Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxyade spune:

buna!
am o intrebare pt liliana_28.Te rog sa imi spui din a catea zi de incubatie se intorc ouale?Le-am intors din prima zi ii bai mare?
Mai imi ies pui???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

draga roxyade,

te referi la intoarcerea lor in incubator (clocitoare) de pe o parte pe alta?
Daca da, noi trecem cu mana peste ouale din clocitoare chiar din prima zi. Stai linistita ca nu se intampla nimic. Ai grija sa aiba apa in clocitoare.

Liliana

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyade spune:

multumesc pt raspuns liliana_28
da,ma refeream la intorsul oualor in clocitoare.Mi-ai luat o piatra de pe inima :-) m-am speriat ca le-am facut ceva embrionilor ca ia-m intors din prima zi :-).Alveolele le-am umplut cu apa inca din prima zi. E prima oara cand pun oua la incubator :-)am pus 175 de oua sunt curioasa cati puisori o sa imi eclozeze.Iti multumesc inca o data pt raspunsul rapid liliana_28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

la ce temperatura ai setat clocitoarea. Trebuie sa aiba 37.9-38.01 g C. Conteaza foarte mult temperatura.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyade spune:

la 38-39 C
la 38C cupleaza si la 39C decupleaza
e bine?sau e prea mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Eu gandesc ca este cam mult 39.


Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_31 spune:

buna am revenit scuze dar nu am mai putut intra ce zici ma poti orienta in privinta varstei prepelitelor dupa ce le recunosc varsta si ce zici pot avea incredere in cel care le vinde 4.4roni buc.mersi e o intrebare pentru liliana_28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Draga elena_31,

Numai la varsta de 3 saptamani se pot deosebi fetele de baieti dar numai dupa penaj. Fetele sunt pestrite iar baietii maro pe piept.
De la 5 saptamani ii poti deosebi dupa cloaca.
Eu zic ca 4.4 ron/bucata este destul de ieftin. Ai mare grija. Nu zic sa dai o poala de bani pe ele dar nici sa dai putin si sa fie cine stie de care pasari.

Bafta.

P.S.: Daca mai ai intrebari.....cu drag.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina_I spune:

am o problema cu prepelitele. liliana ai putea sa ma ajuti? adresa mea de mail e ioana4u@yahoo.com. daca poti sa vorbim acolo sau sa-mi dai un nr de telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_31 spune:

Pentru liliana_28 vream sa te intreb in legatura cu stresul pe care ziceai ca-l acumuleaza in urma unui transport am vb cu cel care lam gasit si vinde prepelitele japoneze cu 6roni iar pui de 35de zile cu 4roni si am mai gasit pe cineva care colecteaza oule la saptamana si imi ofera0,2roni pe buc plata la 14zile.Astept raspuns.daca poti da-mi un bip pe urm nr0747983828.mersi

Mergi la inceput