Sofer foarte incepator si foarte fricos

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

[quote]Originally posted by Mickyyy


in prima zi in care am ajuns in intersectia de la Unirii am facut de vreo 3 ori "giratoriul" , ca nu nimeream niciodata banda care trebuia sa pot face drepata pe Dimitrie Cantemir .

am ris cu lacrimi!!!!!!! mi te si imaginam ca la Marry go round!!!!

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Lasa-ti sotul acasa! Daca nu poate fi relaxat si nu te poate incuraja iti va face mult rau. Iti spun asta din proprie experienta.
Eu si acum, dupa 10 000 de km, sunt ca un incepator cu sotul (junghiul) in dreapta. Are asupra mea un efect devastator, tot ce cladesc cand ies singura, darama el in 3 ore.
Ca sa intelegi mai bine, sambata am mers in provincie. El, din dreapta, tot ofta ca nu sunt corelate semafoarele, ca sunt gropi, ca..., ca... Cand am ajuns in Colentina a inceput distractia: mai, nu vezi groapa?, de ce franezi, ca nu se baga ala?, las-o mai incet!, mergi prea repede, mergi prea incet, de ce nu mergi cu viteza constanta?, lasa, nu te mai uita , esti pe drumul cu prioritate! (dupa mintea lui aveam tot dreptul sa iau un indivit in bot, doar avea cedeaza).
Dupa atat frecus aveam impresia ca nu mai stiu nici drumul, desi cred ca l-am facut de 30 de ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

singurica te descurci. punem pariu? eu cred ca te inhiba sotul tau stiindu-l cu ochii pe tine.
da-ti greata, apoi e floare la ureche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Si mie mi-e cam fricaAm permis de aproape 10 ani,de la 18 ani,dar am condus foarte putin la inceput.Poate cateva sute de km in 4 ani,apoi am ramas insarcinata,am venit aici si nu m-am mai urcat la volan.Sunt 5 ani impliniti.De la 1 ianuarie pot circula cu permisul meu din ro...numai ca nu prea am ocazii,ori suntem ocupati in weekend,ori nu e sotul acasa.Singura nu am incercat,dupa pauza de 5 ani as fi inconstienta,mai ales cu tancul de masina.

Booon,si saptamana trecuta a luat sotzul de la firma o masina cu cutie automata si m-a dus in parcare la un supermarket.Si a fost supeeer!!A mers struna in parcare,dupa un sfert de ora m-a fortat consortul sa ies pe strada ca el deja se plictisea.Pe strada,adica pe camp si niste sate,nu in in oras.
Si eu mergeam cu 40-50,lejer,el nu si nu,baga 70,baga 80 ca daca nu invat de la inceput o sa conduc ca o baba toata viata.Lui i se pare ca merg prea pe centru,sa trag mai pe dreapta...are dreptate dar ma dispera
A fost ok.M-am descurcat bine,mi-a placut enorm...dar pana o sa conduc eu singura cu copilul...cred ca mai e cale lunga.Deocamdata am imprumutat codul rutier si ma apuc sa-l invat din nou ca am pierdut multe in timp.
Insa o sa exersez zilnic daca se poate de-acum.

Tora,bafta!!Tu cu scoala proaspata ai toata sansele sa iti intri rapid in mana.Daca ti-e frica direct in centrul Bucurestiul,fa-ti incalzirea pe camp si prin sate si apoi,dupa o ora,intri in trafic putin.Si tot asa pana te simti sigura pe tine.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ROLO - 3. Daca te injura alti soferi, sa stii ca doar ti se pare. Nu pe tine te injura. Sunt ei nervosi pe neimplinirile din viata personala. Ignora-i. Asta o sa ii enerveze si mai tare.

Esti o dulce!! Chiar n-am simtul umorului si totusi...

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Dragele mele,
Nu ma pot abtine sa comentez si eu cate ceva la subiect, desi astazi este ziua mea, s-au dus musafirii, am spalat vasele ,facut curatenie si, totusi, nu pot sta departe de DC.
Tora , draga, emotiile sunt inerente pt orice incepator, chiar si pt ceilalti, in conditiile unei pauze sau unui trafic de Bucuresti.
Eu care ramasesem fara masina am intrat din nou in posesie in we acesta. Si nu va spun , fduminica seara ce emotii ma incercau pe autostrada Soarelui....cand intru in depasire imi bate inima nebuneste, imi creste pulsul...ma gandesc :"oare nu -s prea aproape de masina pe care-o depasesc?"
Si ma tem s-o calc prea tare, pt ca deja am 120 km/h.
Si ma intreb retoric :"ce caut eu cu viteza asta?!"
Masinuta e super-desteapta, insa fraierul e acelasi: adik io.
Ei bine, draga de marci are multa dreptate, mai bine mergi singura, te concentrezi si , as adauga eu, nu mai incerci sa impresionezi pe nimeni. Mi-a placut povestea uneia dein fete care merge linistita cu 30/h, stiind ca oricand poate opri masina si nu se intampla nimik.
Va doresc multa bafta si perseverentza, necesare nu numai pt incepatori.Uff...pauza mea...iar am emotii de incepator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu am avut carnet (de la 18 ani) inaintea sotului meu si eu am fost ala din dreapta cu cicalitu...
In Ro am condus mult si nu am avut pb...

