Cum sa tineti frica sub control?

Cum sa tineti frica sub control? | Autor: Bfly

Link direct la acest mesaj

Am gasit un articol despre asta in revista MAMI si, stiind ca pe forum sunt mamici care se confrunta cu problema asta la propriul copil, m-am gandit sa postez aici sfaturile de acolo.

Asadar, exista 7 lucruri care se recomanda atunci cand puiul mamei se teme de BAU-BAU:

1. Intelege de ce ii e teama copilului
Copiii nu gandesc ca adultii. Desi lumea le este aproape necunoscuta, au abilitatea de a forma imagini mentale, fantezii infricosatoare, de parca realitatea nu ar fi destul de inspaimantatoare si asa! Un dinozaur dragalas din timpul zilei poate aparea ca un monstru noaptea.

2. Nu-i da copilului impresia ca e ceva rau sa fii speriat
Un copil in crestere se va gandi ca "e ceva rau cu mine". Sa nu-i spui:"Nu te mai purta ca un fricos!", "Baietii mari (fetele) nu se sperie!", pentru ca-l faci sa-si ascunda frica pe viitor, amplificand-o, astfel.

3. Fii un model de curaj!
Majoritatea copiiilor, de pilda, se tem de insecte, pentru ca ii vad pe adulti cum fac o criza cand ii bazaie vreo viespe. Controleaza-ti reactiile si vei transmite un mesaj linistitor!

4. Calmeaza-i frica
Pentru micuti, noaptea e un dublu prilej de teama. Se aduna frica de intuneric cu cea a separarii de parinti. Pune-i o veioza cu bec slab, doar o luminita de veghe, spune-i o poveste la culcare sau invatati sa cantati impreuna un cantecel.

5. Alunga "monstrii" din camera.
Goneste-i, vaneaza-i, scapa de ei! "Mami e un monstru la mine in camera!" Ai grija sa te prefaci ca-l crezi si spune-i sa ti-l descrie. Apoi, fa-ti curaj:"Sunt eu mamica, aici, monstrule, si iti poruncesc sa pleci, ca-i vai de pielea ta!" Chiar daca e numai o minciunica a micutului, ii va face mare placere sa prelungeasca momentele in compania ta.

6. Scapa de personajele infricosatoare.
Priveste in jur. Masti razboinice, tablouri sinistre, la debara cu ele! Jucarii urate, tot acolo. Desene animate, care-ti fac parul maciuca, sterge canalul din setul de programe. Ajuta-l pe cel mic sa discearna faptele reale de cele imaginare.

7. Intotdeauna ia in serios frica lui Praslea de o anumita persoana care-l ingrijeste.
Fie ea bona, vecina, bunica. Chiar daca tie ti se pare ca e-n regula, totusi nu e. Indeparteaza discret persoana respectiva, fara amanare.

3 reguli simple:
1. Intelege-l!
2. Nu-l brusca!
3. Construieste-i INDEPENDENTA!

SA TII MINTE!
- Cei mai multi copii se tem de intuneric.
- Accepta-i temerile ca si cum ar fi reale si raspunde-i cu sensibilitate.
- Nu face caz de frica lui in fata prietenilor.
- Nu-l face de ras si nici nu-i bagateliza temerile.

Mamici, sper sa va ajute cu ceva sfaturile astea!
Numai bine!

Pierderea de kilogramela negrutzele mortaleda usurinta in miscare!

"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:

Asa fac si eu.Nu in totalitate uneori e greu sa ma stapanesc.
Multumim ca le-ai scris.E bine sa le recitim din cand in cand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Multumim pt sfaturi!asa voi face si eu daca va fi cazul,e bine de tinut minte.al meu pui e inca mic dar trece timpul repede si majoritatea ideilor si sfaturile de pe forum sunt bine venite.
pupici de la Andreea si bebe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

Ma bucur ca va sunt folositoare!
O sa mai pun cate ceva cand am timp. Ce mai gasesc prin reviste, daca va folosesc la ceva.


Pierderea de kilogramela negrutzele mortaleda usurinta in miscare!

"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput