Intrebari pentru single (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

Zarala

nu stiu daca poti spune atat de definitiv ca ai esuat.
in fond, foarte bine spunea cineva aici ca ti-ai urmat visul.

ca ai avut ghinion ...
te intrebi de ce ti se intampla tie asta, pentru ca ai fost corecta, cinstita - pai ... tocmai de aia, ca sa zic asa.

dar nu ai cancer. stii cati oameni isi doresc sa auda asta ?
nu e putin lucru.

drama ta m-a impresionat si inca nu stiu exact ce as putea spune mai mult decat am spus, sunt inca intr-o oarecare mocirla proprie asadar ma busolez mai greu, dar parerea mea sincera este ca ai cateva sanse serioase la care ai putea privi cu recunositnta.

daca mai adaugam ca parintii te pot ajuta, si privim spre femeile care isi cresc singure copii si nu au nici un ajutor.

nu iti cer sa iti redimensionezi povestea privind spre nefericirea altora, ci doar sa constati ca se poate si mai bine, dar si mai rau.

ce ar fi sa incepi un pic sa te ocupi de tine ?
sa incepi sa iti traiesti viata, si poti incepe prin a cosntata ca se face primavara curand, ca afara e verde si ca lumea poate fi si frumoasa.

iti doresc tot binele
sterge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Intrucat sunt despartita, am un copil si am inceput o noua relatie...postez si eu la acest subiect.
Asadar, iata cum am facut si fac in continuare eu:
1. in primul rand, dupa despartire, mi-am stabilit prioritatile: copilul si apoi cariera. Am angajat bona si mi-am gasit servici.
2. am mers la coafor si mi-am schimbat look-ul, astfel incat sa fiu multumita
3. mi-am facut ordine in garderoba, am pastrat doar hainele care ma reprezinta: o femeie puternica, integra, fericita, inteligenta
4. am invatat sa zambesc tot timpul
5. am realizat ca imi doresc sa iubesc si sa fiu iubita. am cunoscut pe cineva care m-a cucerit prin felul sau de a fi-extrem de cald si de prietenos. Am inceput printr-o simpla prietenie, care s-a transformat intr-o relatie bazata pe respect in primul rand... nu pot spune ca este o iubire navalnica, pasionala, dar este multa intelegere si mult respect.
In concluzie, momentul vine de la sine atunci cand ai ordine in viata si sti ce iti doresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larimica spune:

daca ai angajat bona, nu mi se mai pare copilul pe primul loc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Citat:
citat din mesajul lui larimica

daca ai angajat bona, nu mi se mai pare copilul pe primul loc


Dar cum crezi ca ar trebui sa se decurce o mamica singura? Fara servici, fara un venit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

Citat:
citat din mesajul lui zarala

buna

am scris aici...povestea..... sa trec un prag pentru mine - pragul de a recunoaste ca am gresit, ca am dat gres, ca am esuat in viata
am sperat intr-o relatie, intr-un om care mi-a vandut vise, care mi-a dat voie sa visez la "noi", si care m-a facut sa-l iubesc sincer
nu inteleg de ce mi s-a intamplat asta, am fost corecta, nu l-am mintit, mi-am vazut de locul si de banca mea.....sunt o femeie moderna si las orice modestie la o parte...sunt chiar frumoasa !
stiu principiul "gospodina in casa, doamna in societate, c.r.v.a in pat", asta cica...... pentru a merge relatia....L-AM APLICAT....sincer va zic ca l-am aplicat...nu a mers !
trebuie sa plec...din viata lui... si acum e prea tarziu .....copilul meu vine in februarie....trebuie sa fac fata unei operatii, sa-mi revin, sa-mi alaptez copilul, sa nu fac depresie, nu-mi permit sa fac depresie, nu-mi permit sa mai plang, nu-mi permit sa mai visez, nu-mi permit sa povestesc prietenilor, imi e rusine, nu-mi permit sa le zic parintilor, vor suferi
oare , acum ce-mi permit?
.......am esuat

zarala


-----------------------------

Nu ai gresit cu nimic.
Vei realiza mai curand sau mai tarziu ca nu puteai face nimic in privinta asta. Vorbesc din experienta. Si oricat te-ai chinui daca un bou trage la stanga si unul la dreapta nu vei face nici un pas inainte. Si dorintele mele erau simple. Casa, familile, copii fericiti. Nu beau, nu m-am dus la alte femei, nu am impins-o macar cu un deget sa-i spun da-te mai incolo. Sunt sau incerc sa fiu doar un tata iubitor si cred eu ca am fost un sot bun. Nu am uitat zile de sarbatoare niciodata cum era data cand ne-am intalnit prima data, data cand ne-am casatorit sau altele. Mergeam in excursie regulat. Cumparam ceea ce isi dorea samd Daca faci totul ca la carte ar trebui sa mearga. Din pacate in viata nu e asa si ne primim cate un shut in spate de nu mai putem merge la toaleta. Partea buna e ca orice shut in spate e un pas inainte. Cu cat mai repede vei intelege asta cu atat mai repede va fi mai bine pentru tine si pentru copilul tau.
Stiu ca e greu si ca doare foarte tare mai ales cand iubesti neconditionat. Dar AZI ESTE PRIMA ZI DIN RESTUL VIETII VOASTRE si ai face bine sa te ridici in picioare si sa ii dai bataie. Ai un copil ce maine iti va spune TE IUBESC MAMA si nimic nu va mai conta atunci !
Cu drag Adi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3


