Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodi62 spune:

buna liliana 28
dupa o absenta indelungata de pe DC revin cu o inrebare:poti sa-mi dai si mie nr de telefon al doamnei care colecteaza oua,sau daca pot sa te sun sa vorbim?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru acest gen de intrebari va rog sa utilizati mesageria privata.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boditza spune:

Pentru cine vrea sa citeasca informatiile dintr-un singur loc am facut eu un site pentru asa ceva.. raman deschis la sugestii si completari pentru cine vrea sa ma ajute sa fac un site complet pentru cresterea prepelitelor.

wwww.crestereaprepelitelor.uv.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am o observatie. Puii care eclozeaza se pot muta in maternitate cu conditia sa aiba asternut uscat si sa fie cam 34-36 de grade celsius. Neaparat le trebuie apa si de a doua zi se poate pune si mancare specifica (premix) cu sustinere de malai furajer. De asemenea se pot administra vitamine solubile in apa sau in amestecul furajer. In incubator se vor usca greu deoarece este umiditate ridicata si in plus nu au sursa de apa de baut.
Tot ca si remarca - ai greseli de redactare si informatiile sunt destul de putine - in general preluate.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenzo_pit spune:

dupa ce au eclozat puii si sau uscat in incubator(marius ei au apa 24 ore dupa ce au eclozat)e bine sa ii puneti in cutii cu asternuturi avand caldura 37 grade C si in fiecare zi scadeti cate un grad..dupa 15 zile puteti sai puneti pe custi..
apa si mancare e bine sa le puneti din momentul cand iati scos din incubator..
eu doar 3 zile ii tin pe asternut dupa care ii pun pe plasa ptr ca stau mai bine si cresc mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenzo_pit spune:

a da am uitat sa mai spun ceva
cel mai indicat in primele 3-4 zile sa le dati ceai de menta(mai slab) amestecat cu oxivit,iar dupa 4 zile puteti sa le dati apa normala si cu oxivit(vitamine )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pirvanstefan spune:

Salut eu sint Stefan si sint din Alexandria. Vreau sa infiintez o crescatorie de prepelite la mine in curte .Vreau pentru inceput sa stiu daca este cineva(firma,producator mare,ditribuitor) care sa achizitioneze oul si carnea pe baza uni contract sau pe baza unei intelegeri, sa nu ma trezesc la un momendat ca nu am cui sa vind.Daca cunoasteti pe cineva va rog sa-mi spuneti si mie(nr tel)sau daca este cineva care are contracte cu magazine.Va intreb toate aceste pentru ca degeba ai o crescatorie buna daca nu ai unde sa valorifici produsul final.De asemene ma intereseaza de unde pot achizitiona pui de prepelita sau prepelitele tinere, custi si hrana acestora(daca este un distribuitor de hrana in zona Alexandriei).Vreau sa incep cu 500buc cu posibilitatea de extindere la 2500buc. Daca este cineva care poate sa-mi spuna care sunt costurile de inceput pentru 500buc cu custi si hrana pentru o luna.Multumesc frumos si astept sa facem o afacere frumoasa.ASTEPT RASPUNS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca ar fi bine sa cauti pe piata unde esti modul de distributie/vanzare. Daca tu nu poti sa faci asta ce sanse crezi ca vor fi in viitor?
Cat despre costuri sunt variabile sunt destul de multi vanzatori de pui/custi/hrana dar va trebui sa cauti sursele cele mai convenabile tie. De asemenea iti pot da o cifra estimativa la 500 pui/2sapt. sansele reale pt oua sunt cam de 200-210 buc/zi. Ai cui sa vinzi 200-210 oua/zi? La ce pret? Costurile pt pui sunt in medie de 4-5 ron/buc/2 sapt. Custile aprox. 150 ron /40 - 45 buc adulte/boxa. Mancarea variaza pt pui si pt adulte. Iti trebuie cladirea care ar fo bine sa fie termoizolata sa aiba ventilatie sa fie usor de curatat - apa curenta, curent electric, loc pentru depozitat sau consumat dejectiile...sunt ceva detalii

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui kenzo_pit

a da am uitat sa mai spun ceva
cel mai indicat in primele 3-4 zile sa le dati ceai de menta(mai slab) amestecat cu oxivit,iar dupa 4 zile puteti sa le dati apa normala si cu oxivit(vitamine )

Merci de info cu oxivit

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenzo_pit spune:

cu placere marius..daca le luati oxivit le puneti o lingurita cu varf la 2 litri de ceai sau apa

Mergi la inceput