FIV 115

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

buna seara scumpele mele...
Avalon multumim pt noul capitol,sa fie unul cu noroc...apropo de blastocisti..si eu am ales clinica Embryogenesis din Atena si pt acest fapt;fac ET cu blastocisti...ceea ce voi face si eu... sa fie intr-un ceas bun...
ce a citit sotiorul azi in ziar???cica de acum femeile pot sa-si faca singure copii fara ajutorul barbatilor..li se recolteaza un fel de sperma din maduva spinarii...cica teoretic se poate...acum sint in faze de cercetari...nu stiu,dar mie mi se cam zbirleste parul pe mine la gindul unei asemenea metode...dar citi oameni atitea prejudecati...va doresc o seara placuta...pupicele tuturor

****zouzounaki de viitor zouzounaki mic si scump****
"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca
www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Avalon, repeta analizele si luna viitoare. Am inteles ca cel putin FSH-ul variaza. Chiar sunt si eu curioasa cat o sa-l am dupa FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Liana

Zouzunaki, sa fie si la tine cu noroc, ai sanse mari daca faci cu blastocist! din pacate in Romania nu se face asa ceva, e nevoie de aparatura performanta si medii de cultura mult mai scumpe.
Cat despre ceea ce a citit sotul tau in ziar, m-a amuzat ideea, cred ca mi-ar place unul mic care sa semene numai cu mine, unul mic si infipt!

Mirela, o sa repet, desigur cred in fiecare luna de acum incolo... asa zice si sotul meu, ca nu e relevant rezultatul asta ca mi-a intarziat ciclul cateva zile (eee, asa crede el ca sunt perfecta, dar i-am spus ca imbatranesc si nu ma crede). Tu ce mai faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Avalon, chiar nu cred ca e cazul sa-ti faci griji cu FSH-ul, nu e o valoare chiar atat de mare, poti obtine o productie buna chiar daca nu f. numeroasa, doar nu asta e ideea, nu ? N-ai de unde sa stii ce tratament iti va prescrie Dr. Beran, daca ii vei povesti istoricul de la primul FIV (la care ai raspuns f. bine la tratament). Iar daca va schimba tratamentul si iti va da gonal, iar nu e o tragedie. Ai vazut ce bine a raspuns Andicu la al doilea FIV (cu FSH 12) cu combinatia gonal+merional. Asa ca lasa gandurile negre, ca nu e situatia asa de grava.

Kora, cum a fost la eco, nu ne mai zici nimic ?

Andicu, se vede ca cei din Ungaria elaboreaza bine schemele de tratament, nu le dau chiar pe banda (tie ti-au ajustat-o practic de 3 ori!). Mie, de exemplu, singura ecografie (prima si ultima pe perioada stimularii) mi s-a facut DIRECT in z. 9 de stimulare ! Iar apoi mi-au zis cand sa fac Pregnylul si...la punctie ! Probabil e greu sa fii foarte riguros atunci cand esti atat de solicitat...


rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Rami, ai dreptate, nu am de unde sa stiu ce-mi va prescrie dr.Beran. Trebuie sa compun zilele astea un mail (lung si plictisitor) si sa-l intreb de laparoscopie... abia astept sa vad ce parere are...
Aaaa, exact la fel am patit si eu la FIV, singura ecografie a fost in ziua 9 de stimulare! Analize hormonale nici gand pe parcursul stimularii... Norocul meu a fost ca am reactionat bine la menogon, dar e adevarat ca raportul LH/FSH era 1/1, acum s-a schimbat situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Avalon, LH-ul cum a iesit ?

rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Avalon,Cristinici multumesc din suflet pentru urari ... la fel va doresc si voua
LilianaFi
Melutzica multa bafta sa se prinda puiutii in burtica
Cellu bafta pe maine la echo


****zouzounaki de viitor zouzounaki mic si scump****
"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca
www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

LH= 6,33
FSH= 8,7
E2= 29 (pg/ml)

Data trecuta (iunie 2006):
LH= 5,02
FSH= 5,48
E2= 48

Noiembrie 2005:
LH= nu l-am facut
FSH= 6,48
E2= 25

Mai in urma nu ma mai duc, sunt apuse vremurile alea... acum 5 ani aveam FSH 4,94 la ovulatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Deci raportul LH/FSH e 0,72 - e f. bun ! E mai bine sa fie mai mic decat mai mare ca 1. Am vazut ca ai mai avut estradiolul mic si mai demult, deci fluctueaza valorile, asta e clar. La fel se poate intampla si cu FSH-ul. Acuma, iti dai seama ca totusi un tratament FIV implica niste schimbari hormonale, dar eu zic ca daca organismul are un fond sanatos, n-are cum sa nu fie bine !



rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

hello dragutelor
HRISTOS A INVIAT!
AVALONEEEL- multumim de capitol!Sper sa nu ma uiti cu chestia aia!!
pussiii-sau +! Sanatosi sa fiti...ca restul nu conteaza!
fetele..nu va mai enumar...bafta la inhibare- stimulare si alte si alte cele!
Despre mine....ce sa zic...astept Cm-ul care da semne ca vine in curand...... Apoi protocolul lung din ziua 21- inhibare cu diphereline!
Problema e Avaloane ca mi-ai bagat pisica-n casa!
Da eu m-am monitorizat dupa laparo-din ianuarie...si rezultat foliculi... zero...dar endometru f. bun!Eu acum sunt intr-o mare dilema! Ce sa fac? poti detalia unde ai citit cu drillingul ovarian urmat de Fiv...poate dai un link sa ma edific ca sunt in ceata!...offffff... stiu ca nu garanteaza nimeni nimic si ca sansele sunt mici...dar as vrea sa stiu cu ovare micropolichistice si drilling ovarian... plec din start cu sanse zero... ca daca mai pun si spermograma in calcul..atunci...ce sa mai zic? Sunt bulversata!
dany

Mergi la inceput