Inseminare (11)

Inseminare (11) | Autor: catty

Link direct la acest mesaj

Inseminare

CAP 1. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78024
CAP 2. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80846
CAP 3. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83083
CAP 4. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87168
CAP 5. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89236
CAP 6. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90697
cap 7. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91595
cap 8. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93094
cap 9. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=94333
cap.10 http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95551

Medici care fac IA

BUCURESTI

Dr. Niculescu – Giulesti+cabinet parivat
Prof. dr. Bogdan Marinescu – Giulesti+cabinet privat
Dr. Diana Cocei – Giulesti+cabinet privat+ Dacia Medical Center
Dr. Cezara Bucur - Giulesti + Dacia Medical Center
Dr. Anca Moisa – Giulesti+cabinet parivat
Dr. Matei+Mihalache – policlinica CFR2
Dr. Miciner – Sabyc + CFR2
Dr. Denisa Protopopescu - MEDSANA+CAB. PARTICULAR
Dr. Virgiliu Ancar – MEDSANA
Dr. Anca Gherasie - Med New Life + spitalul CFR2

CRAIOVA
Dr. tanar dar priceput – asteptam detalii de la oltence

Numere de telefon utile pentru programari:
Spitalul Giulesti: 316 12 77
Dacia Medical Center: 0766 536 553 (asistenta Ani)

Precizari utile:

Ancar Virgiliu (sau Ancar tatal, cum i se mai spune) face IAS numai la Medsana, ca la Pantelimon nu-s conditii, eventual doar monitorizarile se pot face acolo;

pretul la Medsana este 350 euro fara ecografii si consultatii, deci trebuie sa fii pregatita bine 'sufleteste' daca vrei la Medsana;

dr.Niculescu imparte acelasi cabinet cu dr.Cocei, face IAS numai cu dr.Cocei, desi am inteles ca dr.Cocei face si singura (fetele poate ne lamuresc in aceasta privinta);

dr.Marinescu face IAS la cabinetul personal NUMAI miercurea (numai atunci vine dr.Cocei acolo) si ultima data pretul era 150 euro;

dr.Mihalache face IAS cu dr.Matei (in calitate de biolog) numai la CFR2 (in policlinica, se pare) sint pareri pro ºi contra în ceea ce il priveste pe dr. Mihalache;

dr.Miciner face IAS la Sabyc tot cu dr.Matei si orarul este limitat mult la Sabyc pt ca dr.Miciner isi imparte timpul in mai multe locuri (CFR2, Sabyc, cabinetul particular personal situat undeva prin Pantelimon, spitalul Filantropia(???)), ce mai, e omniprezenta peste tot... Pretul la Sabyc este 160 euro fara consultatii si ecografii.

Preturi

LAURA: Eu am facut inseminare in martie la SABYC cu dr Miciner Silvia si biolog Matei din pacate fara succes . Monitorizarea am facut-o cu dr. Tutunaru , din cate am inteles la inseminare, adica procedura in sine, este f. important biologul si nu ginecologul .
Eu cand am inceput stimularea nici nu ma gandeam ca ajung la inseminare , dar fiindca am dat rezultate bune, doctorul meu a hotarat ca este mai bine pt mine sa fac inseminare si de aceea m-a trimis la doamna biolog Matei .
Inseminarea m-a costat in jur de 600 ron , iar injectiile tot 600 lei, in total cred ca am cheltuit vreo 2000 ron cu tot cu monitorizari , drumuri ,etc.

AUREL: inseminari la dr Protopopescu, costul este destul de mare 18 000 000 procedura fara tratamentul de stimulare, ecografii, injectii. Stimularea este facuta cu menogon,urmind pregnylul la urma.Daca vreti sa mergeti la dinsa trebuie sa stiti ca nu iti face stimulare in fiecare luna si pierzi o gramada de timp. Eu am ajuns la dinsa in oct si am facut prima IA in luna feb,a doua in mai;
plateam 18 000 000 doar pt IA, echo era separat intre 1 000 000-2 000 000 (cind imi dadea si poze, pt ce nu stiu), injectiile erau 100 000 lei si nu le puteam face in alta parte iar menogonul costa intre 3 500 000-4 000 000 lei.

