SI EU VREAU SA INFIEZ UN BEBEU

SI EU VREAU SA INFIEZ UN BEBEU | Autor: dispecera

Link direct la acest mesaj

BUNA DOAMNELOR,EU SUNT CARMEN,AM 36 DE ANI,SUNT DIN PITESTI,SUNT PENTRU PRIMA OARA AICI PRINTRE DVS.DORESC SI EU SA INFIEZ UN BEBELUS SI NU STIU DE UNDE SI CU CE SA INCEP,CARE SUNT PRIMII PASI DE FACUT,VA PUP PE TOATE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gulser_30 spune:

Bine ai venit printre noi draga dispecera!!!La primul capitol,,legislatie adoptie,,fetele au postat tot ce este necesar pt a demara actiunea de adoptie adica toate actele necesare si pasii care trebuiesc parcursi.Adica mai pe scurt dupa ce ai depus actele timp de 2luni se fac niste cursuri,un test de psihologie ,o anketa sociala acasa la domiciliul tau dupa care vei obtine un atestat(la mine a durat fix 2luni pina am obtinut atestatul,alte fete l-au obtinut mai repede)dupa care vei astepta sa fii kemata de ei sa iti arate un copil compatibil cu tine asa cum ai cerut tu ....virsta, sex...Daca iti place bb-ul faci o cerere precum ca te-ai hotarit si il vrei,mai astepti pina fac ei demersurile in tribunal pt incredintare la tine acasa,timp in care tu il poti vizita la maternala acasa,iar cind sentinta se pronunta il poti lua acasa pt ,,perioada de acomodare,,care este de3luni dupa care ,daca este ok si va intelegeti bine ramine in continuare la tine si dupa 2 ani se finalizeaza procesul de adoptie definitiv si irevocabil(bineinteles ca tot cu hotarire judecatoreasca)si cam atit .....dupa cite mi s-a explicat mie la DPC-ul de unde apartin.Eu sper ca am scris corect esentialul ....acum in caz ca am gresit sau este ceva incomplet ....fetele vor adauga....
Eu iti doresc multa bafta si sa ai parte de bb-ul tau cit mai repede....mult succes!!!




























Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Bun venit si mult succes! In primul rand te sfatuiesc sa mergi la Directia pentru Protectia Copilului de care apartii si sa ceri lista cu documentele necesare atestarii (sunt anumite diferente intre DPC-uri asa ca lista difera uneori). Apoi, pe masura ce inaintezi vei deveni o experta chiar tu si te vor sfatui fetele mai "proaspete" pe acest drum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

quote]Initial creeata de dispecera

buna fetelor,va voi spune pe scurt povestea mea.M-am casatorit la 18 ani,dupa 1 an am nascut o fetita,care acum are varsta de 18 ani(ce mamica tanara sunt,nu-i asa?).Din pacate casnicia mea nu a durat decat 2 ani,am divortat.Au tecut anii,am cescut-o impreuna cu parintii mei(Dumnezeu sa-i ierte,au decedat amandoi acum 2 ani).Acum 10 ani m-am recasatorit cu un baiat mai tanar cu 3 ani(in prezent eu am 37,el are 34)De 10 ani decand sunt cu el nu reusesc sa ii daruiesc si lui un copil.O iubeste intradevar si pe fetita mea,dar sunt ocazii in care imi spune ca si-ar dorii tare mult un copilas.Va rog sa ma crede-ti ca imi vine sa mor de necaj.Eu nu stiu ce s-a intamplat cu mine,de ce nu mai pot sa fac un alt copil?de cand am nascut fetita(adica de 18 ani_,eu nu am nici-un avort.sa va spun mai departe,dupa cateva tratamente,acum 1 an (deci dupa 17 ani,de cand am nascut fetita),am ramas gravida,va rog sa ma crede_ti ca eream cea mai fericita.L-am asteptat acasa pe sotul meu cu o sticla de sampanie,ca sa ii spun vestea cea mare.sotul meu erea cel mai fericit numai despre copil vorbea.Si fetita mea erea la fel de fericita.Si s-a intamplat nenorocirea,m-am putut bucura doar 2 luni,nu stiu ce s-a intamplat ca l-am pierdut.Si asa va pot spuna ca intr-an an am avut 3 sarcini,care nu trec mai mult de 2 luni.acum o saptamana l-am auzit pe sotul meu pentru prima data intrebandu-ma daca noi am putea infia un copil,si cat de greu este?va dati seama fetelor,ce a fost in sufletul meu.Mi-a spus ca si-ar dorii sa creasca si el un copil,sa simta si el ca e tata.asa ca m-am hotarat sa va caut pe net ,sa incep si eu sa invat de la voi,cat de greu sau cat de usor este sa infiez ub bebeu?sper ca nu v-am plictisit,va pup pe toate
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

quote:
Initial creeata de dispecera

multumesc pentru raspuns,qulser 30,spune-mi te rog din suflet unde sa merg prima data pentru a-mi ridica actele respective,te pup







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Dispecera, te rog nu mai deschide subiect nou de fircare data cand vrei sa raspunzi cuiva, la acest subiect(ca dealtfel la toate) ai in josul paginii "raspunde la subiect", apesi pe el, scrii ce ai de scris si apoi apesi "trimite un raspuns".
multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gulser_30 spune:

Trebuie sa mergi la DIRECTIA GENERALA DE ASISTENTA SOCIALA SI PROTECTIA COPILULUI a jud.Arges care mai mult ca sigur este in Pitesti te poti interesa tot pe net de adresa,iar cei de acolo iti vor da lista cu ce acte iti trebuiesc pt depunerea dosarului pt adoptie.Tot cei de acolo iti vor da toate informatiile de care ai nevoie in legatura cu adoptia unui bb.Asa ca eu iti doresc mult succes si sa iti gasesti cit mai repede bebelul dorit !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_san spune:

Buna! Si eu sunt din Pitesti! Ai reusit sa infiezi pe bebe? Care a fost procedura? A durat mult? Ce acte au fost necesare? Multumesc frumos!

Mergi la inceput