furnici

furnici | Autor: clarrice

Link direct la acest mesaj

Am constatat de vreo cateva zile ca ne-am pricopsit cu o colonie de furnici. Initial le-am tratat cu indiferenta, dar acum, observ ca s-au cam inmultit si vreau sa scap de ele. O prietena mi-a zis sa folosesc acid boric. Mai multe nu a stiut sa-mi spuna. Daca aveti idee despre cum se face, va rog muult sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dearChris spune:

wow, o colonie ?!
se pune acolo pe unde intra sau pe unde umbla ele:
zat de cafea sau
felii de lamaie mucegaita
felii de slanina afumata
vase cu apa si otet
apa in care s-a topit sapun
sare grunjoasa
astea ar trebui sa le tina departe...

bafta!

- - - - - - -
vau dagoste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Eu locuiesc la casa si in fiecare an imi apar furnici.La inceput am folosit spray de muste,si mureau,dar cum nu am gasit niciodata locul de unde vin,m-am lasat pagubasa...Acum,dupa 6 ani de cand locuim aici,m-am obisnuit cu ele.Dispar exact cum au aparut,e o perioada din primavara in care am aceasta problema.Oricum,parca nu sunt asa scarboase fata de soareci sau gandaci de bucatarie...
Eu am grija in acea perioada sa duc cat mai des gunoiul din bucatarie,si sa nu las nimic dulce sau urme de mancare,faramituri pe blatul de la dulapul din bucatarie.
DearChris,fara suparare,dar mai bine stau cu furnici decat sa imi impanzesc bucataria cu zat de cafea,slanina afumata si felii de lamaie mucegaite


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

si eu patesc la fel in fiecare primavara. dar le-am gasit leacul, cel putin pt o perioada. sterg pe jos cu motorina. miroase intradevar destul de urat, dar se aeriseste si se duce mirosul intr-o zi doua si scap de furnici pana anul viitor. si pe langa asta, motorina este si dezinfectanta si mai putin nociva decat domestosul sau alti dezinfectanti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dearChris spune:

Mirrella, nu e musai sa-ti impanzesti bucataria cu nimic din toate alea.... nu-ti place, nu pui nimic si gata. ca e cah
a, si uitasem sa spun si eu de motorina
clarrice, gasesti aici mai multe solutii (inclusiv cum se pune acidul boric): http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78086

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78861&SearchTerms=furnici
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77723&SearchTerms=furnici
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73828&SearchTerms=furnici

- - - - - - -
vau dagoste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Cred ca o sa fie cam greu sa le vin de hac, pentru ca nu stiu pe unde vin. Casa e destul de mare si ele sunt impanzite peste tot. Initial au aparut in camera copilului. Am gasit intr-o zi o bavetica neagra de furnici. Si nu avea decat o mica pata de mancare. Dupa cateva zile am observat ca sunt peste tot prin casa. Cu solutii toxice, gen Baygon, Raid etc, nu prea vreau sa dau, din cauza copilului, care e pe punctul de a pleca in patru labe.
Nu ma las pana nu scap de ele. Trebuie sa aibe ele un leac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Clarrice daca gasesti o solutie, te rog s-o impartasesti cu noi. Si eu am furnici, desi stau la etajul 2. Apar intr-o anumita perioada primavara si apoi dispar asa cum au aparut. La mine sunt doar in bucatarie dar nu reusesc sa-mi dau seama pe unde vin. Unde tin galeata de gunoi nu e nici macar o furnica, in schimb daca ramane vreo firimitura de paine pe blat, vin o gramada.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Cauta crapatura pe unde intra si descarca acolo continutul unei seringi pline cu clor de rufe(din acela ieftin).E mai greu de localizat crapatura,insa garantez ca ani buni nu mai ai aceasta problema.....eu de trei ani nu mai vad picior de furnica in casa.........si nici mirosul nu s-a simtit deoarece am facut injectie peretelui...am bagat acul adanc in crepatura din zid.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

la mine nu a mers faza cu clorul. am turmat si eu , da' ele nu si nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

In trei ani au suferit modificari genetice?Si eu care credeam ca detin reteta infailibila.Scuze ca te-am dus in eroare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Si eu stau la curte iar vara faceam mushuroaie cand dadeau fetele cate ceva pe jos.Cel mai bun spray contra furnicilor mi se pare CATCH.Eu l-am avut in recipient de plastic cu pulverizator,nu sub forma de tub.Dai cu el pe margini (nu e nevoie si prin centrul camerei mai ales daca ai copii mici}si dispar pentru 1-2 luni.Raid nu mi sa parut asa bun,tot mai apareau.

Mamica de 2 zuze ANA-MARIA SI ANDREEA
POZICI

Mergi la inceput