ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-10

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

sunt perfect de acord cu tine Liliana, nici un doctor nu este complet, dar daca nu se pricepe, de ce nu+ti recomanda pe cineva care se pricepe. spre exemplu eu, dupa aproape jumatate de an de chinuri, nervi, bani cheltuiti si timp pierdut ma trezesc in acelasi punct din care am plecat. si doamne fereste sa nu mai apara si alte surprize. iti multumesc mult, oricum, scuza-ma, uite cum ma enervez numai cand ma gandesc, tu nu ai nici o vina... numai ca de cand am iesit din cabinetul lui T parca traiesc un cosmar...a trecut atat de mult timp si nu am progesat cu nimic...mai mult decat atat vestile sunt din ce in ce mai "bune", te pup si multumesc de solidaritate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Cristy1977..incearca sa iei lucrurile mai cu calm...important ca stii acum cum stai .....mergi cu Tutu inainte(e meserias in infertilitate) si multa bafta...


ENDOMETRIOZA...doar prin LAPAROSCOPIE...din pacate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

da Liliana, asa e, azi sunt nervoasa, ma simt daramata si la capatul puterilor, maine ma voi ridica si voi zice, what a hell, tomorrow is another day, cred ca fiecare dintre noi a trecut prin astfel de momente, multumesc mult iubita, pentru sprijin, mai ales ca parerea ta este una avizata si inseamna mult pentru noi.
ai idee, exista vreo alta modalitate decat laparo, prin care as putea sa aflu daca mai am implanturi de endometrioza sau nu?
va imbratisez pe toate si scuze ca te bat la cap Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

cristy, eu din cate am mai citit , tot pe aici pe forum, sunt situatii in care si dr. T nu se baga sa curete endo acolo unde poate strica ceva. eu in locul tau m-as duce sa discut cu dr. care te-a operat, s-o intrebi cum procedeaza ea, daca e posibil sa fi ramas endometrioza, etc. orice tratament oi fi facut, nu ai cum sa-l fi facut degeaba, macar a tinut boala pe loc daca nu a ajutat si altfel, ma gandesc eu.
si mai mult, eu as incerca o vreme, cu monitorizari sau fara, daca sotul tau e apt, nu vad de ce nu.
oricum, toate tratamentele de inducere a menopauzei duc la diminuarea focarelor de endo, lucru nu tocmai fericit pt laparo cand ar trebui sa se arate in toata splendoarea lor, ca sa fie curatate toate.
e doar o parere, dar poate ar trebui sa incerci ceva vreme, cu riscul de a se reface boala, oricum ai sanse de reusita mai mari la laparo, daca in final tot acolo se ajunge.
eu am o prietena, care se pare ca avea endo de ani de zile, cu mult inainte sa am eu habar ce-i aia. n-a facut nici un tratament, avea nenumarate chisturi care au tot crescut,conform spuselor domnilor dr. inconfundabil endometriozice. s-a apucat de facut bebei, si in a treia luna, fara nici o monitorizare a ramas gravida, are o fetita sanatoasa, chisturile au disparut...stiu ca pare un final de basm, dar se mai intampla.
si dr. T mie mi-a spus ca boala nu te impiedica sa ramai, ai doar cu 30%mai putine sanse ca o femeie sanatoasa.
pup, sa iei decizia cea mai buna pt tine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori79 spune:

Buna,
Crisy1977, stiu perfect ce simti. Aproximativ acelasi lucru l-am patit si eu acum vreo 2 ani, cand nu stiam ce Dumnezeu am de nu reuseam cu nici un tratament sa ma fac bine si sa nu mai am durerile pe care le aveam si indiferent de tratament, tot rau era. Ba mai mult, doctora mea, dr. Bausic, daca ati auzit de ea, de la Sf. Pantelimon, ma trata de trompe infundate, cu tot tacamul, instilatii etc., in conditiile in care facusem un HSG si pareau a fi permeabile si nenumarate ecografii!!!Ma rog eu m-am suspus orbeste, am facut 5 luni la rand tratament cu polidin si alte antibiotice, cate 10 zile pe luna de mi-am facut fundul ciur, si eu tot mai rau ma simteam, din ce in ce mai rau, si cu toate astea, ea persista in prostie si nu mi-a schimbat tratamentul... Dupa aia am facut vreo trei luni instalilatii, stiti voi, cu picioarele pe pereti...Am indurat, ce era sa fac, doar doctorul stie el ce face, nu??? Aveam incredere oarba in ea, trebuia sa reusesc, nu? Nici macar nu stiam ce aveam de fapt, nici nu auzisem de endometrioza, si probabil ca nici stimata dr. Vali Bausic!Toata lumea tragea de mine, sa-mi fac programare si la medici mai renumiti, sa ma vada si ei, eu o tineam una si buna, ca daca am inceput un tratament cu cineva, trebuie sa ma fac bine, nu?Mi-am facut asa, intr-o doara, programare la Herghelegiu, in iunie, pt. septembrie 2005, si in paralel, pt. ca a durat asa de mult pana m-am programat, o prietena m-a dus cu forta la dr. ei, cu care nascuse, dr. Ples de la Maternitatea Bucur, D-zeu sa-i dea sanatate!!!El mi-a descoperit endomertioza si Herghelegiu mi-a confirmat-o, iar apoi, Marinescu m-a operat de urgenta , programandu-ma pt. laparoscopie de la prima intrevedere. Cum va imaginati ca trei doctori au vazut un chist de 5,3cm pe partea stanga si unul de 3,7 cm pe stanga, iar Vita aia nu? Pur si simplu sunt doctori care STIU sa-si faca meseria si medici care ... ar trenui sa se lase de meserie.
Asa ca, draga mea, Crisy, te inteleg perfect si te compateimesc si pe tine, asa cum imi deplang si mie soarta. Poate daca descopeream la timp, nu pierdeam 1 an din viata facand tratamente inutile... la bani nici macar nu vreu sa ma gandesc, nici acum nu-mi pasa cat cheltui, ... numai sa ma fac odata bine...Dar cu ajutorul lui Doamne Doamne si a medicilor supraoameni, VOI REUSI si veti reusi si voi, nu se poate, suntem in epoca tehnicii!

Va pup, m-am intristat prea tare

fori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mai dragelor, nu va mai necajiti pentru ce a fost,cam toate am muscat-o mai mult sau mai putin cu doctorii si tratamente si diagnostice aiurea.Bine macar ca suntem pe traiectoria buna acum si cat de cat stim ce avem de facut.Si bine ca ne-am gasit unele pe altele pe acest forum extra, sa putem sa ne sustinem si sa ne spunem tot ce dorim sau ne doare,ca parca e mai usor decat daca am fi singure.Nu ca n-am avea pe cine sa contam acasa,dar este bine si cand putem vorbi aceeasi limba si impartasim experientele si cunostintele fiecareia,in asa fel incat sa stim toate pe unde s-o mai apucam.
Liliana nu-mi fac un test de sange inca pentru ca mi-e frica sa nu fie negativ.Am facut deja 4 teste de sarcina diferite si totusi negative toate.Sa spunem ca reuseste totusi ala mic sa fie mai smecher si sa le fenteze, atunci poate e mai bine sa mai astept, macar sa am si eu o saptamana de intarziere.Semnele sunt atat de cofundabile acum, ca nici eu nu stiu ce sa mai spun:am sanii umflati cateodata de zici ca m-am siliconat si dau sa explodeze.Am burta imbalonata,nu tot timpul.Salivez de azi mult, dar nu de pofta,pur si simplu.Am avut si greturi si ameteli, dar nu intr-una sau cine stie ce.Sotul spune ca as fi.Si mi-a pus interdictie la dieta.A spus sa mai astept, sa vina CM, daca vine.Azi am aruncat portia mea de mancare la gunoi, ca mi-a fost greata,dar rau.In schimb am mancat un kinder delice, de parca era ultima tigare a condamnatului la moarte si n-am mai mancat in viata mea.Burta ma doare acolo cum am spus,dar nu intr-una.Hai ca m-am intins.Ideea e ca toate starile astea pot fi si de la urati, de la progesteronul dinainte.Eu n-am luat nimic,deci n-ar fi trebuit sa-mi intarzie,dupa ce 3 luni mi-a venit ceas.Acum sunt calma, acum mi-e frica sa visez,acum mi-e frica sa nu fie de rau.dar in general sunt calma.M-am disciplinat datorita forumului.Tu/voi mai intelegeti ceva?
PS:vedeti ce barzaune in capul meu?Asta ca sa nu mai credeti ca ma ascund de voi, pur si simplu nu doream sa va innebunesc.Acum am comis-o si pe asta.
Pupici de Noapte Buna!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Lucia mie mi se pare sarcina,dat.simptomelor:saliva multa nu e simptom premenstrual...e de sarcina...si altele....eu cind am fost gravi... mi-a iesit test pozitiv din urina decit f.tirziu...cred ca dupa vreo 10 zile...avusesem ovulatie tirzie...si nu mai disparea asa mult....ca doar "vorbim aceeasi limba"...(si la propriu si la figurat asta ca o paranteza(pt mine)....si intelegem si ne intelegem...uite, sincera sa fiu familia mea nici nu stie ca eu am facut acest fiv(i-am terorizat destul cind am pierdut sarcina)...am preferat sa discut cu voi.....asa ca ramii aici la discutii mai dragute sau mai serioase.....astept noutati...sa auzim de bine...!!!
Tuturor: Zeno Ioana Gabita Ralu Flori Boo...etc,dar fara exceptie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Lilianatu, toate sunteti minunate!Mult suport, sustinere,intelegere,altruism,totul foarte prompt!Nu ma ascund, m-am sesizat si voi lua masuri.dar mi-e frica sa nu va dau sperante,sa va bucurati pentru mine si sa nu... ca pe toate ne afecteaza ce se intampla cu oricare fata.Mie asa mi se intampla.Si te inteleg cu ce spui vis-a vis de ceilalti cu exceptia sotilor, cred ca sunt singurii de care nu ne ascundem.Asa e mai bine pentru noi.Eu una n-as rezista presiunii din afara sau sa dai false sperante celor din jur sau, sau,sau...si oricum nu vom fi intelese pe de-a intregul.Si mie mi-a parut ciudata salivatia.A trecut si a treia zi de intarziere.Sunt tare curioasa ce mai urmeaza.Tu cum esti iubita?Ai sa vezi ca tot va fi cum vrei tu,cu conditia sa nu te lasi. Si indiferent cum va fi cu mine, sa fi/fiti sigura/e ca nu veti scapa de mine.Sunteti primele prietene cu care am facut o punte, nu pentru ca as fi neprietenoasa, dar chiar asa e realitatea.suntem atat de diferite,provenim din diferite medii si totusi atat de apropiate toate,e extraordinar ce se intampla aici
Gabita,Ioana,Cristy,Boo,Adifle,Geo,Ralu,Jubica,Adelamaria-curcubeule(da-le-n freza la sefi sintra aici),Zeno,Alexutele noastre,Flori,Toate fetele dragele si care scriu mai rar sau deloc,dar citesc