Cand am ajuns in US, vreo 4 luni nu am avut carnet si nici nu m-a interesat soseaua...
Cand am luat carnetul...si am iesit pe sosele, aveam senzatia ca nu am mai condus niciodata...
In primul rand, si acum dupa aproape un an de condus, ma innebunesc autostrazile, in sensul ca niciodata nu stiu pe unde sa o iau: nord, vest, sud, est...pana sa citesc semnele si sa imi dau seama cum trebuie sa o iau ma trezesc ca ma incadrez gresit...si apoi tin-te pana te intorci!!!!!
Cand merg la aerport (desi ma duc cam o data pe luna) la fel...mereu ma duc la sosiri in loc de plecari, ma incadrez gresit, parchez unde nu am voie!!!!
Si iar...aici nimeni nu semnalizeaza...ti se baga in fata fara sa stii cand sau de ce...





It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kefi spune:

Buna, fetelor,

Hai sa ma bag si eu in seama ca mi se pare un subiect important, e vorba despre securitatea personala si a celor de linga noi. Doar imi pare rau ca la prima mea postare merg impotriva curentului...

Draga Tora, parerea mea este ca daca esti inca nesigura pe tine in ale condusului, mai bine ar fi sa il accepti pe sotul tau linga tine (sau daca nu sotul tau, alt sofer experimentat) care sa te poate indruma.

As vrea sa iti spun cum merg treburile aici pe la noi in Canada (si in USA din cite inteleg la fel): pt soferii tineri, primul an de zile trebuie sa fie insotiti de un sofer experimentat, nu au voie sa conduca noaptea si nu au voie sa transporte copii. Ai putea sa spui poate ca tu nu mai esti pustoaica, dar mie mi se pare ca e bine sa fii prudenta, pe engleza se spune "better safe than sorry". Chiar daca sotul pare enervant, sint sigura ca intentiile lui sint bune si probabil iti atrage atentia asupra unor greseli pe care chiar le faci...Nu mi-o lua in nume de rau, departe de mine intentia...

Hai ca m-am lungit prea mult... Si nu da-ti prea tare cu rosii, va rog...

Kefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Eu am permis de un an, de condus conduc doar de o luna , de cand mi'am luat si masina. Vreau sa va spun ca atunci cand e tata langa mine sunt un dezastru cand langa mine e vrei prietena sau iubitu din dotare totul e perfect, nimeni nu urla , nimeni nu tipa, nimeni nu imi trage de volan, nimeni nu imi face observatie chiar daca uneori o subturez sau o supraturez ... imi dau seama si remediez singurika problema ..
Din cauza lu' tata ... nu am curaj sa ies singura cu masina, dar imi fac eu curaj o data si o data .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitz-kitz spune:

quote:
Originally posted by Kefi

Buna, fetelor,

Hai sa ma bag si eu in seama ca mi se pare un subiect important, e vorba despre securitatea personala si a celor de linga noi. Doar imi pare rau ca la prima mea postare merg impotriva curentului...

Draga Tora, parerea mea este ca daca esti inca nesigura pe tine in ale condusului, mai bine ar fi sa il accepti pe sotul tau linga tine (sau daca nu sotul tau, alt sofer experimentat) care sa te poate indruma.

As vrea sa iti spun cum merg treburile aici pe la noi in Canada (si in USA din cite inteleg la fel): pt soferii tineri, primul an de zile trebuie sa fie insotiti de un sofer experimentat, nu au voie sa conduca noaptea si nu au voie sa transporte copii. Ai putea sa spui poate ca tu nu mai esti pustoaica, dar mie mi se pare ca e bine sa fii prudenta, pe engleza se spune "better safe than sorry". Chiar daca sotul pare enervant, sint sigura ca intentiile lui sint bune si probabil iti atrage atentia asupra unor greseli pe care chiar le faci...Nu mi-o lua in nume de rau, departe de mine intentia...

Hai ca m-am lungit prea mult... Si nu da-ti prea tare cu rosii, va rog...

Kefi



Kefi,ai carnet de conducere in Canada?Unde ai citit tu ca soferii incepatori trebuie sa fie insotiti si sa nu circule cu copii?Eu am acasa "Driver's handbook"si n-am citit nicaieri asa ceva.MI-am luat acum un an driver's licence si in general am circulat singura si din cand in cand mi-am luat si copiii cu mine.
Tora,parerea mea este ca e mai bine sa conduci singura,la inceput.Sotul meu este exact ca sotul tau,asa ca de la inceput am hotarat ca imi voi depasi singura emotiile,nu mai aveam nevoie si de cineva care sa ma critice.Mi-aduc aminte ca prima data cand m-am urcat singura la volan imi tremurau picioarele,dar pe parcurs,cand am vazut ca ma descurc am inceput sa ma relaxez.Si eu cred ca e mai bine sa conduci primele dati,pana prinzi curaj,pe un drum cunoscut.


Mergi la inceput