Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Ptr. Marius:
Uite cum sta treaba in concret:
Am pus pentru prima oara oua la incubator si acum, in asteptarea puilor pregatesc "maternitatea". Ideea e ca nu stiu cat de mare sa o fac. In al doilea rand, cu cat maternitatea e mai mare, se consuma mai mult curent pentru a o incalzi. In al treilea rand am incercat sa incalzesc maternitatea cu 2 - 3 becuri mai mici, nu cu unul mare, pentru a uniformiza caldura pe toata suprafata. De asemeni sunt in lucru cu o automatizare pentru a putea reduce caldura treptat, fara sa ma joc cu becul (mai sus / mai jos, mai mare / mai mic, etc). Nu in ultimul rand ma gandesc la o cutie cu capac, desigur nu total inchisa, tot in ideea de a uniformiza caldura si de a reduce consumul. Alta varianta ar fi sa prind pe capac o folie de aluminiu pentru a reflecta caldura in jos...

Cam asta ar fi problema in mare.

Am gasit aici multe sfaturi bune, dar unele nu sunt suficient de detaliate. Daca voi reusi ceva, voi veni cu exemple foarte clare si la obiect (dimensiuni, temperaturi, costuri, etc).

Dupa cum spunea cineva: Succesuri!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci:
- Daca vor fi 100-120 de pui o suprafata suficienta din punctul meu de vedere ar fi incepand cu 1-1.5 mp.
- Este important sa fie uscat sub ei. Eu folosesc scutece pentru catei le iau de la magazin de profil (imi trebuie si pentru Iris - cateaua noastra care isi face nevoile pe el). Practic invelesc un fund de carton cu doua scutece si este suficient pt 2 saptamani.
- Pt incalzit eu am doua variante. Una cu un bec normal de 40W intro dulie cu un cablu obisnuit de 3 m cu stecher la capat. Am pus un lemn de 1.5 m pe cutie de-a lungul ei si am infasurat cablul de 3 ori. Se poate ridica sau cobora prin simpla infasurare(desfasurare). Este suficient pana la 2-2.5 saptamani cand deja au pene si practic poti sa renunti la becul cu incandescenta si sa pui unul economic. Deja ei dau caldura. Deasupra am pus un capac tot dintro cutie de carton desfacuta.
O alta varianta este cu bec termic dar care este cuplat la un controller cu senzor de temperatura. Este cea mai eficienta solutie dar presupune investitia de 100-150 ron. Ai control la temperatura dar e Ok si cu bec normal care costa insa 1.5 ron/buc. deci este o diferenta considerabila de pret.
Este ok si cu doua becuri de 25W plasate paralel insa sa tii cont ca mai incolo sau sub o forma sau alta ar fi bine sa aiba si loc unde sa nu fie asa de cald. Ei din reflex se strang la caldura daca le este frig si se raspandesc daca le este cald. Insa daca este peste tot cald unde sa mearga?
Fii atent la apa si sa pui Oxivit - le trebuie apa de la bun inceput iar Oxivit-ul este foarte bun dar atentie la proportii sa nu fie prea concentrat.
Puii cu probleme sa nu-i tii. Nu merita.
In rest intreaba. Sunt deja aici multe persoane care au inceput sau se ocupa de o vreme cu prepelite.

Multe succesuri si tie!

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Continuati, va rog, la capitolul 2:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149157

Mergi la inceput