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Neata!
Gabitza, pot sa fac eu strigarea la cafea? Haideti fetelor, e marti deja, afara se anunta o zi superba, vine vara, vin concediile, vine un nou anotimp de sperante pentru toata lumea!
Liliana, nici nu stii cat ma bucur sa vad ca lupti cu tristetea si dezamagirea! Stiu ca e greu, imi inchipui, dar D-zeu iti va rasplati puterea, curajul si perseverenta in curand! Vei vedea!
Cristy, poate ca nu e vorba neaparat de incompetenta sau rea vointa in cazul dr. tale. Stiu sigur ca exista cazuri cand dr. pur si simplu nu poate opera/cauteriza focarele de endometrioza pentru ca acestea au o pozitie riscanta. Nu stiu exact care sunt riscurile sau care sunt aceste cazuri, dar daca vei vorbi cu un medic, poate chiar cu dr. ta, te vei lamuri. Sau poti sa mai incerci pe net sa gasesti informatii...Sunt convinsa ca exista si medici incompetenti, dar parca totusi, saplecam din start cu premiza asta, nu stiu...Ah, iar analiza de care intrebai (cred ca tu) este CA125! Este de fapt o analiza care se foloseste pentru detectarea cancerului de ovare. Insa medicii au observat ca in unele cazuri exista o corelatie intre un rezultat crescut la aceasta analiza si existenta endometriozei, mai ales la nivelul ovarelor. Deci un rezultat pozitiv nu indica neaparat cancer, ci poate indica endometrioza. Dar nu este nimic sigur, e doar un indice...Singura modalitate de a verifica prezenta endometriozei este prin laparoscopie!
Lucia, tu de ce nu stai linistita? Toate semnele tale imi dau de gandit...Stiu cum e sa faci teste unul dupa altul...dar te oboseste psihic chestia asta! Gandeste-te ca D-zeu hotaraste! Si toata nelinistea ta, toata agitatia si stresul (ca stiu cum e!!!) nu pot schimba nimic, puiule! Pot doar sa dauneze, Doamne fereste! Si nu vrem asta, nu? Si lasa dieta, mai aman-o putin...
Si cu extrauterina, ce-ai, mai, mama, mai???!!! Sa nu te mai aud! Te vreau calma si linistita si increzatoare in destinul tau, al vostru! Haide, trage aer in piept si vino langa noi, sa treaca timpul mai repede! Si daca esti cuminte, te sun dupa-amiaza, dupa ce ies de la dr., sa mai barfim ca fetele!
Boo, si tu apari asa de rar pe aici? Doar nu alergi toata ziua? La tine cum e? Esti in perioada buna? Ar fi singura scuza...Haide, treci si raporteaza planul de bataie!
Ioana, tu? Nu ne spui cum a fost la monitorizare? Ce-a zis dr.? Hai si tu la raport! Eu nu stiu cum rezisti la programul pe care il ai!...Ah, si LA MULTI ANI pentru cei 4 ani de casatorie! Sa fiti fericiti si sa va bucurati unul de altul si impreuna de bebei sanatosi si frumosi!
Zeno, mie imi pare rau ca nu se mai tine intalnirea pe 26...Veneam si cu poza lui BB...Aveam cu ce sa ma laud...
Pe 3 inca nu stiu ce-oi face, e prea departe ...Dar daca voi putea, voi fi prezenta!
Tu ce mai zici? Care sunt vestile luna asta? Imi pare rau de Z1, dar sunt convinsa ca BB-le tau vrea sa fie de 2008! Poate ii plac numerele pare, mai stii?
Stiti voi de cine mi-e dor? De MadaS...Avea o tolba mare plina cu informatii super utile!!! Mie mi-a placut tare mult ca e documentata...MadaS, daca ne mai vizitezi, mai da un semn! Macar un link, ceva, sa mai incurajam fetele astea!
Fetelor, nu trebuie sa uitati! Endometrioza nu inseamna infertilitate totala!!! Doar ca se ramane gravidutza mai greu...Organismul nostru are nevoie de ajutor mai mult, de sustinere, ca sa poata lupta! Dar se poate!!! Uitati-va la povestile de succes de la inceputul capitolului! Si cate inca mai sunt, dar nu sunt scrise!...Trebuie sa credem, sa luptam, sa avem rabdare!...Ne incearca D-zeu mai mult si nu e drept, stiu, dar rasplata va fi pe masura!
Va imbratisez pe toate! Mai vorbim curand! Sa-mi tineti si mie pumnii azi, la dr.! Sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Neata si de la mine, sunt cu ceaiul in fata. Stiti ce ma gandeam, ca la mine aici la servici cum ajunge lumea primul lucru isi face cafea si coboara la tigara. Eu cum nu fumez primul lucru intru aici. Pentru mine asta e momentul dinainte sa ma apuc de lucru.

