Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodi62 spune:

buna,buna si help.................
multumesc de informatii,eu am gasit baterie din plasa plastificata ,pentru 25 de capete + suport,adapatoare si hranitoare la pretul de 110 lei
despre oua mai discutam ,acum problema arzatoare este, ca au inceput sa iasa micutii si nu stiu in ce sa le dau apa astfel incat sa nu se ude.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Buna,
poate primesti niste sfaturi mai de la profesionisti,insa pot sa-ti spun cum am facut eu.Am umplut un pahar cu apa si l-am intors cu gura in jos pe o farfuriuta de cafea.Ridici cate putin paharul astfel incat sa se umple cu apa doar spatiul dintre marginea farfuriutei si marginea paharului.Am citit la Liliana ca pune intr-o farfurie de ghiveci de flori,cred,peste care pune o plasa deasa.Mi se pare mai bun cum face ea.Acum vezi care da rezultate mai bune.
O zi cat mai placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

BUNA SEARA,
spuneti-mi,va rog ce puneti sub pui in maternitati ca sa absoarba mai bine umezeala?Am o noua serie de puiuti si nu as vrea sa le mai schimb chiar in fiecare zi ceea ce le-am pus dedesupt.
Multam frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Am revenit dupa o scurta vacanta asa ca am sa mai raspund si eu la intrebari.
Noi le punem pe jos pleduri de genul pampersului care absoarbe f bine umezeala si le poti schimba la 3 zile.

Rodi: dupa cum spunea si andreea, eu am pus intr-o farfurie de ghiveci apa peste care am pus o plasa maruntica in asa fel incat sa nu le intre decat ciocul la apa.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

buna. eu folosesc custi de crestere de cand ies din oua pana la 5 sapt. doar ca pana la 2 sapt le pun o plasa mai deasa pe podea si pe laterale. tot pana la 2 sapt le pun mancare si apa in interior. dupa 2 sapt le scot plasa suplimentara iar apa ?i hrana o primesc in tavile din exteriorul custii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am cautat mancare pt prepelite si am gasit concentrat care din ceea ce spuneau vanzatorii va trebui amestecat 1:2 pt pui si 1:3 pt pasari adulte. Amestecat cu ce? Scuzati ignoranta

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

buna. concentratul se amesteca cu un suport (malai furajer sau faina furajera). din cate stiu eu cel pt pui are coccidostatic (obligatoriu) care este interzis pasarilor adulte ( trece in ou sau poate provoca castrare chimica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodi62 spune:

buna liliana,
scuze, de mutumirile intarziate, ptr sfat.Am gasit in final sa cumpar o farfurioara de ghiveci cu plasa (ca aceea din care sunt confectionate bateriile)-si cum a-ti descris-o si dvs-dar din pacate nu a functionat ptr ca avea "ochiurile" prea mari 1x1 cmm,in final am facut o improvizatie cu un pahar de plastic caruia i-am facut un orificiu, pus cu gura in jos intr-o farfurioara iar intre pahar si farfurioara am asezat pietre,una langa alta,astfel ca numai ciocul sa le intre in apa.
Acum va solicit ajutorul pentru alta problema,daca sunteti draguta sa ma ajutati,o sa incep cu inceputul,am pus 120 de oua la o clocitoare din aceea dreptunghiulara de Electro Arges,temperatura afisata de ea:38.1 gr C ,recunosc ca nu am folosit un termometru sa verific aceasta temperatura,au inceput sa eclozeze vineri,aveam cca 34-35 pui,dupa care am mutat clocitoarea cu totul in alta camera si nu a mai eclozat nici unul.Am verificat ouale si majoritatea aveau puii morti in coaja.Oare mutarea e de vina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Rodi, eu nu cred ca are importanta camera in care este clocitoarea. Nu cred ca asta este motivul. Daca majoritatea oualor aveau pui, inseamna ca probabil nu a fost destul umiditate in asa fel incat puii sa poata sparge coaja oului.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu revin cu problema mea. Gasesc concentrat pt prepelite pana la 6 sapt si peste 6 sapt. insa nu gasesc !!! mama lor nicicum malai furajer sau ce ar trebui sa amestec cu concentratul. Pfuuui!

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput