sportul si stimularea

sportul si stimularea | Autor: ADA72

Link direct la acest mesaj

Fetelor, as vrea sa-mi spuneti si mie, cele care faceti stimulare: duceti o viata normala in timpul tratamentului sau jumatate de luna da si cealalta jumatate cand sperati sa fiti gravide va comportati ca si gravidelele? Va intreb caci eu am incercat asta in prima luna,mi s-a parut oarecum frustrant sa te comporti ca atare dar sa nu fii gravida si am decis sa am o viata normala pana la o confirmare. Ce inseamna viata normala? Joc tenis, beau o bere sau 1/4 pahar de vin, etc. Nu fumez, nu iau medicamente aiurea, dar parca e tare frustrant sa te privezi asa fara sa ai o certitudine. Voi cum faceti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Chiar asta vroiam sa intreb si eu. De cateva luni si noi incercam...dar inca fara rezultat.
Acum ca e cald afara, vreau sa ies dimineata devreme sau seara la alergat. Dar, nu stiu sigur daca asta impiedica cumva "prinderea" sarcinii. Sau, in zilele fertile ar trebui sa renunt la sport? Si dupa aceste zile, intr-adevar, e asa aiurea sa tot stai sa astepti: s-a prins/nu s-a prins, vine bb/nu vine...
Cele mai cu experienta, va rugam niste sfaturi

ADA, si eu am observat ca daca traiesc lunar acele zile ca si cum as fi gravida (sunt atenta ce mananc, nu iau nici o pastila si daca mor de durere de cap, nu mai alerg, nu mai sar prin casa...etc...) e foarte frustrant dupa...cand vad ca vin rushii...si...a mai trecut o luna....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

O viata normala, cred ca e mai putin frustranta. Cel putin, in prima jumatate a lunii incercam sa am acelasi preocupari ca inainte.

Singurele precautiuni le aveam dupa stimulare. Nu faceam bai fierbinti, nu eforturi foarte mari si nici nu luam antibiotice decat in cazuri exceptionale.

De asemenea, pe tot parcursul perioadei, dadeam o atentie deosebita sanatatii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Scuze...am creat probabil confuzii, pentru ca nu am fost explicita. Incercam si noi de cateva luni, dar nu cu stimulare, doar . Chiar si asa sunt interzise baile fierbinti? (ca eu le ador) Si alergatul???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Stimulare nu am facut , dar sport la greu si chiar eram insarcinta ( nu stiam ) si faceam aerobic de 3 ori /saptamana ,iar acum fac gimnastica pentru gravide ......deci daca nu exista contraindicatii din partea doctorului eu zic ca este ok .

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA72 spune:

Ma bucur ca mai este cineva in aceeasi oala si ma intelege. Mai asteptam sfaturi de la "veterane".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Baile fierbinti sunt total neindicate. E bine sa se faca doar dusuri.

Practicarea aerobicului, alergatul sau saritul de pe sifonier..., tine de rezistenta fiecarui organism in parte.

Sincer, nu as putea sa inghit hormoni care-mi cresc sansele, si sa risc in vreun fel aparitia unei sarcini.

sa auzim de burtici cat mai curand.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA72 spune:

In principiu ai dreptate, dar daca de felul tau nu prea faci miscare, atunci nu ai probleme in a respecta treaba asta. Eu ma refer la fetele active, pt care sportul este o metoda de relaxare si o metoda de a tine un tonus bun. Fara sa exageram, cred ca o ora de tenis pe saptamana nu omoara pe nimeni.

Mergi la inceput