. Dar e taaaare fain sentimentul cand ii simti miscand in tine si stii ca sunt vii si sunt numai ai tai, nu trebuie sa-i imparti cu nimeni !!!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

AYUMIce frumos astept si eu sa se intample sunt nerabdatoare!!
laura25ce explicatie frumoasa n-ai dat...te cred ca-s niste momente unice, prin care numai tu ca mama le traiesti

msemcu, lauracatunu ne dati nicio veste??? sa stim si noi cand facem galerie?? si pentru ce?? baieti?? fetite?? Tinem pumnii sa fie bine!!

noi suntem bine..parca s-au mai rarit..e normal??



PUSSI 8+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mano spune:

Buna fetelor
sunt mano nu am mai scris de mult dar sigur v-am citit si am fost alaturi de voi.
Eu am 31 de saptamani de maine intru in saptamana 32 si am o multime de intrebari.
Cum este cand "coboara burtica"? eu am avut o sarcina f. inalta dar de vreo 3 zile simt mici contractii nedureroase in abdomenul inferior.Poate imi explicati si mie cat de mult coboara burtica.Pt fetele care au picioare umflate as vrea sa le intreb daca fac alceva in afara de repaus ,picioare ridicate pe o perna si regim fara sare?ale mele sunt umflate tare stg mai lult si nu se dezulfla prea mult nici noaptea.nu am probleme cu tensiunea (65/95)
Va pup pe toate si promit sa scriu mai des.
Mano31+ @@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

manoeu nu stiu sa-ti raspund ca sunt micuta in burtica...dar astept sa-ti raspunda fetele, o sa ma lovesc si eu cu asa probleme! Sarcina usoara in continuare si sa stea acolo cat mai mult cei 2 fratiori!!! Cand vrei sa nasti?? si cum??


a, si m-am plans de lipsa de greturi..rectific, intre timp am de 2 ori



PUSSI 8+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Buna,fetelor!
Desi din cand in cand am mai reusit sa citesc ce ati scris,nu am avut vreme sa mai postez nimic.
Bun venit fetelor noi si sarcini usoare!
Felicitari celor care au nascut intre timp!
Baietii mei sunt bine.Au crescut.Acum,la 3 luni Andrei are 5,300kg si Stefan 5,600kg.
Sunt un pic suparata ca trebuie sa cam alerg cu biberonul dupa ei.Rareori depasesc suta de grame la o masa.Si asta in conditiile in care in prima luna mancau uneori si 150g la o masa.Asta e,probabil ca semana cu surioara lor cu care la fel m+am chinuit,ca nu ii mai placea lapticul.Dar cu toate astea au crescut foarte bine:Andrei a luat in prima luna 1,150kg,in a doua 1,160 si in a treia 700g, iar Stefan 940g,1,170kg si acum 860g.
De doua zile am inceput si cu suculetul de fructe (portocale si morcov),pe care il beau cu mare placere.
Acum o saptamana i+am botezat.Petrecerea a fost la Sinaia.Afost superb.Cand am timp,promit sa mai pun si niste poze.
Acum va las ca ma cheama datoria.
Salut vechile cunostinte :
Eliana,Flavia,Ainia,Laura 25,Sheannamp,Mamaana,Elenita.
Eliana,sa stii ca ma gandesc deseori la tine,la cum te descurci ,avand in vedere ca avem acasa aceeasi formula:doi baietei si o mandra.Cred totusi ca mandra ta e ceva mai cuminte, ca a mea realmente m+a capiat.

Luminita mami de Daria si gemenutii Andrei si Stefan
Pozele mele

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ses spune:

Buna fetele!
Eu va doresc din suflet multa sanatate voua si strumfilor vostri!
Va pup si aveti grija!

ses 15+
http://good-times.webshots.com/album/558948466rsDoPR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_stef spune:

buna mamici si viitoare mamici de gemeni sau tripleti.eu sunt o viitoare mamica de gemeni.avem 14 saptamani,iar dupa ecograful de la 12 saptamani ni s/a spus ca am fi cu 4 saptamani mai marisori.puiutii mei sunt in saci diferiti,dar inca nu stim ce sunt,sunt cuminti nu o supara pe mami nici cu greturi nici cu altele.la 12 saptamani aveau amandoi 6,4cm.pliul nucal a iesit la unul 1 iar la celalalt 1,2.ce pot sa va mai spun,nu stiu,deocamdata cam atat.va pup si sper sa ne primiti si pe noi in grupul vostru.

