Ce animale se cresc relativ usor la tara?

Ce animale se cresc relativ usor la tara? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Ma refer la cele domestice... Ne dorim niste caprite, dar stau in cumpana acum la gandul ca ar trebui sa tai iezii...
Am vrea si niste gaini pe langa caprite, poate un ponei (are cineva ponei, din intaplare?) sau un magarus...
Ma puteti sfatui, va rog?

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ai putea sa iei (pe langa capre, eu am spus ca sunt pro capre!!!!) un purcelus...sunt f inteligenti, usor de intretinut, blanzi...

Si gainile sau ratele sunt bune animale domestice...sunt dragalase cand sunt mici, copiii se pot ocupa de ele cu succes..

Nu as recomanda magarus, sunt destul de imprevizibili si naravasi, mai ales cei tineri...

Despre ponei nu stiu nimic...dar daca aveti spatiu: calutzi!!!!

Ah...ML..spune-mi si mie unde v-ati mutat...vreau si eu un coltz de rai plin de animalute dragi!!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

daca iei capre poti vinde iezii .. nu trebe sa ii tai - dar tare e buna carnea de ied .. sorry.
gainuse sunt super bune ... un cal in loc de pony sau magarus, macara il pot calarii copii, il poti dresa frumos, ba chiar il poti pune la o mica trasurica iarna si sa mergi pe zapada.
O vacuta e usor iara, lapte bune .. dar curatitul si la oi si la cal si la vaca e groaznic.. insa e bun ca ingrasamant la plante... natural si organic.
un purcelus nu ar strica, nu e greu deloc cu el, cureti o data la saptamana, iarba in timpul veri si tarate iarna.. o mancare oparita pe zi ... e simplu cu ei... numai sa aiba cine sa ii taie sa ii papi de craciun.

Lame ... afacere buna.. da un search si vezi.. ies si banii si sunt si simpatice rau de tot.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuri spune:

Pai la tzara cele mai bune animale pe care le putem creste "este" crocodilu' care este ,dat fiind faptul ca se poate hrani cu vecinii la o adika , care este.dar se mai pot creste curcubitacee storbocaite cu coada alba de guineea c care sunt foarte pretuite pentru blana de doi lei .mai putem creste vreo duzina de tziganus domesticus dat fiind faptul ca se adapteaza foarte repede la mediul inconjurator si se harneste la nevoie cu lebedele de pe lac.aceasta specie este foarte avantajoasa deoarece care este doar masculul din familie papa , restul de purandeus androfobus si piranda fustangitas multumindu-se cu ce este ,care este.De la ei putem avea o blana foarteeeee frumoasa (asta daca or vrea s-o restitue) si multa liniste ,care este daca binevoieste sa pleaka dupa sejurul din curte.
Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Super fain locul unde stai ... vorba omului de langa mine, ce nevoie de animale mai ai? Aiurea, porcii se cresc super greu, vad eu la buni de la tara, tot felul de uruiala plus curatat de-ti intoarce stomacul pe dos... Puii, ok. dar cand cresc cica au nevoie de spatiu verde - pe care-l distrug mai tare ca termitele. Vaca, cal, etc, gandeste-te #351;a curatenie ca e de groaza. Daca ai o apa pe langa tine, ratee si gaste, astea zic eu ca ar fi mai o.k. Depinde pt ce vrei animalut, daca e pt. distractie merge ponei, catel pisica etc daca e pt crescut, toate merg greu...

Mamica de spiridus

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

ML,orice animal de curte ai alege sa cresti,acest lucru implica responsabilitate fata de animal,grija si batai de cap.Poate ca te gandesti ca le arunci colo o mana de graunte,la gaini,un brat de iarba ,la caprite si poate un castron de tarate ,la purcel si gata.Le mai pui si oleaca de apa,ca sa nu sufere de sete...Ei,nu-i chiar asa.Poate n-ai sa crezi,insa pana si orataniile curtii trebuie verificate de veterinar,au si ele gripele lor,racelile lor,paduchii lor,pana si lor le trebuie medicamente si tratamente,regimuri speciale de alimentatie...Imi amintesc ca socrii mei au crescut doi purcei si,din cauza ca le-a dat ceva care nu le-a priit,de mancare,purceii s-au cufurit(asa-i termenul in popor)adica a dat diareea in ei,s-au deshidratat si nici ceaiul de menta si nici cel de frunze de smochin nu au avut efect....si atunci a venit doctorul,bani cheltuiti,suparare si stres,plus munca de chinez batran sa cureti dupa bietii purcei deshidratati si cufuriti...
Daca o luam pe partea de care scriu,orice animal se creste greu,indiferent ca e un biet hamster sau o vaca,fiecare are nevoile sale si regimul sau de viata.Insa daca treaba asta,cresterea animalelor ,se face cu daruire si dragoste,nu e chiar asa greu...Parerea mea este ca trebuie sa ai si ceva chemare si talent catre asa ceva si,mai ales,multa rabdare,ca restul se invata din mers,nimeni nu s-a nascut invatat.
Si sa nu uit:in momentul in care te apuci de crescut animale...s-au cam dus pe apa sambetei concediile departe de casa,asta in cazul in care nu ai pe cineva,ingrijitor,care sa aibe grija lor in lipsa stapanului...
Eu iti doresc mult succes!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

depinde pentru ce vrei animalele. daca iei capre, oi, vaci, le iei pentru lapte, nu? sau numai sa le tii "de frumusete"? e destula munca cu ele, asa ca daca vrei numai animale de companie, ia-ti pisici, catei si gaini. eu una daca as sta la casa asa as face.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

iepurasii...




Ioana

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Strutul!
se adapteaza f. rpd la clima din ro si n u este deloc pretentios.
unde mai pui ca poti sa castigi bani frumoasi de pe urma lui.
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Sanzi, Nicole nu ma bag la purcei si vaci. Poate lama (chiar am vazut pe aici)... Avem loc de cal, dar cred ca-i tare scump... mai vedem... sunt vecini cu cai si magarusi si fac plimbari cu trasurica... poate asa sa le treaca celor mici dorul de ponei...

Eteee! Ba tu sa-ti iei "cocomarle" Tzuri ca mie imi ajung serpalaii cu clopotei din batatura. Iete ce "creste" lumea buna p- aici in buricul orasului . Bine ca plec:

http://www.alligatorfarm.us/

Danitin vreau niscai animale pt. copii (joaca) dar si pt. noi (ma gandesc la branza/lapte fara hormoni, antibiotice si altele pompate in vaca... adica capra..., oua organice...), poate, in timp, sa vindem si cate ceva la "piata"...

Ana ai dreptate. Multumesc. Sotul se pensioneaza si ar ajuta si el... mai ales ca a avut in tinereturi un cal si un magar . Vom deschide bine ochii inainte de a cumpara... orice , chiar si numai pui de gaina.

2 catei Ramonika... primii pe lista!

Ioana iepurasii... cei mici stiu ca isi doresc... mai vedem...

Viorela ha, ha! La strut nu m-am gandit. Nu cred...

Multumesc fetelor/ baietilor pt. idei si sfaturi.


"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput