Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavius_alex spune:

LIliana te rog imi trimiti si mie poze cu bateriile si maternitatea ta. flavius_alex20@yahoo.com . mai am o rugaminte: imi poti spune si mie de unde pot cumpara oua pentru incubat... iti multumesk mult astept raspunsul tau si pozele pe mail...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Am trimis mail cu poze.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

LILIANA,PUIUTII MEI BEAU CAM MULTA APA ,E BINE SA LE PUN DE CATE ORI ESTE NEVOIE?EU LE-AM PUS IN ADAPATOARE PENTRU PAPAGALI SI TOATA ZIUA TREBUIE SA LE UMPLU. E BINE CA IN LOC DE APA SA LE DAU ZEAMA DE URZICA?(AM CITIT PE INTERNET).
ZICEAI CA SE FAC PIRAMIDA LA CALDURA DACA SE UDA,EU AM PATIT LA FEL PENTRU CA S-A LUAT CURENTUL SI PANA AM VENIT DE LA SERVICI,DEJA MURISERA VREO 6.
SCUZE PENTRU DERANJ,PUPICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Nu este nici o problema ca bea multa apa. De ceai de urzica...nu pot sa zic nimic pentru ca noi nu am incercat.


Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela86 spune:

buna ziua,m-am apucat si eu sa cresc prepelite in prezent am o suta si ceva dar am niste oui de 2 saptamani care mor zilnic,care este cauza va rog sa ma ajutati,nu stiu ce sa le fac le-am dat si vitamine de la romvac dar degeaba acu am pus iar clocitoarea as vrea sa ma apuc serios de crescut prepelite dar cui i le vand ma puteti ajuta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iolandaida spune:

Buna!
Am pus si eu o clocitoare dinaceaia rosie hexagonala. Cum sa masor temperatura?
Pentru umiditate este suficient sa se umple ambele alveole cu apa? nu stiu cum sa masor umiditatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

NU SUNT O EXPERTA ,NICI PE DEPARTE,PUISORII MEI ABIA AU O SAPTAMANA JUMATATE SI ESTE PRIMA OARA CAND SCOT,INSA EU I-AM SCOS LA DOUA CLOCITORI DIN ALEA HEXAGONALE.DIN 250 DE OUA AU IESIT APROXIMATIV 200 DE PUISORI.AM FACUT IN FELUL URMATOR:AM PUS OUALE SI DOUA ZILE NU LE-AM INTORS DELOC(ASA M-AU SFATUIT SI PE MINE ALTII),APA AM PUS IN ALVEOLA DIN MARGINE,AM PUS SI O CRENGUTA DE BUSUIOC CA SA NU MIROASE APA SI AM AVUT GRIJA SA O COMPLETEZ IN FIECARE ZI.CU TEMPERATURA NU PREA AI CUM S-O REGLEZI CA ELE SUNT FACUTE STANDARD,LA 38 DE GRADE SI CEVA,EU O MASURAM CU UN TERMOMETRU DE CAMERA,PUS PE MARGINEA INCUBATORULUI,NU PESTE OUA CA CICA NU E BINE(TOT DIN ALTE SFATURI).IN A 14-A ZI SE INTORC OUALE TOT CA IN CELELALTE ZILE,DE 2 ORI,DIMINEATA SI SEARA,IN SCHIMB SE UMPLE SI ALVEOLA DIN MIJLOC PENTRU A MARI UMIDITATEA.DIN A 15-A ZI NU SE MAI INTORC OUALE,CI NUMAI SE VERIFICA SA FIE APA IN AMBELE CANALE.MIE IN A 16-A SI A 17-A ZI MI-AU IESIT PUISORII.
NU STIU DACA E DUPA CARTE(CUM SE SPUNE),INSA EU ASA AM FACUT SI REZULTATELE SUNT CUM AM SPUS ,SI ,ZIC EU,SUNT DESTUL DE BUNE.
IN SPERANTA CA FOLOSESTI CEVA DIN EXPERIENTA MEA,ITI DORESC MULTA BAFTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Annddrreeaa, ai aveut rezultate foarte bune daca din 250 oua au iesit 200 puiuti.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Buna,asa cred si eu,e norocul incepatorului ,cred.Oricum acum la 2 saptamani am mai ramas cu 170,unii erau prea micisi au murit vreo cativa,s-a luat curentul o zi intreaga si mi-au murit peste 10 puisori,ca s-au facut piramida si s-au sufocat,acum de vreo cateva zile nu a mai murit nici unul,sper sa ramana asa.Spatiul acum il amenajam ,deocamdata maternitatile le tin in apartament,desi suntem la tara,CUSTILE LE-AM CUMPARAT,VOM VEDEA URMA CE ALEGE.
Iar numele meu este Andreea,sa va vina mai usor la scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Asa este, cand sunt mici sunt destul de greu de crescut. Sunt foarte mici si trebuie avuta mare grija de ei. Oricum pierderea nu este foarte mare daca au murit doar 30 in 2 saptamani. Ai sa vezi ca vor mai muri cand incep sa oua pentru ca unele ori nu reusesc sa scoata oul, ori este prea mare oul.....si atunci mor.
Nu trebuie sa te sperii.....oricum eu zic sa mai bagi o tura de oua la incubat daca vrei sa faci mai multe prepelite.


O zi usoara.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput