ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(8)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Ralu pacat ca acesta este diagnosticul dar macar acum sti ce ai. O sa iti revii rapid si o sa uiti ca ai trecut prin aceasta interventie. Eu am avut probleme cu gatul. Am inteles ca te intubeaza in timpul operatiei si aveam ca ceva in gat care nu pleca de acolo. Ma irirta si tuseam. In timp cred ca s-a vindecat.
Multa sanatate.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

'neata fetele
Gabitu, Zeno multumesc de informatii, deci am taiat de pe lista si mierea
Ralu, sangerarea usoara in primele zile de la op. este normala, la fel am patit si eu, ai grija cu balonarea, eu cand am ajuns acasa eram asa de hamesita, ca nu am tinut cont de regim si am mancat...si apoi trebuia sa ma vezi, m-am umflat foarte rau, eram cat un balon si m-am simtit f. rau...asa ca ai grija, nu e de gluma cu regimul, chiar trebuie sa-l tii, sanatate si sa te recuperezi cat mai repede
fetelor, carutele sa le duceti in partea din spate a pietei Obor, adica inspre Colentina, acolo gasiti f. multe fructe la tarani/tigani, ce-or fii...portocale la 10.000, pomelo la 30.000, parca kiwi la 20.000, in fine vedeti voi acolo, nu le mai tin minte exact, da' ideea este sa cautati, sa nu luati din prima, unele sunt mai frumoase, altele nu...io sambata trecuta am plecat cu o lada de fructe din obor...va urez succes la cumparaturi
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Ralu
Iti doresc refacere rapida dupa interventie.Sa auzim numai de bine Si nu uita, separe ca sunt fete care au ramas rapid dupa laparo, fara Diphereline(Amely este una dintre ele). Una din teorii sustine ca prezenta implanturilor endometriozice secreta un soi de subtsnta care nu favorizeaza implantarea embrionului. Asa ca, atata timp cat nu le mai ai acolo, da-i bataie, ai un mediu propice de prins bebe...
Sanatate multa inca o data. Sa ne explici si nou povestea cu caseta, deci mai nou si la dr T se inregistreaza operatia pe caseta? ca intr-o vreme zicea ca nu stie nimeni sa inregisteze pe aparatul nou primit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Buna Cristy si MadaS.
Mai fetelor dar slaba miscarea pe aici...
Nu are nimeni ceva interesant de povestit, sau nu chiar interesant , CEVAAAAA.....
Pupici si va stept sa reveniti in forta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Gabita fuse fuse si se duse fetele!Au disparut complet de pe forum,of corse, nu bash de tot!
Boo in mod normal eu stiu ca atunci cand luai AC(anticonceptionale-parca o fata a intrebat ce este)si se nimerea sa faci tratament cu antibiotice,se cereau masuri suplimentare in cazul evitarii unei sarcini nedoriteIntelegi?Asa ca vezi ce faci, fa bine ca s-ar putea in foarte scurt timp sa...tanananatana:BB![bis]Hai ca am facut portocaliu,cum zice LilianaCat despre ce ti-o mai zis ea pe acalo, ca HSG si blabla,voi stiti ca eu sunt impotriva,chestia ar fi trebuit facuta la laparo.Fie:n-au mai avut cand, dar cu riscul de a necaji fata:n-ar trebui sa pui tu frumusel in balanta ce ti s-a intamplat pana acum si sa-ti pui traista in bat sa mai bati si pe la alte usi doctoricesti?Mie imi vine cel putin unul in minte.Nu-mi pare de loc corect ce se intampla:chisturi necuratate, trompe neverificate, dar te-au trecut la next level-dipherelyne, iar acum vor sa te duca mult mult innapoi- la HSG, care doar constata ceva.In caz de problema,HSG-ul nu rezolva, tot laparo sau si cu histeroscopie se poate?Ele, cum stii deja pot fi si diagnostice nu doar reparatorii.Nu stiu, dar prea ai patimit si nu vad de ce sa te supuna dansa la suferinte in plus.
Tu nu trebuie sa faci ca mine, ai spus bine:un pas pe rand, dar macar mai mergi sa auzi niste pareri inainte sa umbli la trompe.Asta in cazul in care se va ajunge aici, ca poate antibioticele alea pun capac si iti pregatesc o superfertilitate de nu mai auzi de CM cel putin 9 luni.
Ralu ti-am scris si dincolo fugitiv.Am lasat aici mai mult, ca din pacate te incadrezi la acest subiect.Cu gatul nu-mi aduc aminte, dar cu umarul, spatele si mai ales burta am avut probleme si dureri.Balonatul la puterea a 3a(CM, gazele laparo, plus alte chestii) m-au dus in prag de disperare.Fetele recomandau nu sh ce carbuni, eu am luat Sanye-ceai si dupa 2 zile am fost aproape ca noua.Mai putin buricul, care da ceva bataie de cap un timp.Asculta bine de tot ce-ti va spune doctorul cand mergi la dansul, iar apoi decizi.Eu asa spun ca e cel mai bine.In endometrioza chiar e cel mai bine pus la curent.Nu cunosc toti doctorii, dar mi-a fost de ajuns sa citesc teza dansului despre boala de pe situl dumnealui, cat si latura umana care razbate din ea, ca sa ma convinga de lucrul asta.Ma refer la Romania, nu vorbim de ce-i afara.Dar dansul este nu bine, ci foarte bine pus la punct cu tot ce se intampla afara,iar ce depinde de propia pesrsoana face mai mult decat se poate cere unui om.Cat despre practica, la cate fete au trecut prin mana dansului,sta foarte bine si acolo, la experienta.
eu iti doresc multa sanatate, refacere rapida si sa te ajute Dumnezeu sa faci alegerile cele mai bune cu propia persoana, in masura in care acestea depind de tine in vederea obtinerii unei sarcini normale si ok, dar si ca sa ai o viata cat mai sanatoasa cu putiinta!Hai ca mai vorbim!
Cristy si Madas va salut si va pup!Cat despre pomelo...razbunarea mea va fi crancena ca nu se gaseste si la mine asa ieftin
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Luciaprezent...am o burta de gravi(foliculasii...cresc...maine voi stii mai multe,merg la control)TU CUM STAI....???
Boode acord 100%cu LUCIA....DR.LA CARE ESTI SIGUR E DIN GARDA VECHE,nu mai e la zi cu noutatile si nu faci decit sa pierzi timp pretios...HSG iti poate spune doar ca trompele pot fii sau nu permeabile dar nu poate spune daca sunt si functionabile....asa ca sfatul meu e sa il schimbi repede...repede DOCTORUL bineinteles
TUTUROR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Liliana sa-ti traiasca foliculasii!Si sa se sparga la momentul x!Hai ca mai avem un pic!Eu incerc pentru prima data de la laparo si incerc sa nu ma gandesc ce-o iesi, ca poate dau de niscaiva leguminoase varate prin locuri inadecvate.
Pe moment inca mai sunt la CM, pe finish-din 26 de zile:6 sunt cu marmelada
Eu iti doresc din toata inima iubita sa treci procedura cu Brio sai sa ramai gravi cel putin cu un BB la purtator!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

