Cehia, Slovacia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luxe spune:

Ahh, numa bine subiectul !!! Si noi la sf de luna plecam in Ro...dar ne oprim cateva zile la Praga !! Deja stau de cateva zile pe tripadvisor cautand hoteluri si informatii !!!! De-abia astept !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Aaa puskin,sarumana mult,ce bine ca am pe cine sa stresez,cineva care stie ce si cum!
Nu am rezervat hotelul(e mai complivat cu scirbiciu sotului si o sa stim cu siguranta erioada cam cu o luna inainte)o sa fie in octombrie oricum venirea,ne-am gandit la Inos,vrem ceva cu parcare unde sa lasam masina cat stam noi acolo si sa circulam cu transportul in comun!O sa stam o zi la Bratislava si 4 la Praga.
Daca tot te-ai bagatacum sa incep:
cam cat timp crezi ca ne ia sa vedem toate cele,Hradul,Biserica Sf Tyn,Piata cu orologiul,cartierul evreiesc?
unde ne recomanzi sa mancam si ce?
ceva cumparaturi vor ai mei sa faca,tzoale,suveniruri,si alte alea,de unde?
abonametul pe metrou e valabil si pe mijloacele de suprafata?La Viena ne-am luat o cartela cu 8 calatorii si mergeam pana la ora 12 noaptea pe orice mijloc de transport,taxam dimineata cand plecam,merge si la voi asa?
cum e vremea in octombrie?
De vigneta am citit pe alte forumuri c-o putem lua din Slovacia si ca e in jur de 7E
Nu stiu daca o sa avem timp sa ne ducem si pe la vreuna din statiunile din jur,daca ne hotaram m-as duce si pana ain polonia,dar asta este in functie de bani si timp!
si orice alte recomandari ai tu sunt bine venite!
Saru'mana!


"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Puskiiin,m-ai uitaaat

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Valentina,

nu te-am uitat, dar intru rar pe forum din lipsa de timp. Uite sper sa am putin timp zilele astea si iti raspund la intrebari, ok?

Daca vezi ca nu raspund, da-mi un PM/mail.

Numai bine,
Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Aaa,Ruxandra,chiar ma gandeam sa-ti trimit un Pm.Cand ai timp,te rog,astept sa-mi zici ce si cum!
Sar'mana!

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Valentina,

m-am uitat sa vad unde este hotelul Inos. Este o zona ok, de acolo ajungeti usor cu tramvaiul in centru, cam 15 min.

Praga nu este un oras foarte mare, deci ce ai mentionat tu acolo se poate vedea lejer in 2 zile. Pe langa acestea, va recomand sa mergeti la Vysehrad. Este foarte aproape de hotelul mentionat de tine, si de acolo se vede intreg orasul. Mie imi place mult.

Tot aproape de centru mai este o piateta cu o catedrala foarte frumoasa, piata se numeste Namesti Miru ( piata pacii).

Cartierul Mala Strana ( cel din jurul Castelului) este foarte frumos pentru plimbare.

Polonia nu este asa aproape...daca insa vreti sa vedeti ceva frumos va recomand Cesky Krumlov.

Locuri unde se poate manca ok:

Centru ( Prague 1):
Kolkovna (restaurant cehesc)
La Bodeghita del Medio (cubanez, putin mai scumput dar mancare buna)
Pizza Coloseum
Ultramarin
Pizza Donna
Cantina ( mexican)
Istanbul kebab(impinge tava turcesc cu mancare proaspata zilnic)

Tot centru, dar nu zona turistica ( Praga 2):

Louis Armstrong
Celebrity cafe
City cafe

Uite aici o lista de restaurante http://www.expats.cz/prague/restaurants
, dai cautare dupa locatie si le gasesti pe majoritatea celor de mai sus.

Mare grija unde mancati in centrul turistic,majoritatea restaurantelor sunt extrem de scumpe si mancarea este jalnica.

Bucataria ceha mie nu imi place, si inca nu am auzit romani aici carora sa le placa. Daca vreti sa incercati, puteti lua gulas, dar nu incercati svickova decat daca va place carnea cu sos in care au pus gem.

Revin...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Asa...sa continui.

Transportul in comun este foarte bine pus la punct.Am verificat preturile de acum pentru pass-urile turistice si au asa:

24-hour pass: 100 czk
3-day pass (72 hours): 330 czk
5-day pass (120 hours): 500 czk

Cursul actual de schimb coroana ceheasca- euro este cam 23.5 czk = 1Euro.

Pass-urile sunt valabile pe mijloacele de suprafata si metrou. Au si tramvaie de noapte, pentru cei dornici de petrecere.
Uite aici informatii in engleza despre transportul in comun:

http://www.myczechrepublic.com/prague/tickets_fares.html

De vigneta nu stiu nimic...dar ma pot interesa daca imi mai aduci aminte .

In octombrie...poate fi frumos, sau poate fi frig. Cum va e norocul...aici in general este mai frig decat in Romania.

Ma mai gandesc si iti mai spun.

Daca e ceva urgent, vrei sa stii unde e un hotel sau orice altceva, da-mi un PM.

Sper sa iti fie de folos informatiile.

Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Sar'mana mult de tot Ruxandra!
Daca ai alte recoamdari pentru hotel,eu sunt deschisa,ti-am zis ca nu suntem siguri pe data deocamdata,asa ca n-am facut rezervari!
La Vysegrad cu ce ajungem?
Cesky Krumlov ce-i?Ce e interesant de vazut acolo?
Zi-mi de tzoale,de unde recomanzi sa-si cumpere familionu meu!
Salvez oricum ceea ce mi-ai spus si te mai stresezpe masura ce imi aduc aminte de cate ceva!A si sa te gandesti daca vrei sa-ti aduc ceva de la Romanika!


"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Valentina,

din pacate legat de hotel nu stiu ce sa iti spun, pentru ca eu locuiesc aici si nu prea am stat la hotel.

La Vysehrad ajungeti cu metroul sau pe jos ( este pe un deal). Detaliile astea ti le pot da atunci.

Cesky Krumlov este un orasel medieval, mic dar foarte frumos. Puteti merge acolo pentru 1 zi, adica plecati dimineata din Praga si va intoarceti seara. Are un castel frumos si centrul istoric se spune ca este chiar mai frumos decat Praga.

De tzoale, nu stiu ce sa zic. Depinde de preferinte si buget. Chiar in centru sunt 2 strazi comerciale cu multe magazine si au deschis de curand si un mall unde gasesti si magazine cu haine accesibile si cu haine scumpe, si sport si business.
Souveniruri se pot cumpara de la magazine care sunt pe drumul dinspre Piata cu ceas spre Podul Carol ( Karluv Most)- uite ca de podul asta am uitat sa iti zic...ca trebuie vazut, dar nu prea aveti cum sa il scapati. Podul acesta face legatura intre partea orasului unde e piata cu ceas si partea orasului unde este Castelul.

Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Luxe,ai fost la pRaga,cum a fost?
Ruxandra,multumesc mult!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput