sint fricoasa de nastere

sint fricoasa de nastere | Autor: camyovy

Link direct la acest mesaj

buna seara
ma numesc camelia si am un baietzel in burtica de 32 sapt.spunetimi a nascut cineva la bucur cu DR.POENARU?
si daca ati facut epidurala?
ms mult pupici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

eu am nascut cu d-na constantinescu si am facut cezariana.dar am auzit ca poenaru e bun.trebuie sa vorbesti de epidurala din timp,ca sa iti spuna ce sa cumperi,ca am auzit ca iti trebuie o trusa de la farmacie.
bafta si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analuci spune:

Citat:
citat din mesajul lui camyovy

buna seara
ma numesc camelia si am un baietzel in burtica de 32 sapt.spunetimi a nascut cineva la bucur cu DR.POENARU?
si daca ati facut epidurala?
ms mult pupici


si eu sunt pacienta a dlui dr Poenaru. am vb cu cineva care a nascut cu el si, din cate am inteles, nu agreeaza epidurala pt ca are cateva minusuri. cel mai important ar fi ca nu mai simti contractiile, iar impingerea nu mai e naturala. iar daca nu reactionezi cand trebuie apar probleme.
dar cred ca cel mai bine vb direct cu dr. despre asta.
oricum, am auzit de cateva cazuri de femei cu probleme care au copii sanatosi datorita lui.
nastere usoara si sa te bucuri de baietel!!

ps: dupa te rugam sa ne povestesti experienta ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Nu ai de ce sa-ti fie frica de nastere.Fiecare femeie e unica,so deci la fel si fiecare nastere.
Eu din saptamana 36 am baut ceai de frunze de zmeur.Ajuta la dilatatie.La ora 10 m-am internat cu dilatatie 3 si la 12,45 am nascut.Mi-am facut si epidurala,dar a prins numai pe o parte.Oricum a fost ok.Daca tu iti doresti epidurala,doctorul nu poate sa-ti interzica.Si daca e un doctor bun,iti va spune cand ai contractie si cand trebuie sa impingi.Sau daca ai un travaliu mai lung,efectul epiduralei incepe sa treaca,si atunci vei incepe sa simti contractiile.
Nu ai de ce sa-ti fie frica!!!Nastere usoara!!!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Camelia, in primul rand sanatate multa si sarcina usoara in continuare. Sa nu-ti fie frica de nastere. Eu am nascut cu epidurala, sincer nu stiu cum ar fi fost fara, ca puiul meu a avut 4 kg fara 30g.
Daca dr, tau nu agreaza epidurala, mda, nu stiu cum poti sa-i impui (stiu ca dr. mea voia o singura anestezista si am avut noroc s-o prind).
Daca ti se va pune totusi, e nevoie de o "conlucrare" buna cu dr. tau, el iti va zice cand trebuie sa impingi.

Sanatate multa, nastere usoara si sa auzim de bine, da?

Lori, mami de Robert din 9.06.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Eu am nascut cu doctorul Poenaru acum (aproape) un an. Ma pregateam pentru nastere naturala si m-am tot pregatit pana pe la 42 de saptamani. A fost nevoie de cezariana de urgenta - nu-ti dau amanunte ca nu vreau sa te sperii sau sa te indispun - asa ca am facut anestezie generala.

Poenaru e foarte bun, foarte tonic si foarte bine-crescut. Si eu stiu ca nu-i surade ideea de epidurala dar trebuie sa-l intrebi tu insati.

Sanatate maxima, nastere cat mai usoara si bebe sanatos si voios!

Edit: eu te inteleg cu frica. Si eu muream de frica. Dar uite ca a trecut (Poenaru o sa te faca sa uiti, ai sa vezi). Fruntea sus ca mai e putin!


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput