FIV 107

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Mirelus din cate stiu eu numai prolactina se lasa influentata de cafea, tigari, alcool, ceilalti hormoni nu au un regim special. Daca vrei sa stai linistita, consumi cafeluta dupa darea de sange.
In ceea ce priveste intepaturile dupa 6 zile, nici pe mine nu ma intepa pe nicaieri, sunt mult prea mici foliculasii.
Avaloane te asteptam pe seara cu forte proaspete, vezi ca se apropie punctia si am nevoie de toata stiinta Domniei Tale.
Kora cazul doamnei care seamana cu mine e cam suspect. Avea tratament de FIV doar pentru inseminari si avea si cam putintei foliculi. Oare nu primea nimic pentru inhibare? De ce nu facea FIV, daca tot se indopa cu hormoni?
Moni ma obisnuiesc cu gravideala inca de pe acum, macar in urmatoarele 2 saptamani imi voi purta cu mandrie burticutza.
CRISTAL 1995, IYOANA BEBI F BINE ATI VENIT .......... Nu va speriati de faptul ca ne dam sfaturi intre noi, veteranele, intrebati-ne si acolo unde stim sa raspundem, va vom raspunde cu draga inima. Daca aveti timp cititi din urma cat puteti de mult si cu siguranta veti gasi multe raspunsuri la intrebarile voastre.
Cris pleaca intr-o mini vacanta, schimba mediul pentru cateva zile. Eu daca esuez la acest FIV, am sa si fac rezervari intr-un loc de vis.Transforma-ti suferinta in ceva pozitiv, orice. Incearca sa ajuti niste copii amarati, niste batrani si ajutandu-i pe ei, iti vei incarca sufletul. Iesi din suferinta ta si priveste in jur unde vei da peste oameni care traiesc drame uriase si FAC FATA CU ZAMBETUL PE BUZE.
Eu ma mai incarc si din niste carti pline de intelepciune, carti pe care eu le numesc "prietenii mei de suflet". O vorba inteleapta spusa la momentul potrivit, e cel mai bun balsam pentru suflet. Cauta aceasta cale a intelepciunii si vei vedea partea buna a lumii. Am experimentat de multe ori durerea la cotele ei maxime si nu am ajuns sa vad partea buna a lucrurilor ,decat atunci cand m-am axat pe un punct de vedere optimist si intelept....
Pictorul pentru a-si contempla opera se indeparteaza putin de ea, pentru a o privi in ansamblu si a vedea ce mai are de corectat. Indeparteaza putin de suferinta maxima pe care o resimti si vei vedea ca pe langa suferinta, Dumnezeu aseaza si raze de lumina, speranta, dragoste, optimism........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns venera_h spune:

cris, iubita, stiu cat de tare doare si nu-ti va fi usor sa-ti revii, trebuie sa ai vointa si curaj si sa privesti inainte, nu te lasa sa te doboare esecul asta pentru ca visul tau ar fi distrus definitiv, mergi inainte cu incredere, nu este vina nimanui pt ce s-a intamplat, trebuie sa speri si sa crezi cu toata fiinta ta ca data viitoare va fi mai bine. Tu te poti ajuta cel mai mult. Trebuie sa mergi pana la capat, pana iti vei vedea visul cu ochii. Asa am facut si eu dupa primul esec si voi face la fel si daca nu reusesc acum. Sunt hotarata sa merg pana la capat. E nevoie de optimism si multa rabdare si perseverenta. Viata nu e dreapta, trebuie sa luptam cu indarjire pt visul nostru! Capul sus si privirea inainte!!! Te asteapta embrionasii congelati, sansele tale sunt acolo si te asteapta puternica si hotarata!!! Bebeii vor o mamica vesela si optimista!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Oana exact acelasi lucru am intrebat-o si eu pe d-na respectiva....la ce tratament a luat era numai bine pregatita pt punctie....nu mi-a zis nimic de inhibare si a facut de 5 ori consecutiv acest tratament...asta este,e alegerea ei...inseminarea costa mai putin,desigur....