LUCIAmultumesc mult,sper sa se termine totul cu bine cit mai repede.....mult a fost,putin a ramas,dar acum spre sfirsit isi fac aparitia emotiile mai mari,stresul poate...nici eu nu stiu ce....frica....sentimente amestecate....insomnii am de la inceput
MULTA BAFTA SI TIE.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole31 spune:

gabitu, super saitu'! Multumesc mult, eu nu dadusem de el din pacate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

'Neata haideti la ceaiiiii .
Lucialu la fel de tonica as usual . Daca vrei iti dau eu portia mea de pomello. Mie imi este antipatic pentru ca este foarte greu de curatat.
Liliana bafta multa. Sa se faca foliculii MAAARIIII si endometrul la fel. Sa fie o casa bune pentru embrionasii tai.
Eu ieri am donat sange pentru hormonale. Acum rugam pe DD sa iasa analizele cum trebuie. De astazi am inceput AC. Pe 10 aprilie avem a doua infatisare la Szeged si daca analizele sunt mai bune si vede lucrui bune la echo poate ne da chema de stimulare.
Boo, Adelamaria, Ioana , Geo, Zenobia, Cristy, MadaS, Jubica, Adifle si toate cele pe care nu v-am amintit .
Spor la bebeici si multi pupici.

Mergi la inceput