ALEXIA: Eu am mers la Dna Cezara Bucur si va pot spune preturile din feb 2006. La Centrul Medical Unirea o ISA costa 5 mil cu tot cu monitorizari, trebuie sa o suni pe asistenta (Ani) in ziua 1, mie mi-a dat stimulare cu Ovamit si te cheama la monitorizari din ziua 10. Este intr-adevar foarte curat acolo. Intr-adevar si mie mi-a dat sa fac analizele hormonale + toate celelalte dar asta inainte de a-mi recomanda ISA. Preturile la analize sunt un picut mai mari decat la Medicover dar mai mici decat la Medsana clar.

dj_mama:
la MED NEW LIFE costul este de 4 milioane dar e mai ieftina monitorizarea; prima infatisare consultatie+ECO=600.000, ECO monitorizare zile 10-13, etc cate 300.000

la dr. MOISA: 1 MIL= consultatie+eco; 500.000=eco de cate ori te cheama; 3mil=inseminare+eco din ziua inseminarii


Reusite IA/IAD

Dr. Moisa: Amparo - gemeni , Ana Maria , Alexia27(IA dubla), mamiFlori, Marina, RoAna Tabitha (IAD), PETIT ANGE

doinidoini - februarie 2007 (natural, urma sa faca IA)


LISTUTA ASPIRANTELOR


Michy2007 - Medic Cezara Bucur (4 IA-uri neresuite, IA nr. 5 in data de 07.03.2007)

Lorelai_Lorelai - Medic Cocei (+ Dr Neamtu Corina-endocrinolog reproductiv, PCOS si microadenom hipofiza(hiperprolactemie), sterilitate secundara

Aurel_Cris - Medic Cocei (7 IA nereusite, in pregatire dosar de FIV)

Brunetaeta - Medic Niculescu (prolacina marita, lipsa ovulatiei, cresterea endometrului f.greu, IA nr. 1 februarie 2007)

Ioana_p76 - Medic Anca Gherase (+ Dr Lutescu Ioana din Constanta, sterilitate primara, sotul are oligospermie, IA nr. 5), in pregatire dosar pt FIV in Ungaria

Catty - Medic Chadi Museidli (2003 operatie clasica pt fibrom si chisturi, sterilitate primara, sot cu oligospermie, IA nr. 1 facuta la 21.11.2006, nereusita, IA nr. 2 facuta la 12.01.2007 - nereusita)

Ali - Medic Chicea (ovare micropolichistice- de portelan, IA nr. 1 facuta in octombrie 2006, nereusita, tratament: laparoscopie si drilling ovarian).

marryan - Medic S. Gatcan - Clinica Extramed din Chisinau.

bebekom - Medic Tutunaru (IA cu dr. Matei)

copilutzu - Medic Cocei, o inseminare in noiembrie 2006 nereusita, cu Dr. Marinescu, si dr.embriolog Dascalescu. Ca diagnostic...o tompa permeabila (una defecta), operatie de miom in 2002 + decorticarea ovarelor.

cris.do - Marinescu si Dascalescu IA in iunie 2005 - nereusita. Probleme cu spermograma sotului, care dupa 3 luni de tratament este aproape de normal si mai incearca inca o Inseminare cu CEZARA BUCUR sau Bechir.

corinuk - Medic Moisa - IA nr. 1 nereusita, actualmemte dr Cocei, laparo cu decorticarea ovarelor