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Si eu visez la o lume corecta, poate de aceea mi-am ales si o meserie care pledeaza pentru corectitudine, insa dupa ce am contemplat viata nu mi-a mai ramas decat sa traiesc cu demnitate si cat mai frumos intr-o lume INCORECTA.
Poate lucru asta doare cel mai rau, incorectitudinea sortii......
Dar mereu caut sa vad cum s-au descurcat cei dinaintea mea. Ma uit la povestea vietii lui Tolstoi (pe care am tot descris-o si pe net), la viata lui Petre Tutea etc etc, la cei care au trecut prin razboaie mondiale, prin boli cumplite etc.....
Din vietile celor de dinaintea mea, am invatat ca viata e o lupta, e un front pe care zilnic trebuie sa lupti pentru binele tau si al celor din jurul tau. Nu castigam bine o lupta, ca urmeaza alta. Nu pierdem un razboi, ca si trebuie sa fim pe "front" pentru o alta batalie.
Si sa aducem copii pe o astfel de lume? Uneori si mie mi se pare cam "crud".
Dar daca asta e mersul vietii nu-mi ramane decat sa fiu un jucator de care Dumnezeu sa fie mandru. Doar asta sta in puterea mea: sa joc frumos, indiferent de ceea ce-mi este scris....
Soarta te doboara de multe ori, in tine sta puterea de a te ridica..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Cris stiu ca in momentele astea o parere de rau sau o lacrima din partea mea nu prea te ajuta cu nimic, suferinta este mare si eu ca si multe fete de aici am simtit-o pe pielea mea.Nu cred ca exista un tratament pt. suflet, doar in noi trebuie sa gasim puterea de a ne ridica si de a o lua de la capat!DD ne da atat cat putem duce si se pare ca putem mai mult decat vrem sa credem! Hai capul sus, un sut in fund este un pas inainte, eu asa gandesc si asta imi da putere sa merg mai departe si sa nu renunt!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Draga Oana,
e inaltator sa asculti vorbe asa frumoase, sa iti inchipui ca facem parte dintr-un plan maret, dar raspunde-mi si mie la intrebarea/intrebarile "De ce?".
E clar ca dureri mai mari exista in lume si oamenii au trecut peste ele, mai mult sau mai putin invingatori, dar, durerea cea mai mare e cea pe care o simti tu, ca persoana, la un moment dat, indiferent din ce categorie face ea parte!

Mirela, ca sa fii linistita nu bea nimic! Vezi ca eu mi-am facut estrogen-ul la marea clinica MedLife simbata si luni.Aveam nevoie de rezultat marti, la echo! Luni seara, cind m-am dus sa iau rezultatul, pe foaie scria ">1000" nu mi-a venit sa cred!!! prima oara cind fac estrogenul la ei! prima data in atitia ani de cind fac hormonale cind nu imi da val. exacta ci doar relativa!!! Pina marti la echo nu am mai obtinut nimic sa-mi foloseasca. Asa ca, oriunde mergi, specifica, spune-le sa-si noteze ca vrei val exacta!(asta daca va vine sa credeti ca tot mie mi s-a intimplat!)


Cris, vei fi mai linistita cind vei avea in fata un alt proiect!

