Sarcina extrauterina

Sarcina extrauterina | Autor: dov

Link direct la acest mesaj

Am o prietena care a avut o sarcina oprita in evolutie. Acum, la 3 luni dupa, i-au intarziat uratii, test pozitiv, dar nu se vede nimik in uter, si are 6 saptamani jumate. Intrebarile mele ar fi:
1. la sarcina extrauterina iese testul pozitiv?

2. la varsta asta a sarcinii, la o echo vaginala, s-ar vedea daca e extrauterina?

Va multumesc pentru raspunsuri.

Poate stie totusi cineva macar daca beta hcg-ul are valori "anormale" in caz de sarcina extrauterina.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna, eu stiu ca testul de urina iese pozitiv si la sarcina extrauterina,uneori liniuta a doua iese mai vag colorata.Cel mai bine ar fi sa faca bhcg de cateva ori la distanta de cateva zile,la extrauterina valorile cresc foarte lent si foarte putin.La eco nu prea se vede,eventual la 3D dar foarte greu daca e pe trompa.
Poate sarcina e mai micuta si inca nu se vede in uter...Multa bafta!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Initial creeata de dov

Am o prietena care a avut o sarcina oprita in evolutie. Acum, la 3 luni dupa, i-au intarziat uratii, test pozitiv, dar nu se vede nimik in uter, si are 6 saptamani jumate. Intrebarile mele ar fi:
1. la sarcina extrauterina iese testul pozitiv?

2. la varsta asta a sarcinii, la o echo vaginala, s-ar vedea daca e extrauterina?

Va multumesc pentru raspunsuri.

Poate stie totusi cineva macar daca beta hcg-ul are valori "anormale" in caz de sarcina extrauterina.




In majoritatea cazurilor, testele de sarcina ies pozitive si la extrauterina. Beta hcg e de baza, in sensul ca trebuie repetat la 48 de ore: daca se dubleaza inseamna ca e bine, daca creste in ritm mai lent sau scade....e nasol. Mult succes si multa sanatate! Trebuie facut urgent beta hcg, pt ca si daca e sarcina extrauterina, doamne fereste, se poate trata cu metotrexat sub supraveghere si se evita operatia...

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

dov, s-a mai discutat despre asta, te rog uita-te in urma sau foloseste motorul de cautare. bafta prietenei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

va multumesc de raspunsuri.

intre timp, prietena mea a aflat ca era extrauterina, si pentru ca era mica, i-a dat sa ia metotrexat, 4 zile, prima zi 6, adoua zi 8, a treia-7, si azi 4, dar pentru ca beta nu scadea, s-a dus la echo din nou si surpriza!!!!! cea extrauternia se oprise in evolutie, in schimb a mai aparut una normala in uter. Acum, ce va intrebam noi, daca ati auzit, sau trecut prin asa ceva:

-sarcina normala are sansae de supravietuire in urma tratamentului cu metrotexat?

va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Ce ciudat! Chiar ca nu am mai auzit!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)
AM T'EI ANI!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

chiar nu intelec..in primul rand ai spus ca sarcina era mica/...deci s'a vazut extrauterina dar nu si sarcina????e dilema maree!!
io stiam ca extrauterina se depisteaza foarte greu..iar sarcina mult mai usor mai ales ca tu spui ca era in uter..


Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"15

Nasica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

Cand i-a zis doctora ca are extrauterina, nu se vedea nimik in uter, asta fiind vineri, azi, marti, in sfarsit s-a vazut si o sarcina in uter, iar cea de pe trompa ar fi oprita in evolutie.

Eu am pus intrebarea la rugamintea prietenei mele, dar sincer, banuiesc ca doctora a gresit, si ce a vazut prima data pe trompa, nu era extrauterina, iar sarcina a fost normala de la inceput, doar ca a ovulat ea mai tarziu.

In fine, problema cea mai mare e daca o sarcina poate fi afectata, eu stiu, copilul cu handicap, etc, in urma tratamentului cu metotrexat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Originally posted by dov

Cand i-a zis doctora ca are extrauterina, nu se vedea nimik in uter, asta fiind vineri, azi, marti, in sfarsit s-a vazut si o sarcina in uter, iar cea de pe trompa ar fi oprita in evolutie.

Eu am pus intrebarea la rugamintea prietenei mele, dar sincer, banuiesc ca doctora a gresit, si ce a vazut prima data pe trompa, nu era extrauterina, iar sarcina a fost normala de la inceput, doar ca a ovulat ea mai tarziu.

In fine, problema cea mai mare e daca o sarcina poate fi afectata, eu stiu, copilul cu handicap, etc, in urma tratamentului cu metotrexat.





Din pacate, nici gand sa pastreze sarcina dupa metotrexat!!!!!!!! Mai mult decat atat, trebuie sa astepte cel putin 6 luni pana sa ramana insarcinata din nou. Metotrexatul este un citostatic destul de puternic si da malformatii grave la copii! Eu am asteptat un an si de frica! Imi pare tare rau pt prietena ta, dar important e sa rezolve problema acum si sa poata s-o ia de la capat dupa ce are unda verde de la dr. (in nici un caz asta care n-a vazut sarcina sau ce-a facut pt ca sigur e un medic medsicoru ca sa nu zic idiot complet). Scuze ca m-am infierbantat, dar nici un dr nu se arunca la metotrexat atat de devreme daca are capul pe umeri si in nici un caz pana nu face beta hcg la 48 de ore sa vada cum evolueaza!!!!!!!!!!!!! Multa sanatate prietenei tale.

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

VIOLETAN, multumesc din suflet pentru raspuns, din pacate, vestea ta este cumplita, si-mi pare rau si pentru tine, multa sanatate si tie, si sa dea Domnul tuturor un copilas sanatos! offf, ce nenorocita si doctora aia. Adevarul este ca eu i-am spus prietenei mele sa nu se arunce la nimik, indiferent de raspuns, n-am apucat sa-i spun ca un beta mare pooate fi si indice de gemeni, cand a luat legatura cu mine deja luase pastilele. Ce draci am pe boii astia, in cazul asta vaca asta care s-a aruncat repede cu diagnosticul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Originally posted by dov

VIOLETAN, multumesc din suflet pentru raspuns, din pacate, vestea ta este cumplita, si-mi pare rau si pentru tine, multa sanatate si tie, si sa dea Domnul tuturor un copilas sanatos! offf, ce nenorocita si doctora aia. Adevarul este ca eu i-am spus prietenei mele sa nu se arunce la nimik, indiferent de raspuns, n-am apucat sa-i spun ca un beta mare pooate fi si indice de gemeni, cand a luat legatura cu mine deja luase pastilele. Ce draci am pe boii astia, in cazul asta vaca asta care s-a aruncat repede cu diagnosticul.




Da, imi pare tare rau...dar dupa atata metotrexat m-as mira ca sarcina din uter (daca exista) sa fie in evolutie! Citostaticul prin definitie opreste dezvoltarea celulelor...E adevarat ca vestea nu e tocmai buna, dar uite exemplul graitor: eu
Am asteptat ce-am asteptat, m-am pus pe treaba si m-a ajutat Doamne Doamne sa raman gravi...ii urez din toata inima prietenei tale sa i se intample si ei imediat ce se poate. Cine e dr aia? Macar sa stie si alte fete sa fie atente la ce medici isi aleg...

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 23+

Mergi la inceput