14+


-IRINA-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

hai sa mai dau si eu raportul ...ca ma apropii rar de tastatuta... deh... nu am timp cu programul asta al tripletilor, mai ales ca acum avem toata ziua chef de plimbat de manute...ne batem la greu pe jucarii si tre sa fac pe arbitru, plus ca suntem tare mamosi si vrem mereu giugiuliti si pupati... etc

Am fost de 1 mai la iarba verde am si poze (la sfarsit)a fost super s-au distrat pe cinste bbii si au socializat cu toata lumea, au mancat din toate( numai mici nu) cu somnul de amiaza a fost mai greu ca nu puteau adormi, dar dupa o plimbare cu masina au dormit neintorsi cu toata galagia de acolo...

S-a schimbat laptele dat de stat : acum e Vitalact In loc de Bebelac si desi am crezut ca a fost bine acceptat de cateva zile Ingrid are bubite mici pe pielesi dr a zis ca sunt dinn cauza schimbarii.... in drum spre casa mi-am adus aminte ca au mancat o gramada de 1 mai... si daca o fi de-acolo?

va pup de toate mamici si viitoare mamici de gemeni si tripleti

http://picasaweb.google.com/mihaicaraghiaur/TripletiiMei poze de la iarba verde
http://www.dropshots.com/oanna3
http://community.webshots.com/user/oanna3




iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

OBLIOMOV, bine-ai venit printre fericitii parinti de gemeni si tripleti! Sa-ti traiasca perechea de gemenei, sa creasca mari, sa fie sanatosi si norocosi! Sa ne spui cum e sa fii tata de gemeni.

LAVINIA, baietii se simt excelent la cresa. Deja nici nu apuc sa-i dezbrac de tot si merg in sala. Asa sa-ti inchipui, ca-i dezechipez mergand. Se joaca cu copilasii, dar mai ales ei doi, canta, danseaza. Intr-o zi, Daniel a fredonat „laaa muuuulti aaani” (in ultima perioada in grupa au fost multi sarbatoroti), iar ieri imi canta „oac, oac di-la-la”. El e mai „dezghetat” la limba, mai povestitor decat Eduard. Cu scuze pentru intarziere, iti doresc „la multi ani” , multa sanatate, viata lunga si sa fii fericita toata viata! Am auzit de Biotics, dar n-am dat niciodata la copilasi. Cand au luat antibiotic, le-am dat Ecoflorina – e tot pentru refacerea florei intestinale – un tub pe zi, in doua reprize.

ELIANA, eu am sterilet din cupru si n-am nici un fel de probleme. Il suport foarte bine, fara sangerari abundente, dureri de cap sau dereglari de menstruatie. Am avut si inaintea sarcinii cu baietii. Din cate am citit, Mirena contine hormoni, ca si pastilele. Eu am preferat steriletul (fata de pilule sauinjectii) pentru a fi contraceptie cat mai naturala, fara „interventia” chimicalelor.

ADACA, felicitari!!! Iti doresc sarcina usoara si un bebe sanatos! Ma bucur tare mult pentru voi!

ELEN, imi dau seama ce greu ti-a putut fi in primele zile. Sper ca te simti mai bine, c-a cedat durerea de la operatie si te poti bucura din plin de fetitele tale. Eu am nascut natural, dar am avut o colega de salon cu gemeni si cezariana si saraca se misca numai cu incetinitorul. Norocul ei c-au tinut-o la reanimare vreo 3 zile, iar bebelasii ii primeam doar la alaptat. Dupa sapte zile ni i-a dat in salon pe durata zilei, nu si noaptea. Deci am avut timp sa ne refacem.