Venera nu stiu de la ce sint durerile tale. Poti sa suni dr-ul tau? sa iti dea un sfat? Tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Cris si ca sa te incurajez, am sa-ti spun ca cea care ti-a scris cuvintele optimiste de mai sus a trecut prin multe dimineti in care a regretat ca "e vie". Iar de cand m-am apucat de FIV, desi nici n-am ajuns la punctie, am inceput sa resimt acut acest simtamant, insa cred ca am devenit imuna, sper ca doza de venin administrata de soarta, sa nu depaseasca doza de antidot pe care mi-o pot adminsitra.
Am experimentat acest simtamant de durere profunda de multe ori in viata, tocmai pentru ca m-am lovit de multe ori de INCORECTITUDINEA VIETII. Iar prin firea mea mai sensibila am constientizat fiecare latura a acestei incorectitudinii, ceea ce mi-a provocat niste traieri greu de dus, sub aspect emotional..........
Cu toate astea, de fiecare data sufar la fel, doar ca stiu ce medicamente psihice sa-mi administrez: excursii superbe, carti minunate care descriu experintele celor care s-au lovit de viata, ajutorarea altora.......
La mine acestea au functionat, sper sa mearga si la tine. Si nu uita sa-ti pastrezi simtul umorului. Depresia se instaleaza atunci cand iti dispare acest simt. Nu te feri sa zambesti si sa cauti "umorul situatiilor" prin care treci.
Balzac din uratenia vietii din timpurile lui a scos o "Comedie umana" de toata frumusetea.

Madalina "DE CE?" e prima intrebare care se instaleaza in minte. Intr-o lume corecta am primi explicatii/sensuri logice.
In lumea incorecta in care traim nu putem decat sa cautam sensuri, pentru a putea merge mai departe.
Cheia rezolvarii oricarui conflict este sa schimbam rezultatul negativ al razboiului in ceva pozitiv. De aceea la intrebarea ta nu avem decat sa ne dam argumente de genul : NU ERA MOMENTUL; NU ERAM PREGATITA; MAI AM DE INVATAT; MAI TREBUIE SA MA COC, TREBUIE CEVA SCHIMBAT.........
Daca pui intrebarea "DE CE?" ramai blocata in suferinta, caci un raspuns clar nu vei primi/gasi. Eu prefer intrebarea "CE POT FACE IN CONTINUARE? CUM POT CASTIGA RAZBOIUL? CUM POT TRAI FRUMOS/LINISTIT PE MAI DEPARTE?".
E greu, stiu, doare al naibii, dar urmeaza inca muuuuuulteeeeee batalii in fata noastra, asa ca trebuie sa continuam spectacolul vietii, chiar daca uneori suntem vlaguite............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Kora, multumesc de primire tutunica draga! Tot cu Tutu vom face totul pana la capat, a reusit sa-mi castige increderea dr asta. Inca nu stim cand si cum incepem, ptr ca de-abia vineri speram sa ajungem la el. O sa iau listuta de analize de la inceputul capitolului, dar cum stiu ca tu esti la acelasi medic, ai putea sa mi-o trimiti si mie pe PM sau pe mail? multumesc frumos!

Moniland, multumesc pentru raspuns si sarcina usoara in continuare! Reusita ta imi da mari sperante!

M Oana, multumesc si tie de primire si iti doresc mult succes la punctia care se apropie? Cand este ziua cea mare?

Criss, imi pare rau pentru ce ti se intampla. Iti doresc doar sa-ti revii cat mai repede, ca sa fii pregatita pentru urmatoarea runda....si ultima!


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

la filozofeli!
Poate ce o sa zic eu nu are atata greutate si nu suna asa frumos ca la poeta noastra Oana (apropos, ma ungi la suflet mereu cu vorbele tale mestesugite!), dar am retinut niste vorbe de-ale Analiei Selis intr-un interviu de pe Antena 3: ea zicea ca atunci cand e trista sau are ceva pe suflet, incepe mereu sa-si aminteasca ce are langa ea, pe cine are alaturi, cat este de iubita si de toate momentele ei frumoase din viata, si atunci ii trece mai repede supararea!



Andicu 22+Filip Cristian
Poze cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Andicu , deocamdata sunt la serviciu unde nu am mess ca lucrez si nu chat-uiesc . Oricum sunt nerabdatoare.
Si acum pentru satisfactia lui Pussi bag semnatura

Monica 4+

Mergi la inceput