Am intrat mai rar ca am tot avut treaba, din pacate nu "din aia", cu toate ca sunt in perioada roz ca sa zic asa Va spuneam ca e prima luna cand incercam cu adevarat si as fi super norocoasa sa iasa chiar din prima.

Cristy, Flori imi pare tare rau de voi si de ce vi s-a intamplat. Sper ca Doamne Doamne sa aiba grija de voi si sa fie totul bine de acum, sa vi se implineasca visul fara sa trebuiasca sa suferiti asa mult

Lucia eu nu prea ma pricep la interpretarea semnelor astora, stii ca sunt pe dinafara, dar imi doresc tare mult sa fie un bob de la tine acolo. TREBUIE sa iasa odata, hai sa fim optimiste. Eu zic sa nu mai faci teste si sa mai astepti cateva zile.

Adelamaria nu alerg chiar tot timpul cu toate ca as vrea eu, aseara nu am putut sa merg. Durerea din partea stanga nu m-a lasat si am zis sa nu fortez. Si acum mai simt un pic, dar e oricum mai bine. S-ar putea ca Lucia sa aiba dreptate, sa fie legat de tranzitul intestinal, dar nu stiu ce sa zic.

Ralu tu cum te mai simti ? Si eu sunt de parere sa faci toate cele 3 injectii, acum daca tot te-ai apucat macar fa-le pe toate. Ai vazut ca se rezolva oricum, daca nu natural iei pastile si tot iti vine CM.

Gabita pe unde umbli ??? E aproape 10 si nu ai dat nici un semn ?

Ioana, Zeno, Liliana, Mada, Adilfe, Jubica & tooooata lumea


Mergi la inceput