"Stiu ca e greu si ca doare foarte tare mai ales cand iubesti neconditionat."

of, DOAMNE, si acum iti sangeaza ranile!
imi pare rau ca iti spun, dar durerea vine tocmai din faptul ca iubirea a fost CONDITIONATA! atasamanetul fata de asteptari in relatia cu partenerul este pe masura durerii resimtite! numai o iubire raportata la modelul divin este neconditionata. adica, iubirea pentru creatia divina manifestata in materie prin experientele personale. privind de sus in jos, modelul de iubire este perfect, si neconditionat. privind de jos in sus, modelul de iubire poarta amprenta "pacatului Evei", adica a constiintei noastre. daca privim puritatea in relatie, adica il iubim pe aproapele nostru asa cum este, nu cum vrem noi sa fie, ne apropiem constiinta de originea divina. iar suferinta dispare ca prin minune. cum se spune, suntem facuti dupa chipul si asemanarea DOMNULUI. cand inca te doare, gandeste-te ca toata suferita ta ii este adresata cu dojana...TATALUI CERESC! sper ca jocul asta de forte ale raportarii de sine catre un model superior si pozitiv suprem sa te ajute. asa am depasit multe momente dificile din viata mea. m-am gandit ca daca ma infurii pe cineva, pun chipul Domnului pe chipul acela si suferinta dispare ca prin minune. asta inseamna alchimie interioara.
numai bine!


------------------------------

Imi pare rau sa iti spun ca nu fac parte din categoria celor care inca sangereaza. Nu te lua dupa aparente. Mai mult fiecare gasim echilbrul asa cum credem noi de cuviinta. Tu l-ai gasit in divinitate. Felicitari. Eu nu cred ca trebuie sa fac mare caz de credinta mea tocmai pentru ca este divin si intim. Relatia mea cu Dumnezeu nu este ceva de care sa scriu pe un forum. Si cand am scris iubire neconditionata STIU foarte bine ce voiam sa spun. Nu e conditionata in nici un caz asa cum spui tu. Iubesc neconditionat pentru ca asa simt si cu asta basta. Tu iubesti conditionat perechea ta ? Adica "daca nu aduci salariul acasa nu te mai iubesc" sau cum ? Ideea era cu totul alta si poate daca te-ai intoarce din nori pe pamant (iti dau o ? ) sa citesti cu atentie, vei intelege despre ce vorbesc.
Numai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3


"Stiu ca e greu si ca doare foarte tare mai ales cand iubesti neconditionat."

of, DOAMNE, si acum iti sangeaza ranile!
imi pare rau ca iti spun, dar durerea vine tocmai din faptul ca iubirea a fost CONDITIONATA! atasamanetul fata de asteptari in relatia cu partenerul este pe masura durerii resimtite! numai o iubire raportata la modelul divin este neconditionata. adica, iubirea pentru creatia divina manifestata in materie prin experientele personale. privind de sus in jos, modelul de iubire este perfect, si neconditionat. privind de jos in sus, modelul de iubire poarta amprenta "pacatului Evei", adica a constiintei noastre. daca privim puritatea in relatie, adica il iubim pe aproapele nostru asa cum este, nu cum vrem noi sa fie, ne apropiem constiinta de originea divina. iar suferinta dispare ca prin minune. cum se spune, suntem facuti dupa chipul si asemanarea DOMNULUI. cand inca te doare, gandeste-te ca toata suferita ta ii este adresata cu dojana...TATALUI CERESC! sper ca jocul asta de forte ale raportarii de sine catre un model superior si pozitiv suprem sa te ajute. asa am depasit multe momente dificile din viata mea. m-am gandit ca daca ma infurii pe cineva, pun chipul Domnului pe chipul acela si suferinta dispare ca prin minune. asta inseamna alchimie interioara.
numai bine!


tu ai dreptate. dar asta e doar teorie pentru oameni, caci e realitatea ingerilor si sfintilor. omul nu poate sa NU mai sufere din dragoste. asta e raiul lui pe pamant si cand il pierde, e nasol. nu ai cum sa controlezi suferinta. caci, nu-i asa, din aceeasi sursa, daca dragoste nu e, nimic nu e. cand suntem fericiti si iubiti si impliniti, ne e usor sa spunem ca iubim neconditionat si ca asa ar trebui sa iubim, dar carnea noastra nu poate. si nu suntem facuti numai din spirit, iubim carnal in primul rand, adica in limite. bineinteles ca iubim conditionat, mai ales de instincte. parasim cand ne este amenintat instinctul de supravietuire, in primul rand. iar ca exemplu, o femeie abuzata. cum poate ea sa nu mai sufere si sa-l iubeasca pe celalalt printre loviturile de pumni?

