Verisorul cel rau

Verisorul cel rau | Autor: florinad

Link direct la acest mesaj

Buna tututor! Poate ma ajutati, nu stiu cum sa procedez in situatia in care ma aflu.

Am un copil de 2 ani si jumatate si zic eu ca este foarte cumintel desi cam neastamparat, ii place sa-si bage manutele peste tot, nu sta doua minute intr-un loc si trebuie sa fiu tot timpul de serviciu, dar nu ma deranjeaza, imi place ca este asa. In rest este un copil foarte cumintel, sociabil, povestitor, tot timpul cu zambetul pe buze, darnic fata de ceilalti copii. Avem insa o mare problema. Sora sotului meu are un baiat cu doi ani mai mare decat al meu, de vreo 4 ani si jumatate, care este foarte-foarte rau. Eu nu pot sa inteleg cum mamicile nu-si dau seama ce greseala fac cu copiilor lasandu-i sa faca ce vor si nepedepsindu-i. Cand ii mai spun asa cu tact ca copii trebuie si struniti imi spune ca ei ii este mila ca-l loveste si plange ca din gura de sarpe si ii este mila de el. Nu am avut o discutie mai lunga sa-i spun ca nu numai cu bataia se poate pedepsi un copil. Al ei este mare si intelege si poate sa-i impuna, mai ales ca atunci cand este numai cu mine reusesc sa-l strunesc. Nu m-ar interesa, eu zic ca fiecare mama trebuie sa-si creasca copilul asa cum considera, dar ce invata al meu de la el nu se poate descrie. Nu stiu cum sa procedez ca eu nu ma pot baga si sa-i educ copilul, de evitat nu putem sa-i evitam sa nu mergem pe la ei, ca suntem neamuri foarte apropiate si ea e si singura ca sotul e in strainatate la lucru, deci are nevoie din cand in cand de ajutor, dar cand vad ca al meu a preluat acele apucaturi ma apuca toti nervii. Si mi-e foarte greu sa-l dezvat, el vede ca varul sau are voie sa faca prostii si el nu are voie. Acuma nu mai vrea sa dea jucariile altor copii ca varul lui nu-i da lui jucariile, de fiecare data cand trece pe langa el il imbranceste, el vrea sa fie mereu primul, la joaca, la mancare, la alergat, la orice. cand are al meu ceva in mana se repede si-i smulge jucaria din mana, daca al meu nu vrea sa se joace cum vrea el se incrunta si-l imbranceste, daca al meu vrea sa-i ia din mana jucaria tipa din toate puterile. De fapt tipa mereu, cand are ceva de obiectat. La toate astea cate v-am spus mama lui nu zice nimic, eventual un slab: "Cristiii!" El nu stie sa spuna frumos ca nu vrea ceva, urla. Odata a venit la noi si statea cu tatal lui la masa si l-al intrebat daca nu doreste sa manance sarmale. In loc sa raspunda frumos, incepe sa urle "NU VREAAAUUUU". in momentul ala i-am spus: "La noi in casa nu se tipa! Si din momentul acela nu a mai tipat". Deci s-ar putea face ceva in privinta lui, dar... Acum si copilul meu urla, isi loveste parintii (asa cum face varul lui), miorlaie si plange pentru orice, ne face prosti, nu stie sa se joace decat lovindu-si masinile una de alta, cu alti copii e rautacios, nu-si mai da jucariile, pe scurt a devenit un copil dificil. Ieri am iesit la plimbare si ne-am intalnit cu doua cunostinte care i-au daruit cate o banana. Pana acum el baga timid un deget in gurita, zimbind si primea ce i se oferea. Ieri insa a impins mina intinsa si a spus nervos "NU VREAU!". Uracios! Mi-e foarte greu sa-l strunesc si parca nu mai reusesc cu el cu vorba buna. Trebuie sa-l pun la colt sau chiar sa-i dau peste gurita sau sa-l trag de urechi. Insa pe varul lui il idolatrizeaza. Cand am fost intr-o zi la plimbare i-am cumparat doua bombonele, din intamplare eram chiar in apropiere de locuinta cumnatei mele. El s-a uitat la a doua bombonica si mi-a spus: "Hai sa mergem la Cristi!", sunt sigura ca a vrut sa i-o dea. Insa ii este si frica de el, dar poate chiar de aceea il admira atat de mult, ca-l conduce. Mi-e foarte greu, credeti-ma, si nu stiu ce sa fac. Sa las situatia asa cum este si sa duc eu munca dubla,tripla ca sa-i fac educatie copilului meu, sa nu mai mergem pe acolo, sa-i spun ceva cumnatei mele? Voi ce ma sfatuiti? V-ati intalnit cu o situatie asemanatoare?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Urata situatie, Florina ! Si noi avem un nepotel care e mult mai mare decat fiul nostru cel mare ( are 9 ani fata de Rares care are doar 2 ani si 4 luni ) noroc insa, ca nu prea se intalnesc. Ce vreau insa sa-ti spun., parerea mea de mamica, este ca ar trebui pe cat posibil sa eviti sa se mai intalneasca atat de des cu verisorul lui pt. ca astia mici sunt foarte influentabili si tot ce ai muncit pana la momentul asta ( la educatia puiului tau ma refer ) se va duce pe apa sambetei. Si sora mea tot insista sa-l las pe Rares vreo doua-trei zile la ea, dar eu tot gasesc pretexte pt. ca al meu copil nu ca e mai cu mot, dar are obiceiuri alimentare foarte sanatoase ( spre deosebire de verisorul lui ),e lege sa doarma de amiaza in fiecare zi ( verisorul lui nu vrea sa doarma nici sa-l pici cu ceara, toata ziua sta cu nasu-n computer ) + ca are si un comportament foarte asemanator cu al nepotului descris de tine, si chiar nu vreau sa am surprize neplacute. Decizia iti apartine in totalitate ! Oricum, eu iti doresc mult succes, sa ai diplomatie pt. a rezolva problema !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Revin, am uitat sa-ti mai spun ceva. Inainte de a avea copii am observat ca modul de manifestare al nepotului meu nu e chiar normal si i-am atras atentia surorii mele ca ar trebui sa duca copilul la un medic sa vada ce e cu el de se comporta asa. Obisnuieste sa tipe si sa faca mare taraboi cand vorbeste ea sau tatal lui la telefon, ca sa nu se poata intelege cu persoana cu care vorbeste ( doar din rautate ), ii place sa faca rau fara motiv si are chiar asa un sentiment de satisfactie, e crud cu animalele... Si sora-mea mi-a retezat-o ca "asa sunt toti copiii". Deci... nu stiu daca merita sa deschizi discutia... Numai tu stii ce fel de persoana e mama copilului si daca ar accepta ideea ca al ei odor are ceva probleme...