Aspirante care au facut IA recent si sunt in asteptare rezultat:
cris.do - IA in data de 02.03.2007 - rezultat asteptat in 15.03.2007

micky2007 - IA in data de 09.03.2007 - rezultat asteptat in 23.03.2007

delix - IA in data de 09.03.2007 - rezultat asteptat in 23.03.2007

Sa dea DD ca acest nou capitol sa ne aduca numai vesti bune si sa ploua cu bebei.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Kittyke,de obicei la IA se merge pe stimulare pt ca sansa de a obtine mai multe ovocite este mai mare. Acum depinde si de dr cu care faci IA daca prima data vrea sa te stimuleze sau nu. Unele fete de la stimulare au endometrul mic, sau reactioneaza mai greu si atunci se schimba medicatia. In general se da Ova-Mit.
MYCHY, vreau vesti. Azi nu te-am vazut nici pe mess. Unde esti?

Pupici tuturor si week-end placut.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

catty sa te auda DD si intradrvar sa avem numai reusite in capitolul nou!!!
Sa avem parte numai de vesti bune!!!
Michy iti doresc sa ai parte de un test cu II evident si sa ne dai vestea buna, hai ca suntem in asteptare!
catty poti sa scrii si la mine prima IA nereusita, asta e! mai incercam pina reusim!
pup toate fetele!

marryan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Buna seara fetele mele dragi.
Va multumesc ca ma asteptati cu vesti dar si delix trebuie sa ne dea. Eu am fost in delegatie la Craiova (Catty merci de mesaj, l-am vazut), mi-a fosta asa o frica ca or sa vina uratii chiar pe drum si o sa ma doara burta...dar nu a fost asa. Test nu am facut, dar nici uratii nu au venit deocamdata. Am avut azi toata ziua senzatia ca vin, si am avut si o durere usoara de burta, sau poate a fost doar in capul meu, nu stiu, dar o sa vad ce o vrea DD.
Va pup pe toate.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

buna dimineata fetelor!
catty, multumesc pt grija! mai ies din cand in cand din galeata, dar dupa scur timp intru la loc. apropos, cate zile te-au tinut sangerarile? eu mai am si acum diverse pete maronii si ma enerveaza rau.
micky, da-ne tu vesti bune poate ne mai ridici moralul si mai aduci o raza de speranta printre fetele care fac IA.
vad ca nu se mai insemineaza nimeni pe aici.
aurel ma bucur ca ai facut histeroscopie si e totul ok. bafta! tare as vrea sa fac si eu...
va pup pe toate

danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

danotino nu pot sa dau o veste buna din pacate, se vad ceva pete rosii, este clar ca azi va fi Z1. Eu numai cred in inseminare, acum ma indrept cu pasi repezi catre FIV. Numai rezist, in fiecare luna acelasi rezultat.
delix tu ce vesti ai?

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Miki, imi pare rau pentru z1...Si ideea e ca nu trebuie sa-ti pierzi speranta.Mergi si vorbeste de FIV dar am impresia ca tr sa faci 6 IA pt a-ti putea primi dosarul pentru FIV.Pupici si ...capul sus!Pana la urma o sa reusim intr-un fel sau altul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Buna dragele mele,
MYCHY, imi pare sincer rau ca esti invadata din nou. Nu stiu ce sa mai cred, dar poate ca or sa fie numai pete si atunci e de bine.
DONATINO, pe mine scurgerile maronii m-au tinut cca 12 zile si urmatorul CM de luna asta a constat tot in pete maronii care au tinut numai 2 zile. Nu ai ce face, decat sa astepti sa treaca.
Pupici tuturor si week-end placut va doresc

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Inca nu sant invadata oficial, tot acele pete, dar acum ce o vrea DD.
Va pup pe toate si va doresc un week-end minunat.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

MYCHY, daca imi permiti sa iti dau un sfat, fa-ti maine dimineata un test de sarcina. Eu cred ca e de bine.
Pupici tuturor si week-end placut

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

micky ,si eu zic sa-ti faci un test maine dimineata.doamne ajuta sa fie cu ochisori.

ali

Mergi la inceput