chinchilla

chinchilla | Autor: ariel_7000

Link direct la acest mesaj

am facut-o! acum 2 zile am cumparat un baietzel de chinchilla, dar nu prea stiu prea multe despre cresterea lui...mai are cineva?

Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Poate te ajuta www.4animale.com/chinchilla.htm" target="_blank">asta. Si eu stiam ca sunt sensibile; sunt animale nocturne, asa ca probabil ziua nu trebuie sa stea in lumina puternica..



Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ana maria, multumesc de raspuns....
am citit si eu ce am gasit pe net, numai ca ma interesa foarte mult sa aflu detalii de la posesori...
pe chinchillutul meu l-am luat de la 2 tineri care il aveau de un an, numai ca nu au avut timp prea mult de el si nu l-au scos la zbenguiala, asa ca noi acum lucram la aspectul asta, la imprietenire...iar nu stiu ce anume si cat sa manance, ca al meu vad ca mananca numai seminte de floare si alune si fan si refuza mancarea speciala. din ce am citit, am observat ca ii trebuie o hrana cat mai diversificata, ca sa-si ia toate elementele nutritive. am mai citit ca sunt innebuniti dupa stafide, al meu stramba din nas cand ii dau...ce nu stiu eu, este cum sa-l conving sa incerce sa guste si alte "delicii".:)

Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Ce stiu e ca sunt tare simpatici:)))).Am o prietena care a avut 2 chinchille si eram in stare sa ma uit numai la ele cand mergeam in vizita...blanitza extrem de fina si pufoasa, si labutzele mici, cu degete, ca niste manutze...superbe erau.Insa erau extrem de sperioase.

Fii atenta ca tind sa roada tot ce inseamna cablu electric...Pe langa pagube, e posibil si sa se curenteze, Doamne fereste!

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

sufar ingrozitor de mult!!! am fost la mare saptamana trecuta, cand in bucuresti a fost canicula aia odioasa, cin cinul meu iubit a stat la mama, unde au fost 40 de grade in casa....si a murit. a facut comotie cerebrala si nu mai este! iubirea mea de catifea.... ma lupt cu mine sa nu plang in fiecare zi cand vad cusca goala, cand ii spun alexutzei ca este la spital si ca trebuie sa plece in tara lui...
ma gandesc sa iau altul, dar ma intai aer conditionat....

Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Ce pacat ariel ...
Imi pare tare rau.
Am citit si eu ca in caz de canicula - in pericol sunt copiii, batranii si ... animalele. Nici eu nu stiam ca e chiar asa, ma gandeam ca animalele se adapteaza la orice ... Si mai ziceam ca soacra-mea e paranoica pt ca s-a inchis in singura camera cu aer conditionat din casa - cu 2 pisici si papagalul. Pisicile erau ale noastre, pentru ca si noi, exact ca tine - am plecat in concediu si am lasat anumalele la ea.

Altfel .... si eu sunt f f trista pentru ca inainte de a pleca in concediu l-am eutanasiat pe Micky - pisoiul meu birmanez de 12 ani (boala incurabila, batranate, clisme in fiecare seara). Nu am un partener de viata de atata timp de cand am pisoiul asta ... si imi este greu sa accept ca nu mai este. M-am intors din concediu, stau cu urna in brate si nu stiu ce sa fac cu ea.

Este trist ca ii iubim si nu putem avea grija de ei ...



Never say NEVER.

Mergi la inceput