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Daca faza cu "evitatul" o scoti din schema...atunci vin si te intreb: in timp ce flacaii se joaca, voi, mamicile ce faceti?? Poate ca implicarea vostra in joaca lor i-ar putea modifica in bine, comportamentul verisorului. Atunci nu va fi el "cel mare" care le stie pe toate si poate face orice. Macar o perioada, sa inteleaga care-i rolul fiecaruia...
La faza cu tipete si altele de genul asta, ignorati-i!
La noi, cand se apuca fii-mea de tipat, doar ii arunc in gluma ca as vrea doar sa tipe mai tare un pic, poate-poate isi pierde vocea/glasul si apoi voi avea si eu liniste Se calmeaza imediat!

Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Daca nu poti evita ce cei mici sa se intalneasca des, n-ai ce sa faci decat sa-i educi p'amandoi.
E adevarat ca nu va fi usor, dar eu zic sa faci educatia in curtea ta (ma rog dupa caz camera copilului daca stai la apartament).
Si ii spui clar micutului ca aici sunt regulile casei tale si daca vrea sa se joace cu al tau n-are decat sa le respecte, daca nu, nu e liber sa plece!
Eu asa procedam cand imi duceam copilul la mama, veneau copii in curte si se jucau in regulile impuse de noi (fara imbrancituri, fara egoisme samd)
E adevarat ca uneori mergea, alteori nu, dar cu perseverenta se poate face multe!
Iar despre mamica poznashului n-ar fi rau sa-i faci niste ore de educatie daca e asa lasa-ma sa te las!



mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu nu m-as mai duce pe acolo... neamuri, neamuri, dar copilul e mai important.
Numai sa fii sigura ca de la varul cel rau i se trag apucaturile astea, si nu e doar o alta etapa in dezvoltarea lui.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Eu as incepe prin a elimina plesnitul peste manute sau, mai rau, peste gurita! Si as interveni mereu, la orice conflict intre ei, cu fermitate. Daca pustiul nu intelege, nu as mai merge o perioada. Sigur i se va face dor de piticul tau si poate s-ar schimba. Sau, poate mama lui va intelege ceva prin absenta voastra. Daca nu faci nimic in privinta asta, asta e...coipilul tau va mai lua multe palmute de la tine, din pacate...