OTILIA, noi am fost anul trecut in concediu (la munte) cu cei 3 copilasi si ne-am descurcat. Am mers doar noi, fara alta companie. Am stat la o pensiune, ziua incalzeam laptele la bucatarie, noaptea in baie de apa (cu plonjonul). Au mancat pireuri la borcanase si iaurt. Anul acesta vom merge la mare, la sfarsitul lui iunie. Deocamdata am ales Mamaia. V-ati hotarat unde sa mergeti?? Poti da un link cu oferta? Sunt sigura ca va veti descurca cu copilasii, mai ales daca mergeti mai multi parinti cu copilasi. O sa se joace impreuna si vor fi mai multi ochi atintiti asupra lor! Concediu placut si distractie placuta! Esti simpatica cu urechile...Baietii mei au plans extraordinar de mult in primele luni - din cauza colicilor (nu s-au prins cum sa manance si inghiteau foarte mult aer). Am ajuns pana acolo sa nu-i mai „aud” ca plang (nu atunci cand le era foame sau aveau alte probleme). Ciclul lor era cam asa trezit, plans o ora – mancat – plans o ora – dormit o ora-doua... Dar acum sunt doi baieti cuminti, toata lumea se minuneaza de ce cuminti stau in carucior si cat de frumos se joaca. Sper sa ramana asa.

PUSSI, din fericire am avut o sarcina foarte placuta si usoara, asa ca n-am avut nevoie de cerclaj. Am luat doar Duphaston pentru fixarea sarcinii, 10 zile, din saptamana a 5-a. La prima ecografie s-a vazut un bob si inca ceva, despre care dr a crezut ca e rana de la sterilet si mi-a dat medicament sa fixeze sarcina. Iar la eco de la 7 saptamani s-au vazut cele doua inimioare batand. Iar pe la sfarsitul sarcinii am luat no-spa de cate ori aveam nevoie. Iti doresc sarcina fara probleme si eu zic sa mergi pe mana medicului.Cu siguranta el stie ce-imai bine pentru tine.

LAURA, am vazut pozele de la nunta! Aratati foarte bine si se pare ca v-ati distrat de minune(pareati foarte relaxati)

LIANA, sunteti tare frumosi!!!

OANA, cred ca e multa veselie si distractie la voi!!! Dar si cand se pun pe cearta, sa te tii bine. Sunteti frumosi, iar tu arati de parca nici n-ai fi nascut.

GHIZI, felicitari, sarcina usoara, cat mai aproape de termen si bebei sanatosi! Te inteleg perfect cu schimbarile pe care ti le aduce vestea ca veti avea gemeni. Si la noi, primul lucru a fost sa ne mutam intr-un apartament cu 4 camere, sa incapem lejer.

MARI ai fost la eco? Ce fac fetitele??? Asa-i ca ti-au promis sa mai stea 2-3 saptamani la caldurica?

LAURACATU, arati foarte bine cu burtica!

LUMINITA, succes cu diversificarea. Cred ca nu trebuie sa-ti faci griji ca nu mananca destul, oricum au luat foarte bine in greutate.

IRINA, bine-ai venit! Iti doresc sarcina usoara, cat mai aproape de termen si bebei sanatosi!

Va doresc o saptamana frumoasa tuturor burticilor si mamicilor de gemeni sau tripleti!





Tatiana si
Clara Maria (31 ian 2004), Daniel Cornel si Eduard Mihai (09 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Tatiana,ma bucur sa aud vesti bune despre voi.
E super ca baietilor tai le place la cresa.Daria nici acum nu s-a obisnuit la gradinita(am dus-o din martie anul acesta).Plange de seara si ma roaga sa nu o mai duc a doua zi la gradi.Am incercat sa aflu daca se poarta cineva urat cu ea sau care e motivul pt care uraste sa stea acolo si imi raspunde de fiecare data:Nu-mi place pt ca nu stai tu cu mine.
In alta ordine de idei,pana la ce varsta au avut baietii tai colici? Ca ai mei desi au trei luni,am impresia ca inca se mai lupta cu ele.Uneori(la unele mese)dupa ce iau doua trei guri de lapte urla de nu te mai intelegi cu ei,se crispeaza si cu greu termina biberonul,desi se vede ca le e foame.Am schimbat Nanul cu Humana,dar la fel se intampla si cu acesta.Nu am decat sa sper ca toate astea vor trece intr-o zi,desi ma asteptam ca de la trei luni sa fie mai bine.
A,si inca ceva:nici ai mei nu stiu sa manance.Inghit la aer,de parca asta ar fi elementul principal,nu laptele.

Luminita mami de Daria si gemenutii Andrei si Stefan
Pozele mele

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."

Mergi la inceput