cu alte cuvinte, da, il iubesc pe cel de langa mine pentru ce si cum este, tocmai de aceea sufar ca felul lui de-a fi este incompatibil cu fericirea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

din punctul meu de vedere, nu pot sa despart spiritul de materie. ele sunt una, dar manifestate in planuri de perceptie diferite. admir atitudinea pozitiva. nota bene!!
viata mi-a oferit cateva experiente care mi-au aratat si celalta lume a realitatii (energetica, spirituala, intr-un cuvant, divina). cand am primit cel mai dureros blestem pe care il poate primi un om in viata, legat in special sa nu am parte de copii, si s-a intamplat cand eram insarcinata, intr-o noapte am vazut un nor de lumina turcoaz deasupra corpului meu; am stiut ca ingerii sunt langa mine sa ma protejeze. iar imediat dupa blestem, la cateva ore, insarcinata in aproape 8 luni, am iesit din corp deasupra corpului fizic si nori negrii roiau in jurul meu cu viteza fantastica. tot ce am putut sa fac a fost sa ma rog in disperare si frica de ce mi se intampla.am revenit in corp, apoi iar am fost supta din corpul fizic ; asta s-a intamplat de 4 ori. cand am indraznit sa privesc norii din jurul corpului meu, dar care nu ma atingeau, dintr-un nor s-a facut un ochi mare rosu, care am simtit ca ma hipnotizeaza. am inchis ochii si zis neincetat rugaciunea inimii. genul acesta de rautati exista, si experienta asta a fost, printe altele, inca o mare confirmare ca avem ingerii langa noi, ca suntem constienti de ei sau nu. vocea interioara care iti vorbeste si iubeste vine din planul divin prin vocea ta.
incercarile mele pe pamant au depasit deja pragul unor dureri umane ordinare.si eu le mai simt din cand in cand (si inca cum!) insa gasesc puterea sa ma ridic de fiecare data cu credinta. pentru ca tot ajutorul numai de la DOAMNE DOAMNE vine.acum deja am semne clare cu 24 ore cel putin ca ceva rau se va intampla. STIU. nu stiu inca ce si cum. tot ce pot este sa casc ochii cat cepele si sa ma rog. asa am evitat accidente foarte serioase de masina, de exemplu.
iata un link pentru cei care vor sa isi racoreasca sufletul de prea multa presiune .
http://www.myss.com/
sunt work shop-uri free. este omul care m-a ajutat sa fac cea mai fina chirugie psihica cu mine insami! pentru mine este o comoara, pe care o impart cu drag tuturor celor ce o vor cauta.



Sugestie: deschide un subiect mai jos la Sufletul Credintei. Si acolo vei putea discuta cu persoane interesate de acelasi subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

cred ca a fost o inspiratie proasta:
-sa ma inscriu la "monologuri" (nici macar nu am nevoie de terapie);
- sa dau cateva din detaliile unor intamplari, care sugerau ideea unor suferinte in lant, nu numai in planul fizic.
Dar, asta e, pentru a cata oara mi se arata ca omul e prea putin dispus la empatie, compasiune.mai mult,pana acum prezenta mea a starnit: aroganta, sarcasm si iritare.
sa va fie de bine.


draga mea, da ignore mesajelor rautacioase.
pe forum a fost recent o discutie pe multe pagini exact despre ce vorbesti tu aici si exact in aceeasi pozitie m-am aflat si eu cand am povestit intamplari asemanatoare celei povestite de tine, asa ca iti inteleg reactia:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134584&SearchTerms=intamplari,paranormale

comentariul meu era amar, in sensul ca inteleg ce spui, sunt de acord, dar suntem neputinciosi si slabi. daca te-am suparat, imi cer scuze, ar fi pacat sa nu ramai. experienta ta demonstreaza ca da, iubirea neconditionata este raspunsul, iar raspunsul meu era pesimist: oare putem? eu nu mai pot, indiferent de experiente sau poate chiar in virtutea astora. stii cum e, decat cu jumatati de masura, mai bine deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns victory spune:

Intr-o relatie sunt intotdeauna implicate doua persoane indiferent de natura ei.Motivul destramarii unei relatii are cauze comune din punctul meu de vedere deoarece nu poti impune nimanui punctul tau de vedere cu privire la anumite aspecte din viata.Ca si raspuns la intrebare,eu merg pe principiul sinceritatii,deoarece atata timp cat esti sincer cu persoana cu care incepi relatia,mai ales dupa o alta experianta pe care ai trait-o si din care ai invatat anumite lucruri pe care in noua relatie o sa eviti sa se mai intample eu zic ca ar trebui ca totul sa fie ok.Intr-o relatie trebuie sa existe respect,incredere si toleranta,la o adica nimeni nu e perfect,iar pasiunea este cea care se stinge cel mai repede si atunci trebuie sa fim atenti la ceea ce ramane in urma ei si anume iubirea aceea matura bazata pe respect si incredere.Neglijenta in cuplu este si ea o problema,sunt lucruri care nu trebuie sa schimbe chiar daca trec anii si apar aspecte noi in viata de cuplu.

Mergi la inceput