Ianca Printesica si Super Mamica

Ianca Nasturica
Poze mai vechi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii

Dialoguri strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


eu nu l-as mai duce pe copil cu mine la cumnata respectiva, cel putin o perioada;
pe de alta parte, uneori transam foarte tare situatiile in alb si negru, al meu bun, al tau rau, eu il cresc bine, x-ulescu nu, etc; in general copii mai mari sunt dominanti, proiecteaza d emulte ori imaginea parintelui mare/dominant/care fixeaza reguli, in jocul cu cei mai mici, unde devin ei sefii.

eu am fost in situatia...inversa; fiul meu a lovit fetitza unor cunostinte din greseala cu o jucarie (si ea e un dracusor de fetitza si totul s-a intimplat din joaca, e singura data cind a lovit vreun copil-neintentionat), iar reactia parintilor m-a jignit foarte tare, chiar daca am incercat sa trec peste si sa nu ne afecteze relatia; am lasat o perioada de citeva luni pina cind ne-am mai vazut, si de atunci il supraveghez strict pe fiul meu cind e in preajma ei, desi el e tot mai cuminte si mai matur- si mai ales cu fetele e extrem de afectuos.
parerea mea e sa nu-i judecam atit de aspru pe ceilalti, pentru ca s-ar putea ca in lipsa noastra si odraslele noastre sa aiba comportamente mai nepotrivite uneori, si n-are a face cu educatia, si copii au tabieturile lor, poate unui copil chiar nu-i place sa partajeze jucariile, sau fiind mai mare i se pare normal sa fie primul la joaca, masa, etc, fara ca asta sa denote lipsa de educatie.


Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Eu zic sa eviti o vreme sa ii pui impreuna, sa vezi daca revine la vechile obiceiuri. Ii poti sugera subtil cum sa il educe fara bataie, sa-i dai exemple cum faci tu cu al tau.
Ana, mie nu mi se par enormal ca unii copii sa fie rai si sa ii luam ca atare. Inafara de temperament si mostenire, educatia are un cuvant greu de spus. Si baietelul meu a fost lovit din greseala de altul cu vreo 5 luni mai mare, cu o jucarie, desi nu poti zice ca a fost chiar greseala, respectivul avand un moment de violenta cand dadea prin aer cu mainile si s-a nimerit sa fie al meu in zona. Dar eram la baietelul respectiv acasa. Normal ca mama lui s-a scuzat si nu s-a simtit prea bine, dar mie nu mi s-a parut ceva f grav, si nu am evitat copilul in viitor. Care de altfel este bine educat de mama, si nu i se da nas. Dar de la accidente si faze trecatoare de genul asta si pana la a te comporta vesnic rau, a fi rau si a nu avea limite, e mare distanta. Si aici vine educatia!

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Nu sunt de acord cu multe din ce spui tu aici...in primul rand cu datul peste gurita. la 2 ani, copilul imita. si pe varul sau dar si pe tine. iar de la tine invata sa dea peste gura cui poate. so...think again!

numarul 2: pui prea usor eticheta . el e rau, al tau e educat, strunit, cuminte. s-ar putea sa ai frumoasa surpriza ca peste 3 ani situatia sa fie tocmai inversa, cu toata educatia data. cauzele "rautatii" unui copil de 4 ani pot fi multe. te-ai gandit ca poate asa incearca sa atraga atentia? e manifestarea tipica. poate nu primeste atentie acasa, poate nu e scos suficient afara. stiu de la fi-mea ca in momentul in care nu a stat destul afara, devine agitata si..rautacioasa cum spui tu.

numarul 3 : de tine asculta pt ca in general copii devin brusc ascultatori si cuminti in alt mediu, cu alte pesroane in afara de cele care il cresc.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

flaviutza,de acord cu tine .Copilul la 2 ani poate fi foarte diferit de cum o sa fie la 4 ani,chiar fara "influente negative" in zona.
Baiatul meu a fost de vis pana la 2 ani si un pic si la 3 mi-au spus oameni pe strada sa nu mai fac altul ca mor de tanara.Si nu a fost nimeni imprejur de la care sa fi copiat obiceiuri proaste.Pur si simplu s-a schimbat cumplit de pe "o zi pe alta" si am avut foarte mult de tras pana sa se potoleasca.Acum are 4 ani jumate si nu mai e bebelusul educat si cuminte de la 2 ani.In multe se aseamana cu verisorul vostru de 4 ani jumate si zau ca al meu copil nu e nici rau nici needucat :)...cel putin nu e lasat de izbeliste sa faca cum ii taie capul.Dar faptul ca e singur la parinti si rasfatat si nebatut isi spune cuvantul mai mult la 4 ani jumate decat la 2,asta-i clar.

Ceea ce vreau sa zic,florina,e ca daca tie ti se pare ca nu ii face bine puiului tau compania verisorului-ok,incearca sa raresti vizitele,cauta-i copii cuminti de varsta lui cu care sa va petreceti majoritatea timpului,dar nu da vina toata pe baietelul de 4 ani ca s-ar putea sa nu fie 100% adevarat.
Faptul ca il idolatrizeaza pe varul mai mare-e absolut normal,la 4 ani o sa simta la fel fata de unul de 7. Asta se intampla tot timpul

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval

Mergi la inceput