Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns depor_dann spune:

BUna ziua.liliana_28 am si eu cateva prepelite acasa.40 mai batrane si 60 tinere de 2luni si jumatate.Le dadeam inainte concentrat de la purina cu rata de includere 26% amestecat cu faina si altele.De 2 saptamani aproape am icnercat un furaj cu 10%includere,dar vad c anu mai fac oua deloc deatunci.Am revenit la primul furaj de 26% si au cateva zile ,mai exact 3 de cand le dau si iarasi nu fac ua deloc.Tu ce le dai la prepelite?furaj concentrt amestecat cu fiana si altele sau ceva cumparat gata si amestecat?Ajuta-ma te rog cu un mesaj.Sunt ingrozit.De 1 saptamana am luat doar 4 oua.Si inca ceva.Inainte cocosii faceau o galagie foarte mare,dar acum de cand am aschimbat odata mancarea nu mai fac nici un sunet.e liniste deplina.Ce sa le fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu le dau mancare pt prepelite ouatoare. Nu e deloc bine sa schimbi furajarea inainte si inapoi. Nu stiu ce fel de furajare gasesti acolo eu aici in Oradea gasesc exact pt asa ceva. Am citit ca este buna si furajare pt gaini ouatoare. Se da asa cum se cmpara nu se mai amesteca cu nimic cel putin cea pt prepelite.
Am o intrebare, cum e gainatul la ele, nu cumva e moale, nu miroase urat(a amoniac)? Iar cu temperatura cum stai? cate grade au acolo?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns depor_dann spune:

Gainatul nu e moale deloc.E normal,alb mai mult cu negru ca sa zic asa.Temperatura e in jur de 23-26 grade.Dar vad ca is cam agitate un pic,iar cucosii nu mai canta cum cantau odata.Nu se aud deloc defapt.Cum se cheama mancarea pe care o oferi?La mine scria ca sa amestec cu faina,srot,calciu etc.u ce le mai dai de mancare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cumpar de la Vetland mancare pentru prepelite ouatoare 52 ron/25 kg gata preparata numai trebuie nimic.

Ai mai jos adresa firmei

http://www.vetland.ro/

Am sa ma uit maine cum ii spune exact la produs cred ca poti sa comanzi direct la ei. Eu iau cel putin 2 saci odata si ma tin cam 10 zile.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca e din cauza modificarii de furajare. temperatura e ok gainatul e ok deci doar furajarea. Ramai pe furajarea initiala la care am inteles ca ai revenit acum. Trebuie sa isi revina. De ce ai vrut sa schimbi?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

marius te rog trece con?inutul īn proteina calciu ?i aminoacizi ai furajului pe care īl folose?ti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns depor_dann spune:

Pai mi-au aratat cei de la frmacie ca au primit ceva nou.Aceeasi firma,dar cica e mai concentrat.Adica avea rata de includere de 10%,in loc de 26%cum avea premixul folosit iniante.Am zis sa incerc dar vad ca m-a costat.Deacum am sa tin 5 femele in alta cusca cand o sa probez alt fel de mancare.Am intles ca liliana_28 le da furaj pentru curci.Oare e bun?e mai bogat in vitamine,calciu,si celelalte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

substanta uscata - 86%
EM pasari - 2.820.000 kcal/kg
proteina bruta - 21.7%
grasime bruta - 5.3%
celuloza bruta - 4.22%
lizina - 1.19%
metionina - 0.5%
cistina - 0.8%
calciu - 3.33%
fosfor - 0.62%
natriu - 0.17%
vitamina A - 14.400 Ul/kg
vitamina D3 - 3.600 Ul/kg
vitamina E - 48 mg/kg
biostrong - 150 mg/kg

.....
mai contine :
vitamine: K3,B1,B2 B6, B12, Biotina, Niacina, acid folic, colina si microelemente cu Zn, Cu. Fe, I, Mg, Se si antioxidanti.
Mai contine srot de soia si cereale.


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:

A facut cineva dintre voi pentru prepelite Intreprindere familiala..individuala sau PFA?....pentru ca as vrea sa fac si eu ceva de genu' pentru a putea ambala&eticheta si baga in magazine....problema e ca nu stiu daca as putea face asta....eu avand prepelitele intr-o incapere care face parte din casa....ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns depor_dann spune:

Marius dar cum se cheama produsul de la vetland?Si care e procentul la oua ?Adica sa zicem ca ai 10 prepelite ouatoare.Scoti 7-8 oua de la ele?Daca se renteaza am sa cumpar deacolo.Eu am gasit si aici la mine ceva gata preparat pt prepelite.Azi am cumparat 1kg si il incerc pe 6 prepelite si 2 masculi tinuti separat.Sa vad ce iese.

Mergi la inceput